سرمایشی

نحوه محاسبه ظرفیت مناسب کولر گازی

نحوه محاسبه ظرفیت مناسب کولر گازی

نحوه محاسبه ظرفیت مناسب کولر گازی چگونه است؟ چرا باید کولر گازی با ظرفیت مناسب را برای محیط مد نظرمان خریداری نماییم؟
همان طور که می دانید کولرهای گازی در برندها و البته ظرفیت های مختلفی تولید می شوند که هر کدام برای فضایی با اندازه مشخص و آب و هوایی ویژه ای مناسب است. به این ترتیب با آگاهی از نحوه محاسبه ظرفیت مناسب کولر گازی می توان بهترین انتخاب را صورت داد. چرا که در صورت انتخاب نادرست، علاوه بر افزایش هزینه های مصرفی، شاهد عملکرد ضعیف از کولر گازی نیز خواهید بود.
یکی از مهم ‌ترین شاخص ‌ها در خرید کولر گازی تناسب کارایی هر کولر با محیطی است که در آن قرار دارد مانند شرایط آب و هوایی آن منطقه! زیرا هر منطقه ‌ای دارای ویژگی‌ های محیطی متفاوتی است و این شرایط نقش بسزایی در تعیین نوع کولر گازی دارد که شما قصد خرید آن را دارید.
شاخص دیگر این است که چند نفر در آن محیط در حال رفت و آمد هستند؟ منطقه شما از لحاظ آب و هوایی، گرمسیر است یا سردسیر؟ و یا اینکه شهر شما در بخش شمالی کشور قرار دارد یا جنوبی؟‌ چرا که شما تنها با خرید بهترین کولر گازی برای شمال کشور و یا مناطق جنوبی می توانید شاهد عملکرد مناسب از سیستم تهویه مطبوع خود باشید.
تمامی این عوامل با هم تعیین می ‌کند که چه کولر گازی برای محل زندگی یا کار شما مناسب ‌تر است. به طور مثال، کولر گازی که شما در اداره ها مشاهده می ‌کنید با کولر گازی که در منازل مسکونی نصب می ‌شود، متفاوت است.

نحوه محاسبه ظرفیت مناسب کولر گازی
نحوه محاسبه ظرفیت مناسب کولر گازی

نحوه محاسبه ظرفیت مناسب کولر گازی و واحد اندازه گیری آن

یکی از مهم ترین نکته ها در نحوه محاسبه ظرفیت مناسب کولر گازی، آگاهی از واحد اندازه گیری ظرفیت این سیستم است.
از واحد BTU برای اندازه گیری ظرفیت سرمایشی گرمایشی این سیستم ‌ها استفاده می‌ کنند، در واقع BTU واحد گرمایی انگلستان نامیده می ‌شود که از طریق آن می ‌توان ظرفیت انواع کولر‌های گازی را اندازه‌گیری کرد.
اگر بخواهیم که به طور دقیق‌تر به این مسئله بپردازیم، می ‌توان گفت که هر واحد BTU هم ارز با گرمایی است، مقدار یک پوند آب با دمای 60 درجه فارنهایت را در فشار 1 اتمسفر تبدیل به دمای 61 درجه فارنهایت کند. BTU مخفف کلمه British Thermal Unit است که طبق تعریف BTU واحد اندازه گیری تغییر دما نامیده می ‌شود.
BTU به عوامل زیادی بستگی دارد و یکی از مهم ‌ترین عامل‌ ها مساحت و متراژ محلی است که در آن قصد دارید کولر گازی را نصب کنید.
هر چقدر که BTU بیشتر باشد، نشان دهنده قدرت و توانایی سرمادهی بالای کولر گازی است. ممکن است که گاهی اوقات افراد فکر کنند که اگر BTU بیشتر باشد، این عامل نشان‌ دهنده تولید تأمین دمای کم‌تری باشد، اما بهتر است که این نکته را در نظر داشته باشید که تمامی دستگاه‌ هایی که خروجی کارشان سرمادهی است، دارای سیستم سرمایشی یکسانی هستند.

عوامل تأثیر گذار بر مقدار BTU

  • یک) متراژ مکانی که می‌ خواهید در آن کولر گازی را قرار دهید
  • دو) محیط مورد نظرتان دارای چند در و پنجره است
  • سه) منطقه ‌ای که در آن زندگی می‌ کنید دارای چه آب و هوایی است
  • چهار) چند نفر در ساختمان در حال رفت و آمد هستند
  • پنج) ساختمانی کولر گازی در آن نصب خواهد شد منزل مسکونی است یا اداری
  • و…

انتخاب ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ

یکی از مهم ‌ترین نکاتی که باید هنگام خرید کولر گازی آن را مدنظر داشته باشید، ظریفت کولر گازی (BTU) بر حسب متراژ است. یعنی کولر گازی که شما برای محل مورد نظرتان تهیه می‌ کنید باید، متراژ آن متناسب با ظرفیت و توان کولر گازی باشد.
در صورتی که شما این عامل بسیار مهم را قبل از خرید کولر گازی در نظر نگیرید، کولر کارکرد مناسبی نخواهد داشت. به همین دلیل بهتر است که حتما هنگام خرید کولر گازی اندازه و مقدار BTU را محاسبه کنید.
قطعات کمپرسور کولر‌های گازی به گونه ‌ای ساخته شده اند که اگر به صورت مداوم و بدون استراحت کار کنند، باعث می ‌شود که قطعات دچار ایراد شوند، زیرا در حین کار باید قطعات پس از مدتی سرد شوند این کار عمر قطعاتی که در داخل کولر گازی است را بالا می ‌برد.
نحوه محاسبه ظرفیت مناسب کولر گازی چگونه است؟ اگر ظرفیت کولر (BTU) نسبت به محیط کم باشد، یعنی ظرفیت کولر کم در مقابل یک فضای بزرگ، باعث می ‌شود که کمپرسور کولر‌های گازی همواره و بدون هیچ گونه زمانی برای سردسازی قطعات کار کند.
این عمل سبب خرابی سیستم کولر گازی خواهد شد، زیرا کولر ناچار است تا هم دما شدن با آن فضای بزرگ کار کند و به این دلیل که دستگاه کشش کنترل دمای متراژی که به نسبت ظرفیت کولر بیشتر است را ندارد، نمی ‌تواند وقتی را برای سرد کردن قطعات استفاده کند بنابراین کمپرسور کولر همواره کار خواهد کرد.
این عمل نه تنها برای متراژ‌های بیشتر از ظرفیت کولر بی فایده است، بلکه در مقابل خروجی کار بسیار هزینه بر خواهد بود، زیرا هر چقدر که فضا بزرگ تر باشد هزینه برق مصرفی کولر گازی نیز بیشتر می‌ شود.
اگر بخواهیم به صورت مختصر بیان کنیم، می‌ توان گفت که ظرفیت سرمادهی کولر گازی کمتر برای فضاها و محیط ‌های کوچک‌تر و ظرفیت سرمادهی بیشتر برای فضا‌های بزرگ ‌تر است. شما می ‌توانید برای انتخاب کردن بهترین کولر گازی که کاملا با مساحت خانه شما متناسب باشد با کارشناسان و مشاورانی ما در فروشگاه بهارتهویه تماس حاصل نمایید.

حفظ تناسب ظرفیت کولر گازی نسبت به متراژ و مساحت ساختمان چه مزایایی دارد؟

اگر شما هنگام خرید کولر گازی این نکته را مدنظر داشته باشید، می ‌توانید علاوه بر کاهش هزینه برق که به سبب استفاده از کولر گازی که ظرفیت کمتری دارد نسبت به فضای بزرگ، تا حدودی جلوگیری کنید.
حفظ این تناسب باعث می ‌شود که کولر گازی شما عملکرد بهتری داشته باشد و عمر قطعاتی که در داخل سیستم آن تعبیه شده است، بالا برود. پس هنگام خرید کولر گازی بهتر است، که این نکته در نظر داشته باشید و کولری تهیه کنید، که ظرفیت آن تناسب کافی با محیط را داشته باشد.

سازگار نبودن ظرفیت کولر گازی با مساحت ساختمان چه معایبی دارد؟

اگر شما هنگام خرید کولر گازی این مورد را در نظر نگیرید، دستگاه نمی ‌تواند رطوبت هوا را از بین ببرد و خانه مرطوب می ‌ماند.
همان طور که قبلا به آن اشاره کردیم، اگر ظرفیت کولر گازی نسبت به متراژ خانه کم باشد، کولر توانایی سردسازی خانه را نخواهد داشت. پس بهتر است که برای مکان ‌هایی که دارای مساحت زیادی هستند مانند بیمارستان ‌ها، رستوران‌ ها و هتل ‌ها و … با کارشناسان ما مشورت کنید تا بتوانید کولر گازی مناسب محیط خود را تهیه کنید.
کولر‌های گازی هنگامی محیط به قدر کافی سرد شد به طور خودکار خاموش می‌ شوند و در این حین دستگاه شروع به سرد کردن قطعات داخلی خود می‌ کند. زیرا اگر مساحت بیشتر از حد توانایی دستگاه باشد، کولر گازی باید بی وقفه کار کند و در نهایت قطعات خراب شده و این کار نیز هزینه بر است، پس در این صورت این کار به هیچ عنوان توصیه نمی ‌شود.

تعیین ‌BTU ساختمان و نحوه محاسبه ظرفیت مناسب کولر گازی

برای شروع محاسبه میزان BTU ساختمان بهتر است که به این مورد توجه کنید که اگر خانه شما در قسمت میانی ساختمان قرار گرفته است، برای هر متر مربع، 400 تا 600 BTU کافی است ولی برای خانه هایی که در طبقات پایانی ساختمان قرار دارند، بهتر است، برای هر متر مربع 600 تا 800 BTU را در نظر بگیرید.
در طبقات پایانی به دلیل اینکه در بالای آن‌ها پشت بام قرار دارد و تابش مستقیم نور خورشید بر سقف خانه مقدار BTU را باید بین 600 تا 800 قرار بدهید.
مثلا برای یک اتاق 40 متری باید BTU کولر گازی را 24000 در نظر بگیرید.
پس هر چقدر که به طبقات بالایی ساختمان نزدیک می ‌شویم مقدار و اندازه BTU بیشتر می ‌شود.

نحوه محاسبه ظرفیت مناسب کولر گازی
نحوه محاسبه ظرفیت مناسب کولر گازی

تفاوت کولر گازی با اسپلیت

اگر بخواهیم که به صورت کلی بیان کنیم کولر گازی و اسپلیت هر دو یکسان هستند، یعنی هم کولر گازی و اسپلیت از یک نوع سیستم برای خنک سازی استفاده می‌ کنند و در خروجی کار تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. اما اگر به خاطر داشته باشید زمانی که از کولرهای آبی استفاده می ‌شد به تمامی انواع آن کولر آبی می ‌گفتند چون در این نوع کولر از آب استفاده می‌شد، و به همین دلیل که کولر‌های گازی و اسپلیت‌ها برای فرایند سرد سازی از گاز فشرده استفاده می کنند به آن‌ ها کولر گازی می گویند.

فواید استفاده از کولر گازی

کاهش رطوبت بالای هوای اطراف

یکی از مزیت‌ های استفاده از کولر گازی این است، که باعث افت شدید رطوبت هوای محیط خانه شده و در صورتی که رطوبت محل زندگی شما زیاد باشد ، کولر گازی رطوبت هوا را گرفته و باعث خواهد شد که رطوبت خانه کمتر شود. ناگفته نماند که وجود رطوبت بالا علاوه بر این که برای سلامتی مفید نیست بلکه سبب ایجاد کپک می ‌شود.
البته شما می ‌توانید از روش ‌های دیگری برای خنک کردن و تغییر دمای محیط استفاده کنید ولی با استفاده از کولر گازی می ‌توانید علاوه بر تغییر دمای خانه ، رطوبت بالای هوا را نیز کاهش دهید.

فرایند خنک سازی محیط

همان طور که قبلا اشاره کردیم، متراژ خانه در مقابل ظرفیتی که کولر گازی دارد، در خرید کولر گازی مناسب بسیار تأثیر‌گذار است. اکنون در این بخش می ‌خواهیم برای درک بهتر مخاطب به صورت مختصر، در مورد سیستم تبرید یا همان سیستم تولید سرما و اینکه این دستگاه چگونه فرایند سرد سازی را انجام می ‌دهد، توضیح بدهیم.
برای شروع بهتر است که کمی با کارایی کمپرسور آشنا شویم، که نقش بسزایی در سیستم تولید سرما دارد. کمپرسور در واقع کار پمپ را درسیستم انجام می ‌دهد، به طوری که معمولا در داخل دستگاه‌ های فشرده سازی هوا نصب می ‌شود.
گاز‌ها دارای دمای جوش پایینی هستند. بنابراین هنگامی که در حالت مایع قرار دارند دمای آن ‌ها پایین است ، به طور مثال سیلندر گاز مایع دمای پایینی دارد و خنک است. اگر شما دست خود را به سیلندر بزنید، حتما متوجه سردی آن خواهید شد.
حتما برای شما نیز این سوال پیش آمده که « کمپرسور چگونه و در طی چه فرایندی تولید سرما می ‌کند؟ » در جواب این سوال باید گفت‌ که کمپرسور در داخل سیستم کولر گازی برای انجام فرایند سرد سازی گاز مبرد را فشرده می‌ کند، این کار تا زمانی ادامه می ‌یابد که گاز به مایع تبدیل شود.
در نهایت گاز مایع تولید شده که دارای دمای بسیار پایینی است (به بیان دیگر گاز مایع سرد و خنک بوده) از طریق کمپرسور به سمت پنل کولر گازی فرستاده می‌ شود. فرایند سرد سازی هنگامی که گاز مایع به پنل برسد، آغاز شده و هوای اتاق با عبور از این پنل خنک می ‌گردد. سپس گرمای ایجاد شده، در حین تبدیل هوای اتاق به هوای خنک دوباره به کمپرسور فرستاده می‌ شود تا به عنوان گاز مبرد فرایند‌ها را طی کند.
فرایند ذکر شده تا زمانی که دمای محیط به دمای مورد نظر برسد به صورت یک چرخه ادامه خواهد داشت.

نکات مهمی که بهتر است قبل از خرید کولر گازی به آن ‌ها توجه کنیم

بهتر است پیش از خرید کولر گازی حتما تک فاز بودن و یا سه فاز بودن، برقی که دستگاه در حین کار مصرف می‌ کند را بررسی کنید و از طرفی آمپر بر مصرفی کولر گازی که قصد خرید آن را دارید را با آمپر کنتور برق آپارتمان خود مقایسه کنید. زیرا ممکن است که آمپر ساختمان محل زندگی شما با کولر گازی متفاوت باشد و باعث عدم کارکرد صحیح دستگاه شود.
یکی از مزیت‌ های کولر‌های گازی و اسپلیت ‌ها که باعث محبوبیت آن بین افراد شده است، تأمین هوای خنک در کمترین زمان ممکن است و دیگری سهولت در استفاده از این دستگاه است و همین امر باعث شده است که اکثر افراد تمایل به خرید این وسیله کاربردی پیدا کنند.
از دیگر نقاط قوت اسپلیت‌ ها می‌ توان به تأمین هوای گرم اشاره کرده یعنی کار این دستگاه فقط به تولید هوای خنک ختم نمی ‌شود بلکه شما می‌توانید دمای اتاق را با توجه به نیاز خود تغییر دهید.
کولر‌ اسپلیت ها نیز دارای انواع مختلفی است ایستاده و دیواری و پرتابل که هر کدام دارای ویژگی و کارایی خاص خود هستند. به عنوان مثال کولر‌های اسپلیت ایستاده که اکثرا با برق سه فاز کار می‌ کند در مکان‌هایی چون مساجد،‌ اداره ها،‌ سالن هتل ‌ها،‌ رستوران ‌ها و … استفاده می ‌شود، اما کولر‌های گازی اسپلیت دیواری دارای کندانسور هستند.
آخرین مورد که کولر‌های گازی از نوع پرتابل است بیشتر برای کولر‌های گازی پنجره ‌ای کاربرد دارد که احتیاجی به نصب و لوله کشی و کندانسور ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *