دسته‌بندی نشده

تفاوت فن کویل و داکت اسپلیت

تفاوت فن کویل و داکت اسپلیت

فن کویل و داکت اسپیلت از پر کاربردترین سیستم‌هایی هستند که در بسیاری از محیط‌ها همچون اداری، مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار گرفته‌اند. امروزه بسیاری از کاربران به دلیل تنوع در سیستم‌های مطبوع‌کننده هوا درباره آن‌ها شناخت و اطلاعات کافی ندارند. در این مقاله سعی داریم برای شناخت بیش‌تر کاربران به تفاوت فن کویل و داکت اسپیلت ‌ها برای شناخت بیش‌تر کاربران بپردازیم.

فرق فن کویل و داکت اسپیلت

برای هر کسی که قصد خرید سیستم تهویه مطبوع را دارد، آگاهی از انواع این سیستم ها و تفاوت های میان آن ها اهمیت زیادی دارد؛ چرا که به این ترتیب می تواند برای خرید بهتر تصمیم بگیرید. به همین دلیل ما قصد داریم شما را با تفاوت فن کویل و داکت اسپلیت آشنا کنیم:

تفاوت فن کویل و داکت اسپلیت
تفاوت فن کویل و داکت اسپلیت

تفاوت در حالت سرمایشی داکت اسپیلت و فن کویل

درون فن کویل‌ها لوله‌های مارپیچی تعبیه شده است که آب سرد و یا آب گرم در آن جریان دارد. پس از بکار افتادن کویل، فن درون سیستم محصول هوا را از محیط کویل عبور داده و به تولید هوایی گرم و یا سرد با توجه به نیاز افراد اقدام می‌نماید. فن کویل‌ها برای فعالیت خود به چیلرها متصل شده که به هنگام تولید هوای سرد، کاربران از آب گرم هم برخوردار هستند. اما داکت اسپیلت‌ها به سیستم‌های مرکزی همچون موتورخانه و پکیج‌ها متصل خواهند شد.

تفاوت داکت اسپیلت و فن کویل در نحوه ساختار آن ها

داکت اسپیلت‌ها از دو یونیت داخلی و خارجی ساخته شده‌اند که این دو یونیت بوسیله لوله‌های بکار رفته در این سیستم به یکدیگر متصل هستند. گاز استفاده شده برای فعالیت و کارکرد سیستم این دستگاه گاز مبرد بوده که سازگار با محیط زیست است. چرخش گاز مبرد در لوله‌های این دستگاه منجر به تولید هوای خنک در محیط خواهد شد. اما برای حالت گرمایشی داکت اسپیلت‌ها به سیستم‌های مرکزی همچون پکیج و موتورخانه‌ها متصل شده و برای تولید گرما قابلیت تعبیه شدن کویل را دارند.

موقعیت نصب داکت اسپیلت و فن کویل

از نظر نصب می‌توان این چنین بیان نمود که داکت اسپیلت‌ها از دو یونیت داخلی و خارجی تهیه شده‌اند. یونیت داخلی قابلیت نصب در سقف‌های کاذب را داشته و یونیت خارجی قابلیت نصب در فضایی خارج از محیط خانه همچون پشت بام و یا بالکن را دارد. داکت اسپیلت‌ها در ظرفیت‌ها و مدل‌های متنوع تولید شده که از قابلیت کانال کشی هم برخوردار هستند.

موقعیت نصب فن کویل‌ها متفاوت بوده از انواع حالات نصب فن کویل‌ها می‌توان به مواردی همچون زمینی، دیواری، کاستی و سقفی توکار اشاره نمود. هر یک از مدل‌های فن کویل‌ها باتوجه به متراژ محیط و مدل ساخت آن کاربرد دارند. البته باید اشاره نمود که مدل سقفی فن کویل‌ها نیز قابلیت کانال کشی دارند.

هزینه خریداری و نگهداری داکت اسپیلت و فن کویل

داکت اسپیلت‌ها در مقایسه با فن کویل‌ها از قیمت بالاتری برخوردار بوده و برای محیط‌هایی با متراژ بالا توصیه خواهد شد. این دستگاه در محیط‌هایی با متراژ و مساحت بالا و فضاهایی که به میزان هوای بیش‌تری نیاز دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیرا نصب این دستگاه نیازمند کانال کشی برای فضاهای هم جوار نیز است. فن کویل‌ها بیش‌تر برای محیط‌های عمومی و فضاهای مجزا از یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نتیجه گیری

در این مطلب به مقایسه و بررسی تفاوت فن کویل و داکت اسپلیت پرداختیم. افراد با شناخت نسبی در ارتباط با این دو محصول می‌توانند به هنگام خریداری انتخاب دقیق‌تر و صحیح‌تری داشته باشند.

چنانچه قصد خرید سیستم و تجهیزات تهویه مطبوع مانند انواع کولر گازی، داکت اسپلیت، فن کویل و … را دارید، می توانید با شماره های موجود در سایت بهارتهویه تماس حاصل نمایید و از راهنمایی های مشاوران ما در این مجموعه بهره مند شوید. لازم به ذکر است که تمامی محصولات در این فروشگاه به صورت اصل و با گارانتی معتبر و اصلی به فروش می رسند؛ ضمن آنکه شما می توانید خرید خود را با نازل ترین قیمت از بهارتهویه صورت دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *