گرمایشی

تنظیم پکیج بوتان برای زمستان ؛ چگونه پکیج بوتان را برای زمستان تنظیم کنیم؟

نحوه تنظیم پکیج بوتان برای زمستان

پکیج‌های برند بوتان از جمله باکیفیت‌ترین و بهترین محصولات گرمایشی موجود در بازار هستند. با فرا رسیدن فصل سرما و افزایش نیاز به استفاده از ابزارهای گرمایشی، کسب اطلاع از نحوه تنظیم پکیج بوتان نیز اهمیت بالاتری می‌یابد. در این مقاله ضمن ارائه راهنما و نحوه تنظیم پکیج بوتان برای زمستان، نکات ضروری و قابل اهمیت در این زمینه را نیز عنوان می‌کنیم. اما ابتدا بهتر است با شرکت بوتان و محصولات آن بیشتر آشنا شویم.

درباره برند بوتان

شرکت ایرانی بوتان با تجربه طولانی در زمینه تولید و ارائه انواع تجهیزات تهویه‌ای، آبگرمکن و پکیج از جمله تولید کنندگان مطرح و معتبر در ایران به شمار می‌آید. این شرکت دارای تیمی متخصص و کارآزموده است که با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های روز و تجربه خود، خدمات و محصولات با کیفیتی را به مشتریان ارائه می‌نمایند. در این کارخانه با استفاده از تکنولوژی‌های روز و بهره گیری از استانداردهای مدرن به طراحی و تولید انواع تجهیزات مرتبط با انواع تجهیزات گرمایشی مبادرت می‌شود. هدف اصلی شرکت بوتان، ارائه محصولات و خدمات باکیفیت و کارآمد به مشتریان است. این شرکت با تمرکز بر رضایت مشتریان، دقت در جزئیات و رعایت استانداردهای بین المللی، توانسته است در بازار ایران موفقیت‌های قابل توجهی را کسب کرده و به عنوان یکی از شرکت‌های پیشرو در زمینه تولید انواع دستگاه‌ها و سیستم‌های گرمایشی و تهویه‌ای به فعالیت بپردازد.

ساخت و توزیع انواع متنوعی از تجهیزات آبگرمکن صنعتی و خانگی توسط این کارخانه، افزایش روند تولید و فروش محصولات بوتان را به همراه داشته است. محصولات این شرکت شامل انواع آبگرمکن‌های الکتریکی، گازی و خورشیدی و انواع پکیج‌های گرمایشی است که به صورت صنعتی و خانگی مورد استفاده قرار میگیرند. آبگرمکن های صنعتی این شرکت قابل استفاده در صنایع مختلف از جمله صنعت غذایی، تولیدی، دارویی، کشاورزی و … هستند. کیفیت، قابلیت اطمینان و خدمات پس از فروش متمایز این شرکت، بوتان را به یکی از برترین تولید کنندگان آبگرمکن‌ها در بازار تبدیل کرده است. همچنین، شرکت آبگرمکن سازی بوتان صادرات و توزیع محصولات خود در دیگر کشورها را نیز در دستور کار قرار داده است.

نحوه تنظیم پکیج بوتان برای زمستان
نحوه تنظیم پکیج بوتان برای زمستان

شیوه تنظیم پکیج بوتان برای زمستان چگونه است؟

از انواع پکیج‌های بوتان با ابعاد، ظرفیت‌ها و مدل‌های مختلف در فضاهای مسکونی، اداری، تجاری و … استفاده می‌شود‌. پکیج بوتان مدل بیتا، پکیج بوتان مدل پرلا پرو، پکیج بوتان مدل پارما، پکیج بوتان پاویا مدل bn324i  و cv424s از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین مدل‌های پکیج تولید شده توسط شرکت بوتان هستند. پرکاربردترین نوع پکیج‌های بوتان در محیط منزل، پکیج دیواری بوتان است که با سازوکار مناسب و مطابق با نیاز مصرف کنندگان به تولید رسیده است. گرم کردن حجم آب مصرفی در خانه (شامل آب آشامیدنی و آب مورد نیاز برای شستشو و استحمام) و همچنیح گرمایش آب رادیاتورها از جمله وظایف پکیج‌های دیواری بوتان است‌.

در این بخش به بررسی نحوه تنظیم پکیج بوتان برای زمستان و چگونگی فعال سازی حالت زمستانی پکیج این پکیج‌های گرمایشی می‌پردازیم.

با وجود این که در فصل‌های گرم سال تنها به استفاده از آب شرب و شستشو توسط پکیج نیاز است، با فرا رسیدن فصل‌های سرد سال، علاوه بر نیاز به حجم آب مصرفی، به گرم شدن رادیاتورها جهت افزایش درجه حرارت محیط نیز نیاز خواهد بود. به عبارت دیگر در فصول پاییز و زمستان هم به آب گرم مصرفی و هم گرمایش رادیاتور نیاز است. اما در فصول گرم سال به گرم شدن شوفاژها احتیاجی نخواهد بود. از این رو قابلیت تنظیم پکیج‌ها بر روی هر دو حالت تابستانه و زمستانه وجود دارد. باید توجه داشت که چنانچه تنظیم حالت پکیج به شکل نادرست صورت گیرد، عملکرد پکیج نیز دچار مشکل خواهد شد. در ادامه راهنمای کامل تنظیم پکیج بوتان برای زمستان را ارائه خواهیم نمود.

آشنایی با نحوه تنظیم پکیج بوتان برای زمستان

مرحله اول:

جهت تبدیل حالت تابستانه به زمستانه در پکیج بوتان لازم است ابتدا دستگاه را خاموش کرده و سپس مجددا آن را روشن کنید. خاموش و روشن کردن دستگاه پکیج دیواری بوتان، نخستین مرحله از فرایند  تنظیم پکیج بوتان برتی فصل زمستان به شمار می‌آید.

نحوه روشن کردن پکیج بوتان

نحوه نصب و راه اندازی این پکیج‌ها تاثیر بسزایی در نوع عملکرد و بازدهی آن‌ها دارد. از آنجایی که گاها دستگاه خود به خود خاموش می‌شود بهتر است خودتان پکیج دیواری را روشن کنید تا بتوانید از آب گرم یا گرمای شوفاژها بهره بگیرید. برای روشن کردن پکیج در حالت زمستانه، مطابق فرایند زیر عمل کنید:

 • اطمینان از عدم وجود نشتی : پیش از روشن کردن پکیج برای اطمینان از عدم وجود مشکل در لوله‌ها (مانند نشتی)، دستگاه را بررسی کنید.‌ علاوه بر این لازم است سالم بودن رگولاتور گاز هم بررسی شود. در صورت سالم بودن و عدم وجود نشتی در اجزای سیستم می‌توانید به سراغ بررسی سایر موارد بروید اما چنانچه هر گونه نشتی یا خرابی در سیستم مشاهده شود لازم است ابتدا آن را تعمیر نمایید.
 • هواگیری پکیج: هواگیری از مراحل مهم در فرایند سرویس پکیج است‌. بر این مبنا لازم است قبل از روشن کردن دستگاه، از عدم وجود هوا در درون پکیج مطمئن شوید. وجود هوای اضافی در سیستم، کارکرد پکیج دیواری را در زمان ایجاد گرمایش مطبوع با مشکل مواجه خواهد کرد.
 • بررسی پتانسیومتر: مشعل‌های دستگاه باید در زمان مناسب روشن و خاموش شده و دمای شوفاژها نیز اندازه گیری شود. اگر در این مرحله با هر نوع مشکل برخوردید، می‌توانید از توان و تخصص تکنسین‌های ماهر در این زمیته بهره‌مند شوید.
 • تنظیم دمای آب: درجه دمای آب گرم مصرفی بعد از باز کردن شیر آب باید 45 درجه سانتی گراد از میزان دمای آب سرد بیشتر باشد. برای تنظیم مناسب درجه دمایی آب لازم است به این مرحله توجه کنید‌.

علاوه بر این، بخش‌های فلوسوئیچ، دمای مدار گرمایش، فشار آب و جرقه زن نیز باید به دقت بررسی شده و سپس می‌توان برای روشن کردن پکیج دیواری بوتان در حالت زمستانه اقدام نمود.

مرحله دوم:

سطح فشار پکیج را بررسی کنید. درجه فشار پکیج بوتان باید در بازه 1 تا 2.5 بار قرار داشته باشد. در صورت نامناسب بودن سطح فشار آن را تنظیم کنید.

مرحله سوم:
مجاری خروجی دود (دودکش‌ها، فن و پرشر دود) را بررسی کنید و از سالم بودن آن‌ها مطمئن شوید. مجرای خروجی هو باید کاملا باز باشد زیرا در صورت مسدود بودن، خطر آفرین خواهد شد.

مرحله چهارم:
همه فلکه‌های زیر پکیج که به شلنگ آب متصل هستند را باز کنید.

مرحله پنجم:
بعد از باز کردن فلکه‌ها شیرهای رادیاتورها را نیز باز کنید.

مرحله ششم:
پکیج را روی دمای مورد نظر (مطابق عدد میانگین) تنظیم کنید تا دستگاه روشن شود.

مرحله هفتم:
بعد از ردشن شدن، پکیج، چند دقیقه‌ای برای گرم شدن رادیاتورها منتظر بمانید.

مرحله هشتم:
بعد از داغ شدن رادیاتورها نوبت به هواگیری می‌رسد.

مرحله نهم:
وقتی روند هواگیری دستگاه به پایان رسید، دوباره فشار پکیج را چک کرده و از عدم وجود هر گونه مشکل اطمینان حاصد نمایید.

تنظیم پکیج بوتان برای زمستان
تنظیم پکیج بوتان برای زمستان

نکات ضروری در تنظیم حالت زمستانه پکیج بوتان

 • وقتی فشار پکیج پایین‌تر از 1 بار باشد، لازم است فشار را بالا ببرید؛ اما چنانچه فشار بالاتر از 2.5 باشد، پایین آوردن میزان فشار دستگاه ضروری است. برای کاهش فشار پکیج لازم است حجم آب داخل دستگاه را تخلیه نمایدد؛ به این شکل سطح فشار به حالت نرمال و استاندارد خواهد رسید. (بازه عددی استاندارد تعیین شده برای میزان فشار پکیج‌های بوتان بین 1 تا 2.5 بار است. از این رو چنانچه فشار دستگاه کمتر یا بیشتر از عدد معین باشد، دستگاه به تنظیم فشار مجدد نیاز خواهد داشت)

  شیوه کاهش فشار پکیج بوتان: به منظور کاهش سطح فشار دستگاه ابتدا لازم است شیر آبی متصل به سیستم که به دستگاه وارد می‌‌شود را ببندید. سپس شیر پر کن پکیج بوتان را باز کنید. در مرحله بعد یکی از شیرهای خانه را در حالت آب گرم باز بگذارید، تا آب داخل دستگاه به طور کامل تخلیه شود. در حال تخلیه آب از دستگا فشار سنج را چک کنید تا پایین آمدت فشار اطمینان حاصل نمایید. وقتی فشار سنج حالت استاندارد فشار را نمایش داد می‌توانید هم شیر پر کن و هم شیر آب گرم را ببندید و شیر آب ورودی به پکیج را باز کنید.

  شیوه افزایش فشار پکیج بوتان: در صورت افت فشار دستگاه، برای بالا بردن سطح فشار پکیج بوتات کافی است شیر پر کن پکیج را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا باز شود. توجه داشته باشید که در حین باز شدن شیر پر کن فشار سنج پکیج را چک کنید. وقتی عدد روی فشار سنج در محدوده استاندارد قرار گرفت می‌توانید مجددا شیر را ببندید.
 • در حین تنظیم پکیج بوتان بر روی حالت زمستانی به هیچ عنوان نباید فشاری از سوی شیرآلات بر دیوارهای مجاور وارد شود.
 • نصب و جاگیری رادیاتورهای بوتان در ارتفاعات 7 و 10 سانتی متری از سطح زمین صورت می‌گیرد. جهت صرفه جویی در پرداخت هزینه‌های مربوط به نصب رادیاتور شوفاژ بوتان می‌توان از شیرهای ترموستاتیک استفاده نمود. به کار گیری این شیرآلات روند هواگیری دستگاه را به شکل خودکار در آورده و می‌توان فرایند هواگیری را به آسان‌ترین شکل انجام داد.
 • توجه داشته باشید که تنظیم درجه پکیج در حالت زمستانه، ضمن افزایش آسایش و راحتی کاربران، ایجاد دمای مناسب در آب و گرمای مطلوب شوفاژ‌ها، عمر مفید دستگاه را افزایش می‌دهد. جهت تعیین درجه دمای مناسب برای وضعیت زمستانی پکیج دیواری بوتان باید با توجه به میانگین سنی افراد حاضر در محیط عمل نمود. اما با در نظر داشتن میانگین سنی، دمای 18 تا 21 درجه سانتی گراد برای اتاق مناسب خواهد بود.
 • شیوه کارکرد دستگاه پکیج گرمایشی بوتان در فصل‌های سرد سال به این صورت است که پس از روشن شدن، دمای دستگاه تا زمان رسیدن به دمای دلخواه (که پیشتر تنظیم شده است) بالا رفته و بعد از رسیدن به دمای ایده‌آل به شکل خودکار از افزایش دما باز ایستاده و خود به خود خاموش می‌‌شود. علاوه بر این، چنانچه سطح دما مجددا کاهش یابد دستگاه روشن خواهد شد. به این ترتیب فرایند گفته شده تا جایی گه گرمای ثابت و مطلوب در محیط به جریان در آید، ادامه خواهد داشت.

بهترین درجه دمایی برای پکیج بوتان در زمستان

در هنگام تنظیم درجه دمایی پکیج بوتان به عنوان دستگاه گرمایشی موجود در محیط لازم است به استانداردهای تعیین شده توجه نمود. مطابق این استانداردها، دمای مناسب تعیین شده برای کودکان، سالمندان، افراد ناتوان و سایر افراد تقریبا در محدوده 22 و 23 درجه سانتی گراد قرار دارد. وقتی پکیج دیواری بوتان بر روی حالت زمستانه تنظیم می‌شود، بهتر است جهت بهره‌مندی از بیشترین میزان راندمان حرارتی، دمای سیستم گرمایشی شوفاژها بر روی عدد 75 درجه سانتی گراد و دمای آب گرم مصرفی بر روی عدد 60 درجه سانتی گراد تنظیم شود.

لازم به ذکر است که بالا بودن یا پایین بودن بیش از حد درجه دمای پکیج، از کیفیت تهویه و گرمابخشی مناسب دستگاه به محیط می‌کاهد و علاوه بر کاهش راندمان گرمایشی دستگاه در افزایش سرعت استهلاک سیستم و طول عمر آن تاثیر مستقیم دارد. بنابراین ضروری است که دمای پکیج بوتان را بر روی محدوده گفته شده تنظیم نمایید.

نتیجه گیری

تبدیل حالت تابستانه به زمستانه و نحوه تنظیم پکیج گرمایشی بوتان بر روی حالت زمستان از مهم‌ترین اقداماتی است که در طول استفاده از این نوع دستگاه‌ها انجام می‌شود. در این مقاله علاوه بر معرفی شرکت بوتان به عنوان یکی از تولید کنندگان بنام در عرصه طراحی و تولید محصولات تهویه‌ای، آبگرمکن‌ها و پکیج‌های حرارتی، به اهمیت تبدیل حالت تابستانه پکیج به حالت زمستانه آن پرداختیم‌. همانطور که اشاره شد، برای تنظیم این نوع پکیج‌ها بر روی حالت زمستانی در فصل‌های سرد سال، به طی کردن مراحل خاصی نیاز است.

نخستین مرحله راه اندازی و روشن کردن پکیج گرمایشی است. در مراحل بعدی نیز لازم است فاکتورهایی مانند سطح فشار، عدم وجود نشتی، عدم انسداد دریچه‌ها و مجاری خروج دود و … بررسی شود.‌ علاوه بر این باز کردن و بستن شیرهای متصل به دستگاه را نیز می‌توان بخش مهمی از این فرایند در نظر گرفت. با توجه به اطلاعات ارائه شده در راهنمای نحوه تنظیم پکیج بوتان در فصول سرد سال می‌توانید دستگاه‌ خود را برای فعالیت در فصل‌های پاییز و زمستان آماده کنید.

در صورت عدم اطلاع کافی از شرایط تنظیم حالت پکیج نیز می‌توانید جهت تبدیل حالا تابستانه به زمستانه و شیوه تنظیم حالت دستگاه، از متخصصین ماهر و کار آزموده در این زمینه کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *