سرمایشی

علت خنک نکردن کولر گازی: راهنمای جامع برای عیب یابی و رفع مشکل

علت خنک نکردن کولر گازی

خنک نکردن کولر گازی در فصل گرما می تواند مشکل آزاردهنده ای باشد. در این مطلب، به بررسی علت خنک نکردن کولر گازی و راه حل های رفع مشکل می پردازیم.

کولر گازی روشن است، اما باد سرد نمی زند؟ نگران نباشید!

در اوج گرما، تقریبا هیچ چیز آزاردهنده تر از این نیست که دمای کولر گازی را کم کنید و ناگهان متوجه شوید که باد خنکی از آن خارج نمی شود، در حالی که دستگاه همچنان روشن است. یا شاید با مشکلات دیگری هم مواجه شده باشید. چند دلیل وجود دارد که می تواند بر عملکرد سیستم تأثیر بگذارد و باعث شود کولر گازی، هوای سرد را به بیرون ندمد. این دلایل می توانند شامل مشکلات برق، گرفتگی فیلتر، خرابی ترموستات، گرفتگی لوله درین، یخ زدگی و موارد دیگر باشند.

اگر با مشکل باد سرد نزدن کولر گازی ال جی یا هر برند خود مواجه شدید، بهترین کار این است که با یک سرویسکار متخصص تماس بگیرید تا مشکل را به درستی تشخیص داده و برطرف کند.

اگرچه اطلاعات موجود در این مقاله می تواند به شما در شناسایی علت احتمالی روشن بودن کولر گازی بدون تولید باد سرد و راه حل های بالقوه برای رفع آن کمک کند، اما بهترین کار سپردن این مشکل به متخصصان است. آن ها تجربه و آموزش لازم برای سرویس و تعمیر دستگاه را دارند. به محض اینکه با مشکلی مواجه شدید با آن ها تماس بگیرید. هر چه زودتر مشکل خنک نکردن کولر گازی را برطرف کنید، زودتر می توانید از خنکای خانه یا محل کار خود لذت ببرید.

پس بیایید نگاهی دقیق تر به مشکل باد سرد نزدن کولر گازی بیندازیم!

علت خنک نکردن کولر گازی
علت خنک نکردن کولر گازی

عوامل موثر بر خنک نکردن کولر گازی

وقتی کولر گازی شما دیگر خانه یا محل کارتان را خنک نمی کند، دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. در اینجا نگاهی دقیق تر به عیب یابی کولر گازی و علت خنک نکردن کولر گازی می اندازیم:

کمبود گاز مبرد از علت خنک نکردن کولر گازی

یکی از رایج ترین علل خنک نکردن کولر گازی، کمبود گاز مبرد یا همان Freon است. با گذشت زمان، گاز مبرد از سیستم کولر گازی نشت می کند و در صورت عدم شارژ به موقع، کولر گازی قادر به خنک کردن محیط نخواهد بود.

کثیف بودن فیلترها

فیلترهای کثیف می توانند جریان هوا را مسدود کرده و از خنک شدن محیط توسط کولر گازی جلوگیری کنند. شستشوی منظم فیلترها، به عملکرد بهتر کولر گازی و خنک شدن محیط کمک می کند.

عیوب فنی در کمپرسور

 کمپرسور، قلب تپنده کولر گازی است و وظیفه فشرده سازی و گردش گاز مبرد را بر عهده دارد. خرابی یا نقص فنی در کمپرسور می تواند منجر به عدم خنک شدن کولر گازی شود.

مشکلات مربوط به موتور فن

موتور فن، وظیفه به گردش درآوردن هوا در کندانسور کولر گازی را بر عهده دارد. خرابی یا نقص فنی در موتور فن می تواند منجر به عدم خنک شدن کندانسور و در نتیجه، عدم خنک شدن محیط توسط کولر گازی شود.

نصب غیر اصولی

نصب غیر اصولی کولر گازی می تواند منجر به نقص فنی در عملکرد آن و عدم خنک شدن محیط شود.

مشکلات مربوط به لوله ها و اتصالات

نشتی در لوله ها و اتصالات، نقص فنی در شیر انبساط و یا گرفتگی لوله ها می تواند از دیگر علل خنک نکردن کولر گازی باشد.

ترموستات معیوب

یکی از دلایل سرد نکردن کولر گازی، ترموستات معیوب است. گاهی اوقات افراد ناخواسته به ترموستات ضربه زده و تنظیمات آن را تغییر می دهند، یا ممکن است مشکل از سیم کشی یا باتری های آن باشد. این عوامل باعث می شود هوای سرد به درستی توزیع نشود و فضا خنک نشود.

یخ زدگی

یخ زدگی به دو دلیل اتفاق می افتد: کثیفی فیلترها یا کثیفی کویل ها. این اتفاق باعث جریان نامناسب هوا و عملکرد ضعیف مایع خنک کننده (گاز) کولر می شود و در نتیجه، با روشن بودن کولر، باد خنک تولید نمی شود. پس اگر متوجه نمی شید که چرا سیستم تهویه مطبوع مرکزی شما خنک نمی کند، این مورد را بررسی کنید.

کندانسور کثیف

قسمتی از کولر گازی که در فضای باز قرار دارد، کندانسور نامیده می شود. قرارگیری در فضای باز باعث می شود به سرعت کثیف شود. در این صورت، ممکن است متوجه شوید کولر گازی شما اصلا باد نمی زند یا باد سرد تولید نمی کند. این اتفاق به این دلیل است که کولر گازی برای جذب هوا و خنک کردن آن، باید به مراتب سخت تر کار کند. کندانسور کثیف، مشکلی شبیه به فیلتر مسدود شده است که باعث می شود کولر، باد سرد تولید نکند.

برق ناپایدار

گاهی اوقات، ساده ترین مشکلات مانند اختلال در برق رسانی می تواند باعث شود کولر گازی شما، باد سرد تولید نکند.

اندازه نامناسب کولر گازی

انتخاب سایز نامناسب برای فضا می تواند مشکل ساز شود. اگر کولر گازی برای فضایی که در آن قرار دارد، بیش از حد کوچک باشد، ممکن است با مشکل باد سرد نزدن مواجه شوید. علت این است که فشار زیادی روی دستگاه وارد می شود و کولر گازی دیگر قادر به خنک کردن کل فضا نیست و یا باد سرد تولید نمی کند.

مشکلات مکانیکی

مشکلات مکانیکی، به خصوص با گذشت زمان و فرسودگی قطعات، امری طبیعی است. اگر کولر گازی شما خنک نمی کند و یا سیستم تهویه مطبوع منزل شما کار نمی کند، و علت آن مشکل مکانیکی باشد، برای رفع آن به کمک یک متخصص نیاز دارید.

نشتی در کانال های کولر (داخل سقف)

نشتی در کانال های کولر که داخل سقف قرار گرفته اند، علاوه بر مشکل باد سرد نزدن کولر، می تواند باعث هدر رفتن هزینه شما نیز بشود.

مشکل مدار کمپرسور

محوطه اطراف کمپرسور باید در طول زمستان تمیز و محافظت شده نگه داشته شود. تجمع تدریجی گرد و غبار، ذرات و غیره می تواند بر عملکرد کمپرسور تأثیر گذاشته و منجر به باد سرد نزدن کولر گازی، با وجود روشن بودن آن شود. اگر با مشکل سرد نشدن هوای خنک مواجه هستید، این ناحیه را نیز بررسی کنید.

راه حل های رفع مشکل خنک نکردن کولر گازی

  • بررسی و شارژ گاز مبرد: در صورت کمبود گاز مبرد، باید توسط تکنسین متخصص کولر گازی شارژ شود.
  • شستشوی فیلترها: فیلترهای کولر گازی را باید به طور مرتب، حداقل هر دو هفته یکبار، شستشو و تمیز کرد.
  • عیب یابی و تعمیر کمپرسور: در صورت خرابی یا نقص فنی در کمپرسور، باید توسط تکنسین متخصص تعمیر یا تعویض شود.
  • عیب یابی و تعمیر موتور فن: در صورت خرابی یا نقص فنی در موتور فن، باید توسط تکنسین متخصص تعمیر یا تعویض شود.
  • بررسی و رفع نقص فنی ناشی از نصب غیر اصولی: در صورت نقص فنی ناشی از نصب غیر اصولی، باید توسط تکنسین متخصص مشکل رفع شود.
  • بررسی و رفع مشکلات مربوط به لوله ها و اتصالات: نشتی لوله ها و اتصالات باید توسط تکنسین متخصص رفع شود. نقص فنی در شیر انبساط و گرفتگی لوله ها نیز باید توسط تکنسین متخصص بررسی و رفع شود.

نکات مهم:

  • برای جلوگیری از بروز مشکلات و افزایش طول عمر کولر گازی، باید به طور مرتب توسط تکنسین متخصص سرویس و نگهداری شود.
  • از استفاده از کولر گازی در دمای بیش از حد بالا و یا در محیط های باز خودداری کنید.
  • در صورت مشاهده هر گونه مشکل در عملکرد کولر گازی، از دستکاری و تعمیر آن توسط افراد غیر متخصص خودداری کرده و به تکنسین متخصص مراجعه کنید.

5 نشانه برای تعویض کولر گازی که دیگر باد سرد نمی زند

اگر کولر گازی شما روشن است اما دیگر باد سرد نمی زند، چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد وقت آن رسیده تا سیستم جدیدی خریداری کنید.

عمر بالای سیستم

اگر سیستم شما بیش از 10 سال عمر دارد و دیگر باد سرد نمی زند، به احتمال زیاد زمان تعویض آن فرا رسیده است.

مشکلات مکرر

اگر به طور مداوم با مشکلات مربوط به سیستم فعلی خود و همچنین سرد نکردن هوای منزل مواجه هستید، ارتقاء به یک سیستم جدید، سرمایه گذاری به صرفه ای به شمار می رود.

افزایش هزینه قبض برق

اگر هزینه قبض برق شما به طور قابل توجهی افزایش یافته و همزمان، کولر گازی منزل تان به خوبی فضا را خنک نمی کند، این یکی دیگر از نشانه های نیاز به تعویض است.

سر و صدای عجیب

علاوه بر باد سرد نزدن، اگر سیستم تهویه مطبوع مرکزی منزل شما در هنگام کار، سر و صدای عجیب و غریبی تولید می کند، این موضوع نیز می تواند یکی از نشانه های لزوم تعویض سیستم باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *