سرمایشی

علت روشن و خاموش شدن کمپرسور کولر گازی چیست؟

چرا کمپرسور کولر گازی روشن و خاموش می شود؟

علت روشن و خاموش شدن کمپرسور کولر گازی چیست؟ با شروع گرم شدن هوا، بسیاری از صاحبان خانه برای رهایی از گرما و رطوبت، سیستم های تهویه مطبوع خود مانند یک کولر گازی خوب را روشن می کنند. با چرخش هوای یک سیستم تهویه مطبوع، بیشتر افراد به سیستم فکر نمی کنند مگر اینکه صدایی غیرعادی یا اتفاق عجیبی در آن رخ داده و شنیده شود. کمپرسوری که اغلب روشن و خاموش می شود، می تواند خبر از بروز مشکلی در این سیستم تهویه مطبوع دهد. در ادامه با ما همراه باشید تا با علت خاموش و روشن شدن کمپرسور کولر گازی آشنا شوید.

علت روشن و خاموش شدن کمپرسور کولر گازی

علت روشن و خاموش شدن کمپرسور کولر گازی می تواند شامل موارد مختلفی شود که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

  • پایین بودن سطح گاز مبرد در کولر گازی
  • وجود مشکلات برقی: ممکن است اتصال کوتاه یا سیم آسیب دیده در قطعات الکترونیکی کمپرسور یا ترموستات وجود داشته باشد که سبب روشن و خاموش شدن کمپرسور کولر گازی می شود.
  • نقص مکانیکی: ممکن است هر یک از اجزای مکانیکی کمپرسور از کار افتاده باشد.
  • وجود مشکل در ترموستات: یکی دیگر از قطعات مهم در کولر گازی که عدم کارکرد آن می تواند به علت روشن و خاموش شدن کمپرسور کولر گازی بینجامد، وجود مشکل در ترموستات است. گرچه ممکن است این قطعه، عضوی کوچک از این سیستم بزرگ باشد، اما همین قطعه است که می تواند دمای فضا را کنترل نماید. بدیهی است که عدم کارکرد درست آن، می تواند اطلاعات نادرست و ناصحیح را در اختیار کولر گازی قرار دهد که طی آن فرمان های نادرستی صادر شود. به این صورت است که می تواند منجر به خاموش و روشن شدن کمپرسور کولر گازی شود. چنانچه صفحه نمایشگر ترموستات کولر گازی در حال کمرنگ شدن بود و یا خالی شد، خبر از ضعیف شدن باطری می دهد. هنگامی که باتری ترموستات از دست می رود، کولر گازی روشن و خاموش خواهد شد. برای برطرف کردن این مشکل باتری ترموستات رو عوض کنید و دوباره این قطعه راه‌ا ندازی نمایید اگر که این مشکل برطرف نشده و کمپرسور کولر گازی همچنان روشن و خاموش می ‌شد، لازم است که از یک متخصص در زمینه تعمیرات کولر گازی و انواع سیستم تهویه مطبوع کمک بگیرید.
  • از دیگر علت روشن و خاموش شدن کمپرسور کولر گازی می ‌توانیم به مسدود شدن فیلتر های هوا اشاره نماییم. هنگامی‌که فیلتر هوا کثیف باشد جریان هوا در این سیستم محدود خواهد شد و می ‌تواند سبب بروز مشکلات متعددی مانند خاموش و روشن‌ شدن کمپرسور کولر گازی شود. به این منظور به شما پیشنهاد می ‌کنیم که فیلترهای هوا و بررسی کرده و در صورت کثیف بودن آن ‌ها را تعویض نمایید.
علت روشن و خاموش شدن کمپرسور کولر گازی چیست
علت روشن و خاموش شدن کمپرسور کولر گازی چیست

تعمیر و نگهداری کولر گازی

علاوه بر جست و جوی علت روشن و خاموش شدن کمپرسور کولر گازی، بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات غیرمنتظره کمپرسور برنامه ریزی منظم برای تعمیر و نگهداری از سیستم تهویه مطبوع است.
هنگامی که توسط یک تکنسین حرفه ای خدمات تهویه مطبوع انجام می شود، وجود هرگونه مشکل در این سیستم تشخیص داده می شود و می تواند از بروز مشکلات بزرگ و البته با هزینه های زیاد، جلوگیری نمود.
به طور کل، بازرسی های پیشگیرانه تمامی قطعات الکتریکی و مکانیکی و همچنین ترموستات، قطع کننده مدار، سیم های برق و سیم کشی برای افزایش طول عمر کولر گازی لازم است.

سخن پایانی

همان طور که خواندید، علت روشت و خاموش شدن کمپرسور کولر گازی مختلف است و می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد. به طور کلی خوب است که برای تامین هوای مطبوع، اقدام به خرید بهترین کولر گازی ایرانی یا خارجی نمایید و همواره از راه های افزایش طول عمر کولر گازی کمک بگیرید تا بروز این مشکلات را به حداقل ممکن برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *