گرمایشی

علت خاموش شدن پکیج در حالت تابستانه

علت خاموش شدن پکیج در حالت تابستانه

همانطور که می‌دانید امروزه یکی از پرکاربردترین تجهیزات گرمایشی در محیط خانه‌ها، ساختمان‌های تجاری، ادارات، مدارس و… پکیج‌ها هستند. این وسایل گرمایشی با توجه به میزان کارکرد مورد نظر تا به امروز مورد قبول مشتریان خود واقع شده‌اند. در حال حاضر پکیج بوتان یکی از پرطرفدارترین برند‌ها در سال‌های اخیر بوده و در ارائه زیر مجموعه‌هایی همچون مدل بیتا موفق به جذب رضایت مشتریان خود شده است. گاهی به دلیل وجود برخی مشکلات در روند کارکرد دستگاه، پکیج نمی‌تواند با حالت معمول به فعالیت بپردازد. پکیج‌های گرمایشی دارای دو وضعیت تابستانه و زمستانه برای تامین آب گرم مصرفی و ایجاد حرارت کافی در رادیاتورها هستند. خاموش شدن پکیج در حالت تابستانه از جمله مشکلات متداولی است که ممکن است در پکیج ایران رادیاتور یا دیگر پکیج‌ها از برندهای مختلف اتفاق بیفتد. در ادامه این مطلب قصد داریم به طور کامل علت خاموش شدن پکیج در حالت تابستانه را توضیح دهیم. اما بهتر است در ابتدا به برخی نکات ضروری مرتبط با محافظت از پکیج‌های گرمایشی بپردازیم.

مراقبت‌ های اصولی از پکیج در حالت تابستانه

یکی از نکات مهم برای داشتن طول عمر بالای وسایل برقی و تجهیزات گرمایی، پیشگیری از عواملی است که موجب فرسودگی آن‌ها می‌شود. با توجه به این موضوع در نظر گرفتن حساسیت‌هایی که موجب کارکرد بهتر و ارائه خدمات مورد نظر کاربر می‌شود ضروری ‌است. در این بخش از مطلب ما قصد داریم تا شما را با چند نکته که باعث طول عمر بالای دستگاه شما می‌شود آشنا کنیم.

  • بررسی مخزن انبساط پکیج
  • روشن کردن سیستم گرمایشی پکیج طبق زمان بندی مناسب دستگاه
  • چک کردن شیلنگ‌ها و شیر‌های پیسوار
  • در نظر گرفتن روتین سرویس تابستانه مورد نظر برای دستگاه

مهم ‌ترین دلایل خاموش شدن پکیج در وضعیت تابستانه

حالت تابستانه ‌پکیج فقط هنگامی فعال می‌شود که کاربر برای استفاده از آب گرم مصرفی و بهداشتی شیر آب گرم را باز کند. به این شکل باز کردن شیر آب گرم باعث به کار افتادن دستگاه می‌شود. به عبارت دیگر وقتی کاربر آب گرم را باز می‌کند، سنسوری که وظیفع دارد باز شدن آب گرم مصرفی را به برد گزارش کندد، به قطعات مربوطه دستور می‌دهد تا پکیج را روشن شده و شروع به کار کند. از این رو درجه دمایی آب مصرفی مدت کوتاهی پس از باز کردن شیر آب گرم، بالا رفته و قبل استفاده می‌شود.

سوختن شیر موتوری پکیج

شیر موتوری دستگاه پس از فلومتر که در ادامه مطلب به آن خواهیم پرداخت یکی از اجزای مهمی است که اختلال در کارکرد آن با از کار افتادگی سیستم پکیج منجر می‌شود. اگر این احتمال را می‌دهید که دلیل خرابی سیستم شما به این قطعه مرتبط است، بهتر است ابتدا آن را جدا کرده و با آب گرم شست و شو دهید. اگر در حین انجام این کار متوجه بالا و پایین رفتن نافی قطعه نشدید به احتمال زیاد قطعه دچار سوختگی شده و بهتر است از یک فرد مجرب برای تعمیر سیستم پکیج کمک بگیرید.

بروز مشکل در فلوسوئیچ یا فلومتر

یکی از پر کاربرد‌ترین و مهم‌ترین اجزای موجود در پکیج گرمایشی، سنسور فلومتر است که با عوامل بیرونی ارتباط بیشتری خواهد داشت. این قطعه هنگام باز شدن آب توسط کاربر به سیستم اطلاع می‌دهد که آب را گرم و پکیج را روشن کند. در صورت بروز مشکل در این قطعه از دستگاه هنگام باز شدن آب فرد متوجه این موضوع نخواهد شد پس پکیج نیز خاموش می‌ماند و نمی‌تواند آب گرم و مورد نظر کاربر را به او برساند. اگر در صورت باز کردن آب متوجه تغییری در چراغ‌های پکیج خود نشدید دلیل آن بروز خرابی در این قسمت از پکیج شما خواهد بود و برای تعمیر آن بهتر است از یک تکنیسین برای تعویض و یا تعمیر قطعه مورد نظر کمک بگیرید.

نحوه تست فلومتر

اگر قصد دارید از خرابی و یا سوختگی این قطعه از پکیج اطمینان حاصل کنید بهتر است برای این کار از فردی مجرب کمک بگیرید زیرا در صورت نداشتن تجربه کافی در این زمینه امکان آسیب زدن به دیگر اجزای این دستگاه امکان پذیر است. در این قسمت قصد داریم تا نحوه تست فلومتر را برای شما تشریح کنیم.

در این قسمت از قطعه سیم‌های کوتاهی وجود دارد که شما می‌توانید با اتصال این سیم‌های کوتاه به یکدیگر و قرار دادن آن بر روی حالت مصرفی متوجه خرابی آن شوید. به طوری که اگر دستگاه حالت خاصی را به خود نگرفت و اتفاقی در آن نیفتاد ینی فلومتر شما دچار خرابی شده و باید برای تعمیر و یا تعویض آن دست به کار شوید.

قطعی گاز یا برق

همانطور که می‌دانید یکی از اصلی‌ترین عواملی که پکیج‌ها با استفاده از آن‌ها می‌توانند به فعالیت خود ادامه بدهند وجود گاز و برق است. طبیعتا این موضوع مشخص است که اگر هر کدام از عوامل وجود نداشته باشد یا جریان ورودی آن‌ها ضعیف باشد، باعث بروز خرابی و خاموش شدن پکیج می‌شود.

هواگرفتگی مدار گرما

وجود عوامل مختلفی در حین کارکرد دستگاه موجب می‌شود تا به جای دریافت آب، هوا وارد پکیج شود. این موضوع یعنی وجود هوا در مدار گرمایش می‌تواند یکی دیگر از دلایل خاموش شدن پکیج بیتا باشد. یکی دیگر از دلایل وجود هوا در مدار گرمایش را می‌توان بالا بودن فشار پکیج دانست. در هنگام بروز عواملی از این نظیر واجب است کاربر برای رفع مشکلات به وجود آمده پکیج را هواگیری کند.

تخلیه نشدن دود پکیج

همانطور که می‌دانید سوختن موجب به وجود آمدن دود در دستگاه می‌شود و با توجه به این موضوع بهتر است دود حاصل از سوختن به طور کامل از دستگاه تخلیه شود. اما در صورتی که این دود داخل دستگاه‌هایی مثل پکیج بیتا 22000 باقی بماند کاربر را با چالش خاموشی مکرر پکیج رو به رو خواهد کرد. یکی از عواملی که می‌تواند به تخلیه نشدن دود از دستگاه دامن بزند نصب نادرست دودکش و یا نامناسب بودن ارتفاع آن خواهد بود.

خرابی پمپ پکیج

هنگام خرابی پمپ سیرکولاتور نیز امکان بروز خاموشی در وضعیت تابستانه دستگاه وجود دارد. به این شکل که ابتدا کارکرد ضعیف است و رفته رفته پمپ دچار سوختگی شده و دستگاه خاموش می‌شود. حال در صورتی که پس از روشن کردن دستگاه و گذشت چند ساعت متوجه خاموشی در پکیج شدید باید پمپ دستگاه را بررسی کنید. اما وقتی قصد روشن کردن دستگاه را دارید و دستگاه روشن نمی‌شود امکان سوختگی پمپ و سرد شدن مدار گرمایش وجود دارد.

پایین بودن فشار بار پکیج

از دیگر علت روشن نشدن پکیج در حالت تابستانه، کم بودن سطح فشار بار پکیج است. چنانچه شیر پرکن و منبع انبساط دستگاه دچاز خرابی شده باشند، پکیج نشتی آب داشته باشد، مبدل حرارتی دچار نقص شده باشد یا پکیج به صورت اصولی هواگیری نشده باشد، افت فشار پکیج محتمل خواهد بود.

نتیجه گیری

در این مقاله به دلیل روشن نشدن یا خاموش شدن پکیج‌های مختلف مانند پکیج ایران رادیاتور مدل Z36ff پرداختیم. همانطور که خواندید، بروز برخی مشکلات در کارکرد سیستم‌های داخلی دستگاه به خاموش شدنوسیستم در وضعیت تابستانه منجر می‌شود. با توجه به روند عیب یابی و استفاده از راهکارهای مناسب می‌‌توان مشکل خاموش شدن یا روشن نشدن پکیج‌ها در حالت تابستانی را برطرف نمود. بهتر است برای انجام فرایند عیب یابی و تعمیر دستگاه در وضفیت تابستانه از تجریه و مهارت سرویس کاران با تجربه در این زمینه بهره بگیرید. به این شکل می‌توان طول عمر مفید، کیفیت و دوام دستگاه زا به صورت طولانی مدت ننظی نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *