سرمایشی

تمیز کردن کولر گازی ؛ راهنمای گام به گام

تمیز کردن کولر گازی

تمیز کردن کولر گازی چگونه است؟ چگونه کولر گازی را تمیز کنیم؟ اگر می خواهید در فصول گرم سال به خوبی از سیستم تهویه مطبوع خود استفاده نمایید و شاهد کارایی فوق العاده آن باشید، بهتر است پیش از استفاده، اقدام به تمیز کردن کولر گازی خود نمایید.

چرا تمیز کردن کولر گازی مهم است؟

هوای گرم از راه رسیده است. همه در بیرون از خانه با دوستان و خانواده وقت می گذرانند. درختان پر هستند و گل های تابستانی شکوفا می شوند. اما هنگامی که به خانه خود باز می گردید، می خواهید تا به سرعت در هوای خنک و مطبوعی غرق شوید و لذت ببرید. وقت آن رسیده است که کولر گازی خود را روشن کنید و از آن استفاده نمایید.
اما ممکن است سیستم تهویه مطبوع شما به خوبی کار نکند، چرا که باید آن را تمیز کنید. ممکن است از خود بپرسید که چرا کولر گازی من به خوبی کار نمی کند؟ از تابستان گذشته تا به امروز که خاموش بوده است!
دقیقا مشکل همین است. زیرا هنگامی که کولر گازی شما بدون استفاده می ماند، کثیف می شود و گرد و غبار، خاک و زباله‌ها درون آن جمع آوری می شود که به سیستم تهویه مطبوع شما آسیب وارد می سازد. در حقیقت در این زمان ممکن است به تعمیر کولر گازی نیاز پیدا کنید.
برای جلوگیری از نیاز به تعمیر کولر گازی، بهتر است تمیز کردن کولر گازی را امتحان کنید. در ادامه ما راهنمای گام به گام تمیز کردن کولر گازی را در اختیار شما قرار می دهیم تا بتوانید کولر خود را برای استفاده در فصل تابستان آماده کنید.

تمیز کردن اسپلیت
تمیز کردن اسپلیت

مراحل تمیز کردن کولر گازی

برای تمیز کردن کولر گازی، اقدامات زیر را انجام دهید:

برق و منبع تغذیه را قطع کنید

قبل از اینکه تمیز کردن کولر گازی خود را شروع کنید، به یاد داشته باشید که برق سیستم خود را خاموش کنید. تمیز کردن سیستم تهویه مطبوع در حین کار خطرناک است و باید از آن اجتناب کرد.

فیلترهای تهویه مطبوع را تمیز یا تعویض کنید

ساده ترین و مهم ترین مرحله برای تمیز کردن کولر گازی با ضدعفونی کردن یا تعویض فیلترهای هوا شروع می شود. سیستم تهویه مطبوع شما دارای فیلترهای قابل تعویض یا قابل استفاده مجدد است که در یونیت هواساز که در داخل یا نزدیک انتهای سمت ورودی هوا قرار دارند، تعبیه می شوند. برای حفظ جریان مناسب هوا، مهم است که فیلترهای هوای سیستم را دو بار در سال تمیز یا تعویض کنید یا زمانی که آن ها با خاک، مو یا گرد و غبار مسدود می شوند، آن ها را به طور کامل شست و شو دهید.

تمیز کردن اسپلیت
تمیز کردن اسپلیت

کویل های کندانسور کولر اسپلیت را تمیز کنید

برای تمیز کردن کویل‌ های کندانسور کولر گازی، پانل ‌های جانبی و رویی را که به عنوان توری محافظ نیز شناخته می‌ شوند، از واحد کندانسور جدا کنید. این کار را می توان با استفاده از پیچ گوشتی هر نوع اتصال دهنده ای که نیاز است، انجام داد.
به سادگی پیچ های جانبی را باز کرده و آن ها را از دستگاه جدا کنید. قسمت بالایی را که ممکن است سنگین باشد، بلند کنید و از کشیدن سیم های متصل به فن خودداری کنید.

در مرحله بعد، از یک برس نرم یا یک برس کویل یخچال استفاده کنید و شروع به تمیز کردن کویل های اسپلیت از بیرون کولر کنید. لطفا هنگام تمیز کردن کویل ها بسیار مراقب باشید. از خم شدن کلاف های ظریف خودداری کنید. کویل های کندانسور را از داخل جاروبرقی بکشید.

برای از بین بردن کثیفی ها و زباله های سرسخت از کویل های کندانسور، می توانید از داخل یک پاک کننده کویل تهویه مطبوع تجاری اسپری کنید. مراقب باشید که فن یا سایر قطعات الکتریکی را اسپری نکنید. همچنین می‌ توانید از شیلنگ با نازل ماشه‌ ای برای بیرون ریختن کثیفی از سیم پیچ ‌ها از داخل دستگاه استفاده کنید. مطمئن شوید ، دستگاه را غرق آب نکنید، یا آب را روی قطعات الکتریکی اسپری نکنید. این اجزا را با یک کیسه زباله پلاستیکی بپوشانید.

زباله ها را از کندانسور تمیز و پاک کنید

برای تمیز کردن سیستم تهویه مطبوع، اگر کندانسور سیستم دارای زهکشی است، حتما آن را از شر هر گونه آلودگی و کثیفی نیز خلاص کنید.

برای تمیز کردن تیغه های فن دمنده، از جاروبرقی و پارچه استفاده کنید تا آن را کاملا تمیز نمایید. بعد، هر پیچ و مهره شل را ببندید. اگر موتور فن دارای پورت روغن است، چند قطره روغن سبک بریزید یا WD-40 را به درگاه ها اسپری کنید. آب اضافی داخل دستگاه را پاک کنید. پس از اتمام تمیز کردن کولر گازی، کندانسور را دوباره سرهم کنید. هر گونه شاخه ها یا برگ که ممکن است مانع جریان هوا از طریق واحد کندانسور شوند را بردارید.

خطوط مبرد را بررسی کنید

خطوط مبرد معمولا با عایق فوم پوشانده می شوند تا از از دست دادن انرژی آن ها جلوگیری شود. این لوله های مبرد از سیم پیچ اواپراتور روی هواگیر به کندانسوری که در خارج از خانه شما قرار دارد، حرکت می کند.

اگر عایق خطوط مبرد آسیب دیده است، هنگام تمیز کردن کولر گازی خود آن را تعویض کنید تا کارایی سیستم شما افزایش یابد. اولین راه برای رفع این مشکل، خرید و نصب عایق فوم برای خطوط مبرد است. همچنین می توانید خطوط مبرد را با نوار عایق بپیچید.

سیستم تهویه مطبوع را تست کنید

پس از اتمام کار تمیز کردن کولر گازی، برق کندانسور را فعال کنید. ترموستات را روی حالت خنک کننده تنظیم کنید تا سیستم تهویه مطبوع شما فعال شود.

سخن پایانی

نگهداری از کولر گازی می تواند طول عمر آن را افزایش دهد و در درازمدت باعث صرفه جویی در هزینه های شما شود. برای اینکه قدمی مثبت بردارید، زمانی که فصل پاییز و زمستان فرا می رسد، کولر گازی خود را با پلاستیک بپوشانید، البته اگر قرار نیست از عملکرد گرمایش آن استفاده نمایید. اگر پس از تمیز کردن دستگاه تهویه مطبوع شما هنوز به درستی کار نمی کند، حتما با یک تکنسین حرفه ای تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *