سرمایشی

نحوه تمیز کردن دریچه کولر آبی | چگونه دریچه کولر آبی را تمیز کنیم؟

نحوه تمیز کردن دریچه کولر آبی

تمیز کردن دریچه کولر آبی شاید در نظر برخی از افراد موضوع مهمی نباشد. اما از آن جایی که هوا از این طریق در کولر آبی رد‌و‌بدل می شود و دریچه‌های آن بوسیله ذرات گرد‌و‌غبار و یا موی حیوانات ممکن است پوشیده شده باشد، تمیز کردن آن بسیار حائز اهمیت خواهد بود. زیرا در صورت گرفتگی دریچه‌های کولر آبی منجر به کاهش عملکرد و راندمان دستگاه خواهد شد. در این مقاله همراه ما باشید تا با چگونگی تمیز کردن دریچه کولر آبی آشنا شوید.

راهکار‌های لازم برای تمیز کردن دریچه کولر آبی

برای تمیز کردن ریچه کولر آبی شما می توانید اقدامات مختلفی را صورت دهید که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

چگونه دریچه کولر آبی را تمیز کنیم؟
چگونه دریچه کولر آبی را تمیز کنیم؟

تمیز کردن حلزونی کولر آبی

حلزونی کولر قسمتی درون محفظه داخلی کولر است که در آن تسمه و پروانه قرار دارد. این قسمت با گذشت زمان و فعالیت گرد‌و‌غبار‌های محیط را به خود جذب نموده و زمانی که کولر روشن خواهد شد این گرد‌و‌غبار را به فضای محیط منتقل می‌نماید. به همین دلیل باید پس از گذشت مدتی به شست و شو و تمیز نمودن حلزونی کولر اقدام نمایید. با این کار دریچه کولر آبی تمیز شده و هوایی مطبوع را به هنگام کارکرد به محیط انتقال می‌دهد.

تعویض پوشال‌های کولر آبی

پوشال‌های کولر آبی برای عدم انتقال هوای نا‌مطبوع و جلوگیری از ورود گرد‌و‌غبار به محیط، بهتر است که هر دو سال یکبار تعویض شوند. جنس پوشال‌ها از خرده ریز‌های نازک چوبی بوده که به‌شدت گرد‌و‌غبار و آلاینده‌ها را درون خود جذب می‌نمایند. به همین دلیل باید نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. همچنین می‌توانید به‌جای نصب پوشال از پد‌های سلولزی استفاده نمایید. پد‌های سلولزی همان کار پوشال‌ها را انجام داده و با داشتن رطوبت تمامی گرد‌و‌غبار و آلاینده‌ها را به خود جذب می‌نماید.

ارزیابی برزنت و تمیزکردن ورودی کولر آبی

برزنت کولر آبی بخشی از‌این‌ دستگاه بوده که وظیفه آن هدایت نمودن باد کولر است. این بخش از دریچه کولر به کانال‌های کولر متصل شده و همیشه تمیز و بدون از هر‌گونه آلودگی و گرد‌و‌غبار است.

استفاده از حوله یا دستمال حوله‌ مرطوب در برابر دریچه‌

استفاده از حوله و یا دستمال حوله‌ای مرطوب زمانی توصیه خواهد شد که تمامی مراحل گفته شده انجام شده باشد. یعنی آن که سرویس کردن کولر، تمیز کردن حلزونی، نصب پوشال‌های جدید، چک کردن برزنت و تمیز کردن کانال‌های کولر با دقت و به‌درستی انجام گیرد. در این موقع یا میزان گرد‌و‌غبار به هنگام روشن کردن کولر صفر بوده و یا مقدار کمی گرد‌و‌غبار وجود دارد. برای جلوگیری از همان میزان گرد‌و‌غبار می‌توان قبل از روشن نمودن کولر آبی، یک دستمال حوله‌ای را بر روی دریچه‌های آن قرار داد.

ابزارهای مناسب برای تمیز کردن دریچه کولر آبی
ابزارهای مناسب برای تمیز کردن دریچه کولر آبی

ابزار لازم برای تمیز کردن دریچه کولر آبی

از ابزار‌های لازم برای تمیز کردن دریچه کولر آبی می‌توان به مواردی همچون جارو برقی، دستمال‌های مخصوص گردگیری، آچار و پیچ ‌گوشتی، میله بلند و یا تی، آب و مواد شوینده اشاره نمود.

مراحل عملی برای تمیز کردن دریچه کولر آبی

برای تمیز نمودن دریچه کولرهای آبی، می توانید مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

فراهم نمودن وسایل مورد نیاز

قبل از هر اقدامی باید وسایل و یا ابزار‌های مورد نیاز برای تمیز نمودن دریچه کولر آبی را فراهم نمود. از ابزار‌های مورد نیاز برای تمیز کاری می‌توان به مواردی همچون برس و یا فرچه، آب و مواد شوینده، دستمال حوله‌ای و یا دیگر دستمال‌های تمیز کننده مخصوص، جارو برقی و دیگر مواردی از این قبیل اشاره نمود.

برداشتن و تمیز کردن دریچه کولر آبی

قبل از روشن نمودن کولر آبی می‌توانید اگر بر روی محفظه و یا دریچه آن گرد‌و‌غبار بسیاری وجود دارد آن را تمیز نمایید. در ابتدا باید با استفاده از جارو برقی و یا یک دستمال خشک به از بین بردن گرد‌و‌غبار بر روی دریچه اقدام کنید. دریچه کولر را می‌توان با استفاده از پیچ گوشتی به آسانی باز نمود. پس از باز کردن دریچه کولر آن را به خوبی با آب و صابون می‌توانید بشویید.

تمیز کردن داخل کانال کولر آبی

برای تمیز کردن داخل کانال‌های کولر آبی می‌توان از تی و یا یک میله بلند که برس داشته باشد، استفاده نمود. همچنین برای دیگر قسمت‌های کانال کولر می‌توان از مکش جارو برقی برای از بین بردن گرد‌و‌غبار و آلودگی‌ها بهره برد.

پایان تمیزکاری

در این قسمت پس از تمیز کردن کامل کانال‌ها و دریچه‌ها باید سیستم دستگاه را روشن نموده و به مدت ٣٠ دقیقه آن را بر روی حالت فن قرار داد. این حالت منجر به از بین بردن باقی مانده آلاینده‌ها شده و فضای کانال کولر را کاملا تمیز می‌نماید.

نتیجه‌گیری

در این مطلب به بیان کامل روش‌ها و نحوه تمیز کردن دریچه کولر آبی پرداختیم. تمیز کردن این بخش از کولر آبی بسیار اهمیت داشته و عمر دستگاه را بیش‌تر می‌کند. همچنین از ورود هرگونه هوای نا‌مطبوع و هرگونه گرد‌و‌غبار به درون محیط جلوگیری می‌نماید. با مطالعه این مطلب می‌توانید دریچه و کانال کولر آبی را به آسانی تمیز نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *