لوازم جانبی

خازن کولر گازی چیست؟

خازن کولر گازی

کولر‌های گازی از قطعات و اجزای متفاوتی برای کارکرد و عملکرد بهینه آن تولید شده‌اند. اگر در برخی مواقع کولر گازی با مشکل و خرابی رو به رو شد، می‌توانید به بررسی خازن آن اقدام نمایید. خازن یکی از قطعات تعبیه شده درون سیستم کولر‌های گازی بوده که در صورت خرابی مشکل جدی به وجود خواهد آورد. در صورت عدم اطلاعات کافی در این باره، همراه ما در این مطلب برای دستیابی به اطلاعات مهم و کاربردی درباره این قطعه باشید.

خازن کولر گازی

خازن یک قطعه الکتریکی در کولرگازی بوده که دارای اجزایی همچون دوشاخه اتصال، سیم رابط، کمپرسور، مجهز به کلید فن، مجهز به کنترل و کلید از راه دور و رله برای راه‌اندازی ترموستات است. برای راه‌اندازی کمپرسور از یک خازن و یا دو خازن استفاده خواهد شد. در بسیاری از کولر‌های گازی دو خازن تعبیه شده که یکی از آن‌ها به راه‌اندازی موتور کولر گازی و دیگر به راه‌اندازی کمپرسور کولر گازی اقدام می‌نماید. خازن‌ها در ظرفیت‌های متنوعی متناسب با کارکرد و ظرفیت کولر‌های گازی درون سیستم آن‌ها تعبیه شده‌اند.

بررسی روش‌ های تست خازن در کولر‌های گازی

-یکی از روش‌های اولیه برای تشخیص خرابی خازن می‌توان زمانی که کولرگازی با خرابی مواجهه شده، یک خازن جدید با مشخصات خازن قدیمی درون مدار آن قرار داده و با برطرف شدن مشکل، می‌توان متوجه شد که خازن قدیمی معیوب است.

-درصورت مشاهده تغییرات ظاهری همچون برآمدگی و یا ترکیدگی بر روی خازن می‌توان متوجه آن شد که این قطعه معیوب شده است.

-یکی دیگر از راه‌های تشخیص سالم و یا معیوب بودن خازن کولر گازی می‌توان به استفاده از اهم متر اشاره نمود. یک وسیله کاربردی برای تشخیص سلامت و یا معیوب بودن خازن است. کارکرد آن به این صورت است که در ابتدا دو سر سیم خازن را به هم متصل نموده تا انرژی باقی مانده تخلیه شود. پس از آن اهم متر را به دو سر سیم خازن متصل نموده و که عقربه متر شروع به چرخش به جلو کرده و سپس به آرامی به وسط متر و به کندی به اول باز می‌گردد. این روند طبیعی بوده و نشان از سلامت خازن دارد. در غیر این صورت و با عملکرد نادرست نشان از معیوب بودن خازن است.

خازن کولر گازی چیست؟
خازن کولر گازی چیست؟

دلایل معیوب شدن خازن کولر گازی

خازن کولر گازی می تواند به دلایل مختلفی، دچار مشکل شود:

عمر خازن کولرگازی

تمامی خازن‌های تولید شده بر اساس مدت زمان‌های مشخصی طراحی شده‌اند. عمر زیاد خازن منجر به کاهش عملکرد و بازدهی آن خواهد شد. همراه با کاهش عملکرد خازن، ظرفیت خازن کاهش می‌یابد. همین موارد موجب معیوب شدن خازن شده و نیاز به تعویض آن است.

دمای کارکرد خازن کولرگازی

طراحی خازن‌ها به گونه‌ای بوده که متناسب با میزان دمای معیینی تولید شده‌اند. به همین دلیل در صورت افزایش دما و نبود تهیه مطلوب موجب کاهش عملکرد خازن خواهد شد. برای بهبود عملکرد و افزایش طول عمر خازن می‌توان به نصب سیستم‌های تهویه هوا و یا نصب در محیطی با دمای معیین اقدام نمود.

جریان خازن کولرگازی

یکی دیگر از دلایل معیوب شدن خازن می‌توان به خرابی در موتور سیستم اشاره نمود. خرابی در موتور موجب اضافه بار در خازن خواهد شد. زیرا عملکرد نامطلوب موتور سیستم موجب کاهش طول عمر خازن خواهد شد.

ولتاژ ورودی به خازن کولر گازی

میزان ولتاژ ورودی مجاز به خازن کولرگازی تعیین شده است. زیرا میزان ولتاژ وودی بیش از حد مجاز موجب افزایش دما و خرابی خازن خواهد شد. به همین دلیل در صورت هرگونه بی‌توجهی به این نکته موجب کاهش طول عمر و عدم کارکرد مطلوب خازن کولرگازی خواهد شد.

نتیجه‌گیری

خازن یکی از قطعات تعبیه شده در اسپیلت‌ها و یا کولر‌های گازی است. این قطعه در صورت عدم رعایت برخی نکات آسیب دیده و موجب اخلال در سیستم کولر گازی خواهد شد. توجه داشته باشید که عدم رسیدگی به کولر گازی و بی توجهی به هشدارها، می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به این سیستم تهویه مطبوع وارد سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *