سرمایشی

علت پیچیدن صدای باد در کولر گازی چیست؟

علت پیچیدن صدای باد در کولر گازی

علت پیچیدن صدای باد در کولر گازی چیست؟ گاهی ممکن است در زمان استفاده از کولر گازی صداهای مختلفی مانند صدای پیچیدن باد به گوش برسد. با توجه به این که کارایی، کیفیت کارکرد و سلامت کولر گازی با تولید کمترین میزان صدا توسط دستگاه ارتباط مستقیم دارد، ایجاد هر گونه صدای غیر عادی به منزله بروز مشکل در سیستم خواهد بود. در ادامه این مطلب به بررسی دلایل مرتبط با تولید صدای باد و پیچیدن این صدا در کولر گازی خواهیم پرداخت.

پیچیدن صدای باد در کولر گازی

پیچیدن صدای باد در کولر گازی ممکن است به دلیل وجود مشکلاتی در فن کولر گازی باشد. این مشکل ممکن است به دلیل اتلاف یا خرابی فن، ورود مواد خارجی (مانند گرد و غبار) در فن یا عدم تعادل در کارکرد فن باشد. همچنین اجزای دیگر کولر گازی مانند موتورها، بلورها یا قطعات الکتریکی دیگر ممکن است نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشند که ممکن است باعث پیچیدن صدای باد در کولر گازی شود. برای رفع این مشکل بهتر است با تعمیرکار متخصص تماس بگیرید تا علت دقیق و راه حل مناسب برای رفع مشکل دستگاه شما مشخص شود. در نظر داشته باشید که در انواع کولرهای گازی مانند کولر گازی ال جی، بی‌توجهی به شنیده شدن صدای باد یا سایر صداهای غیر معمول، باعث کاهش دوام و طول عمر دستگاه خواهد شد.

دلیل شنیده شدن صدای باد در کولر گازی چیست؟

علت شنیده شدن صدای پیچیدن باد در کولر گازی ممکن است با عوامل مختلف در ارتباط باشد؛ با این حال دو عامل اصلی می‌تواند موجب بروز این نشانه‌ها شود:

خرابی سیستم فن؛ از مهم ترین علت پیچیدن صدای باد در کولر گازی

فن هوا در کولر گازی مسئول ایجاد جریان باد در داخل واحد است. اگر فن دچار مشکل یا خرابی شود، جریان باد ناپایدار می‌شود و باد ممکن است در سیستم بپیچد. هنگامی که فن کولر گازی در حال کار کردن است، ممکن است برخی از قسمت‌ها یا بلندرها در مسیر هوا برخورد کرده و باعث ایجاد صدا شوند. در بسیاری از موارد، خرابی یا کثیف شدن قطعات داخلی فن باعث بروز این عامل می‌شود.

لوله‌ها و بلندرها

لوله‌ها و خطوطی که گاز فشرده در آن‌ها جریان دارد، می‌توانند به هر دلیل مسدود شده یا دچار مشکل شوند. این موضوع می‌تواند باعث محدود شدن یا متوقف شدن جریان هوا درون سیستم شود. برخی از بلندرها یا لوله‌های کولر گازی ممکن است صدای پیچیدن باد در سیستم را منعکس کرده و این موضوع ایجاد صدای ناخوشایند و غیر عادی را به دنبال داشته باشد. این نوع مشکل ممکن است ناشی از لوله‌های گوشتی خم شده، اتصالات فلزی فشرده شده یا خرابی قطعات داخلی باشد.

برای رفع این مشکل، می‌توانید از تکنسین متخصص تعمیر کولر گازی کمک بگیرید تا روند عیب‌یابی و تعمیرات لازم را در دستور کار قرار دهد. همچنین، نظافت منظم و نگهداری اصولی از کولر گازی نیز می‌تواند از وقوع این مشکلات جلوگیری کند. در نگهداری از انواع کولر گازی مثل کولر گازی سامسونگ، توجه به پاکسازی و سرویس دوره‌ای دستگاه می‌تواند دوام و طول عمر سیستم را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

سایر عواملی که باعث پیچیدن صدای باد در کولر گازی می‌شوند:

  • وجود لوله‌های فشار کم: گاز در لوله‌ها با سرعت بالا حرکت می‌کند و این موضوع می‌تواند باعث ایجاد صدای پیچیدن باد در سیستم شود.
  • قطعات آبدهی: در برخی از مدل‌های کولر گازی، مواد آبدهی همچون پلاستیک یا فلزی که در بخش بیرونی قرار گرفته‌اند ممکن است با تغییرات دما هنگام عبور باد گرم و سرد، جا به جا شده و صدای پیچیدن باد را ایجاد کنند.

    استهلاک قطعات دستگاه: قطعات داخلی کولر گازی ممکن است بعد از مدتی کارکرد، دچار خرابی شده و صدای پیچیدن باد در کولر گازی به گوش برسد. به عبارت دیگر، خرابی یا لغزش قطعات داخلی کولر گازی می‌تواند باعث پیچیدن صدای باد شود. به عنوان مثال، خرابی پره‌های بادپیچ در فن هوای سرد کولر می‌تواند باعث ایجاد صداهای ناخوشایند شود. نوسانات یا ارتعاشات ناهمگون در قطعات داخلی کولر گازی نیز ممکن است باعث ایجاد این نوع صداها در سیستم شود.
  • خاموش و روشن شدن دستگاه: هنگامی که کولر گازی خاموش یا روشن می‌شود، سیستم واحد چرخشی به برقراری اتصال با دیگر قطعات نیاز خواهد داشت. در نتیجه این تقاطع و اتصال ممکن است صدای پیچیدن باد در کولر گازی ایجاد شود.
  • کثیف بودن فیلترها: فیلترهای هوا در کولر گازی مسئول تصفیه هوا و جلوگیری از ورود ذرات گرد و غبار به داخل سیستم هستند. اگر فیلترها کثیف شوند، ممکن است باد بلافاصله قبل از ورود در داخل کولر گازی پیچیده شود. وجود کثیفی و آلودگی در فیلتر هوا و یا بخش‌های داخلی کولر و سرریز آلاینده‌ها باعث می‌شوند که جریان هوا ناپایدار شده و صدای پیچیده و ناهموار باد شنیده شود.
  • فشار گاز: تنظیمات نادرست فشار گاز نیز می‌تواند باعث پیچیدن باد در کولر گازی شود.

به هر حال، اگر صدای بیش از حد غیر عادی از کولر گازی شنیده می‌شود، بهتر است یک تعمیرکار حرفه‌ای را برای بررسی و رفع مشکل اعزام کنید تا از خطرات بیشتر جلوگیری شود. در بسیاری از موارد، اگر فیلتر هوا و بخش‌های داخلی کولر گازی به منظور حذف کثیفی‌ها، تمیز شوند و قطعات داخلی کولر نیز مورد بررسی و تعمیر قرار گیرند، مشکل پیچیدن صدای باد در سیستم رفع خواهد شد. با این وجود، در صورت عدم توانایی در رفع مشکل، توصیه می‌شود که با بهره‌مندی از خدمات تعمیر و نگهداری تخصصی، از تعمیرکار کولر گازی حرفه‌ای دعوت کنید.

تاثیر مسدود شدن فیلترهای کولر گازی بر پیچیدن صدای باد

گرفتگی فیلتر کولر گازی ممکن است به دلیل استفاده نامناسب یا عدم تعویض منظم فیلترهای کولر گازی رخ بدهد. برای رفع این مشکل، شما می‌توانید ابتدا فیلترهای کولر گازی را با آب شستشو دهید تا ذرات و آلودگی‌ها از آن‌ها خارج شوند. همچنین، در صورتی که فیلترها بسیار کثیف یا مستهلک شده باشند، بهتر است آن‌ها را تعویض کنید. این کار به بهبود عملکرد و کارایی کولر گازی شما کمک خواهد کرد و از گرفتگی بیشتر جلوگیری خواهد کرد. ضمن آنکه مسدود شدن این فیلترها از علت پیچیدن صدای باد در کولر گازی محسوب می‌شوند.

تاثیر گرفتگی اواپراتور بر پیچیدن صدای باد در کولر گازی

انسداد یا گرفتگی اواپراتور یا کانال‌های هوا در کولر گازی ممکن است به دلایل اتفاق بیفتد که شامل ایجاد توده‌های گرد و غبار، خرده‌های ایجاد شده در نتیجه تعویض پارچه فیلتر، رطوبت بالا یا رشته‌های مو که در هوا حلقه می‌زنند و … است. برای رفع این نوع مشکل می‌توانید به دو روش زیر اقدام کنید:

1. تمیز کردن فیلتر هوا: از آنجا که بیشتر اوقات انسداد اواپراتور تحت تاثیر کثیف بودن فیلتر قرار دارد، ابتدا باید فیلتر هوا را تمیز کرده یا آن را تعویض کنید. برای تمیز کردن این قسمت لازم است مطابق دستورالعمل‌ها پیش بروید.

2. بررسی کانال‌های هوا: دقت کنید که آیا کانال‌های هوا نیز انسداد دارند یا خیر. در صورت انسداد، می‌توانید با استفاده از یک برس نرم و بلند به تمیز کردن کانال‌ها بپردازید. اگر برای انجام این کار محدودیت دارید، بهتر است از تعمیر کار مجرب در این زمینه کمک بگیرید.

با انجام این دو مرحله، مشکل انسداد اواپراتور یا کانال هوا در کولر گازی شما حل خواهد شد و صدای پیچیدن باد متوقف می‌شود. اما در صورتی که مشکل رفع نشود لازم است برای عیب‌یابی و رفع ایرادات احتمالی، از تکنسین مربوطه کمک بگیرید.

نتیجه گیری

در این مقاله به معرفی مهم‌ترین و رایج‌ترین علت پیچیدن صدای باد در کولر گازی پرداختیم. با توجه به قیمت کولر گازی و لزوم استفاده مناسب و اصولی از دستگاه لازم است به محض شنیده شدن صداهای غیر معمول، فرایند عیب‌یابی و رفع مشکل را در دستور کار قرار دهید. در این زمینه استفاده از تجربه و مهارت سرویس کار متخصص، علاوه بر تسریع و تسهیل روند رفع مشکل، به افزایش کارایی و دوام دستگاه کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *