گرمایشی

نحوه هواگیری پکیج بیتا

هواگیری پکیج بیتا

گروه صنعتی بوتان یکی از سازندگان مطرح انواع رادیاتور، پکیج شوفاژ دیواری، آبگرمکن و تجهیزات گرمایشی و تهویه‌ای است. تاسیس این کارخانه به سال ۱۳۳۲ برمی‌گردد با فرایند توزیع گاز مایع برمی‌گردد. این شرکت اکنون از تولید کنندگان بزرگ‌ پرفروش انواع آبگرمکن و رادیاتور محسوب می‌شود و محصولات خود را با تنوع بالا در مدل و طرح به بازار عرضه می‌نماید‌. یکی از مدل‌های پکیج بوتان، پکیج بیتا است که در مدل‌های ۲۲، ۲۴ و پکیج بیتا 26000 به بازار عرضه می‌شود. این پکیج‌ مطابق تکنولوژی روز دنیا و استانداردهای نوین به تولید رسیده و به مشتریان عرضه می‌شود. پکیج بیتا بوتان دارای ۲ سال گارانتی و ۱۰ سال ضمانت تامین قطعات است. سرویس پکیج بوتان و انجام تنظیمات این سیستم در بازه‌های زمانی معین از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله راهنمای کامل و نحوه هواگیری پکیج بیتا بوتان را به شما آموزش داده و نکات انجام این عملیات را یادآوری می‌کنیم.

هواگیری پکیج بیتا

اهمیت انجام هواگیری پکیج بیتا

انجام فرایند هواگیری پکیج در هنگام راه اندازی دستگاه از اهمیت بالایی برخوردار است. وجود هوای اضافی در سیستم پکیج کارایی دستگاه را با مشکل مواجه کرده و چنانچه عملیات هواگیری به شکل مناسب انجام نشود، راندمان کار سیستم کاهش خواهد یافت. خوردگی اجزای سیستم پکیج یکی از پیامدهایی است که در نتیجه عدم انجام هواگیری مناسب ایجاد می‌شود. به همین دلیل است که باید قبل از راه اندازی مجدد دستگاه و استفاده از آن در آغاز فصل‌های سرد، انجام فرایند هواگیری را جدی بگیرید.

هواگیری پکیج کار سختی نیست و تنها باید با دقت و رعایت دستورالعمل‌های معین انجام شود. با توجه به این که عدم هواگیری مناسب و اصولی دستگاه باعث ایجاد اختلال در کارکرد سیستم می‌شود لازم است برای انجام این کار از تخصص تکنسین‌های ماهر کمک بگیرید. هواگیری پکیج باید در فصل زمستان پس از فعال کردن شوفاژ صورت گیرد. چنانچه روند هواگیری به شیوه مناسب انجام‌ نشود ایجاد تداخل در کارکرد دستگاه ممکن است هزینه‌هایی را در پی داشته باشد.

برای شروع فرایند هواگیری پکیج باید به سراغ پمپ سیستم بروید. این بخش از دستگاه ممکن است به مرور زمان با تجمع جریان‌های هوا به هواگیری نیاز داشته باشد. اگر هواگیری پمپ پکیج با سازوکار مناسب انجام نشود، در زمان‌های مختلف صداهایی از دستگاه به گوش می‌رسد. علاوه بر این، عدم هواگیری مناسب و بی‌توجهی به نکات مهم در این زمینه به بروز مشکلات مختلف در سیستم سرعت می‌دهد.

هواگیری پکیج بیتا بوتان چه مزایایی دارد؟

از جمله مهم‌ترین مزایای انجام هواگیری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمک به کارکرد مناسب و پربازده دستگاه
 • ایجاد گرمای کافی و متوازن
 • صرفه جویی در مصرف گاز
 • افزایش دوام و طول عمر قطعات دستگاه
 • کمک به کارایی بهتر پکیج
 • زمان مناسب برای انجام فرایند هواگیری پکیج بیتا
 • از لوله‌های داخلی پکیج صداهایی به گوش می‌رسد.
 • بخشی از پکیج گرم و بخش دیگر آن سرد است و تعادل دمایی در آن برقرار نیست.
 • آب مصرفی گرم نمی‌شود.
 • آب گرم مصرفی فشار لازم را ندارد.

نحوه هواگیری پکیج بیتا چگونه است؟

قطعه‌‌ای به نام شیر پرکن یا شیر هواگیری در دستگاه وجود دارد که به تنظیم و کنترل میزان حجم آب و فشار پکیج کمک می‌کند. هواگیری پکیج بیتا بر مبنای نوع کارکرد این قطعه انجام می‌شود. شیر پرکن‌ها انواع مختلفی دارند و ممکن است اتومات، نیمه اتومات یا دستی باشند. برای انجام فرایند هواگیری پکیج باید ابتدا شیر پرکن را باز کرده و سپس شیر هواگیری را در خلاف جهت چرخش عقربه‌های ساعت حرکت دهید.

وقتی شیر هواگیری باز می‌شود، آب به دستگاه وارد خواهد شد. درست در زمانی که شیر هواگیری باز شده و جریان‌ آب به دستگاه وارد می‌شود، فشار پکیج افزایش یافته و عقربه‌ها بر اساس بالا رفتن میزان فشار حرکت می‌کنند. در این زمان باید صبر کنید تا فشار پکیج روی عدد ۱ و نیم فیکس شود. وقتی فشار به عدد ۱ و نیم رسید باید شیر پرکن را ببندید و پس از چند دقیقه دستگاه آماده فعالیت می‌شود. بعد از این که مرحله هواگیری پکیج به اتمام رسید باید حتما به تنظیم فشار پکیج بپردازید.

هواگیری پکیج بیتا

چگونه فشار پکیج پایین می‌آید؟

فشار پکیج ممکن است به دلایل مختلف افزایش یابد. در صورت عدم کنترل و تنظیم فشار پکیج دستگاه دچار مشکل خواهد شد.‌ بنابراین چنانچه این فشار تحت تاثیر عوامل مختلف افزایش یافت، لازم است به سرعت آن را کنترل کنید. خطرات و اختلالاتی که ممکن است در نتیجه بالا رفتن فشار پکیج ایجاد شود شامل موارد زیر است:

 • پوسیدگی، خوردگی و زنگ زدگی لوله‌های پکیج
 • رطوبت زدگی و ایجاد نم در ساختمان
 • ایجاد آسیب در قطعات داخلی دستگاه و کاهش طول عمر پکیج
 • دستورالعمل لازم برای کاهش دادن فشار پکیج به شرح زیر است:
 • شیر آب سرد دستگاه را ببندید.
 • شیر هواگیری را باز کنید.
 • شیر آب گرم آشپزخانه را باز کنید.
 • حرکت عقربه‌های فشار سنج را مورد توجه قرار دهید؛ وقتی عقربه فشار سنج به عدد ۱ و نیم رسید، شیر پرکن را ببندید.
 • در آخر شیر سرد روی دستگاه پکیج را نیز ببندید.

شیوه بالا بردن فشار پکیج

فشار پکیج باید روی عدد ۱ و نیم تنظیم شود و از این عدد بالاتر یا پایین‌تر نباشد. اگر میزان فشار دستگاه به هر دلیل از عدد ۱ و نیم کمتر شد لازم است برای بالا بردن این فشار اقدام کنید. برای بالا بردن فشار پکیج مطابق مراحل زیر عمل کنید:

 • شیر کوچک و آبی رنگی که در قسمت زیرین دستگاه وجود دارد را باز کنید.
 • وقتی شیر را باز کردید به عقربه فشار سنج پکیج توجه کنید؛ زمانی که عقربه به عدد یک و نیم رسید شیر را ببندید.

کلام پایانی

در فرایند سرویس و نگهداری مناسب از پکیج‌های بوتان، هواگیری دستگاه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. روند هواگیری پکیج در مدت زمانی کوتاه به آسان‌ترین شکل انجام می‌شود. در صورت بی‌توجهی به انجام فرایند هواگیری در زمان مناسب، دستگاه دچار مشکل شده و کارکرد آن دچار اختلال می‌شود. در این مقاله علاوه بر توضیح اهمیت انجام هواگیری پکیج، مراحل و نحوه انجام هواگیری را عنوان کردیم. برای کمک به افزایش کارایی و کیفیت کارکرد دستگاه پکیج بوتان بهتر است پروسه هواگیری سیستم را مطابق مراحل گفته شده در زمان مناسب انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *