سرمایشی

آیا کولر گازی می تواند اکسیژن را افزایش دهد؟

آیا کولر گازی می تواند اکسیژن را افزایش دهد؟

کولرهای گازی به عنوان یکی از مهم‌ترین تجهیزات تهویه‌ای، در تعدیل دمای محیط و ایجاد هوای تازه نقش دارند. باید در نظر داشت که عملکرد کولرهای گازی و اسپلیت‌های سرمایشی و گرمایشی با عملکرد تجهیزات تصفیه هوا و اکسیژن ساز متفاوت است. کولرهای گازی وظیفه دارند تا دمای محیط را بر روی درجه دلخواه کاربر تنظیم نموده و سرمایش و گرمایش لازم را ایجاد کنند. اما در جواب به این سوال که “آیا کولر گازی می تواند اکسیژن را افزایش دهد؟” باید گفت که کولر گازی فقط هوا را از محیط خارجی به فضای داخلی کشیده، آن را سرد و خنک می‌کند و سپس دوباره این هوا را به محیط بیرونی منتقل می‌کند. اکسیژن در هوا غلظت ثابت دارد و کولر گازی نمی‌تواند این غلظت را افزایش دهد. برای افزایش اکسیژن در یک اتاق باید از روش‌هایی مانند تهویه مطبوع مناسب، استفاده از گیاهان یا ایجاد تهویه هوا به واسطه دستگاه اکسیژن ساز استفاده کرد. در ادامه این پرسش را بیشتر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

کولر گازی اکسیژن محیط را افزایش می‌دهد؟

کولر گازی برای خنک کردن هوا در فضاهای داخلی مورد استفاده واقع شده و اصلی‌ترین کارکرد آن خنک کردن هوای محیط است. با وجود این که افزایش اکسیژن از طریق این دستگاه ممکن نیست، باید در نظر داشت که این سیستم‌ها در ایجاد هوای تازه موفق عمل می‌کنند. کولر گازی تنها هوا را به کمک یک سیستم فن خنک می‌کند و هوای داخلی را خارج می‌نماید. برای افزایش اکسیژن در فضاهای داخلی می‌توان از روش‌هایی مانند استفاده از سیستم توزیع اکسیژن، باز کردن پنجره‌ها یا استفاده از دستگاه‌های تهویه مناسب بهره گرفت. استفاده از گیاهان در فضاهای داخلی نیز به تولید اکسیژن و افزایش سطح اکسیژن در هوای محیط کمک می‌کند.

بنابراین کولرهای گازی برای خنک کردن هوا به کار رفته و جهت افزایش سطح اکسیژن محیط تکنولوژی‌های دیگری وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به واحدهای تولید اکسیژن خانگی یا صنعتی استفاده نمود. برای داشتن هوای تمیز و با‌کیفیت در خانه، استفاده از فیلترهای هوای ضد باکتری و ضد آلرژی راهکاری مناسب است. به این ترتیب ذرات آلوده و مضر از هوا حذف شده و اکسیژن بیشتری برای تنفس وجود خواهد داشت. در کولر گازی ال جی به دلیل بهره‌مندی از سیستم فیلتراسیون مناسب، امکان کاهش آلودگی و افزایش اکسیژن وجود دارد.

آیا کولر گازی می تواند اکسیژن را افزایش دهد؟
آیا کولر گازی می تواند اکسیژن را افزایش دهد؟

عملکرد کولر گازی در تعدیل سطح اکسیژن

کولرهای گازی و سایر تجهیزات خنک کننده، قابلیت تولید اکسیژن اضافی در محیط را ندارند. با این وجود از آنجایی که افزایش غلظت آلاینده‌ها با کاهش حجم و سطح اکسیژن در فضا رابطه مستقیم دارد، کولرهای گازی می‌توانند بدون بالا بردن سطح اکسیژن، غلظت آن را به حالت اولیه باز گردانده و با فیلتر کردن آلاینده‌ها، هوایی تازه و خنک در محیط داخلی به جریان در آورد. در کولر گازی اجنرال با وجود عدم تولید اکسیژن اضافی در محیط داخلی، امکان تعدیل سطح اکسیژن و رسیدن این مقدار به حالت اولیه به واسطه فیلتر کردن مواد آلاینده وجود دارد.

ارتباط کارکرد کولر گازی و افزایش سطح اکسیژن در محیط

همانطور که می‌دانید، کولرهای گازی به صورت ویژه برای خنک کردن محیط به طراحی و تولید رسیده‌اند‌. این دستگاه‌ها به خنک کردن یا گرم کردن محیط داخلی کمک کرده و در افزایش یا کاهش میزان اکسیژن موثر نخواهند بود. عملکرد کولرهای گازی نه باعث افزایش حجم اکسیژن در هوا می‌شود و نه این سطح اکسیژن را کاهش خواهد داد. با این حال کولرهای گازی در برخی موارد باعث خشک شدن هوای محیط می‌شوند. این موضوع ممکن است با کاهش اکسیژن در خون، به مشکلات تنفسی یا سرگیجه منجر شود.

اکسیژن در محیط و نقش کولر گازی

غلطت اکسیژن در محیط ثابت بوده و برای افزایش میزان اکسیژن محیطی نمی‌توان از کارکرد کولرهای گازی بهره گرفت. جهت افزایش میزان اکسیژن در محیط لازم است از سیستم اکسیژن ساز استفاده نمود‌‌. کولرهای گازی می‌توانند در سیکل تبریدی با ایجاد جریان‌های هوای مطبوع و انتقال این حجم هوا از طریق فن، محیط را خنک کرده، میزان رطوبت را تعدیل نمایند و به بهبود فرایند تصفیه آلاینده‌ها کمک نمایند. با توجه به قیمت کولر گازی، چنانچه به دستگاهی برای افزایش اکسیژن در محیط مورد نظر خود نیاز دارید، بهتر است هزینه خرید این دستگاه را به خرید دستگاه اکسیژن ساز تخصیص داده و از این نوع دستگاه برای ایجاد غلظت اکسیژن لازم در محیط استفاده کنید.

نتیجه گیری

همانطور که در این مقاله خواندید، کولر گازی به عنوان یک دستگاه تولید تهویه مطبوع باعث افزایش حجم و غلظت اکسیژن در محیط نمی‌شود و تنها می‌تواند با جابجایی هوای محیط بیرونی و داخلی، حذف ذرات آلاینده به واسطه فیلترینگ مناسب و تولید جریان‌های هوای مطبوع، هوای تازه را در فضا منتقل نماید. در نتیجه کارکرد کولرهای گازی جریان‌های مطبوع هوا با دمای مناسب در محیط ایجاد شده و به این ترتیب کیفیت هوای محیط افزایش خواهد یافت‌. بنابراین جهت افزایش اکسیظن محیط بهتر است از سیستم اکسیژن ساز استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *