heating systems

علت بالا رفتن فشار پکیج ؛ آیا بالا رفتن فشار پکیج خطرناک است؟

علت بالا رفتن فشار پکیج

علت بالا رفتن فشار پکیج چیست؟ آیا بالا رفتن فشار پکیج خطرناک است؟ همان طور که می دانید، پکیج های گرمایشی از جمله محبوب ترین و مهم ترین سیستم های گرمایشی است که برای تامین آب گرم مصرفی و سیستم های گرمایشی در مکان های مختلف مورد بررسی قرار می گیرد. اما گاهی ممکن است با بالا رفتن فشار پکیج مواجه باشد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا با دلایل بالارفتن فشار پکیج آشنا شوید.

آیا بالا رفتن فشار پکیج خطرناک است؟

فشار طبیعی و نرمال پکیج های گرمایشی دیواری، چیزی بین 0.7 تا 1.5 بار متغیر است. به همین دلیل لازم است تا به طور منظمر فشار پکیج را اندازه گیری کرده تا از قرارگیری در این بازه طبیعی و نرمال مطمئن شوید. اما خوب است بدانید که بالا ماندن فشار پکیج برای طولانی مدت ، می تواند به قطعات پمپ آسیب وارد کند. به این ترتیب در پاسخ به این پرسش که آیا بالا رفتن فشار پکیج خطرناک است؟ باید بگوییم که بله.
از سوی دیگر نم دادن دیوارها به سبب نشتی آب از پکیج گرمایشی، خسارت دیدن پکیج، پوسیدگی و خوردگی سیستم لوله کشی پکیج نیز از جمله خطرات بالا رفتن فشار پکیج است.
توجه داشته باشید که طولانی شدن زمان بالابودن فشار در پکیج، می تواند به این سیستم گرمایشی آسیب های جدی وارد سازد. به این ترتیب به شما پیشنهاد می کنیم به طور منظم فشار پکیج را اندازه گیری و رصد نمایید.

علت بالا رفتن فشار پکیج

علت بالا رفتن فشار پکیج می تواند مختلف باشد که برعملکرد درست پکیج تاثیر خواهد داشت. در ادامه با دلایل بالارفتن فشار این سیستم گرمایشی آشنا خواهید شد:

دلایل بالا رفتن فشار پکیج دیواری
دلایل بالا رفتن فشار پکیج دیواری

خراب بودن مبدل پکیج

اگر اقدام به خرید پکیج گرمایشی یک مبدله کرده و این سیستم را نصب کرده باشید، در صورت سوراخ شدن و خرابی مبدل، فشار پکیج می تواند بالا رود. همچنین لازم به ذکر است که خرابی مبدل ثانویه در پکیج های دومبدله نیز می تواند از علت بالا رفتن فشار پکیج بوتان، پکیج ایران رادیاتور و … باشد.

خراب شدن شیر تخلیه یا شیر اطمینان

یکی دیگر از دلایل بالا رفتن فشار پکیج، خراب شدن شیر تخلیه یا شیر اطمینان است. اگر فشار باری آبی که د ر مدار گردش است، از 3 بار بیشتر شود، شیر اطمینان یا شیر تخلیه پکیج دیواری به ‌صورت خودکار باز خواهد شد و این امر فشار پکیج را به کمک خارج کردن آب کاهش می دهد. به این ترتیب اگر شیر تخلیه یا شیر اطمینان خراب شود، فشار پکیج بالا خواهد رفت.

اگر پکیج با این مشکل مواجه شد، ابتدا پکیج را خاموش کرده و سپس شیر را آرام باز کرده تا هوا خارج شود. شیر اطمینان را به طور منظم مورد بررسی قرار دهید؛ اگر این شیر پیش از آنکه فشار به 3 برسد، چکه می کرد، می بایست آن را تعویض یا تعمیر نمایید.

خراب شدن شیر پر کن

یکی دیگر از علت بالا رفتن فشار پکیج می توانیم به خراب شدن شیر پر کن اشاره کنیم. چنانچه شیر پر کن پکیج به درستی عمل نکند، شیر اطمینان چکه کرده و در نتیجه فشار در پکیج دیواری بالا خواهد رفت. به این ترتیب برای حل این مشکل، می بایست نسبت به تعویض شیر پر کن پکیج اقدام نمایید.

خراب شدن منبع انبساط

خراب شدن منبع انبساط نیز می تواند منجر به بالا رفتن فشار در پکیج شود. اگر مدار گرمایش با آب پر شود و قسمت شیر به جای هوا از آب پر شود، منبع انبساط سوراخ شده و می بایست تعویض شود. گاهی اوقات علت گرم نشدن آب پکیج و همچنین کم بودن شعله پکیج می تواند به دلیل خراب شدن منبع انبساط باشد.

خراب شدن پمپ یا برد پکیج

خراب شدن پمپ یا برد پکیج هم می تواند منجر به بالا رفتن فشار پکیج بوتان، ایران رادیاتور و سایر برندها شود. از مهم ترین نشانه هایی که به شما هشدار خراب شدن پمپ یا برد پکیج را می دهد، ثابت ماندن و بالا نرفتن دمای پکیج است.
در این حالت پمپ باید توسط تکنسین تست شده تا نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام گردد.

با بالا رفتن فشار پکیج دیواری چه کنیم؟

چنانچه با بالا رفتن فشار پکیج دیواری رو به رو شدید، اقدامات زیر را انجام دهید:

  • شیر ورودی پکیج را ببندید
  • سپس شیرهای آب گرم را باز نمایید تا فشار مانومتر کاهش یابد
  • سپس شیر آب گرمی که باز کرده بودید را به همراه شیر پر کن ببندید
  • اکنون ورودی آب سرد را باز کرده و فشار مانومتر را تنظیم نمایید
  • حال پیچ هواگیری یکی از رادیاتورهایی که به پکیج وصل شده است را باز نمایید تا فشار پکیج نرمال شود. پس از آنکه فشار نرمال شد، شیر هواگیر رادیاتور را ببندید.
علت بالا رفتن فشار پکیج بوتان
علت بالا رفتن فشار پکیج بوتان

علت بالا رفتن فشار پکیج ایران رادیاتور و بوتان

به طول کلی دلایل مختلفی برای بالا رفتن فشار پکیج وجود دارد. اما شما می توانید علت بالا رفتن فشار پکیج ایران رادیاتور و بوتان را به کمک روش هایی مانند بستن شیر ورودی، باز کردن شیر پرکن پکیج و باز نگهداشتن یکی از شیرهای خانه را برطرف سازید.

برای جلوگیری از به وجود آمدن خطرات بالا رفتن فشار پکیج ایران رادیاتور لازم است تا علل بالا رفتن این سیستم را دریابید و نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

سخن پایانی

اکنون با خطرات بالا رفتن فشار پکیج آشنا شده اید و علل را می شناسید. به شما پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از بروز این مشکلات، بهترین پکیج های گرمایشی را خریداری نمایید. همچنین بهتر است در صورت بروز این مشکلات، با تکنسین های متبحر تماس بگیرید تا از آسیب های جدی به این سیستم گرمایشی جلوگیری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *