سرمایشی

مزایا و معایب فن کویل کاستی

مزایا و معایب فن کویل کاستی

فن کویل کاستی چیست؟ مزایا و معایب فن کویل کاستی کدامند؟ فن کویل کاستی یکی از مهم ‌ترین بخش‌ ها در سیستم‌ های تهویه محسوب می‌ شوند. این فن وظیفه تنظیم دما و گردش هوا را دارد، در فصول سرد فن کویل کاستی می ‌تواند گرما تولید کند و در فصول گرم، در محیط سرما ایجاد کند.

فن کویل کاستی چگونه کار می ‌کند؟

این فن ‌ها دارای سه نوع چهار طرفه، یک طرفه و دیگری فن کویل مدور 360 درجه هستند و به سقف متصل می‌ شوند و به صورت متداوم می‌ تواند هوای گرم و سرد را جا به جا کرده و باعث حفظ تعادل دمایی در محیط شود. برای این که فن کویل کاستی پس از نصب در سقف اتاق در معرض دید قرار نگیرد، بهتر است اتاقی که قصد دارید فن را در داخل آن قرار دهید دارای سقف کاذب باشد، تا فقط دریچه فن قابل مشاهده باشد. در صورت عدم وجود سقف کاذب شما می‌ توانید از نوع سقفی توکار این فن ‌‌ها استفاده کنید.
فن کویل کاستی را می‌ توان در تمامی منازل مسکونی، اداره ها و… تهیه و نصب کرد. این فن ‌ها به این صورت کار می‌ کنند که به وسیله تعدادی لوله خروجی و ورودی آب سرد یا گرم وارد دستگاه شده و سپس از کویل ‌ها عبور می‌ کند. با این کار درجه‌ آب کم یا زیاد می ‌شود و هوای گرم یا سرد (با توجه به درجه آب ورودی) تولید می ‌شود. دور فن را می ‌توان با استفاده از یک کلید یا ترموستات افزایش یا کاهش داد.

ویژگی های فن کویل کاستی
ویژگی های فن کویل کاستی

تفاوت فن کویل کاستی یک طرفه و چهار طرفه و فن کویل مدور 360 درجه

همان طور که از نامشان پیداست، فن کویل کاستی یک طرفه باد را فقط از یک جهت به سمت بیرون بخش می‌ کند، اما مدل چهار طرفه آن می ‌تواند باد را در چهار جهت متفاوت به سمت بیرون بخش کند.
از تفاوت‌ های دیگر این مدل‌ ها می توان به تعداد کویل آن ‌ها اشاره کرد، به این صورت که فن کویل کاستی یک طرفه دارای یک کویل است و سرمایش و گرمایش فضای اطراف را به صورت جداگانه انجام می ‌دهد. اما فن کویل کاستی چهار طرفه دارای دو کویل بوده و از لحاظ کیفی قوی‌ تر است و می‌ تواند در یک زمان هر دو کار سرمایش و گرمایش را انجام دهد.
فن یک طرفه برای این که نیاز دارد باد از یک سمت جریان داشته باشد در بسیاری از موارد دیده شده است که برای کارایی و عملکرد بهتر در کنار دیوار نصب شده است. اما فن چهار طرفه به دلیل این که نیاز دارد باد از چهار جهت بالا، پایین، چپ و راست وارد دستگاه شود، باید در وسط سقف اتاق مورد نظر نصب ‌شود.
سومین نوع فن کویل که از نوع 360 درجه است، بر خلاف سایر فن‌ ها که نیاز داشتند در جهت خاصی از اتاق قرار بگیرند. این فن به دلیل این که شکلی به صورت دایره دارد، می‌ تواند در تمامی جهات اتاق ( کنار، وسط و… ) قرار بگیرد.

اجزای تعبیه شده در فن‌ های کویل کاستی

در فن کویل کاستی از اجزای زیر تشکیل شده است:

 • 1) وجود تعداد مختلف کویل در هر یک از فن ‌ها
 • 2) دریچه خروجی
 • 3) داشتن فن ‌های سانترفیوژ با لبه انحنا دار و تولید صدای کم
 • 4) وجود موتورهای قوی با امکان تغییر دور موتور
 • 5) لوله‌ های ورودی و خروجی برای انتقال آب سرد و گرم
 • 6) استفاده از کویل ‌های مسی با پره‌های آلومینیومی دو الی چهار ردیفه (وجود ردیف‌ های بیشتر سبب افزایش خاصیت انتقال حرارت و رطوبت گیری می ‌شود)
 • 7) بدنه نگه دارنده فن کویل کاستی
 • 8) داشتن سیستم کنترل دستی و اتوماتیک
 • 9) فیلتر دائمی یا قابل شست و شو که برای تصفیه هوا از آن استفاده می ‌شود.
 • 10) سینی استیل با عایق برای جمع آوری آب کندانس شده در قسمت پایینی فن کویل کاستی
 • 11) وجود مجرای هوا در مدار آب به سبب مانع شدن از ایجاد حباب هوا در مدار آب
مزایا و معایب فن کویل کاستی
مزایا و معایب فن کویل کاستی

مزایا و معایب فن کویل کاستی

برای آنکه بتوانید نسبت به خرید این سیستم اقدام نمایید، بهتر است با مزایا و معایب فن کویل کاستی نیز آشنا شوید:

 • یک) یکی از مزایا و معایب فن کویل کاستی، عدم نیاز به داشتن فضای زیاد است. نیاز نداشتن به فضایی زیاد، این فن به دلیل نصب به صورت توکار در سقف‌های کاذب فضای بسیار کمی را اشغال می‌ کند. از این فن می ‌توان حتی در اتاق‌ هایی با سقف کوتاه و ارتفاع کم نیز استفاده کرد. چون فن کویل کاستی کوچک بوده و ارتفاع زیادی ندارد. بنابراین وجود سقف‌ های کوتاه هیچ محدودیتی برای این نوع فن ایجاد نمی ‌کند.
 • دو) طراحی زیبای این محصول موجب شده است تا از آن بتوان در هر دکوراسیونی استفاده کرد.
 • سه) پمپ داخلی، در داخل فن کویل کاستی به دلیل تقطیر آب قطراتی بر روی لوله‌ های ورودی و خروجی قرار می‌ گیرند. وجود این قطره ‌ها نه تنها برای افرادی که در آن محیط در حال رفت و آمد هستند خطرناک است، بلکه می ‌توانند به مرور زمان به دستگاه آسیب زده و باعث نقص فنی آن شوند.
 • در این میان برای خارج کردن قطرات روی لوله ‌ها می ‌توان یک پمپ در داخل فن کویل کاستی تعبیه کرد، تا قطرات آب حاصل از تقطیر را تخلیه کند.
 • چهار) داشتن ظرفیت بالا، در این فن ‌ها به علت وجود ظرفیت بالا دستگاه می‌ توانند با قدرت و توان بیشتر بازدهی فن را افزایش دهند.
 • پنج) سهولت در تمیزی و نگهداری فن، تمیز کردن این فن ‌ها از سایر کولر گازی‌ های موجود در بازار آسان‌تر است، زیرا فن کویل کاستی در داخل سقف کاذب قرار می ‌گیرد به همین دلیل تنها دریچه‌ فن قابل مشاهده است. پس شما می ‌توانید با استفاده از ابزار‌های مختلف و بدون هیچ گونه هزینه ‌ای آن را تمیز کنید.

معایب فن کویل کاستی

همان طور که مشاهده کردید ما در بخش ‌های قبل به بررسی ویژگی‌ ها و مزیت ‌های فن کویل کاستی پرداختیم. اکنون برای تکمیل بررسی مزایا و معایب فن کویل کاستی، نوبت به برشمردن عیوب این دستگاه می رسد:

امکان آسیب دیدن پنل فن بسیار زیاد است، نگهداری و تمیز کردن مکرر دستگاه موجب می‌ شود که عمر آن زیاد شده و دیرتر دچار ایراد و نقص شود. از آن جایی که می ‌دانید تنها بخشی از فن کویل کاستی که نیاز به مراقبت دارد، دریچه آن است. زیرا این دریچه از جنس پلاستیک بوده و بسیار آسیب پذیر است، بنابراین باید تمامی دقت لازم را هنگام نصب و تمیز کردن آن داشته باشید.

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی داشتیم تا شما را با ویژگی ‌های این نوع فن و مزایا و معایب فن کویل کاستی آشنا کنیم. چنانچه قصد خرید فن کویل را دارید، می توانید با مشاوران ما در بهارتهویه تماس حاصل نمایید تا راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *