سرمایشی

 مزایا و معایب کولر گازی ایستاده

کولر گازی یکی از سیستم‌های سرمایشی است که می‌توان به وسیله آن گرمای طاقت فرسای فصل تابستان را سپری کرد. کولر‌های گازی در هر خانه و یا منطقه ای می تواند کاربردی باشد و خرید آن بسیار مقرون به صرفه است. کولر‌های گازی ایستاده در مقابل مزایای بی‌شمار همچون سایر محصولات دیگر از معایبی برخوردار هستند. در این مطلب قصد داریم تا نسبت به کولر‌های گازی ایستاده اطلاعات دقیق‌تری داشته و به مزایا و معایب کولر گازی ایستاده را مورد بررسی قرار دهیم.

کولرگازی ایستاده چیست؟

امروزه بسیاری از شرکت‌های تولید کننده به طراحی و تولید کولر‌های گازی ایستاده اقدام نموده‌اند. این مدل از کولر‌های گازی برای نصب در محیط‌هایی همچون فروشگاه‌‎‌ها، باشگاه‌‎‌ها، مراکز اداری و بیمارستانی و مساجد و دیگر محیط‌هایی از این قبیل بسیار مناسب است. همانطور که از نام این مدل از کولر‌های گازی مشخص است، قابلیت نصب به حالت ایستاده و بر روی زمین را دارد. استفاده از این سیستم برای خانه‌ها به دلیل مصرف بیش‌از‌اندازه برق و انرژی مناسب نیست. این مدل از کولر‌های گازی به دو روش اینور‌تر و معمولی تولید شده‌اند که مدل اینور‌تر آن به میزان قابل توجهی در مصرف بهینه برق و کاهش آن موثر است.

قیمت کولر گازی مذکور با توجه به مدل ها و ظرفیت هایی که دارند متغیر هستند، اما به طور کلی این کولرهای گازی از اسپلیت های دیواری قیمت بالاتری دارند.

 مزایا و معایب کولر گازی ایستاده
 مزایا و معایب کولر گازی ایستاده

معایب کولر‌های گازی ایستاده

در این قسمت از مطلب به بررسی برخی از معایب کولر‌های گازی ایستاده می‌پردازیم:

-از اولین معایب این سیستم سرمایشی می‌توان به ابعاد بسیار بزرگ این دستگاه اشاره نمود. این سیستم دارای ابعاد بزرگی بوده و به همین دلیل قابلیت نصب در هر مکانی را نداشته و تنها برای محیط‌هایی با متراژ بالا مناسب است. کولر‌های گازی ایستاده جاگیر بوده و بیش ‌از ‌اندازه سنگین است. به همین دلیل امکان جا به‌جایی آسان برای آن وجود ندارد.

-از دومین معایب این سیستم سرمایشی می‌توان به سه فاز بودن برق مصرفی آن اشاره نمود. البته باید به این نکته اشاره نمود که در برخی از مدل‌های آن دارای برق مصرفی تک فاز است. به همین دلیل برای نصب این دستگاه نیاز به افرادی ماهر در این حرفه است. می‌توان این نکته را بیان نمود که تولیدات جدید کولرهای گازی ایستاده شرکت‌ها به‌صورت تک فاز و اینور‌تر هستند.

-از سومین معایب این سیستم سرمایشی می‌توان به تولید آلودگی صوتی بیش‌از‌اندازه اشاره نمود. این آلودگی صوتی موجب عدم استفاده آن در محیط واحد‌های مسکونی خواهد شد. همچنین این میزان صدا در این سیستم‌ها به‌اندازه‌ای بلند است که در سالن‌های بزرگ هم به گوش می‌رسد. به همین دلیل افراد به آسانی نمی‌توانند با این صدا به‌کار خود برسند. پس نصب آن در محیط واحد‌های مسکونی می‌توان گفت غیر‌قابل تصور است.

-از چهارمین معایب کولر گازی ایستاده می‌توان به مصرف زیاد انرژی برای تولید سرما را اشاره نمود. البته میزان مصرف انرژی این سیستم متناسب با ظرفیتی که دارد، منطقی است. می‌توان چنین بیان نمود که مصرف انرژی یک کولرگازی ایستاده با مصرف انرژی چند کولرگازی دیواری با ظرفیت یکسان برابر است.

-از دیگر معایب کولر گازی ایستاده می‌توان به نوع کمپرسور آن اشاره نمود. این نوع کمپرسور تولید گرمای بسیاری داشته و اگر در محیط مناسبی نصب نشود موجب آسیب‌های جدی به کمپرسور خواهد شد. همچنین به دلیل گرمای بسیار زیاد آن این قطعه به تعویض زیادی نیاز دارد.

– هزینه‌های بسیار بالای کولر گازی ایستاده نیز مورد دیگری است که باید به آن اشاره نمود. کولر‌های گازی ایستاده نا‌زه به هزینه‌های اولیه و ثانویه بسیاری دارد. از هزینه‌های ثانویه این سیستم می‌توان به تعمیر، مراقبت و تعویض قطعات بسیار اشاره نمود. همچنین از هزینه‌های اولیه کولر‌های گازی ایستاده می‌توان به خرید، انتفال، نصب دستگاه و دیگر مواردی از این قبیل را اشاره نمود.

-لازم به ذکر است که کارایی این سیستم نسبت به اندازه آن می تواند کم باشد. کولر‌های گازی ایستاده قابلیت سرمایشی و گرمایشی داشته و نسبت به مدل‌های دیگر کولر‌های گازی از قابلیت ویژه‌ای برخوردار نیست.

 مزایا و معایب کولر گازی ایستاده
 مزایا و معایب کولر گازی ایستاده

مزایای کولر‌های گازی ایستاده

در این قسمت از مطلب می‌خواهیم به برخی از مزایا این سیستم سرمایشی بپردازیم.

-قابلیت استفاده و نصب در محیط‌هایی با متراژ بالا و راندمان و بازدهی بسیار مطلوب

-قابلیت سرمایش و گرمایش بیش‌از‌اندازه

-استفاده از کمپرسور‌های اسکرول، چرخشی و پیستونی

-طراحی زیبا و تزئینی آن

-مجهز به فیلتر‌های تصفیه هوا و یونیزاسیون

– امکان پرتاب باد در ٤ جهت و مجهز به نمایش دیجیتال برای نمایش دمای محیط

– انرژی بیش‌از‌حد رطوبت‌زدایی

نتیجه‌گیری

کولر‌های گازی ایستاده دارای مزایای مختلفی بوده که در کنار آن دارای برخی از معایب نیز است. کولر‌های گازی ایستاده در ظرفیت‌های متنوعی تولید شده که قابل نصب در بسیاری از محیط‌ها است. تنها محدودیت نصب در واحد‌هایی با متراژ پایین دارد.

چنانچه قصد خرید کولر گازی ایستاده در برندهای مختلف را دارید، می توانید با شماره های موجود در سایت تماس گرفته و پس از دریافت راهنمایی های مفید از کارشناسان ما، محصول مد نظرتان را با بهترین قیمت و گارانتی خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *