سرمایشی

علت کم‌ و زیاد شدن صدای کولر گازی

علت کم و زیاد شدن صدای کولر گازی

کولر‌های گازی را می توانیم از بهترین سیستم های تهویه مطبوع بنامیم. این سیستم با امکاناتی بسیاری همراه است، اما می تواند مزایا و  معایبی نیز داشته باشد. یکی از مشکلاتی که می تواند برای این سیستم به وجود آید، کم و زیاد شدن صدای آن است. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با علت کم و زیاد شدن صدای کولر گازی آشنا کنیم. با ما همراه باشید. ‌

انواع صدا‌های کولر‌های گازی

فرقی نمی کند که از چه برندی کولر گازی خریداری کنید؛ کولر گازی ایران رادیاتور، کولر گازی سامسونگ، ال جی، جی پلاس و هر برند دیگری می تواند طی زمان دچار مشکلاتی مانند ایجاد صداهایی شود.

در صورتی که مشکلی برای کولرهای گازی به وجود آید، از این سیستم صداهایی تولید می شود که می توانند آزاردهنده باشند. انواع صداهایی که از کولرهای گازی ممکن است به گوش برسد، شامل موارد زیر می شود:

صداهای کولر گازی
صداهای کولر گازی

صدای وز‌وز کولر گازی

کولر‌های گازی به هنگام خرابی‌هایی همچون خرابی کمپرسور کولر و آسیب دیدن پایه‌ها صدای وز‌وز تولید می کنند. کمپرسور و یا موتور تعبیه شده در کولر‌ها وظیفه خنک کردن محیط را برعهده دارند. یکی از دلایل صدای وز‌وز در کولر‌های گازی می‌تواند خرابی کمپرسور باشد که ناشی از عملکرد نادرست کمپرسور و یا تغییر میزان ولتاژ است.

همچنین این صدای وز‌وز می‌تواند از پایه‌های ایزوله کولر‌های گازی باشد. پایه ایزوله همان پایه‌های پلاستیکی است که کمپرسور کولر بر روی آن قرار می‌گیرد. پایه‌های ایزوله به‌مرور دچار فرسودگی و زنگ‌زدگی شده و به همین دلیل ممکن است یکی از دلایل وز‌وز کولر‌های گازی باشد.

از دیگر دلایلی که منجر به صدای وز‌وز در کولر‌های گازی خواهد شد می‌توان به مواردی همچون شل شدن قطعات و یخ‌زدگی اشاره نمود. اگر کولر‌های گازی با مشکل نشتی در قطعات رو‌به‌رو شده باشند، کاربران حتی در فصول گرم سال هم با یخ‌زدگی مواجهه خواهند شد. شل شدن قطعات در سیستم دستگاه یک مشکل کاملا طبیعی بوده و با سرویس‌های دوره‌ای قابل تعمیر است. شل شدن هر قطعه بر روی سایر قطعات تاثیر گذاشته و ممکن است صدای وز‌وز از خود تولید نماید.

صدای زوزه مانند کولر گازی

در بسیاری از مواقع، صداهایی از کولرهای گازی به گوش می رسد که اغلب طبیعی است. اما شنیدن صدای زوزه از این سیستم به هیچ عنوان طبیعی نخواهند بود.

صدای زوزه در کولر‌های گازی را جدی بگیرید و در صورت شنیدن باید در سریع ترین زمان ممکن نسبت به رفع آن اقدام نمایید. البته لازم است بدانید که ممکن است به هنگام روشن کردن کولر گازی، چنین صدایی به گوش برسد که طبیعی است. اما اگر این صدا ادامه دار شد، حاکی از وجود مشکل در این سیستم است که باید آن را برطرف کنید.

صدای تق‌تق مانند کولر گازی

اگر صدای تق تق مانندی از کولر اسپلیت به گوشتان رسید، باید به جا به جا شدن یکی از قطعات درون سیستم شک کنید. در صورت بی توجهی به این صدا، قطعا با مشکلات و آسیب های جدی تری در کولر گازی مواجه خواهید شد.

البته گاهی این مشکل تق‌تق می‌تواند ناشی از خرابی کمپرسور نیز باشد. همچنین اگر فن کویل در سیستم جا به‌جا و یا لق شده باشد، منجر به آسیب‌های جدی‌تری خواهد شد.

صدای کلیک مانند در کولر گازی

منشا صدای کلیک مانند از قطعات الکتریکی بوده که درون سیستم کولر گازی قرار دارد. صدای کلیک در سیستم کولر‌های گازی ناشی از خاموش و روشن شدن کولر خواهد بود. این صدا معمولا به موقع روشن و خاموش شدن کولر شنیده خواهد شد. این صدا در چند دقیقه اول طبیعی بوده اما پس از گذشت چند دقیقه غیر عادی است. همچنین صدای کلیک مانند طولانی می‌تواند به دلیل خرابی در ترموستات این سیستم باشد.

صدای نویز مانند در کولر گازی

از دلایلی که منجر به ایجاد صدای نویز در سیسم دستگاه خواهد شد می‌توان به مواردی همچون گیر کردن شاخ‌و‌برگ درختان به کمپرسور، تغذیه کننده برق، از تعادل خارج شدن فن کولر و دیگر مواردی از این قبیل اشاره نمود. این صدا هم همچون سایر دیگر صدا‌ها به معنای آسیب در یکی از قطعات کولر گازی است. به همین دلیل هر‌چند مدت یکبار باید به سرویس کردن سیستم و تمیز کردن فیلتر‌های دستگاه اقدام نمود.

صدای زمزمه مانند در کولر گازی

صدای زمزمه می‌تواند ناشی از چند مشکل باشد که می‌توان به شل بودن سیم‌کشی دستگاه و مشکل الکتریکی اشاره نمود. همچنین وجود مشکل در کمپرسور و شل بودن لوله مبرد در اثر ارتعاش نیز می تواند سبب ایجاد چنین صدایی از کولر گازی باشد. در صورت شنیدن این صدا در مدت زمانی طولانی باید به رفع هرچه زود‌تر آن اقدام نمود.

صدای جیغ مانند در کولر گازی

صدای جیغ در کولر‌های گازی بسیار جدی بوده و رفع کردن آن نیازمند افرادی با مهارت‌های خاص است. به همین دلیل نباید خودتان نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید.

به هنگام شنیدن چنین صدایی باید به سرعت کولر گازی را خاموش کنید. زیرا این صدا به دلیل نشتی درون سیستم دستگاه بوده و در صورت عدم رفع آن منجر به آسیب‌های بیش‌تری خواهد شد.

نتیجه‌گیری

کولرهای گازی امروز به یکی از پرکاربردترین محصولات تهویه مطبوع تبدیل شده که در برندهای مختلفی در بازار وجود دارند. این سیستم ها برای استفاده در محیط های مختلفی مناسب هستند. همان طور که گفته شد، گاهی از کولرهای گازی صداهایی به گوش می رسد. با توجه به آنچه که در این مطلب به آن ها اشاره نمودیم، در صورت شنیدن صدا از کولر گازی، بهتر است در سریع ترین زمان ممکن نسبت به رفع آن اقدام نمایید. چرا که عدم توجهی به آن، می تواند هزینه های هنگفتی را به بار آورده و خسارات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

1 نظر در “علت کم‌ و زیاد شدن صدای کولر گازی

  1. رضا گفت:

    وقتی کولر گازی ایولی را روشن میکنم برای دو ثایه اصلا صدای هیچی نداره ولی بعد از دو ثانیه برای دو ثانیه هوای با شدت ازش میادوبعد صدا قطع میشه بعدش شروع به کار عادی میکنه کار میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *