سرمایشی

علت بوی سوختگی کولر آبی و راه های برطرف کردن آن

علت بوی سوختگی کولر آبی

علت بوی سوختگی کولر آبی چیست؟ یکی از سیستم های سرمایشی که در فصول گرم سال از آن استفاده می شود، کولر آبی است. اما گاهی ممکن است که این سیستم سرمایشی دچار مشکلاتی شده و از آن بوی سوختگی شنیده شود. دلیل بوی سوختگی از کولر آبی چیست؟ در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

دلیل بوی سوختگی از کولر آبی چیست؟

وجود بوی ناخوشایند کولرهای آبی می ‌تواند نشانه‌های مختلفی داشته باشد. یکی از بارزترین این نشانه ‌ها خراب شدن دستگاه است. اگر شما هنگامی که متوجه بوی سوختگی کولر آبی شدید برای تعمیر آن اقدامی انجام ندهید، موجب می ‌شود تا قطعات دیگر نیز آسیب دیده و دچار نقص فنی شوند.
در صورت وجود چنین علائمی بهتر است که با مشاوران و کارشناسان حرفه‌ ای و مجرب در این زمینه مشورت کنید. اکنون در این مقاله قصد داریم تا شما را با علت بوی سوختگی کولر آبی آشنا کنیم تا در صورت وقوع بتوانید در اسرع وقت به آن رسیدگی کنید. پس تا انتها با ما همراه باشید.

دلایل بوی سوختگی از کولر آبی
دلایل بوی سوختگی از کولر آبی

علت بوی سوختگی کولر آبی

همان طور که اشاره کردیم وجود بوی سوختگی می‌ تواند علائم مختلفی داشته باشد در بهترین حالت می‌ توان گفت که بوی سوختگی از کولر آبی نبوده و در نزدیکی کولر گازی غذا یا هر چیز دیگری در حال سوختن است. به عنوان مثال ممکن است که فردی در اطراف محیط خانه سیگار کشیده است و بو و دود سیگار از طریق کانال‌ های کولر در فضای خانه پخش شده است.

با توجه به توضیحات این بخش می ‌توان گفت، هر بوی سوختگی در اطراف کولر آبی نشانه خرابی دستگاه و یا قطعات داخلی آن نیست.
بنابراین برای آسودگی خاطر می‌ توانید کولر را خاموش کنید تا بوی سوختگی از بین برود. اگر پس از خاموشی دستگاه دوباره بوی سوختگی را احساس کردید، بهتر است که به مراکز مطمئن و معتبر تعمیر کولر آبی مراجعه کنید. تا در صورت وجود ایراد و نقص فنی بتوانید از گارانتی و خدمات پس از فروش آن استفاده کنید.

سوختن موتور کولر آبی

از شایع ‌ترین علت بوی سوختگی کولر آبی، سوختن یا نیم سوز شدن موتور کولر است. در این صورت باید هزینه کرده و موتور کولر را جایگزین کنید.
حال ممکن است برای برخی از افراد این سوال پیش بیاید که چگونه متوجه سوختن موتور کولر آبی شویم؟ به طور کلی بوی سوختن موتور کولر به بوی سوختن لوازم برقی و ذوب شدن سیم شباهت دارد. با پخش شدن بوی سوختگی در فضای اطراف، کولر آبی پس از مدتی از کار افتاده و به صورت اتوماتیک خاموش می ‌شود.
در این شرایط می ‌توان گفت که کولر سوخته و یا نیم سوز شده است. اگر کولر نیم سوز شده باشد می ‌توان با صرف هزینه ‌ای کمتر موتور را تعویض کرد، ولی در صورت سوختن کولر ممکن است حتی با هزینه‌ های بیشتر نتواست کولر را تعمیر کرد.

آسیب دیدگی پمپ

از دیگر علت بوی سوختگی کولر آبی می‌ توانیم به خراب شدن پمپ کولر آبی اشاره نماییم. به طور خلاصه اگر پمپ کولر کار نکند، نمی ‌تواند آب را به پوشال ‌های کولر برساند، در نهایت به دلیل نرسیدن آب به کولر، دستگاه گرم شده و بعد از مدتی سبب ایجاد بوی سوختگی می ‌شود.
پیشنهاد ما برای افرادی که از کولر گازی استفاده می ‌کنند، این است که برای بالا بردن طول عمر کولر و صرف هزینه‌ های کمتر، بهتر است سالانه پمپ کولر خود را عوض کرده تا از سوختن پمپ و موتور کولر جلوگیری کنند.

خشک شدن پوشال‌ های کولر آبی

استشمام بوی سوختگی امکان دارد به سبب خشک بودن پوشال ‌ها نیز صورت گیرد. به این ترتیب اگر پوشال‌ ها خشک باشند، نه تنها هوایی که کولر تولید می‌کند، گرم است، بلکه در شرایطی ممکن است با وجود شدت گرمای زیاد پوشال ‌ها آتش بگیرند و باعث به وجود آمدن بوی سوختگی شوند.
برای جلوگیری از این اتفاق شما می‌ توانید مانند پمپ‌ ها، پوشال‌ های کولر را نیز سالانه تعویض کنید و دیگر این که هفته ‌ای یک بار کولرآبی را بررسی کرده و روی پوشال آب بریزید تا مطوب شوند.

اتصالات نادرست

اگر کولر شما به طور ناگهانی موجب تولید بوی سوختگی شود، می ‌تواند این رخداد به علت وجود اتصالات نادرست سیم‌ ها و سایر قطعات در داخل سیستم کولر آبی باشد. کولر نیز مانند دستگاه‌ های دیگر ممکن است بر اثر بی دقتی هنگام سیم کشی دچار نقص فنی شده و آسیب ببیند.
اگر چنین اتفاقی رخ داد، بهتر است سریعا کولر را خاموش کنید زیرا به علت بالا رفتن حرارت قطعات و وجود آب در داخل کولر این امر می ‌تواند خطرناک بوده و موجب خسارت شود. بنابراین در هنگام وقوع باید تمامی نکات ذکر شده را در نظر داشته باشید و آن ‌ها را رعایت کنید.

ایراد در فن کولر

از دیگر علت بوی سوختگی کولر آبی، بروز مشکل در فن کولر است. فن موتور کولر بخشی بسیار حساس در کولرهای آبی است، زیرا در صورت نصب نادرست در سیستم داخلی کولر موجب ایجاد بوی سوختگی و در نهایت سوختن موتور می ‌شود. راه حل رفع این مشکل تنها این است که این قطعه را سالانه تعویض کرده یا سرویس سالانه انجام دهید.

روغن موتور غیر اصل و بی کیفیت

روغن موتور‌های بی کیفیت موجود در بازار می‌ تواند هنگام کار کولر آبی سبب ایجاد بوی سوختگی می‌ شود. زیرا روغن‌ موتورهای نامرغوب به دلایل گوناگون امکان دارد که در حین کارکرد کولر بسوزد.

ولتاژ زیاد

قبل از خرید کولر آبی، بهتر است که ولتاژ آن را چک کنید ( این مقدار بر روی موتور کولر نوشته شده است ) زیرا هر کولر ولتاژ مخصوص به خود را دارد. به طور مثال اگر به کولر آبی ولتاژی بیشتر از حد آن برسد، ممکن است که موتور داغ کرده و بسوزد. حتما به این نکته توجه داشته باشید که همیشه ولتاژ موتور باید 60 درصد ظرفیت نهایی خوده موتور باشد. بنابراین این موضوع را در نظر داشته باشید تا کولرتان آسیب نبیند.

ولتاژ زیاد چه عواقبی برای کولر دارد؟

  • 1) سوختن و یا نیم سوز شدن کولر
  • 2) از بین بردن اتصالات و سیم کشی ‌های کولر آبی
  • 3) ایجاد نقص فنی در موتور
  • 4) خاموش شدن دستگاه
  • 5) پخش شدن بوی سوختگی در محیط اطراف

شل یا سفت بودن تسمه

از علت بوی سوختگی کولر آبی، به شل یا سفت بودن تسمه کولر بستگی دارد. به این صورت که اگر تسمه شل باشد اصولا دستگاه نمی ‌تواند صحیح و با بازدهی بالا کار کند و اگر تسمه سفت باشد کولر کار نمی ‌کند. پس حتما هنگام بستن تسمه به خوبی به این مسئله دقت کنید.

سخن پایانی

در این مقاله ما قصد داشتیم شما را با علت بوی سوختگی کولر آبی آشنا کنیم. به همین سبب برای شما تمامی علت ‌های موجود را شرح دادیم و راهکار مقابله با هر یک را بیان کردیم. با رعایت هر کدام از این موارد می ‌توانید، کولر را از آسیب‌ های ممکنه حفظ کنید تا عمری طولانی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *