heating systems

علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری

علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری

علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری چیست؟ چرا ابگرمکن روشن نمی شود؟ مشکل گرم نشدن آبگرمکن دیواری ممکن است برای بسیاری از افراد قابل درک باشد. نیاز به آب گرم مصرفی خصوصا در روزهای سرد اهمیت وجود آبگرمکن در خانه را مشخص می ‌کند و نشان می ‌دهد که نباید نقص ‌ها و ایراداتی که در این نوع تجهیزات گرمایشی ایجاد می ‌شود را مورد بی ‌توجهی قرار داد. در ادامه با ما همراه باشید تا با مهم ترین دلایل روشن نشدن آبگرمکن دیواری آشنا شوید.

مهم ترین علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری

آبگرمکن از جمله مناسب ‌ترین و بهترین تجهیزات گرمایشی است که ممکن است در خانه یا محل کار خود به منظور بهره‌مندی از آب گرم آن را مورد استفاده قرار دهید.

استفاده از آب گرم پرفشار هنگام دوش گرفتن، شستن ظروف و شستن ظرف ‌ها خصوصا در فصل پاییز و زمستان لذت‌بخش، کاربردی و ضروری تلقی می ‌شود و بدون آب گرم آسایس و سهولت کاربری مورد انتظار از دستگاه فراهم نخواهد شد.

همین موضوع باعث می ‌شود در صورت روشن نشدن دستگاه و عدم امکان دسترسی به آب گرم سریعا وارد عمل شوید و به برطرف کردن این نوع مشکلات بپردازید. مشکل روشن نشدن آبگرمکن دیواری یا زمینی به خرابی و وجود نقص در هر قطعه ‌ای از دستگاه که برگردد، باز هم لزوم استفاده از تجربه و مهارت متخصص و تکنسین این حوزه ضروری تلقی می ‌شود و بهتر است برای انجام این تعمیرات به شکل اصولی و اساسی از مهارت صاحبین فن بهره بگیرید.

با این وجود نمی ‌توان انکار کرد که گاهی علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری یا خاموش شدن‌های مکرر و پی‌درپی آن از مشکلاتی جزئی سرچشمه می‌ گیرد که حتی در صورت عدم برخورداری از مهارت بالا نیز می ‌توانید بدون کمک متخصص و با صرف زمان و انرژی محدود به رفع آن‌ ها اقدام کنید.

دلایل روشن نشدن آبگرمکن دیواری
دلایل روشن نشدن آبگرمکن دیواری

اما لازم به ذکر است که بسیاری از افراد با هدف صرفه ‌جویی در هزینه‌ ها سعی دارند به بررسی مشکلات پیچیده در آبگرمکن بپردازند و به هر شکل آن را رفع کنند. با توجه به پیچیدگی سیستم آبگرمکن، ایراداتی که در این دسته از تجهیزات اتفاق می‌ افتد ممکن است از سازوکار بخش‌ هایی سرچشمه بگیرد که ارزیابی و برطرف کردن آن تنها در حیطه تخصص افرادی که در این حوزه فعالیت دارند، قرار داشته باشد.

به همین جهت ممکن است بررسی و برطرف کردن این مشکلات از جانب شما تنها چنین ایراداتی را وسعت بخشیده و سبب بروز صدماتی در عملکرد سایر بخش‌ ها شود و خساراتی بیشتر از میزان هزینه‌ های مربوط به دستمزد تعمیرکار را به شما تحمیل کند. لذا در صورتی که با مشکل روشن نشدن آبگرمکن مواجه بودید یا متوجه شدید که دستگاه شما به هر دلیل به صورت مکرر خاموش و روشن می ‌شود، ایراد آن را بررسی و در صورت ساده بودن مشکل و اطمینان از رفع آن به تعمیر مبادرت کنید و چنانچه این عیوب را بزرگ و غیر قابل حل شدن یافتید حتما با متخصصان و تکنسین‌ های حاضر در نمایندگی تماس حاصل نمایید.
در ادامه این مطلب علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری را توضیح می‌ دهیم تا بتوانید با استفاده از نکات مربوط به آن ایرادات را یافته و به حل آن‌ ها بپردازید.

دلایل روشن نشدن آبگرمکن دیواری چیست؟

هم در آبگرمکن ‌های دارای شمعک و هم در آبگرمکن‌ هایی که فاقد شمعک هستند، می‌ توان مشکل روشن نشدن آبگرمکن را مشاهده کرد. حل شدن این دسته از مشکلات را نیز می‌ توان منوط به بررسی‌ های تخصصی و رعایت نکات معین دانست. بدیهی است که آبگرمکن نیز مانند سایر تجهیزات گرمایشی از سیستم ‌ها و تجهیزات پیچیده ‌ای تشکیل شده که کارایی آن‌ ها، تضمین ایمنی و کیفیت دستگاه است.

لذا استفاده غیر اصولی از این دستگاه‌ ها ضریب خطر را افزایش داده و سبب ایجاد صدمات و خساراتی خواهد شد. یکی از مهم ‌ترین و معمول‌ ترین نشانه ‌هایی که وجود نقص یا ایراد در عملکرد بخش‌ هایی از سیستم را نشان می‌‌دهد، روشن نشدن آبگرمکن است. عمدتا دلایل روشن نشدن آبگرمکن را می‌ توان در موارد زیر جست ‌و جو کرد:

چرا آبگرمکن دیواری روشن نمی شود؟
چرا آبگرمکن دیواری روشن نمی شود؟

عدم کارکرد درست سیستم جرقه زن

از مهم ترین دلایلی که سبب روشن نشدن آبگرمکن می‌ شود، جرقه نزدن و عدم کارکرد درست سیستم جرقه زن است. علت روشن نشدن مشعل، فاصله زیاد و غیر استانداردی است که بین الکترود و مشعل وجود دارد. حدفاصل در نظر گرفته شده برای نوک الکترود تا سطح مشعل به طور اصولی حدودا 9 میلی ‌متر است و در صورتی که این فاصله از حد تعیین شده بیشتر شود کارکرد سیستم با مشکل مواجه خواهد شد.

علاوه بر این وجود ایراد در وایر یا سیم رابط نیز ممکن است به عدم ایجاد جرقه در سیستم بینجامد. در این مواقع وایر از محل اتصال خود جدا شده، شل شده و یا در آن قطعی یا اختلالی ایجاد شده است و به این ترتیب با عدم کارکرد صحیح سیستم جرقه زن، آبگرمکن هم روشن نخواهد شد.

خرابی و از کارافتادگی شمعک دستگاه

از دیگر علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری می ‌توان به خراب بودن شمعک دستگاه اشاره نمود. این ایراد زمانی به طور قطعی مشخص می ‌شود که فشردن دکمه طراحی شده برای روشن کردن سیستم به کار افتاده و شاهد خروج گاز باشید، اما پس از روشن شدن، دستگاه فورا خاموش شود.

خراب بودن ترموکوپل، کثیف شدن صافی شمعک و انسداد نازل آن می‌ تواند کارایی این قطعه را با مشکل روبرو کند. این پدیده به شما اثبات خواهد کرد که مشکل از بخش شمعک است و لازم است که به تعویض شمعک معیوب با نمونه سالم اقدام کنید.

تجمع آلاینده‌ ها و رسوب گرفتن نوک الکترود

تجمع رسوب در نوک الکترود جرقه زن یا کثیف شدن آن در نتیجه تماس آلاینده‌ های مختلف سبب ایجاد اخلال در عملیات جرقه زدن می ‌شود. در نتیجه باید به رسوب زدایی نوک الکترود با رعایت اصول بپردازید تا ضمن پاکسازی کامل قطعه از آلاینده‌ ها، الکترود دچار آسیب نشود.

اگر مشکل روشن نشدن آبگرمکن از رسوب گرفتن الکترود باشد و الکترود را به خوبی تمیز کرده باشید، انتظار می ‌رود که این ایراد رفع شده و آبگرمکن با موفقیت به کار بیفتد. به طور کلی رسوب زدایی دوره‌ ای آبگرمکن نقشی اساسی در جلوگیری از بروز این نوع مشکلات خواهد داشت و باید به آن توجه شود.

ایجاد اختلال یا خرابی در قسمت دیافراگم و واشر

چنانچه دیافراگم دستگاه دچار خوردگی و پوسیدگی شده یا در واشر به مرور زمان آسیب و پارگی ایجاد شده باشد، شاهد روشن نشدن آبگرمکن خود خواهید بود و در این صورت تنها راه حل برای رفع این مشکل تعویض قطعات نام برده شده است.

بنابراین اگر با مشکل روشن نشدن آبگرمکن مواجه هستید، واشر و دیافراگم را مورد بررسی قرار دهید و در صورت مشاهده خرابی و آسیب به تعویض آن‌ ها مبادرت کند تا کارکرد قطعات نو سبب به کار افتادن مجدد سیستم شود.

دلایل روشن نشدن آبگرمکن دیواری
دلایل روشن نشدن آبگرمکن دیواری

چرا با وجود روشن بودن شمعک، مشعل روشن نمی ‌شود؟

ممکن است این اتفاق را تجربه کرده باشید که با وجود روشن بودن شمعک آبگرمکن، مشعل دستگاه روشن نشود و زمانی که شیر آب گرم را باز می ‌کنید، آب سرد باشد. اگر بتوانید دلیل روشن نشدن مشعل را بیابید، به احتمال زیاد علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری را دریافته ‌اید و با رفع این ایرادات می‌توانید کارکرد سیستم را بهبود بخشید. در ادامه عنوان می ‌کنیم که چرا با وجود شمعک روشن، مشعل آبگرمکن روشن نمی ‌شود:

  • خراب بودن سیستم جرقه زن
  • ایجاد اختلال در ترموکوپل
  • رسوب گرفتگی نوک الکترود
  • انسداد صافی الکترود
  • خراب شدن یا پاره شدن واشر دیافراگم
  • نحوه تعویض واشر آبگرمکن

در صورتی که واشر دیافراگم دچار پارگی و آسیب شده باشد، می ‌توانید به راحتی آن را با یک واشر نو و سالم تعویض کنید. برای این کار مطابق مراحل زیر عمل کنید:

  • ورودی‌ های آب به آبگرمکن را ببندید.
  • از بسته بودن اتصالات برق و گاز به دستگاه اطمینان حاصل کنید.
  • از پیچ گوشتی برای باز کردن پیچ‌ های صفحه آبگرمکن بهره بگیرید.
  • در آخر نیز واشر سالم و نویی که تهیه‌ کرده‌اید را جایگزین واشر معیوب کنید.

علت روشن نشدن آبگرمکن برقی

پس از توضیحاتی که در خصوص عیب ‌یابی و بررسی نقص ها و علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری ارائه دادیم بهتر است دلایل روشن نشدن نوع برقی آبگرمکن را نیز بررسی کنیم.

همانطور که از نام این نوع آبگرمکن مشخص است، کارکرد این دستگاه به واسطه عملکرد بخش‌ ها و سیستم‌های برقی و با استفاده از جریان برق صورت می ‌گیرد. علل روشن نشدن آبگرمکن برقی معمولا به موارد زیر برمی ‌گردد:

سیم رابط آبگرمکن برقی دچار خرابی و اختلال شده است

زمانی که آبگرمکن برقی از برق جدا است، می ‌توانید اتصالات ورودی سیم‌ های رابط را بررسی کنید تا از سالم یا معیوب بودن این قطعه آگاهی پیدا کنید. اگر این مسیر باز باشد، دستگاه اهم متر عدد صفر را نشان می ‌دهد و اگر این عدد بر روی اهم متر مشخص نشد، وجود ایراد در سیستم قطعی است و باید از متخصصی ماهر برای عیب یابی و تعمیر دستگاه کمک بگیرید.

برق در پریز وجود ندارد

برای اینکه متوجه شوید جریان برق در پریز وجود دارد یا نه می‌ توانید از اهم متر کمک بگیرید. به این ترتیب اگر عدد 220 ولت در کنار عقربه کج دستگاه مشاهده شد، مطمئنا قطعه سالم است اما در غیر این صورت رفع مشکل موجود الزامی است و برای این کار باید از تخصص یک تکنسین بهره بگیرید.

ارتباط سیم‌ های رابط تعبیه شده در جعبه با ایراد مواجه است

برای بررسی این ایرادات کافی است سیم آبگرمکن برقی را از برق بکشید و بعد از باز کردن درب جعبه اتصالات، سیم ‌های موجود در آن را به دقت مشاهده کنید. اگر با سیم یا سیم‌ هایی مواجه شدید که از مدار جدا شده‌ اند آن‌ ها را به بخش لازم اتصال دهید تا مشکل ایجاد شده برطرف شود.

سخن پایانی

همان طور که گفته شد، علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری مختلف است و اکنون شما با آگاهی از این دلایل، می توانید نسبت به برطرف نمودن این مشکل اقدام نمایید. البته به شما پیشنهاد می کنیم که از تکنسین های این حوزه برای رفع مشکلات مربوط به آبگرمکن کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *