سرمایشی

مصرف برق کولر گازی چند وات است؟

مصرف برق کولر گازی چند وات است؟

امروزه دغدغه بسیاری از کاربران به هنگام خرید اسپلیت، علاوه بر قیمت کولر گازی، مصرف بالا و هزینه‌های هنگفت این محصول است. بسیاری از افراد به این دلیل که ممکن است از پس هزینه‌های برق این سیستم بر نیایند، از خرید آن صرف نظر می‌کنند. اما با توجه به تولیدات جدید برند‌های متفاوت در بازار کولر‌های گازی و ظرفیت‌های متفاوت، این سیستم ها دارای قیمت‌ها و هزینه‌های متفاوتی هستند. از آنجایی که بسیاری از افراد به دنبال کولرهای گازی کم مصرف هستند، خوب است که با میزان مصرف برق کولر گازی آشنا شوند. در ادامه این مطلل با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانید.

کولر گازی کم مصرف؛ واقعی است یا دروغ؟

امروزه در بسیاری از تبلیغات و آگهی‌های تبلیغاتی نشان می‌دهند که کولر‌های گازی کم مصرف تولید شده‌اند. شاید در نظر بسیاری از کاربران این موضوع پر رنگ شود که میزان مصرف انررژی کولر گازی، به اندازه مصرف برق کولر آبی است.

اما باید توجه داشت که کولر‌های گازی کم مصرف تولید شده، نسبت به کولرهای گازی قدیمی، انرژی کمتری مصرف می کنند که این میزان در مقایسه با کولرهای آبی همچنان بیشتر است.

کولرهای گازی کم مصرف در مقایسه با کولر‌های گازی معمولی به دلیل مجهز بودن به برخی از تجهیزات پیشرفته همچون کیت اینورتر، کمپرسور روتاری و گاز مبرد از مصرف انرژی پایین‌تری برخوردار هستند. کولر‌های گازی به دلیل عملکرد و راندمان مطلوب‌تر در مقایسه با کولر‌های آبی و بازدهی بالاتری برای تولید هوای مطبوع از هزینه‌های مصرفی بیش‌تری هم برخوردارند.

مصرف انرژی یک کولر گازی چند وات است؟

برای این که بتوانیم بگوییم یک کولر گازی چند وات برق مصرف می کند، باید عوامل متفاوتی را بررسی نماییم. اما می‌توان گفت که یک کولر گازی به طور میانگین در هر ساعت ۳۰۰۰ وات انرژی مصرف می‌کند. باید توجه داشت که این میزان وات در هر مدل از کولر‌های گازی متفاوت از یک دیگر است.

اما به طور معمول کولرگازی‌های پرتابل یا ‌ایستاده با ۴۱۰۰ وات در ساعت، کولرگازی دیواری (اسپیلت) متوسط ۲۹۰۰ وات در ساعت، کولر‌های گازی پنجره‌ای بزرگ در حدود ۱۴۴۰ وات و متوسط آن در حدود ۹۰۰ وات و کوچکتر ۵۰۰ وات در ساعت برق مصرف می کنند (حدودی). لازم به ذکر است که تمامی این مقدار وات‌ها در شرایط مختلف و در هر موقعیت جغرافیایی نیز قابل تغییر است. اگر کولر‌های گازی دیواری تنها بر روی حالت فن باشد، میزان انرژی مصرفی در هر ساعت ۷۵۰ خواهد بود.

مصرف برق کولر گازی چند وات است؟
مصرف برق کولر گازی چند وات است؟

نحوه محاسبه برق مصرفی کولر گازی

میزان برق مصرفی در هر کولر گازی اغلب بر روی بدنه آن‌ها ذکر شده است. اما اگر نتوانستید میران مصرف برق آن ها را بیابید، می‌توانید به محاسبه آن اقدام نمایید. اگر بر روی محصول میزان انرژی مصرفی بر حسب کیلو وات نوشته شده بود، برای تبدیل به وات این را در نظر بگیرید که هر کیلو وات، ۱۰۰۰ وات است. همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که هزینه برق به صورت پلکانی محاسبه خواهد شد. برای محاسبه برق مصرفی کولر‌های گازی می‌توانید از فرمول‌های زیر استفاده کنید:

میزان برق مصرفی (وات در ساعت) = میزان برق مصرفی در هر ساعت * مدت زمان کارکرد

(معادل ۳. ۶ کیلو وات در ساعت) وات در ساعت ۳۶۰۰ = ۶۰*۶۰

عوامل مؤثر بر مصرف برق کولرگازی

در این قسمت از مطلب به بیان موارد و راهکار‌هایی می‌پردازیم که می‌توانید میزان برق مصرفی کولر گازی را مدیریت نمایید:

خرید کولر گازی مدرن به جای سیستم های قدیمی

مدل‌های قدیمی کولر‌های گازی مصرف برق بالایی دارند و به همین دلیل هزینه‌های هنگفتی را برای افراد به همراه خواهند داشت. اما در کولر‌های گازی جدید از تجهیزات و قطعات پیشرفته استفاده شده  که سبب کاهش هزینه های برق مصرفی در این سیستم ها می شود. کولر‌های گازی جدید دارای کمپرسور روتاری بوده، کیت اینورتر و گاز مصرفی در این سیستم اصلاح شده است. به همین دلیل از مصرف انرژی کم‌تری در مقایسه با کولر‌های گازی قدیمی برخوردار هستند.

سرویس دوره ای به موقع

عدم توجه به سرویس دوره ای به موقع منجر به مصرف انرژی بیش از اندازه کولر گازی خواهد شد. زیرا عواملی همچون کثیف بودن فیلتر پنل داخلی، انسداد و گرفتگی پره‌ها، کویل کندانسور دستگاه، انسداد اواپراتور و دیگر مواردی از این قبیل سبب تضعیف شدن عملکرد کولر اسپلیت شده که در نهایت به افزایش میزان مصرف انرژی برای کارایی بیشتر می انجامد.

این عوامل کمپرسور و یا موتور سیستم محصول را تحت فشار قرار داده و به همین دلیل هزینه‌های برق مصرفی افزایش می‌یابند. به همین علت برای جلوگیری از متحمل شدن هزینه‌های مصرفی بیش از اندازه باید هر چند مدت یکبار به سرویس کردن دستگاه اقدام نمایید.

تناسب ظرفیت کولر گازی با مساحت فضا

BTU نماد اختصاری و نشانه ظرفیت سرمایشی کولر‌های گازی است. هرچه مقدار این نماد اختصاری بیشتر باشد، یعنی کولر گازی از ظرفیت سرمایشی بیش‌تری برخوردار است. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که ظرفیت کولرگازی با میزان مساحت فضای مورد نظر مطابقت داشته باشد. زیرا در صورت ظرفیت بیش از اندازه و یا کم‌تر از مساحت فضای مورد نظر منجر به عملکرد نادرست دستگاه خواهد شد. همچنین اگر میزان ظرفیت انرژی مصرفی بیش از اندازه مساحت فضا باشد، انرژی دستگاه هدر رفته و هزینه بیش‌تری برای مصرف برق باید پرداخت نماید.

نوع کولر گازی خریداری شده

امروزه برند‌های متنوعی در بازار فروش محصولات کولر‌های گازی در رقابت با یکدیگر هستند. هر یک از برند‌ها با طراحی و تجهیزات و قطعات متفاوت از برند دیگری به تولید کولر‌های گازی اقدام نموده‌اند. از انواع کولر‌های گازی می‌توان به مواردی همچون کولر گازی ‌ایستاده، پرتابل، پنجره‌ای، داکت اسپیلت و کولر گازی دیواری اشاره نمود.

میزان مصرف انرژی هر مدل از کولر‌های گازی به اندازه و ظرفیت آن‌ها وابسته است. هر چه کولر گازی بزرگ‌تر باشد از انرژی بیش‌تری برخوردار است. همچنین هزینه‌های مصرفی بیش‌تری در مقایسه با سایر دارد. از پر مصرف‌ترین کولر‌های گازی می‌توان به کولر گازی دیواری و یا اسپیلت اشاره نمود. به عنوان مثال حتی بهترین کولرهای گازی 60000 در مقایسه با کولرهای گازی 24000 انرژی بیشتری مصرف می کنند.

تنظیم دمای مناسب

باید به این نکته توجه داشته باشید که در سیستم‌های سرمایشی هر چه درجه پایین‌تر بیاید، میزان درجه سرمایشی و فشار دستگاه افزایش خواهد یافت. همچنین باید در فصول گرم سال یک درجه متعادل را برای تنظیم درجه کولر‌های گازی انتخاب نمایید. زیرا هر چه فشار بر روی موتور و سیستم محصول بیش‌تر باشد هزینه‌های بیش‌تری را در بر دارد.

تعداد نفرات خانوار

برای انتخاب کولر‌های گازی باید تعداد افراد خانواده و وسایل الکترونیکی در منزل را در نظر داشته باشید. زیرا بدن انسان و وسایل الکترونیکی خود، گرما تولید می‌نمایند. به همین دلیل کولر گازی باید انرژی بیش‌تری را برای سرمایش فضای مورد نظر مصرف نماید. باید در انتخاب ظرفیت کولر‌های گازی به هنگام خریداری به این نکته توجه داشته و سپس محصول مد نظرتان را تهیه کنید.

ساعات مصرف کولر گازی

اکثر افراد با اصطلاح ساعات اوج مصرف آشنایی دارند. ساعات اوج مصرف به معنای آن است که مصرف انرژی در آن ساعات تعیین شده از هزینه بیش‌تری برخوردار هستند. به همین دلیل بهتر است که در ساعات اوج مصرف به مدیریت مصرف انرژی کولر گازی اقدام نمایید.

قرار دادن پنل خارجی و کمپرسور در محل مناسب

بهتر است که پنل خارجی و کمپرسور در فضایی خارج از محیط ساختمان و به دور از تابش آفتاب قرار گیرند. زیرا در هوای آزاد کولر‌های گازی عملکرد بهتری دارند. اما در صورت هر گونه بی‌توجهی به این موارد منجر به افزایش انرژی مصرفی و هزینه‌های مصرفی خواهد شد.

نتیجه‌گیری

همان طور که خواندید، برای پاسخ به این پرسش که مصرف برق کولر گازی چند وات است، باید عوامل مختلفی را مد نظر قرار دهید. شما می توانید با یک انتخاب درست، با سرویس های منظم، خرید سیستم های مدرن و کم مصرف، تا مقدار زیادی میزان مصرف برق کولر گازی را مدیریت کنید.

البته اگر قصد خرید کولر اسپلیت را دارید، می توانید با کارشناسان ما در فروشگاه اینترنتی بهارتهویه تماس بگیرید و راهنمایی های لازم را برای انتخاب بهترین کولرهای گازی کم مصرف دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *