سرمایشی

علت خاموش شدن ناگهانی کولر اسپلیت

علت خاموش شدن ناگهانی کولر اسپلیت

اگر کولر گازی شما به صورت ناگهانی خاموش می‌شود، بهتر است بدانید که این مسئله فقط منحصر به کولر اسپلیت شما نیست و یک مشکل عام و معمول است. به طور کلی تمامی کولرهای گازی از برندهای مختلف مانند کولر اسپلیت ایران رادیاتور تا کولرهایی با برندهای خارجی مانند کولر گازی سامسونگ می توانند دچار این مشکل شوند. در مقاله پیش رو می‌خواهیم به علت خاموش شدن ناگهانی کولر اسپلیت و راه حل جهت رفع آن بپردازیم.

چرا کولر گازی ناگهانی خاموش می شود؟

به طور کلی انتخاب اشتباه برند و محصول و نحوه نگه داری نادرست می‌تواند باعث خرابی و خاموش‌های ناگهانی کولر اسپلیت شما شود.

خاموش شدن ناگهانی کولر اسپلیت می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ گاهی نشان دهنده یک نقص فنی است و قطعه‌ای که باید تعمیر شود. خاموشی ناگهانی کولر اسپلیت یک مشکل شایع بین خریداران کولر گازی است و می‌تواند دلایل متعدی داشته باشد که در این مطلب به آن می‌پردازیم.  در حالت کلی اگر نتوانستید به تنهایی به عیب یابی دستگاه بپردازید از کمک یک متخصص استفاده کنید.

کولر اسپلیت چیست؟

اسپلیت دارای دو  یونیت داخلی و یونیت خارجی بوده که برای تعبیه هوای سرد و سرمایش خانه و محیط مورد استفاده قرار می گیرد. کولر اسپلیت نوعی سیستم تهویه خانه به شمار می‌آید.

ارتباط بین یونیت داخلی و خارجی توسط لوله‌های موجود در این‌ محصول انجام می‌گیرد. کولر اسپلیت انواع مختلفی دارد که از جمله آن ها می توانیم به کولر گازی ایستاده، کولر گازی تابل، سقفی، تک‌پنل و چند پنل، پنجره‌ای، کانالی و کاستی اشاره کنیم.

دلایل خاموش شدن ناگهانی کولر گازی
دلایل خاموش شدن ناگهانی کولر گازی

دلایل خاموشی ناگهانی کولر اسپلیت

علت خاموش شدن ناگهانی کولر اسپلیت مختلف است که در ادامه بررسی می کنیم:

انتخاب سایز اشتباه

یکی از مهم ترین دلایل خاموشی کولر اسپلیت خرید کولر اسپلیت در سایز اشتباه است. اگر سایز محصول با محیط منطبق نباشد، به سیستم فشار زیادی خواهد آمد و کولر اسپلیت مجبور به صرف زمان بیشتری جهت گرمایش و سرمایش می‌شود.

صرف زمان زیاد جهت گرمایش و سرمایش باعث فشار مضاعف به موتور محصول شده و توان کارکرد را در این محصول از بین برده و ممکن است با مشکلاتی از جمله خاموش شدن، آسیب و خطای وارد شده را بروز دهد.

مشکلات برق کشی

مشکلات برقی یکی از عمده ترین دلایل خاموشی کولر اسپلیت به شمار می‌رود و گاهی یک اتصالی کوچک و یا پریدگی فیوز می‌تواند خاموشی‌های چندین ساعته را به وجود آورد.  قبل از نصب کولر اسپلیت از برق کشی صحیح ساختمان و محیط خانه خود مطمئن شوید؛ زیرا اتصالات برقی ممکن است باعث سوختن و خرابی بسیار گسترده در سیستم‌های الکترونیکی از جمله کولر اسپلیت‌ها بشود.

تنظیمات ترموستات

ترموستات یکی از قطعات مهم کولر اسپلیت است که نقش اساسی در کارکرد محصول دارد. اگر دمای کولر بیش از حد اندازه تنظیم شود، فشاری که به ترموستات وارد می‌شود سبب خاموشی ناگهانی کولر اسپلیت خواهد شد. ترموستات را در حالت خودکار قرار دهید تا کولر اسپلیت به طور معمول خاموش و روشن شود تا فشاری به ترموستات وارد نشود.

اور لود موتور کولر گازی

اور لود موتور کولر اسپلیت می‌تواند باعث خاموشی ناگهانی کولر اسپلیت ‌شود. وجود یک سوئیچ جهت از میان برداشتن فشار از روی محصول باعث عدم اسیب به سیستم شده و می‌تواند موثر باشد.

کثیف بودن فیلتر‌های دستگاه

فیلتر‌ها سدی برای ورود انواع ذرات و آلاینده‌ها هستند و یک سطح ایمن جهت جلوگیری از ورود ذرات به داخل دستگاه هستند و همین امر باعث آلودگی فیلتر‌ها شده است. کثیف بودن فیلتر کولر اسپلیت باعث خاموشی ناگهانی دستگاه می‌شود و ممکن است مشکل زا شود.

فیلتر محصول هر ۲ الی ۳ هفته یک بار باید تعویض شود و با یک نوع مشابه خود جایگزین شود.

کولر‌های پیشرفته و برند‌های معتبر دارای یک چراغ نشانگر هستند که هنگامی که فیلتر محصول نیاز به نظافت و تمیز کاری داشته باشد، این چراغ روشن شده و به مصرف کننده اخطار می‌دهد.

اگر مصرف کنندگان به چراغ اخطار برای مدت طولانی توجه نکنند کولر اسپلیت خاموش می‌شود.

کاهش میزان گاز کولر اسپلیت

کاهش گاز موجود در کولر اسپلیت، و کمتر شدن آن از حالت استاندارد می‌تواند مشکل زا باشد و باعث خاموشی کولر اسپلیت شود. این مشکل با شارژ گاز موجود در کولر گازی رفع شده و به طور مجدد شروع به کار می‌کند.

کثیف بودن کویل کندانسور

هنگامی که کویل کندانسور توسط گرد و غبار دچار کثیفی شود، ممکن است مسبب خاموشی‌های ناگهانی و زود هنگام در دستگاه شود. با پاکیزگی و پاک نمودن کویل کندانسور می‌توان از خاموشی آن جلوگیری کرد.

افزایش بیش از حد دما در دستگاه

گرمای بالای دستگاه می‌تواند دردسر ساز شود و  باعث خاموشی موتور گردد؛ زیرا گرما و حرارت بالای می‌تواند برای موتور بسیار آسیب زا باشد، از این رو دستگاه از مکانیزم خاموشی برای محافظت از موتور انجام می‌دهد.

به تعویق انداختن سرویس دوره‌ای کولر اسپلیت

سرویس دوره‌ای دستگاه می‌تواند تا حد زیادی مشکل و آسیب‌های مربوط به خاموشی را رفع نماید. با فرا رسیدن تابستان هر ساله نسبت به سرویس و بازرسی کولر خود اقدام فرمایید تا از بروز هزینه‌های گزاف و اضافی جلوگیری‌ نمایید.

معیوب شدن برد اصلی

وجود نقص فنی در کولر اسپلیت می‌تواند باعث خاموشی چند دقیقه‌ای در کولر شود و دستگاه را از کار اندازد. برد اصلی باعث کنترل تمامی دستگاه می‌شود و کارکرد هر کدام از بخش‌های کولر گازی را انجام می‌دهد. در صورت وجود کوچک ترین ایراد در برد عملکرد تمامی دستگاه مختل خواهد شد.

خاموش شدن کمپرسور

کمپرسور یکی از قطعات مهم و اساسی کولر اسپلیت است که باعث می‌شود کولر اسپلیت شما مدت کمی محیط را خنک سازد و سپس سریعا خاموش شود.

نیم سوز شدن موتور

نیم سوز شدن موتور فن یکی از دلایل عمده خاموشی‌های مکرر کولر اسپلیت محسوب می‌شود و اگر موتور فن دچار نقص فنی گردد باید سریعا اقدام به تعمیر آن نمایید.

خرابی سنسور کولر اسپلیت

یکی از قطعاتی که باعث خاموش شدن ناگهانی کولر اسپلیت می‌شود، سنسور است که در صورت وجود آسیب باید توسط تکنسین و تعمیر کار مجرب تعمیر و تعویض شود.

انسداد لوله

اگر لوله‌ها دچار گرفتگی و انسداد شده باشند، سیستم تبرید از حالت جریان خارج شده و هیچ کارکردی نخواهد داشت و عمل سرمایش به کندی انجام خواهد شد و ممکن است دستگاه با خاموشی مواجه شود.

خرابی رله استارت

رله استارت در صورت خرابی می‌تواند باعث عدم روشن شدن دستگاه گردد و باعث خاموشی‌های پیاپی شود. در صورت بروز مشکل در این قطعه، با تکنسین مجرب تماس حاصل نمایید.

نشت گاز مبرد

کمبود گاز یا مشت گاز مبرد یکی از دلال عمده خاموشی‌های مکرر دستگاه است و کمبود گاز علاوه بر خاموشی‌های مکرر باعث افزایش مصرف برق می‌شود و می‌تواند هزینه‌های گزاف برای مصرف کنندگان ایجاد نماید.

اگر کولر اسپلیت شما بعد از چند دقیقه کار دچار خاموشی می‌شود، ممکن است عیوبی داشته باشد. از جمله این مشکلات می توانیم به ضعیف بودن جریان برق و عدم تنظیم ترموستات و کثیف بودن فیلتر‌های محصول و وجود مشکل در برد اصلی دستگاه و تمام شدن گاز مبرد اشاره کنیم.

مشکلات کابل کشی

گاهی قطع شدن کابل ساختمان می‌تواند باعث خاموشی دستگاه شود و نیاز مبرم به تعمیر کار ایجاد کند. اتصالی سیم‌ها و کابل‌ها می‌تواند باعث سوختن موتور و عدم کارکرد  محصول شود.

پیشنهاد می‌شود قبل از نصب کولر از کابل کشی ساختمان بازدید نمایید تا مشکلات جبران ناپذیری پیش نیاید. کولر اسپلیت برای شروع کار نیاز به ۲۲۰ ولت برق دارد و مشکلات کابل کشی در ساختمان می‌تواند باعث عدم رسیدن این میزان برق به دستگاه شود و محصول را با خاموشی‌های پیاپی و مکرر مواجه کند.

اتصالات برق درون دستگاه

همیشه دلیل خاموشی دستگاه عدم ورود برق ورودی نیست و برق داخلی نیز ممکن است با مشکل مواجه شود. قطعی کابل‌ها در سیستم می‌تواند باعث بروز مشکلات شود و حتما از سلامت قطعات داخل دستگاه مطمئن شوید.

فشار بیش از حد روی سوئیچ‌های فشار

سوئیچ‌های ایمنی فشار روی موتور حرارتی می‌رود و در صورت افزایش حرارت سوئیچ ایمنی اقدام به خاموشی موتور می‌نماید تا از خرابی احتمالی این قطعه جلوگیری نماید.

سخن پایانی

در صورت وجود مشکل در کولر اسپلیت، موارد بالا می‌تواند تا حد زیادی به کمک شما آید. سرویس دوره‌ای و فصلی کولر اسپلیت می‌تواند تا حد زیادی بروز مشکل و خاموشی‌های مکرر را به تعویق بی‌اندازد. بازرسی و سرویس دوره‌ای می‌تواند هزینه‌های بسیار زیادی را خنثی نماید و از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *