سرمایشی

راهنما و نحوه تنظیم گرمایش داکت اسپلیت در زمستان

آیا می دانید از داکت اسپلیت می تونید برای تامین هوای مطلوب در زمستان نیز استفاده کنید. در این مطلب ما قصد داریم نحوه تنظیم گرمایش داکت اسپلیت در زمستان را به شما آموزش دهیم.

تنظیم گرمایش داکت اسپلیت در زمستان

در فصل زمستان نیاز به هوای گرم و دمای بیشتر در محیط خانه بیشتر حس شده و شما با استفاده از سیستم‌های گرمایشی میتوانید گرمایش را در خانه و محل زندگیتان فراهم کنید. یکی از این سیستم‌ها داکت اسپلیت‌ها هستند که فرقی ندارد از چه برندی باشند، در هر شرایطی قادر به گرمایش محیط شما بوده و شما می‌توانید با تغییر حالت آن از سرمایش به گرمایش، دمای خانه را در فصل زمستان افزایش دهید.

داکت اسپلیت یکی از محصولاتی است که چند سالی است در بازار عرضه شده و کاربرد‌های زیادی داشته و جزو نیاز بسیاری از خانوار است. داکت اسپلیت یکی از سیستم‌های گرمایش و سرمایش بسیار مطرح‌ محسوب می‌شود.

برخی از داکت اسپلیت‌ها حالت گرمایش ندارند. به همین دلیل لازم است که در ابتدا با مطالعه دفترچه راهنمای داکت اسپلیت از وجود حالت گرمایش در این سیستم اطمینان حاصل نمایید.

 یکی از مواردی که میتواند به فراهم آوردن دمای مناسب خانه کمک شایانی کند، تنظیم داکت اسپلیت‌ها به حالت سرمایش یا گرمایش است. داکت اسپلیت‌ها دارای حالت گرمایش و سرمایش هستند و از این‌ جهت می‌توانند در فصول گرم و سرد دمای مورد نیاز شما را ارائه دهند.

اگر مایل به فراهم کردن دمای متعادل از طریق داکت اسپلیت هستید، باید تنظیمات این‌ محصول پر کاربرد را بررسی کنید.  اگر بدون دقت به بررسی این محصول مشغول به کار شوید شوید، ممکن است باعث بروز اختلاط و مشکل در محصول شوید و در راندمان کاری داکت اسپلیت در فصل سرما خلل ایجاد کنید. همین امر باعث بروز مشکل شده و هزینه‌های گزاف و اضافی را تحمیل خواهد کرد.

داکت اسپلیت‌ها در‌محیط‌‌های مختلفی از‌جمله ساختمان‌های اداری و مسکونی و تجاری و هتل‌‌ها و….. مورد استفاده قرار می‌گیرند و سرمایشی نظیر‌کولر‌های گازی ‌با موتور قدرتمند  و گرمایشی نظیر گرمایش کویل آب گرم دارند.

بسیاری از افراد با شروع فصل زمستان گرمایش داکت اسپلیت‌های خود را راه اندازی می‌کنند و در این‌ حین ممکن است به مشکلاتی برخورد کنند.

 در ادامه میخواهیم نحوه راه اندازی ‌گرمایش داکت اسپلیت را به شما عزیزان یاد دهیم تا در صورت نیاز به مشکل بتوانید به راحتی داکت اسپلیت خود را در حالت گرمایش قرار دهید.

راه اندازی گرمایش داکت اسپلیت در زمستان

در‌حالت‌ کلی داکت اسپلیت‌ها دارای سیستم ‌گرمایش و سرمایش هستند که در فصول سرد لازم است شما سیستم‌ گرمایش آن‌ را راه اندازی ‌کنید. راه اندازی سیستم گرمایش داکت اسپلیت باعث شده تا شما از یک‌ هوای گرم و مطبوع در زمستان بهره مند شوید و محیط خانه را به خوبی گرم و ملایم نمایید.

ممکن است گمان‌ کنید فشار دادن دکمه ریموت برای ایجاد حالت گرمایش کافی است، اما اینطور نیست و شما برای راه اندازی حالت گرمایش آن نیاز‌به انجام‌ نکاتی دارید که انجامش کمک کننده خواهد بود.

در ابتدا بهتر است از‌مرکز انجام امور داکت اسپلیت‌ کمک گرفته تا انها داکت اسپلیت شما را راه اندازی کنند و کارهای جانبی را انجام دهند تا گرمایش محصول با مشکل مواجه نشود و به خوبی کار کند.

قبل از شروع هرگونه اقدامی، دستگاه را از برق خارج کنید و بعد شروع به انجام مراحل کنید؛ زیرا ممکن است در حین شستشو دچار برق گرفتگی شوید و خطرات جبران ناپذیری برایتان پیش بیاید.

هنگام سرویس مراقب باشید برخی قطعات داکت اسپلیت مانند کمپرسورها به آب اغشته نشوند چون ممکن است دچار آسیب‌های جبران ناپذیر شوند.

اطراف کندانسور را از هر گونه وسیله خالی کنید؛ زیرا اطراف کندانسور باید به طور کامل در فصل زمستان خالی باشد و به دریچه‌ها توجه کنید؛ زیرا دریچه‌ها باید باز یا نیمه باز باشند. در این صورت عملکرد دستگاه به طور بهتر و مطلوب تری صورت می‌پذیرد و کارایی بهتری از خود نشان می‌دهد.

در ‌مرحله اول از راه اندازی گرمایش داکت اسپلیت بهتر است داکت اسپلیت خود را شسته و داخل و خارج آن را به خوبی شستشو دهید.  با شروع فصل زمستان اولین اقدامی‌ که باید انجام دهید شستشوی داکت اسپلیت است. با تمیز کردن یونیت داخلی شروع کنید، زیرا در روزهای افتابی و تابستانی دریچه‌ها و اتصالات و فین‌های کندانسور از گرد و غبار‌ پوشیده است و بهتر است در شروع فصل زمستان این دریچه‌ها و اتصالات به خوبی پاکیزه شوند و از‌هرگونه آلودگی رفع گردند؛ زیرا ممکن است مانع از گرفتگی لوله‌ها شوند و همین امر مانع از جریان آزاد مایعات می‌شود.

اگر‌ می‌خواهید داکت اسپلیت را تمیز ‌کنید، ابتدا دریچه بازدید داکت اسپلیت را باز‌کرده و این‌ قطعه را از داکت اسپلیت جدا کنید و آن را به مورد بررسی قرار دهید. برای شستشویی ‌با نتیجه بهتر، از‌یک ‌مایع شوینده مناسب‌ کمک بگیرید و مطمئن شوید تمامی گرد و غبار‌های روی دریچه از بین رفته است.

در مرحله دوم بهتر است شیر‌های ورودی و خروجی آبگرم داکت اسپلیت را باز کنید. اگر گرمایش داکت اسپلیت شما توسط موتور خانه مرکزی صورت گرفته است، حتما شیر آب گرم و آب سرد را باز نمایید. اگر گرمایش داکت اسپلیت شما مستقل است و به صورت مجزا کارکرد دارد، قسمت پکیج را باز کنید و بعد از باز کردن شیر‌ها هوا گیری داکت اسپلیت را در اولویت قرار دهید.

مرحله سوم تغییر حالت سرمایش به گرمایش است تغییر حالت به این ‌معنا است که حالت داکت اسپلیت را از روی سرمایش به hot تغییر دهید و دمای آن را بین ۱۸ تا ۲۵ درجه تنظیم نمایید. بعد از آن خواهید دید دمای خانه و محیط زندگی شما مطلوب خواهد شد. با تغییر حالت از cool به heat یا hot ممکن است چند دقیقه ای طول بکشد تا تغییر حالت در داکت اسپلیت عملی شود و شما  شاهد تغییر دمای خروجی از درون دریچه‌های داکت اسپلیت شوید.

اگر تنظیمات را به درستی انجام دادید و بعد از گذشت چند دقیقه متوجه شدید فشار دما بسیار پایین است، حتما با یک سرویس کار تماس بگیرید و جویای مشکل داکت اسپلیت شوید؛ زیرا ممکن است داکت اسپلیت مشکل نشتی گاز داشته باشد.

ممکن است ریموت شما در تنظیم حالت با ریموت‌‌های  دیگر متفاوت باشد و به طور کلی ریموت‌ها ساختار متفاوتی از یکدیگر دارند. اما حالت کلی داکت اسپلیت یکی است و شما فقط به این نکته توجه فرمایید که دما را بیش از ۱۸ درجه تنظیم کنید تا بتوانید آن دمای دلنشین و مطلوب را به دست آورید.

در مرحله بعد  به این نکته توجه فرمایید که ورودی و خروجی هوا باز باشد و مشکلی در خصوص چرخش هوا پیش نیاید. اگر داکت اسپلیت شما کویل آبگرمش کنار خودش است، این موضوع را مورد توجه قرار دهید که خروجی داکت اسپلیت را در محیطی بسته قرار نداشته باشد. توجه فرمایید که ۵۰ درصد خروجی اسپلیت باز باشد و ۵۰ درصدش بسته تا بتواند کارایی خود را در خصوص گرمایش حفظ نماید.

توجه فرمایید که اگر می‌خواهید از حالت گرمایش کولر گازی در فصول سرد استفاده کنید، حتما از مقدار گاز داخل دستگاه مطمئن شوید و آن را چک کنید. اگر حجم گاز موجود در داکت اسپلیت کمتر از حد استاندارد باشد، شما باید با یک تعمیر کار و متخصص داکت اسپلیت تماس بگیرید و نسبت به پر کردن گاز اقدام فرمایید.

تمامی انسداد‌های  یونیت را حذف کنید تا هوا جریان پیدا کند و هیچ گونه مانعی جهت جریان هوای گرم وجود نداشته باشد.  در این صورت گرمای مطلوب را از داکت اسپلیت دریافت خواهید کرد.

در مرحله بعد تمامی در و پنجره‌ها را ببندید تا مانع از هدر رفت انرژی گرمایشی شوید. اگر در و پنجره‌ها را ببندید محیط خانه شما بهتر و سریع تر گرم خواهد شد.

بیش از اندازه از حالت گرمایش داکت اسپلیت کار ‌نکشید و هنگام خروج از خانه مطمئن شوید که داکت اسپلیت را خاموش کرده اید. حتما به طور سالانه داکت اسپلیت را سرویس کنید و از تعمیرکاران مجرب جهت بررسی و بازرسی  محصول کمک بگیرید.

هزینه سرویس داکت اسپلیت می‌تواند بسیار به صرفه و ارزان باشد و شما می‌توانید با نمایندگی برند محصول تماس گرفته و درخواست تیم خدماتی دهید تا به صورت رایگان از این خدمات بهره مند شوید.  سرویس داکت اسپلیت و تغییر گرمایش و سرمایش آن در فصول مختلف بسیار مهم است و بهتر است در بدو ورود به فصل سرما یا گرما نسبت به آن اقدام فرمایید.

در حالت کلی مطالعه دفترچه راهنما بسیار ضروری است. اگر به تازگی داکت اسپلیت خریداری کرده‌اید و از نحوه کارکرد آن اطلاعی ندارید، بهتر است از دفترچه راهنما استفاده کنید.

پیش از ایجاد حالت گرمایش توصیه می‌شود حتما به صورت سالانه داکت اسپلیت خود را سرویس کرده و به طور منظم آن را بررسی کنید.  سپس به تغییر حالت آن بپردازید، زیر سرویس سالانه داکت اسپلیت باعث کارکرد بهتر و رفع نواقص آن شده و ایراد‌های داکت اسپلیت را رفع کرده و راندمان کاری و طول عمر محصول را افزایش خواهد داد.

 ممکن است در حین تغییر حالت داکت اسپلیت نتواند اقدام به گرمایش محیط کند که این امر به دلایلی ممکن است رخ دهد و آن دلایل عبارتند از: کم بودن ظرفیت کولر گازی در برابر متراژ خانه، کم بودن مقدار گاز داکت اسپلیت، اشکال فنی در سیکل گرمایشی داکت اسپلیت، مسدود شدن فیلتر‌های هوا، یخ زدن کویل‌ها، تنظیمات دمای مناسب، مشکل فنی در فن.

اگر داکت اسپلیت شما مشکل گرمایش دارد بهتر است قطعاتی مثل فن داخلی و فن خارجی و فیلتر‌های پنل داخلی و کندانسور خارجی و کمپرسور را بررسی کنید. این نکته را هم توجه فرمایید که مصرف برق در زمستان بسیار بیشتر از مصرف برق در تابستان است؛ زیرا انرژی خارج شده از داکت اسپلیت در صورت گرمایشی بودن بسیار بیشتر از حالت سرمایشی است و این نکته در قبوض برق شما نمایان خواهد بود.

سخن پایانی

با موارد ذکر شده، شما به راحتی می‌توانید داکت اسپلیت خود را آماده روزهای سرد زمستانی کنید و وضعیت آن را از حالت سرمایش به گرمایش تغییر دهید. شما با مطالعه دقیق این مقاله می‌توانید بدون پرداخت هزینه گزاف و کمک گرفتن از خدمات بیرون از خانه، خودتان به راحتی به تنظیم این محصول مشغول شوید و از هوای دلنشین خانه لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *