سرمایشی

چرا کولرهای بانه ‌ای نخریم؟

چرا کولرهای بانه ‌ای نخریم؟

بازار مرزی بانه در سال‌های اخیر از جمله بازارهای فروش پرخریداری است که در اقتصاد خرید متقاضیان تاثیر بسزایی داشته است. ممکن است تجربه خرید اجناس و خصوصا لوازم برقی از بازار بانه را داشته باشید و یا تنها اسم این بازار را شنیده، درباره شهرت آن در زمینه فروش لوازم خانگی بدانید و پیامک‌های تبلیغاتی مربوط به عرضه کالاهای مرزی بانه را دریافت کرده‌ باشید. خواه تا به حال سفر به بانه را تجربه نکرده باشید و خواه قصد سفر به این شهر و خرید از بازار آن را داشته باشید لازم است نکاتی را درباره خرید محصولات قابل عرضه توسط این‌ بازار بدانید. کولرهای گازی جزء اصلی‌ترین کالاهایی است که عرضه و تقاضای آن در بازار بانه بسیار گسترده است. پیامک مرتبط با عرضه کالاهای متعلق به بازارچه‌های مرزی برای بسیاری از افراد ارسال می‌شود.

با نزدیک شدن به فصل‌های گرم سال نیز پیامک مربوط به فروش انواع کولرگازی توسط بسیاری از هموطنان دریافت می‌شود. از جمله مهم‌ترین نکاتی که به هنگام خرید محصولات از بازار بانه ذهن متقاضیان را درگیر می‌کند، نحوه تعیین قیمت، نوع ضمانت نامه و مدت زمان خدمات پس از فروش این محصولات است‌. بدیهی است که ارائه گارانتی و خدمات پس از فروش اعتبار محصول مورد نظر را نشان می‌دهد و به همین دلیل در هنگام انتخاب و خرید کالا باید به نوع گارانتی محصول مورد نظر توجه نمود.

اما محصولات قابل عرضه در بازار بانه تا چه اندازه به لحاظ کیفیت و کارایی دارای اعتبار هستند؟ آیا می‌توان به فروشندگان محصولات و لوازم خانگی در بازار بانه برای خریدی مطمئن اعتماد کرد؟ دلیل ارزان بودن و اختلاف قیمت قابل توجه محصولات بازار بانه در قیاس با کالاهای دیگر چیست؟ در ادامه مقاله به ارائه اطلاعاتی جامع درباره خرید محصولات از بازار مرزی بانه پرداخته و پاسخ سوالات مطرح شده را توضیح خواهیم داد.

خرید کولر گازی از بانه ؛ منطقی است؟

همانطور که گفته شد، با فرا رسیدن فصل گرم سال، تعداد پیامک‌های تبلیغاتی بازار بانه برای معرفی و فروش انواع کولرهای گازی نیز افزایش می‌یابد. رشد نرخ ارز، کاهش ارزش پول ملی، محدودتر شدن امکان خرید و تضعیف شرایط اقتصادی خانوارها که نتیجه آن در قیمت انواع محصولات مانند کولرهای گازی قابل مشاهده است، باعث شده است تا مردم بدای تامین نیازها و خرید اقلام ضروری به خرید از فروشگاه‌های بازارهای مرزی مانند بازار بانه روی بیاورند. روند صعودی نمودار قیمت‌ها و کاهش توان اقتصادی افراد برای خرید ملزومات مورد نظر مهم‌ترین دلیل افزایش میزان عرضه و تقاضای کالاها در بازارهای مرزی به شمار می‌آید.

در پی برقراری ارتباط با یکی از افرادی که به انتشار گسترده پیامک‌های مرتبط با فروش کولر گازی پرداخته بود، اطلاعاتی درباره نحوه فروش انواع محصولات و لوازم خانگی از جمله کولرهای گازی حاصل شد.‌ این فرد ادعا داشت که به فروش محصولات متعلق به سه برند در بازار بانه می‌پرازد و این در حالی است که با وجود اختلاف چشمگیر قیمت این کالاها با فروشگا‌هاس معتبر، قطعات تشکیل دهنده این کالاها تولید کشور مادر است.

بر مبنای صحبت‌های این فروشنده، خرید محصول از این برندها در تهران مستلزم پرداخت هزینه‌ای حدود ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بیشتر از قیمت محصولات قابل ارائه توسط فروشگاه‌های واقع در بانه است. پس از پرسش درباره نصب و خدمات پس از فروش محصول از این فروشنده نیز اطلاعاتی مرتبط با نام یک شرکت در تهران اعلام شد که طبق ادعای فروشنده، عملیات نصب و ارائه خدمات پس از فروش را پس از خرید محصول ارائه خواهد داد. این در حالی است که طبق اظهارات رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و تعمیرکاران صنایع برودتی، تهویه و لباسشویی، ۹۰ درصد از شرکت‌هایی که به ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی در زمینه تعمیرات تجهیزات برودتی و دستگاه‌های تهویه مطبوع می‌پردازند و ارائه خدمات مرتبط با محصولات وارداتی خارج از شبکه شرکت‌های واردکننده مجاز را بر عهده دارند، دارای فعالیت غیر قانونی بوده و اعتبار ارائه خدمات آن‌ها مورد تایید نیست‌.
با توجه به اظهارات رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و تعمیرکاران صنایع برودتی، تهویه و لباسشویی و استناد به قانون و منطق صنفی، ضمانت نامه و خدمات پس از فروش می‌بایست از جانب شرکت واردکننده یا کمپانی تولیدکننده ارائه شود. با این وجود، در حال حاضر توزیع کارت‌های گارانتی تقلبی باعث گسترش موجی از مشکلات برای این صنف، مشتریان و فروشندگان آن شده است. مطابق قوانین، شرکت‌هایی که به ارائه خدمات پس از فروش کالاها می‌پردازند باید از قدرت مالی و پشتوانه اقتصادی قوی برخوردار باشند تا در روند ارائه خدمات خود دچار مشکل نشده و به شکل مناسب، به تأمین قطعات عرضه خدمات اقدام نمایند.

چرا کولرهای بانه ‌ای نخریم؟
چرا کولرهای بانه ‌ای نخریم؟

معایب خرید کولر گازی از بانه

همانطور که توضیح داده شد، بیشتر فروشگاه‌های بازار بانه به فروش محصولاتی با قیمت مناسب اما گارانتی و خدمات پس از فروش نامعلوم می‌پردازند. هنگامی که برای خرید سیستم تهویه مطبوع به بازار مراجعه می‌کنید، بر مبنای کیفیت و کارایی و میزان قیمت به انتخاب محصول مورد نیاز خود می‌پردازید. این در حالی است که کارایی و کیفیت محصول مورد نظر شما در گرو برخوردادی از گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر از جانب برند تولید کننده خواهد بود. کولرهای گازی قابل عرضه در بازار بانه نسبت به سایر کولرهای گازی که در فروشگاه‌های دیگر عرضه می‌شوند، دارای ویژگی‌های متمایزتری هستند. پیشرفت و گسترش صنایع مختلف مانند صنعت طراحی و تولید تجهیزات تهویه مطبوع، زمینه را برای ساخت کولرهای گازی متنوع به تعداد انبوه توسط برندهای مختلف فراهم کرده است. هر یک از این کولرهای گازی با توجه به ویژگی‌ها و امکانات خود عملکرد ویژه‌ای دارند. کولر‌های گازی عرضه شده در بازار بانه نیز دارای ویژگی‌های خاصی هستند که اهمیت دقت در خرید آن‌ها را افزایش می‌دهد.

در نگاه کلی و با توجه به نظر سنجی‌ها، در نظر داشتن گزارشات به دست آمده از تجارل کاربری و استناد به توصیه‌های کارشناسان، معایب کولرهای گازی بانه نسبت به مزایای آن‌ها بیشتر است. مهمترین مشکل خرید این کولرهای گازی، عدم بهره‌مندی از گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش است که اعتبار کارکرد دستگاه را زیر سوال می‌برد. این در حالی است که معایب کولرهای گازی قابل عرضه در بازار بانه بسته به نوع شرایط ممکن است کم یا زیاد باشد. بعضی از معایب این دستگاه‌ها اهمیت بسیار زیادی دارند و کیفیت و سلامت دستگاه را تحت تاثیر قرار خواهند داد. در بعضی موارد مشتریان شاهد عرضه و فروش انواع کولرهای گازی استوک در بازار بانه بوده‌اند که به مرور زمان سطح فعالیت و راندمان کارکرد آن‌ها به میزان چشمگیری کاهش می‌یابد.

هنگام خرید کولر گازی از بانه باید معایب کولرگازی‌های قابل عرضه در این بازار را مد نظر قرار دهید. کولرهای گازی دارای برخی ویژگی‌ها هستند که عملکرد آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ممکن است تجربه استفاده از کولرهای گازی ساخت برندهای معتبر نیز در برخی موارد برای شما خوشایند نباشد؛ به این صورت که نسبت به استفاده از برخی امکانات و آپشن‌های متعلق به این دستگاه‌ها احساس رضایت نداشته باشید. اما معایب مربوط به کولرهای گازی بانه در قیاس با معایب کولرهای گازی دیگر، متفاوت‌تر است. به همین دلیل کارکرد این نوع کولرها تجربه‌ای کامل متفاوت ایجاد خواهد کرد. با شناخت این معایب می توانید در انتخاب کولر گازی مناسب موفق‌تر عمل کنید.

نشانه‌هایی که ممکن است پس از خرید و نصب کولرهای گازی بانه با آن‌ها مواجه شوید به شرح زیر هستند:

موتور فن روشن نمی‌شود

کولرهای گازی دارای ساختاری منسجم و پیوسته به یکدیگر است. فن در کولر گازی جزء مهم‌ترین قطعات محسوب می‌شود و بدون وجود یک فن سالم، امکان خنک سازی محیط وجود نخواهد داشت. یکی از دلایل روشن نشدن فن خراب شدن ترموستات دستگاه است. گاهی اوقات نیز این مشکل را می‌توان به عیب در خازن‌ها یا عدم اتصال برق به موتور نسبت داد. چنانچه فن دستگاه کولر گازی به درستی کار نکرده یا به طور کلی روشن نشود، باید دلیل بروز این علامت را در موارد بالا جستجو کرد. این موضوع استفاده از کولر گازی را با مشکل مواجه کرده و مصرف کننده را ناگزیر به استفاده از خدمات سرویس کولر گازی و پرداخت هزینه‌های بالا خواهد کرد. در خرید کولر گازی از بانه باید به تناسب ارزان بودن قیمت دستگاه و کیفیت کارکرد آن توجه نمود.

کارکرد کولر گازی با تولید صدای زیاد همراه است

بسیاری از خریداران سیستم‌های تهویه‌ای و خصوصا کولرهای گازی از بازار بانه، از تولید صدای زیاد و غیر معمول توسط کولر گازی گلایه‌مند هستند. کم صدا بودن کولر گازی جزء‌ مهم‌ترین شاخصه‌هایی است که باید در زمان خرید دستگاه به آن توجه کنید. صداهای تولید شده توسط این کولرها، به بخش‌هایی از ساختار دستگاه، نوع بدنه یا اجزای داخلی آن مربوط است. تولید صدای زیاد که در ارتباط مستقیم با سلب آسایش کاربران قرار دارد، از جمله معایب کولر گازی‌های بانه محسوب می‌شود.

کمپرسور کولر گازی خاموش می شود

از دیگر معایب معمول کولرهای گازی بانه این است که پس از روشن شدن کولر گازی کمپرسور دستگاه خاموش می شود، بروز این علامت را می‌توان به وجود مشکل در اتصال ترمینال‌ها یا خازن‌ها مربوط دانست. کاهش ولتاژ برق نیز به افزایش جریان و اورلود کردن کمپرسور منجر می‌شود و احتمال بروز خاموشی کمپرسور را افزایش می‌دهد. بنابراین این مشکلات ناشی معیوب بودن سیستم برقی کولر گازی یا انسداد خروجی هوا هستند و کیفیت کارکرد دستگاه را به شدت کاهش می‌دهند.

دستگاه در زمان کارکرد قطع و وصل می‌شود

برخی گزارش‌های به دست آمده از تجربه کاربران در زمان استفاده از کولرهای گازی بانه حاکی از وجود علامتی مبنی بر قطع و وصل شدن دستگاه طی روشن کردن آن است. ناکارآمد بودن سیستم کولر، عدم ورود و خروج جریان هوای کافی و نشتی سوپاپ کمپرسور از مهم‌ترین دلایلی هستند که باعث قطع و وصل شدن دستگاه در زمان روشن کردن آن می‌شوند. در مواردی نیز انسداد لوله مویین باعث بروز این مشکل شده و عملکرد کولر گازی را کاهش می‌دهد.

کولر گازی محیط را خنک نمی‌کند

شاید مهم‌ترین مشکلی که پس خرید کولر گازی معیوب در بانه ممکن است با آن برخورد کنید، عدم تولید سرمایش کافی توسط دستگاه است. چنانچه عملکرد کولر گازی پایین آمده باشد (به علت نشتی لوله‌ها یا انسداد لوله‌های گاز)، سیستم نمی‌تواند محیط را به درستی خنک کند. این مشکل از اصلی‌ترین معایب کولرهای گازی بانه است و کاربری از دستگاه را برای مصرف کنندگان دشوار خواهد کرد.

سیستم گرمایشی کولر دچار مشکل است

امروزه بیشتر کولرهای گازی، در کنار سیستم سرمایشی از سیستم گرمایشی بهره‌مند هستند و با کاربری دو فصلی یا دوجانبه نیاز کاربران نسبت به استفاده از تجهیزات حرارتی را مرتفع می‌نمایند. تجربه کاربران در استفاده از کولرهای عرضه شده در بازار بانه نشان می‌دهد بسیاری از این کولرهای دو منظوره برای تولید گرمایش کافی کارایی پایینی دارند. چنانچه موتور تعبیه شده در کولر گازی توان کافی برای عملکرد دوجانبه را نداشته باشد، گرمایش مناسب در محیط هدایت نخواهد شد که این ویژگی جزء معایب کولرهای گازی بانه به شمار می‌آید.

دلیل ارزان بود کولر گازی‌های بانه چیست؟

سال‌ها است که انواع دستگاه‌های برقی و لوازم خانگی از جمله کولر گازی‌های عرضه شده در بازار مرزی بانه، به عنوان محصولات ارزان قیمتی که نرخ خرید آن‌ها تفاوت فاحشی با قیما خرید محصکلات فروشگاه‌های معتبر دارد، شناخته می‌شوند. اما چرا کولرهای گازی در بازار بانه ارزان هستند؟

  • عدم پرداخت هزینه‌های گمرکی: یکی از مهم‌ترین دلایل ارزان بودن کولرهای گازی بانه عدم پرداخت هزینه‌های گمرک است.

  • معایب کولر گازی بانه: کولرهای گازی عرضه شده در بازار بانه کیفیت و کارایی کولرهای گازی شرکتی را ندارند و به همین دلیل نسبت به دستگاه‌های اورجینال قیمت پایین‌تری دارند.

تفاوت کولر گازی بانه با کولر گازی شرکتی

تفاوت کولر‌گازی بانه و کولر گازی شرکتی این است که کولرهای شرکتی پس از طی کردن فرایند اداری و گمرک و … به بازار عرضه می‌شوند اما کولرهای گازی بانه بدون طی کردن مراحل مربوطه در اختیار مشتریان قرار می‌گیرند. دیگر تفاوت کولرهای بانه با کولرهای شرکتی ارزان بودن کولرهای گازی بانه است که در بسیاری از موارد علت آن را می‌توان در تقلبی بودن یا استوک بودن این محصولات جستجو کرد. حقیقت این است که کولرهای گازی بانه کیفیت کولرهای گازی اورجینال و شرکتی را ندارند، مانند کولرهای شرکتی از گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر برخوردار نیستند و ممکن است ایرادات این دستگاه‌ها در ابتدای استفاده یا پس از گذشت مدت زمانی کوتاه، نمایان شده و عملکرد سیستم را تحت تاثیر قرار دهد.

نتیجه گیری

افزایش بی‌رویه و سرسام آور قیمت دلار که بازار خرید انواع لوازم خانگی و سیستم‌های تهویه‌ای را تحت تاثیر قرار داده است، بستر لازم برای افزایش اشتیاق متقضیان خرید محصولات ارزان قیمت را مهیا نموده است.‌ بازار مرزی بانه نیز در سال‌های اخیر به عنوان یکی از اصلی‌ترین‌جایگاه‌های خرید، مورد استقبال برخی خریداران قرار گرفته است. با این وجود باید توجه داشت که هنگام انتخاب و خرید انواع سیستم‌هاس تهویه مطبوع از جمله کولر گازی، توجه به گارانتی و خدمات پس از فروش این نوع محصولات بسیار حائز اهمیت است. در بسیاری از موارد، تقلبی بودن کولر گازی باعث ایجاد مشکلات گسترده‌ای در هنگام استفاده از این دستگاه‌ها شده است.

همانطور که در خلال این مقاله اشاره شد، عدم پرداخت هزینه‌های گمرک و پایین بودن کیفیت و کارایی کولرهای گازی بازار بانه از مهم‌ترین دلایل ارزان بود این نوع اجناس به شمار می‌آید. به همین دلیل چنانچه به دنبال خرید محصولات اورجینال با کارایی بالا، مصرف بهینه، دوام و طول عمر مناسب و همچنین ضمانت نامه و خدمات پس از فروش به منظور افزایش اعتبار خرید خود هستید، بهتر است به جای خرید کولر گازی از بازار بانه، صرف نظر از قیمت اجناس اورجینال از فروشگاه‌های معتبر مانند بهارتهویه خرید کنید.

شما می توانید برای خرید با بهترین قیمت کولر گازی، با شماره های موجود در سایت بهارتهویه تماس بگیرید. در این مجموعه تمامی محصولات به صورت اصل و با گارانتی معتبر و اصلی عرضه می شوند. ضمن آنکه امکان دریافت مشاوره پیش از خرید از کارشناسان ما در این مجموعه برای شما فراهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *