سرمایشی

نحوه شستن کولر آبی ، چگونه کولر آبی را تمیز کنیم؟

نحوه شستن کولر آبی

کولر‌های آبی در دسته سیستم‌های سرمایشی مقرون به صرفه‌ قرار می گیرند و امروز علی رغم گستردگی انواع مختلف کولر گازی و اسپلیت، کولرهای آبی هنوز در مکان های مختلفی استفاده می شوند. کولر آبی از راندمان و بازدهی مطلوبی برخوردار است و می تواند عملکرد قابل قبولی را بر جا بگذارید. کولر‌های آبی همچون سایر محصولات دیگر نیازمند شستن و تمیز نمودن آن پس از مدتی استفاده است تا بتواند به خوبی هوایی مطبوع را فراهم سازد. در این مقاله سعی داریم نحوه شستن کولر آبی را در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید.

تمیز کردن کولر آبی
تمیز کردن کولر آبی

شستن کولر آبی

‌در این قسمت از مطلب به بیان مراحل تمیزکردن و یا شستن کولر آبی می‌پردازیم:

بیرون آوردن پوشال‌های کولر‌های آبی

باتوجه به تنوع برند‌های کولر‌های آبی در بازار فروش محصولات، تمامی آن‌ها نیاز به تعویض پوشال دارند. در ابتدا برای تعویض و بیرون آوردن پوشال‌های کولر‌های آبی باید آب این سیستم را قطع نمایید. همچنین باید از قطع بودن برق متصل به این سیستم اطمینان حاصل نمایید. سپس دریچه کولر‌های آبی را جدا نموده و پوشال‌ها را بیرون بیاورید.

راهنمای تمیز کردن کولر آبی
راهنمای تمیز کردن کولر آبی

باز کردن شیر تخلیه کولر آبی

پس‌از‌آن که پوشال‌ها را از محفظه کولر آبی بیرون آوردید، باید اقدام به باز کردن شیر تخلیه کولر آبی نمایید. برای تخلیه نمودن آب از کف کولر‌های آبی باید شیر تخلیه را که در این قسمت قرار تعبیه شده را باز کرده تا آب خارج شود. طی مدت زمانی که آب در حال تخلیه است باید منتظر بمانید تا مشکلی برای شیرو ورودی و خروجی اتفاق نیافتد. همچنین باید شیر خروجی به‌درستی آب‌بندی شده باشد تا در مواقع خروج منجر به نشتی نشود.

شستن محفظه‌ داخلی کولر آبی

باید به این نکته توجه داشته باشید که محفظه داخلی کولر‌های آبی نیاز به شست و شو دارد. برای شست و شوی درون محفظه کولر آبی می‌توانید از ابزاری همچون فرچه یا جارو برای بیرون آوردن رسوبات استفاده نمایید. پس از بیرون آمدن و کنده شدن رسوبات درون محفظه می‌توانید محفظه خشک را به وسیله جارو برقی تمیز نمایید. خاک و آشغال‌های ناشی از رسوبات اگر درون محفظه باقی بمانند منجر به گرفتگی پوشال‌ها خواهند شد. زیرا گرفتگی پوشال‌ها منجر به عدم جریان هوا و کند شدن فرآیند جریان هوا خواهد شد.

شست و شوی محفظه‌ داخلی با استفاده از سرکه

اگر می‌خواهید محفظه داخلی کولر آبی به خوبی تمیز شود، می‌توانید از سرکه استفاده نمایید. پس از کندن رسوبات درون محفظه و با پاک نمودن محفظه از خاک و آشغال‌های رسوبات می‌توانید مقداری سرکه را با آب مخلوط نموده و کف کولر آبی بریزید. پس از گذشت یک ساعت می‌توانید محفظه را از محلول آب و سرکه پاک نمایید. البته بهتر است که مجرا و تانک کولر آبی به‌صورت جداگانه با آب و صابون شسته شده و به خوبی آب تمیز شود.

خراشیدن کف محفظه کولر آبی از رسوبات

برای پاکسازی رسوبات باقی مانده از کف محفظه کولر آبی می‌توانید از ابزار‌هایی همچون فرچه و یا برس استفاده نمایید. رسوب‌ها را می‌توان با این ابزار‌ها از محفظه خارج نمود و رسوب‌های مقاوم‌تر را خراشید تا کنده شوند. برای خارج کردن خاک‌های ناشی از رسوبات می‌توانید از جارو برقی و یا آب استفاده نمایید.

چک کردن اجزای مکانیکی کولر آبی

برای بررسی و چک کردن بهتر عملکرد اجزای مکانیکی کولر آبی همچون یاتاقان، فن و موتور می‌توان از چند قطره استفاده نمود. استفاده از چند قطره روغن برای این قطعات منجر به عملکرد و راندمان بهتر آن‌ها شده و اصطکاک میان قطعات را از بین می‌برد. همچنین باید به میزان کشش و تسمه فن توجه نمایید و عملکرد آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید.

اضافه کردن پوشال‌های جدید مناسب

سایز و اندازه کولر‌های آبی هر برند و هر ظرفیت با سایر کولر‌های آبی متفاوت است. به همین دلیل به هنگام خریداری پوشال‌های جدید باید به‌اندازه کولر آبی توجه نمایید. پوشال‌های قدیمی را گیره‌های موجود در محفظه جدا نموده و سپس پوشال‌های جدید را نصب نمایید. قبل از نصب پوشال‌های جدید حتما دریچه محفظه کولر آبی را‌را تمیز نموده و بشویید.

بررسی مسیر آب ورودی به محفظه کولر آبی

محفظه کولر آبی و شیر و مسیر‌های ورودی آب را باید بررسی نمایید. زیرا در صورت وجود هر‌گونه اختلال در عملکرد دستگاه منجر به عدم کارکرد صحیح دستگاه خواهد شد.

نصب دریچه‌های کولر آبی

به هنگام نصب دریچه‌های کولر آبی باید به ارزیابی و بررسی پمپ و فن اقدام نمایید. زیرا باید از عملکرد صحیح این قطعات اطمینان حاصل گردد. پس‌از‌آن می‌توان به نصب دریچه‌های کولر آبی اقدام نمایید.

شست و شوی فضای بیرونی کولر آبی

شست و شوی فضای بیرونی کولر آبی را باید هر‌چند مدت یکبار انجام دهید. در ابتدا برای شست و شو باید از قطع بودن اتصال برق به‌دستگاه اطمینان حاصل نمایید. برای شست و شوی فضای بیرونی کولر آبی نیازی به استفاده از مواد شیمیایی نیست.

چگونه کولر آبی را تمیز کنیم؟
چگونه کولر آبی را تمیز کنیم؟

شستشوی کولر آبی با استفاده از مواد دیگر

در این قسمت از مطلب به بیان سایر روش‌های شست و شوی کولر آبی می‌پردازیم.

شستن کولر آبی با آب و مواد شوینده

اگر کولر آبی دارای رسوب کم ‌است، می‌توان آن‌ها با استفاده از آب از بین برد. برای بر طرف نمودن رسوبات و یا شوره‌ها می‌توان از یک برس سیمی و یا فرچه استفاده نمود. برای شست و شوی کولر آبی می‌توانید تمامی قطعات قابل شست و شو در این محصول را باز نموده و سپس با آب و مواد شوینده بشویید. حتما باید به این نکته توجه داشته باشید که از مواد شوینده‌ای که پایه اسیدی دارند استفاده نکنید، زیرا منجر به آسیب و از بین بردن بدنه کولر آبی خواهد شد.

شستن کولر آبی با جوهر نمک

برای از بین بردن رسوبات مقاوم کولر آبی باید از محلول و یا شوینده‌هایی قوی استفاده نمایید. جوهر نمک یکی از شوینده‌های قوی بوده که قابلیت از بین بردن رسوبات قوی را دارد. اما باید به هنگام استفاده از این ماده شوینده از نکات ایمنی آن آگاه باشید و رعایت نمایید. برای این کار باید از دستکش و ماسک استفاده نمایید. سپس می‌توانید جوهر نمک را بر روی قطعاتی که جرم گرفته‌اند بریزید و پس از چند دقیقه آن قطعات را با آب به خوبی بشویید.

شستن کولر آبی با سرکه

یکی از ماده‌های شست و شو با قدرت پاک کنندگی بسیار بالا سرکه است. این محلول تاثیر بسیاری برای از بین بردن رسوبات به‌جا مانده بر روی فلزات را دارد. سرکه ماده‌ای بسیار قوی برای شست و شو بوده و برای افرادی که در زمان‌های طولانی مدت اقدام به تمیز نمودن دستگاه می‌نمایند موثر است. سرکه پایه و خاصیتی اسیدی داشته و به همین دلیل استفاده از آن در بازه زمانی کوتاه به‌دستگاه آسیب می‌رساند. همچنین باید این ماده را بر روی قطعات رسوب گرفته بریزید و پس از چند دقیقه آن قطعات را با آب به خوبی بشویید.

شستن کولر با جرم گیر کولر آبی

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی محلول‌هایی جرم گیر تولید شده است. این محلول‌های جدید به‌ تازگی تولید شده و آسیب‌ها و خطرات کم‌تری نسبت به سرکه و جوهر نمک دارد.

نتیجه‌گیری

در این مقاله ما به بیان تمامی موارد و نکات لازم در ارتباط با تمیز کردن و نحوه شستن کولر آبی پرداختیم. توجه داشته باشید که کولرهای آبی همانند سایر سیستم های تهویه مطبوع نیاز به رسیدگی و تمیز کردن دارند. به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنیم، پیش از استفاده، حتما این دستگاه ها را شسته و با تمیز کردن دریچه کولر آبی، از تهویه مطبوع این سیستم لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *