سرمایشی

مزایا و معایب سایه بان زدن برای کولر گازی چیست؟

مزایا و معایب سایه بان زدن برای کولر گازی

هوای گرم تابستان‌های داغ را تحمل کرده‌اید و برای خنک ماندن خود و خانواده‌تان، سرمایه‌گذاری زیادی روی سیستم تهویه مطبوع کرده‌اید. یک راه ساده برای محافظت از این سرمایه‌گذاری، سایه‌بان زدن روی کمپرسور است. سایه‌بان زدن باعث کاهش دمای بیرون و در نتیجه، استهلاک کمتر سیستم می‌شود و به عملکرد روان آن برای سال‌های آینده کمک می‌کند. با اینکه سایه‌بان زدن روی کولر گازی قطعا مفید است، اما روش‌های درست و غلطی برای انجام آن وجود دارد. در این مطلب می‌خوانید که چرا سایه‌بان زدن روی کمپرسور کولر گازی ایده‌ی خوبی است و چگونه این کار را به درستی انجام دهید تا به سیستم آسیبی نرسد و به طور کلی با مزایا و معایب سایه بان زدن برای کولر گازی آشنا خواهید شد.

چرا سایه زدن روی کولر گازی باعث افزایش بازده‌ آن می‌شود؟

درست است که قیمت کولر گازی بالا بوده، اما این روزها برای مقابله با گرمای طاقت فرسا، بسیاری از افراد به سمت خرید این سیستم‌ها از جمله کولر گازی اجنرال، کولر گازی ال جی و … گرایش دارند. اما با توجه به قیمت بالای این سیستم تهویه مطبوع و همچنین هزینه‌های برق مصرفی آن‌ها، نگه داری و انجام اقداماتی برای کاهش هزینه‌ها پیشنهاد می‌شود.

بر اساس گزارش وزارت انرژی آمریکا، کاشتن درخت برای سایه‌بان زدن روی کولر گازی می‌تواند بازدهی آن را تا ۱۰ درصد افزایش دهد. کاشتن تنها سه درخت در مکان‌های مناسب نزدیک کمپرسور و پنجره‌های بزرگی که گرما را به داخل سرازیر می‌کنند، می‌تواند هزینه‌های سرمایشی سالانه‌ شما را بسته به اندازه‌ی واحد خنک‌کننده‌تان،  بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ دلار کاهش دهد. درست است که این امار متعلق  به آمریکا است، اما با استناد به این امار و ارقام می‌توانیم این موضوع را به کشورمان نیز گسترش دهیم.

برای خنک نگه داشتن ساختمان در تابستان، مؤثرترین روش جلوگیری از گرم شدن آن در وهله‌ی اول است. مهم‌ترین راهکار برای خنک‌سازی غیرفعال، صرف نظر از جرم ساختمان، سایه‌زنی است. سایه‌زنی یک روش ساده برای جلوگیری از ورود نور مستقیم خورشید به ساختمان به شمار می‌رود. مهم‌ترین عامل در گرم شدن ساختمان، جذب نور خورشید توسط سقف، دیوارها و پنجره‌ها است. منابع گرمازای داخل ساختمان و نفوذ هوا نیز عوامل ثانویه به حساب می‌آیند. سایه‌زنی می‌تواند باعث کاهش حداکثر بار خنک‌کنندگی ساختمان شود و در نتیجه، سیستم تهویه مطبوع کوچک‌تر شده، زمان کارکرد کمتری خواهد داشت و در نهایت، مصرف انرژی کاهش می‌یابد. سایه‌زنی با به حداقل رساندن تابش مستقیم خورشید، به طور مؤثری ساختمان را خنک می‌کند و در نتیجه، تأثیر چشمگیری بر عملکرد انرژی ساختمان دارد. صرفه‌جویی در مصرف انرژی ناشی از این روش می‌تواند بین 10 تا 40 درصد متغیر باشد.

درختان سایه‌دار با خنک کردن هوای اطراف خود و جلوگیری از تابش بی‌امان نور خورشید به زمین، دمای بیرون را پایین نگه می‌دارند. زمین بعد از یک روز بلند جذب گرما، آن را به هوا پس می‌دهد و باعث می‌شود کولر گازی شما بیشتر از حد نیاز کار کند.

اگر در خانه‌ای با نمای آجری یا سیمانی زندگی می‌کنید که دائما گرما را در نزدیکی کمپرسور جذب و دفع می‌کند، سایه‌بان زدن روی کولر گازی حتی به صرفه‌جویی بیشتری منجر می‌شود. کاشتن درخت، درختچه و نصب سایه‌بان روی کمپرسور برای محافظت آن از نوسانات شدید دما را در نظر بگیرید.

مزایا و معایب سایه بان زدن برای کولر گازی
مزایا و معایب سایه بان زدن برای کولر گازی

مزایا و معایب پوشاندن کولر گازی

با پایان یافتن فصل گرما و وزیدن بادهای خنک‌تر، کولرهای گازی خاموش شده و جای خود را به سیستم گرمایش می‌دهند. سوالی که اغلب در این زمان مطرح می‌شود این است که آیا در زمان عدم استفاده از کولر گازی، باید روی آن را بپوشانیم یا خیر. بیایید به برخی از حقایق در این زمینه نگاهی بیندازیم.

تحمل کولرهای گازی در برابر شرایط آب و هوایی شدید

از آنجایی که کولرهای گازی برای کار در فضای باز ساخته شده‌اند، می‌توانند در برابر هر نوع آب و هوایی، از جمله زمستان‌های سخت مناطق سردسیر، مقاومت کنند. کندانسور (جعبه بیرونی و سخت دستگاه) دارای پوششی بادوام و ماندگار است. باران، تگر، برف یا تگرگ، هیچ‌کدام نمی‌توانند به کندانسور آسیب برسانند. همچنین کویل‌های کولر گازی نیز برای تحمل شرایط آب و هوایی شدید طراحی شده‌اند.

با توجه به اینکه کولرهای گازی از مواد درجه یک ساخته شده‌اند و پوششی محکم دارند، معمولاً نیازی به پوشاندن آن‌ها در زمان عدم استفاده وجود ندارد. در واقع، اکثر تولیدکنندگان توصیه نمی‌کنند که روی کولر گازی را بپوشانید. با وجود این، بسیاری از افراد پوشاندن کولر را مفید می‌دانند.

مزایا و معایب سایه بان زدن برای کولر گازی
مزایا و معایب سایه بان زدن برای کولر گازی

مزایای پوشاندن کولر گازی چیست؟

بزرگترین مزیت پوشاندن کولر گازی، جلوگیری از ورود برگ و دانه به داخل آن است. این زباله‌ها می‌توانند حفره‌هایی ایجاد کنند که رطوبت در آن‌ها جمع شود. تجمع رطوبت در داخل سیستم، چیزی است که به هیچ وجه نمی‌خواهید اتفاق بیفتد. نفوذ رطوبت به سیستم می‌تواند باعث ایجاد مشکلات شود.

اگرچه سیستم‌های تهویه مطبوع برای دوام بالا ساخته شده‌اند، اما وزن زیاد برگ، برف یا یخ می‌تواند به مرور زمان به کویل‌ها آسیب برساند. یک پوشش محکم و مناسب برای تمام شرایط آب و هوایی، ممکن است بتواند بخشی از این وزن را تحمل کند.

معایب پوشاندن کولر گازی چیست؟

از بزرگترین معایب سایه بان زدن برای کولر گازی، به دام افتادن رطوبت در داخل دستگاه است. رطوبت به دام افتاده دشمن اصلی سیستم شماست. تجمع آب می‌تواند منجر به مشکلات متعددی شود، از جمله زنگ‌زدگی و خوردگی، مشکلات مربوط به کپک زدن، که می‌تواند جریان هوا را از طریق کویل‌ها مسدود کرده و کارایی دستگاه را کاهش دهد و یخ زدن کویل‌ها به هم.

مشکلات ایمنی با سیم‌کشی و مدارهای الکتریکی دستگاه

یکی دیگر از معایب سایه بان زدن برای کولر گازی این است که جوندگان و حیوانات کوچک اغلب به سمت خود پوشش جذب می‌شوند. به یاد داشته باشید که این حیوانات به دنبال مکان‌های گرم برای لانه کردن در زمستان هستند و می‌توانند در فضاهای بسیار کوچک جا شوند. آن‌ها سیم‌کشی برق کولر گازی شما را جویده و باعث خرابی جدی سیستم می‌شوند.

در نهایت، انتخاب با شماست. اکثر متخصصان در پاسخ به این پرسش که آیا کولر گازی سایبان می خواهد یا خیر، به شما خواهند گفت که پوشاندن کولر گازی ضروری نیست. این دستگاه‌ها برای تحمل هر شرایط آب و هوایی، حتی زمستان‌های سخت مینه‌سوتا، ساخته شده‌اند.

برخی از متخصصان دیگر توصیه می‌کنند کولر گازی خود را در پاییز بپوشانید تا از ورود برگ‌های در حال ریزش و دانه‌ها جلوگیری شود.  مهم است توجه داشته باشید که اگر تصمیم به پوشاندن کولر گازی خود گرفتید، فقط قسمت بالایی آن را بپوشانید. اگر کل واحد را بپوشانید، جریان هوا محدود می‌شود و این می‌تواند رطوبت اضافی را وارد سیستم شما کند.

در این مطلب با مزایا و معایب سایه بان زدن برای کولر گازی آشنا شدید. اگر بتوانید به درستی و اصولی، بدون به دام انداختن رطوبت، سایه بانی مناسب برای سیستم تهویه مطبوع منزلتان تهیه اجرا کنید، خواهید دید که نه تنها از کمپرسور کولر گازی مراقبت خواهید کرد، بلکه می‌توانید در مصرف انرژی به شدت صرفه جویی نمایید.

سوالات متداول درباره مزایا و معایب سایه بان زدن برای کولر گازی

1-     آیا سایه بان برای همه کولرهای گازی مناسب است؟

سایه بان برای اکثر کولرهای گازی مناسب است، اما قبل از نصب سایه بان، باید نوع کولر گازی، فضای موجود و نیازهای خود را در نظر بگیرید.

2-     چه نوع سایه بانی برای کولر گازی مناسب است؟

انواع مختلفی از سایه بان‌های کولر گازی در بازار موجود است، از جمله سایه بان‌های ثابت، سایه بان‌های متحرک، سایه بان‌های پارچه‌ای، سایه بان‌های فلزی و سایه بان‌های چوبی. نوع سایه بان مناسب برای شما به نیازها و بودجه‌تان بستگی دارد.

3-     چگونه سایه بان کولر گازی را نصب کنیم؟

نصب سایه بان کولر گازی نسبتاً ساده است و می‌توانید با کمی مهارت فنی آن را خودتان نصب کنید. با این حال، اگر در نصب سایه بان تجربه ندارید،  می‌توانید از یک متخصص کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *