سرمایشی

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی

بررسی تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی جزو سوالات متداول و پر تکرار کاربران است و کسانی که قصد خرید هر یک از این سیستم ها را داشته باشند، همواره در صدد بررسی تفاوت این دو دستگاه هستند.

قبل از اینکه این دو دستگاه را با یکدیگر مقایسه کنیم و تفاوت‌های اصلی آنها را متذکر شویم، بهتر است که این دو دستگاه را از لحاظ ساختاری بررسی کنیم.

کولر گازی چیست؟

کولر گازی نوعی از انواع سیستم تهویه مطبوع است و در قسمت داخلی آن فقط اپراتور نصب می‌شود و دیگر بخش‌ها مانند کمپرسور در محفظه خارجی و کندانسور قرار دارد. این دو یونیت به وسیله لوله مسی با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و سر و صدای  کمی دارند و رفاه ساکنین را فراهم می‌کنند.

داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت نیز نوعی از سیستم تهویه مطبوع است که یک یونیت آن خارج و یک یونیت آن داخل سقف کاذب قرار میگیرد. مبرد پس از عبور از شیر انبساط با دمای پایین،  وارد لوله‌های کویل شده و منجر به کاهش هوای در جریان می‌شود. داکت اسپلیت‌ها دارای گرید A و B هستند و هنگام خرید باید به کیفیت آنها دقت کرد تا نسخه بی کیفیت و پر مصرف مواجه نشوید.

مروری کلی بر تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی

کولر‌های گازی به دلیل استفاده از گاز مبرد در جهت خنک سازی محیط، کولر‌های گازی نامیده می‌شوند و جریان مبرد در سیکل برودتی این کولر‌ها به طور مایع است. کولر‌های گازی در دو نوع پنجره‌ای و اسپلیت مورد استفاده قرار میگیرند.

در کولر گازی پنجره‌ای فرآیند خنک سازی هوا توسط یک یونیت انجام می‌شود و در نوع اسپلیت، فرآیند خنک سازی محیط توسط دو یونیت مجزا انجام می‌شود که در محیط خارج نصب شده است. مبرد وارد یونیت داخلی شده و درون کویلی به نام اپراتور قرار گرفته و گرمای اتاق را جذب میکند.

کولر گازی دستگاهی دو تکه است که یک تکه آن خارج از ساختمان و تکه داخلی آن داخل ساختمان قرار می گیرد و از طریق لوله کشی این دو یونیت به یکدیگر متصل می‌شوند.  داکت اسپلیت نیز یک دستگاه با یک یونیت است که این یونیت خارج از ساختمان نصب شده و کندانسور نامیده می‌شود و از طریق گاز مبرد هوا را وارد محیط کرده و در یک سقف کاذب نصب می‌شود.

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی
تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی از لحاظ ساختاری

تفاوت کولر گازی و داکت اسپلیت از لحاظ ساختاری در این است که اپراتور داکت اسپلیت، هوا را پس از سرد یا گرم کردن با کانال‌های متعددی در چندین  اتاق پخش خواهد کرد.

شکل و ساختار کولر گازی و داکت اسپلیت بسیار ‌متفاوت است. کولر‌های گازی معمولا به شکل دیواری نصب می‌شوند و قادر به خنک سازی بخش کوچکی از اتاق هستند (البته لازم به ذکر است که مدل های مختلف کولر گازی با ظرفیت های گوناگون، مانند کولرهای گازی ایستاده با ظرفیت های بالا، می توانند در فضاهای بسیار بزرگ نیز مورد استفاده قرار گیرند. ) در داکت اسپلیت‌ها دستگاه به صورت سقف توکار است که هوا را پس از تهویه، توسط کانال‌های در بخش‌های مختلف توزیع کرده و رفاه ساکنین را فراهم می‌کند.

داکت اسپلیت‌ها معمولا تا ظرفیت ۲ تا ۵ تن تبرید نیز می‌رسند و هر ۵ تن تبرید، برای یک واحد ۱۵۰ متری مناسب است و می‌تواند کاربردی باشد. توجه به متراژ تحت پوشش هر دستگاه نخستین قدم در شناخت داکت اسپلیت و یا کولر گازی است.

داکت اسپلیت‌ها در معرض دید نیستند و به صورت سقفی توکار تعبیه می‌شوند و تنها یک دریچه خروجی قابل دید است. در اکثر مواقع یونیت داخلی را در راهروها نصب می‌کنند و از طریق کانال کشی، هوای ایجاد شده را به تمامی اتاق‌ها منتقل می‌کنند.

در معرض دید بودن یونیت خارجی داکت اسپلیت بستگی به محل نصب دارد و اکثرا بر روی بام نصب می‌شود و کمتر در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.  اگر فاصله دو یونیت خارجی و داخلی زیاد باشد، یونیت خارجی در نزدیکی تراس نصب شود تا دستگاه دچار افت راندمان نشود.

هوای خنک اسپلیت ها که توسط یونیت داخلی با کانال کشی انجام شده و یک یونیت خارجی که خارج از ساختمان نصب می‌شود، جریان هوا را به یونیت داخلی می‌آورد و محیط را خنک می‌کند.

مبرد با دمای پایین وارد لوله‌های کویل اپراتور شده و دمای محیط را پایین آورده و در نهایت باعث توزیع هوای سرد به داخل محیط خانه می‌شود.

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی از جهت قدرت سرمایش

در پروژه‌های بزرگ و متراژ‌های زیاد، استفاده از یک کولر گازی پاسخگو نخواهد بود و به ناچار باید از یونیت‌های زیادی استفاده کرد. در چنین شرایطی سیستم داکت اسپلیت می‌تواند کاربردی باشد؛ زیرا داکت اسپلیت توانایی این را دارد که متراژ‌های بزرگ را هم توسط یک یونیت خارجی پوشش دهد و خنک کند.

به طور کلی داکت اسپلیت قادر به سرمایش چندین اتاق به طور همزمان است و کولر گازی تنها می‌تواند  یک یا دو بخش کوچکی از یک اتاق را خنک کند.

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی از جهت دما

در داکت اسپلیت امکان کنترل دما به طور مستقل در محیط وجود ندارد و دمای کل محیط از یک یونیت خارج می‌شود و نمیتوان در هر اتاق انتظار یک دمای مجزا و مستقل را داشت. کولر‌های گازی امکان این را دارند که برای هر اتاق یک دمای مشخص و مجزا ایجاد نمایند.

برخلاف داکت اسپلیت‌ها، در کولر‌های گازی امکان این وجود دارد که شرایط دمایی هر اتاق بر حسب نیاز کنترل شود و رفاه ساکنین را ایجاد نماید.

صدای داکت اسپلیت‌ها بیشتر از کولر‌های گازی است

صدای تولید شده توسط داکت اسپلیت‌ها بسیار بیشتر از کولر‌های گازی است و در داکت اسپلیت برای توزیع هر فشار حجم هوا، صدای بسیار زیادی ایجاد می‌کند.

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی
تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی در هزینه و قیمت

هزینه هرکدام از داکت اسپلیت‌ها مجزا است و به غیر از هزینه اولیه، دارای هزینه جانبی نیز هستند و می‌توانند دارای قیمت‌های متغیر باشند. به طور کلی داکت اسپلیت‌ها دارای هزینه اولیه کمتری نسبت به کولر گازی هستند و می‌توانند به صرفه تر باشند.

داکت اسپلیت‌ها به علت لوله کشی دارای هزینه بیشتری هستند و لوله کشی‌ها باعث ایجاد هزینه بیشتری نسبت به کولر‌های گازی خواهد شد. قیمت داکت اسپلیت‌ها نسبت به کولر‌های گازی تا ۲۹ درصد ممکن است بیشتر باشد.

طبق گفته مصرف کنندگان هزینه قبوض کولر گازی بسیار بیشتر از داکت اسپلیت است؛ زیرا سرمایش و مصرف انرژی کولر گازی بسیار کمتر از داکت اسپلیت است و همین امر باعث می‌شود که لازم به استفاده از چند کولر گازی در محیط باشد. در حالی که یک داکت اسپلیت مرکزی برای یک محیط بزرگ کفایت می‌کند.

البته قیمت کولر گازی و قیمت داکت اسپلیت، با توجه به برند، مدل و ظرفیت آن ها متفاوت است. شما می توانید خرید با بهترین قیمت این سیستم های تهویه مطبوع را از فروشگاه اینترنتی بهارتهویه صورت دهید.

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی در طول عمر

داکت اسپلیت‌ها از کولرهای گازی عمر مفید بیشتری دارند و مدت زمان بیشتری می‌توانند کارکرد خود را حفظ کنند؛ زیرا هزینه تعمیر و نگه داری کمتری نسبت به کولر‌های گازی دارد و این یک مزیت‌ برای خریداران داکت اسپلیت محسوب می‌شود.

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی در نوع تهویه هوا

در داکت اسپلیت‌ها بر خلاف کولر‌های گازی هوای تازه وارد محیط خواهد شد. این در حالی است که کولر‌های گازی هیچ هوای تازه‌ای ورود نخواهد کرد و شرایط برای تهویه و ایجاد هوای تازه در محیط فراهم نیست.

سخن آخر

با توجه به مطالب گرد آوری شده می‌توان تصمیم گرفت که کدام سیستم تهویه، مناسب مکان مورد نظر کاربر است و انتخاب سیستم تهویه مناسب، نیازمند بررسی است.  به طور کلی نمیتوان گفت داکت اسپلیت و کولر گازی بر یکدیگر برتری دارند. دو دستگاه مذکور تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و به طور کلی می‌توان کولر‌های گازی و یا اسپلیت را برای واحدهای کوچک و مغازه‌ها مناسب تر دانست.

چنانچه قصد خرید کولر گازی یا داکت اسپلیت را دارید، می توانید با شماره های درج شده در سایت بهارتهویه تماس بگیرید و پس از دریافت راهنمایی های لازم، خرید خود را با بهترین قیمت و اطمینان از اصالت کالا در این مجموعه صورت دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *