سرمایشی

نحوه شارژ گاز کولر گازی

نحوه شارژ گاز کولر گازی

کولر‌های گازی در سیستم تبریدی خود دارای گاز مبرد هستند. پس از مدتی فعالیت، حجم گاز مبرد استفاده موجود در دستگاه کاهش یافته و نیاز به شارژ کردن دارد. شارژ گاز کولر‌های گازی معمولا با وسایل و دستگاه‌هایی همچون ترازو یا شارژ گاز وزنی انجام می‌شود. هنگام شارژ کولر‌های گازی قبل از هر اقدامی باید به بررسی عدم نشتی سیستم توجه نمود. از بهترین روش‌ها برای پر کردن گاز کولر می‌توان به روش تزریق و شارژ گاز با استفاده از ترازو اشاره نمود. از آن جایی که بسیاری از کاربران دغدغه نحوه شارژ کردن کولر‌های گازی را دارند، در این مقاله نحوه شارژ کردن کولر‌های گازی را آموزش می‌دهیم‌.

نحوه شارژ گاز کولر گازی
نحوه شارژ گاز کولر گازی

شناخت روش شارژ گاز وزنی کولر گازی

از کولر‌های گازی در فصل‌های مختلف سال برای ایجاد سرمایش و گرمایش استفاده می‌شود. استفاده مداوم از این سیستم باعث می‌شود تا پس از مدتی به انجام سرویس‌های مختلف نیاز باشد. شارژ کردن کولر‌های گازی معمولا همزمان با سرویس‌های دوره‌ای انجام می‌شود تا دستگاه برای استفاده مجدد از راندمان و بازدهی مطلوب برخوردار باشد. البته باید به این نکته توجه داشت که قبل از هر اقدامی باید به‌ اندازه‌گیری وزن کولر به وسیله ترازو اقدام شود. برای انجام این کار بهتر است از ترازو‌های دیجیتال استفاده کنید، زیرا دقت اندازه‌گیری آن‌ها نسبت به سایر ترازو‌ها بیشتر است. بهترین روش برای شارژ کردن کولر‌های گازی روش شارژ وزنی است. زیرا در این ‌روش ابتدا میزان گازی که باید وارد دستگاه شود، وزن شده و در آخر به سیستم انتقال می‌یابد.

شرایط انجام شارژ وزنی کولرگازی با ترازو دیجیتال

یکی از شروط لازم برای انجام این کار دقت بالای و ترازوی مورد استفاده است. ترازو‌های دیجیتال که برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرند، دقت بالایی دارند و دقت آن‌ها معادل یک دهم کیلوگرم محاسبه می‌شود. پس از انتخاب و خریداری یک ترازو دیجیتال، می‌توانید سایر مراحل را طی کنید.

انتخاب ترازو مناسب برای شارژ گاز کولر گازی

ترازو کولر‌های گازی، دستگاه‌هایی مناسب که برای اندازه‌گیری وزن و ابعاد انواع متنوعی از کولر‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین دلیل بسیاری از متخصصین و تکنسین‌های ماهر می‌توانند از ‌‌این ‌دستگاه برای شارژ کردن کولر‌های گازی بهره بگیرند. سیستم این ترازوها از دقت بسیار بالایی برخوردار بوده و می‌تواند، مقدار گازی که وارد سیستم کولر می‌شود را نشان دهد. برای انتخاب یک ترازوی مناسب می‌توانید از مدل‌های دیجیتال ترازوها استفاده کنید. ترازو‌های دیجیتال در مقایسه با مدل‌های قدیمی از دقت عملکرد بالاتری برخوردار هستند.

نحوه شارژ گاز کولر گازی
نحوه شارژ گاز کولر گازی

آموزش شارژ گاز کولرگازی با ترازو یا شارژ گاز وزنی

برای پر کردن و شارژ کردن کولر‌های گازی بوسیله ترازو یا شارژ گاز وزنی، باید به این نکته توجه داشت که چه میزان گاز برای دستگاه کافی است. به همین دلیل قبل از پر کردن و یا شارژ کردن، باید مخزن سیستم را تخلیه نموده و سپس دوباره آن را پر کنید. در این قسمت از مطلب به آموزش شارژ گاز کولرگازی با ترازو یا شارژ گاز وزنی می‌پردازیم.

مرحله اول

در ابتدا همانطور که گفته شد باید مخزن را تخلیه نموده و به بررسی آن اقدام نمایید. باید به این نکات توجه داشته باشید که آیا سیسیتم از نظر هوادهی وکیوم شده و یا این که سیستم کولر نشتی دارد یا خیر. زیرا در صورت وجود نشتی و عدم توجه به این نکته، گاز از بین می‌رود و مخزن تخلیه خواهد شد.

مرحله دوم

پس‌ از ‌آن برای پر کردن و یا شارژ کردن گاز کولر‌های گازی می‌توان به برچسب اطلاعات فنی مراجعه نمود. البته باید به این نکته توجه داشت که این برچسب برای طول ۵ متر لوله قابل استفاده و تشخیص است. این لوله نشان خواهد داد که سیستم کولر به چه مقدار گاز نیاز دارد.

البته اگه میزان طوله لوله بیش از ۵ متر باشد می‌توان به ازای هر یک متر اضافه، ٢٠ گرم گاز به مخزن افزود..

نتیجه‌گیری

ما در این مطلب به بیان نکاتی در ارتباط با شارژ کردن کولر‌های گازی بوسیله ترازو‌های دیجیتال پرداختیم. البته باید اشاره داشت که کارکردن با ترازوی دیجیتال و پر کردن گاز دستگاه چندان کار سخت و دشواری نیست. برای انجام این کار حتما از ترازو دیجیتال با قدرت و دقت بالا استفاده کنید. همچنین اگر این کار برای شما دشوار است می‌توانید با متخصصین و تکنسین‌های ماهر در این حرفه مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *