سرمایشی

پلاک خوانی داکت اسپلیت چگونه صورت می گیرد؟

پلاک خوانی داکت اسپلیت

تمامی سیستم‌ها و دستگاه‌های تولید شده توسط شرکت‌های تولید‌کننده برای آشنایی به آن سیستم دارای دفترچه راهنما هستند. همچنین در کنار دفترچه راهنمای محصولات یک قطعه فلزی مانند پلاک بر روی بدنه سیستم‌ها تعبیه شده، که بر روی آن اطلاعاتی همچون مشخصات فنی محصول، روش استفاده از دستگاه، میزان انرژی مصرفی محصول، راندمان و بازدهی مطلوب سیستم‌ها و دیگر مواردی از این قبیل را اشاره نمود. دفترچه راهنما و مجهز به پلاک اطلاعات به طور هم زمان برای سیستم‌هایی همچون داکت اسپیلت‌ ها وجود دارد. با ما در این مقاله همراه باشید تا به بیان اطلاعات لازم در ارتباط با داکت اسپیلت و پلاک خوانی داکت اسپیلت بپردازیم.

چه مواردی بر پلاک داکت اسپلیت درج می شود؟

پلاک‌های نصب شده بر روی محفظه دستگاه‌ها به عنوان راهنما‌های سیار شناخته شده‌اند. بر روی این پلاک‌ها اطلاعات کلی در ارتباط با هر یک از سیستم‌ها قرار گرفته و بر روی بدنه دستگاه نصب شده‌اند. هر یک از این پلاک‌ها توسط شرکت‌های سازنده همان محصول آماده شده‌اند. به عنوان مثال بر روی یک خودرو اطلاعاتی همچون سال تولید خودرو، نوع سوخت مصرفی خودرو، میزان قدرت موتور و دیگر مواردی از این قبیل اشاره شده است. هر یک از پلاک‌ها متناسب با هر دستگاه، اطلاعات لازم بر روی آن درج شده است.

داکت اسپیلت یکی از انواع سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی بوده که مورد استقبال بسیاری از کاربران قرار گرفته است. داکت اسپیلت‌ها در مدل‌ها و ظرفیت‌های متفاوتی تولید و به بازار فروش محصولات ارائه شده‌اند. از انواع مدل‌های داکت اسپیلت می‌توان به داکت اسپیلت و داکت اسپیلت معمولی اشاره نمود. از تفاوت میان این دو سیستم می‌توان به موارد زیر توجه نمود.

سیستم سرمایشی و گرمایشی داکت اسپیلت به صورت مرکزی بوده و بوسیله کانال کشی‌های انجام شده درون سقف‌های کاذب به تهویه و خنک کردن هوا می‌پردازد. داکت اسپیلت قابلیت گرمایش نیز داشته و بوسیله گردش آب گرم درون سیستم به گرم نمودن محیط اقدام می‌نماید.

پلاک خوانی داکت اسپلیت
پلاک خوانی داکت اسپلیت

پلاک خوانی داکت اسپیلت

در این قسمت از مطلب به بیان موارد قید شده در پلاک داکت اسپیلت می‌پردازیم. از جمله موارد قید شده در پلاک داکت اسپیلت می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

مدل دستگاه داکت اسپیلت

مدل دستگاه داکت اسپلت اولین موردی بوده که در پلاک داکت اسپیلت به چشم کاربر می‌آید. همچنین این که این سیستم ساخت و تولید کدام کشور بوده با کد‌گذاری‌های خاصی بر روی پلاک قید شده است. از دیگر موارد قید شده می‌توان به قدرت و یا ظرفیت داکت اسپیلت اشاره نمود. ظرفیت داکت اسپیلت در میان تمامی دستگاه‌ها مشترک بوده و از ظرفیت‌های موجود در بازار می‌توان به مواردی همچون ۱۲، ۱۸، ۲۴، ۳۰ و ۳۶ را اشاره نمود.

ضریب عملکرد داکت اسپیلت

ضریب عملکرد داکت اسپیلت به معنای کم مصرف و یا پر مصرف بودن انرژی مصرفی آن دستگاه است. هر چقدر میزان ضریب عملکرد بیش‌تر باشد به این معنا است که داکت اسپیلت انرژی کم‌تری مصرف می‌نماید. انرژی بهینه و کم در داکت اسپیلت موجب پایین آمدن پرداخت هزینه‌های مصرفی خواهد شد.

فرکانس برق مورد استفاده داکت اسپیلت

فرکانس برق در داکت اسپیلت به این معنا است که داکت اسپیلت به چه میزان ولتاژ برقی نیاز دارد. به عنوان مثال برای داکت اسپیلت‌هایی با برق تک فاز میزان ولتاژ کمپرسور v۲۲۰۲۴۰ بوده و داکت اسپیلت‌هایی با برق سه فاز میزان ولتاژ کمپرسور v۳۸۰۴۱۵ است.

گاز خنک‌کننده داکت اسپیلت

در مواقعی که داکت اسپیلت خالی از گاز خنک‌کننده شده باشد، می‌توانید از اطلاعات لازم در این باره بر روی پلاک کمک بگیرید. زیرا بر روی پلاک داکت اسپیلت میزان گاز مبرد و یا همان گاز خنک‌کننده مورد نیاز هر سیستم نوشته شده است.

نوع گاز خنک‌کننده داکت اسپیلت

از دیگر موارد قید شده در پلاک بر روی بدنه داکت اسپیلت می‌توان به نوع گاز مبرد یا خنک‌کننده داکت اسپیلت اشاره نمود. در تولیدات جدید داکت اسپیلت‌ها نوع گاز مبرد یا گاز خنک‌کننده R۴۱۰ درج شده است. این نوع گاز سازگار با محیط زیست بوده و آسیبی به سلامت کاربران وارد نمی‌کند.

دی اکسید کربن

سیستم‌هایی که از انواع گاز خنک‌کننده و یا مبرد استفاده می‌نمایند، به دلیل تولید گاز دی اکسید کربن بر گرمایش بیش‌تر زمین تاثر می‌گذارد. این مورد در پلاک به عنوان یک استاندارد درج شده است.

از دیگر موارد قید شده در پلاک داکت اسپیلت‌ها می‌توان به مواردی همچون کشور سازنده دستگاه، ساعت و تاریخ تولید دستگاه، میزان فشار عملکردی مکش دستگاه، فشار استاتیک خروجی و دیگر مواردی از این قبیل را اشاره نمود.

نتیجه‌گیری

برای داشتن یک انتخاب دقیق و صحیح باید به اطلاعات درج شده بر روی پلاک دستگاه توجه نمایید. اگر در ارتباط با پلاک خوانی آشنایی کافی ندارید، می‌توانید از یک فرد ماهر در این حرفه کمک بگیرید. همچنین تمامی موارد ذکر شده بر روی پلاک دستگاه مطابق با هر شرکت تولید‌کننده متفاوت است. بر روی پلاک داکت اسپیلت‌ها سطح حفاظت از رطوبت قید شده که این مورد یکی از موارد بین المللی است. به این معنا است که دستگاه تولید شده تا چه میزان در مقابل رطوبت و گرد و غبار مقاوم است. در بیان کلی بر روی پلاک موارد کاملی قید شده که از داشتن انتخابی اشتباه جلوگیری می‌نماید. پلاک خوانی به هنگام خرید و انتخاب دستگاه از نکات بسیار مهم است. همچنین داشتن پلاک بر روی هر محصول نشان از اصالت آن است. با داشتن مهارت کافی در پلاک خوانی دیگر به هنگام استفاده از این دستگاه‌ها دیگر نیازی به مطالعه دفترچه راهنما نخواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *