سرمایشی

فن کویل سرمایشی چیست و مزایای آن کدام است؟

فن کویل سرمایش

فن کویل سرمایشی چیست و کارکردن آن چگونه است؟ همان طور که می دانید انواع مختلفی از فن کویل وجود دارند که می توان از آن ها برای ایجاد هوایی بسیار مطبوع در فضاهای مختلفی استفاده نمود. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با فن کویل سرمایش بیشتر آشنا شوید و اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب نمایید تا بتوانید بهترین انتخاب را صورت دهید.

فن کویل سرمایشی

تجهیزات سرمایشی مختلفی با سازوکارهای ویژه و گوناگون در بازار موجود هستند که با توجه به نوع نیاز، شرایط محیط مورد نظر و همچنین نوع سلیقه و دلخواه خود می‌توانید از کارایی آن ها بهره بگیرید. در این میان فن کویل ‌ها یکی از تجهیزات سرمایشی کارآمد هستند که با ایجاد هوای مطبوع در فضا از آن‌ ها استفاده می ‌شود. در ادامه مکانیسم و کارکرد فن کویل‌ ها را توضیح می ‌دهیم، ویژگی‌ های آن‌ ها را بررسی می‌ کنیم، مزایای آن را برمی ‌شماریم و به معرفی انواع فن کویل ‌های موجود در بازار می ‌پردازیم.

کارکرد فن کویل

فن کویل ‌ها از دو بخش اصلی یعنی فن و کویل تشکیل شده ‌اند. کویل در دستگاه فن کویل متشکل از لوله‌ های مسی و پره‌ هایی از جنس فلز آلومینیوم است. تامین سرمایش و گرمایش در محیط توسط فن کویل بر مبنای پرتاب جریان باد توسط بلوور و عبور آن از کویل آب سرد یا آب گرم است.

آب سرد این سیستم از دستگاه مرکزی خاصی مانند چیلر تامین می ‌شود و آب گرم نیز از جانب پکیج گرمایشی مستقل یا سیستم موتورخانه مرکزی تولید می ‌شود و این میزان از آب سرد یا گرم در مدار لوله کشی انتقال می ‌یابند. در بعضی از انواع فن کویل ‌ها به منظور تامین میزان هوای لازم برای مکش از سیستم هواساز مرکزی استفاده می ‌شود.
به طور کلی کارکرد فن کویل بر مبنای هوادهی استوار است. در فن کویل هوا با میزان فشار زیادی به کویل آب سرد وارد شده و پس از اینکه از مخزن فن کویل عبور کرد، وارد محیط می ‌شود.

فن کویل ‌ها می ‌توانند کارکرد خود را در مدار لوله کشی آب سرد و گرم برای ایجاد برودت و حرارت حفظ کنند. تنظیم دما در فن کویل‌ ها به واسطه ترموستات طراحی شده برای دستگاه صورت می‌گیرد. البته علاوه بر ترموستات، در برخی از مدل ‌های فن کویل (خصوصا فن کویل‌ های دیواری که فناوری جدیدتر دارند) از ریموت کنترل نیز برای تنظیم و کنترل میزان دما استفاده می ‌شود.

فن کویل سرمایشی چیست؟

فن کویل ‌های سرمایشی در دو حالت کلی فعالیت می کنند:

حالت اول: این فن کویل‌ ها به منظور ایجاد سرمایش کافی در محیط طراحی شده‌ اند. در این تجهیزات سرمایشی هوای تازه از طریق سیستم هوارسان مرکزی و به واسطه کانال ‌های مخصوص پخش هوا در محیط منتشر می ‌شوند و به این ترتیب تهویه مطبوع در فضا صورت می ‌گیرد. بار سرمایی در این دستگاه ‌ها توسط ترموستات و از طریق خاموش و روشن کردن فن کنترل می‌ شود.

حالت دوم: در این حالت فن کویل باید ضمن ایجاد سرمایش مناسب، به تامین هوای تازه در محیط بپردازد. به این ترتیب جریان‌ های هوای تازه از راه دریچه موجود در قسمت پشتی دستگاه توسط فن دریافت شده و در فضا توزیع می ‌شود. از مهم ‌ترین شاخصه‌ های مثبت این حالت باید به کاهش هزینه‌ های ناشی از سیستم هوارسان مرکزی و ضمائم آن اشاره کرد و از معایب آن نیز می‌ توان عدم فیلتراسیون هوا را نام برد.

فن کویل سرمایشی
فن کویل سرمایشی

مزایای فن کویل سرمایشی

  • این فن کویل‌ ها در طرح ‌ها و مدل ‌های گوناگون به تولید می‌ رسند
  • فیلترهای هوا در این دستگاه‌ ها قابل شست ‌و شو هستند
  • امکان تنظیم و کنترل میزان دمای محیط در این دستگاه‌ ها وجود دارد
  • سرمای تولید شده توسط فن کویل به شکل متوازن و یکنواخت در محیط توزیع می ‌شود
  • هزینه‌ های مربوط به نگهداری و سرویس این فن کویل‌ ها مناسب است

انواع فن کویل

همان طور که در بالا گفتیم، فن کویل ها دارای انواع مختلفی هستند که در زیر به معرفی آن ها می پردازیم:

فن کویل سقفی

نصب این نوع فن کویل ‌ها در بخش بالایی سقف کاذب و به طور معمول در بخش ورودی هر اتاق صورت می ‌گیرد.
این دستگاه‌ ها در انواع کابین دار و فاقد کابین موجود هستند.
ظرفیت هوادهی فن کویل ‌های سقفی از 200 تا 1200 CFM (فوت مکعب در دقیقه) متغیر است.
از انواع فن کویل سقفی می ‌توان به نوع کاستی اشاره کرد که به لحاظ لوله ‌های متصل دارای انواع دو لوله و چهارلوله، و از نظر شیوه هوادهی دارای انواع یک طرفه و چهارطرفه است. فن کویل‌ های سقفی کاستی دو لوله ‌ای دارای یک لوله رفت و یک لوله برگشت هستند و نوع چهار لوله‌ آن‌ ها مجهز به دو لوله برای ورود آب به کویل ‌ها و دو لوله برای برگشت آب هستند. به این ترتیب فن کویل‌ های چهار لوله می ‌توانند به شکل همزمان هم آب سرد و هم آب گرم را به کویل ‌ها وارد کنند و به همین دلیل می‌توان با استفاده از آن‌ ها بخشی از هوای محیط را سرد و بخش دیگر را گرم نگه داشت.

فن کویل زمینی

پخش هوا در این فن کویل ‌ها به شکل بالا زن و روبرو زن صورت می ‌گیرد.
ظرفیت هوادهی فن کویل‌ های زمینی به طور معمول از 200 تا 1200 CFM (فوت مکعب در دقیقه) متغیر است.

فن کویل کانالی

این فن کویل‌ ها در انواع کانالی سقفی روکار، کانالی سقفی توکار و کانالی دیواری روکار ایستاده وجود دارند.
ظرفیت هوادهی فن کویل‌ های کانالی از 600 تا 2000 CFM (فوت در دقیقه) متغیر است.

فن کویل سرمایشی چیست؟
فن کویل سرمایشی چیست؟

نکات مهم خرید فن کویل سرمایشی

در هنگام انتخاب و خرید فن کویل به نکات زیر توجه کنید:

پیش از خرید فن کویل مورد نظر، شیوه نصب و قرارگیری آن در محیط را مورد بررسی قرار دهید؛ زیرا چپ یا راست قرار گرفتن اتصالات لوله این دستگاه بسیار حائز اهمیت است.
در هنگام خرید دستگاه به میزان ظرفیت هوادهی، ظرفیت سرمایشی و طراحی ظاهری آن توجه ویژه داشته باشید.
فن کویل برای محیط‌ هایی مانند بیمارستان که نباید آلودگی‌ های بخشی به بخش دیگر منتقل شود، گزینه‌ بسیار مناسبی است، زیرا با وجود فن کویل می ‌توانید دمای هر اتاق را به شکل مجزا تنظیم و کنترل نمایید.
رعایت بالانس و تعادل هوادهی در فن کویل‌ ها بسیار مهم است و در کارکرد دستگاه اعمال اثر می‌ کند؛ بنابراین به منظور افزایش عمر بلبرینگ ‌ها باید نصب دستگاه را به صورت افقی و تراز شده انجام دهید.

قیمت فن کویل سرمایشی

برای اطلاع از انواع قیمت فن کویل سرمایشی، می توانید با کارشناسان ما در فروشگاه بهارتهویه تماس حاصل کرده و ضمن بهره مندی از راهنمایی های مفید، خرید خود را با بهترین قیمت و گارانتی معتبر صورت دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *