سرمایشی

تفاوت فن کویل و هوا ساز چیست؟

تفاوت فن کویل و هوا ساز چیست؟

فن کویل‌ها و هوا سازها جز سیستم‌ های تهویه مطبوع بوده و بسیار ضروری و پر فروش هستند و در مدل‌های مختلف و متنوع به تولید و فروش می‌رسند. اما این دو سیستم با هم تفاوت هایی دارند. در ابتدا به بررسی ماهیت فن کویل و هوا ساز می‌پردازیم تا بتوانیم به راحتی و سهولت تفاوت این دو را شرح دهیم. در ادامه با ما همراه باشید چرا که قصد داریم تفاوت فن کویل و هواساز را مودر بررسی قرار دهیم.

فن کویل چیست؟

فن کویل‌ها یکی از سیستم‌های تهویه مطبوع هستند که از فن دمنده و کویل تشکیل شده است و قابلیت هوا دهی دارد. این محصول به صورت سقفی و دیواری و کانالی به تولید می‌رسند و عملکرد آنها بر اساس گرمایشی یا سرمایشی بودنشان متغیر است.

فن کویل‌ها هوا را از طریق مکش به داخل خود میکشند و سپس از کویل‌های سرمایشی و گرمایشی عبور داده و هوای تهویه را به سمت دیگری هدایت میکند.

فن کویل‌ها با توجه به فصلی که در آن عملکرد خود را انجام می‌دهند، انرژی گرمایشی یا سرمایشی تولید میکنند و به دلیل حجم و ابعاد کوچک برای محیط‌هایی با متراژ کمتر بسیار مناسب هستند و سازگاری دارند.

با روشن شدن دستگاه، آب درون دستگاه به چرخش در می‌آید و فن دمنده هوای ایجاد شده را از طریق دریچه‌ها تعبیه میکند و به داخل محیط خانه هدایت میکند.

ظرفیت فن کویل‌ها بسیار محدود است و گرما دهی و سرما دهی این محصول به دلیل محدودیت در‌ دما دهی، این محصول را برای محیط‌های کوچکی نطیر دفاتر کاری و خانه‌های کوچک مناسب ساخته است.

هوا ساز چیست؟

هوا ساز از دیگر محصولات تهویه مطبوع است که برای تازه سازی هوای یک محیط بسیار کاربرد دارد و می‌تواند هوا و دما و رطوبت  استاندارد را ایجاد کند. تجهیزات هوا ساز به سه دسته هوا ساز هایژنیک و صنعتی و آپارتمانی تقسیم شده است.

هوا ساز‌ها بر روی بام نصب شده و از طریق کانال کشی اقدام به انجام وظایف می‌کنند و هوای تمیز را به طور گسترده در تمام سطوح خانه و محیط ایجاد می‌کنند.

هوا ساز از کویل آب گرم  و سرد، رطوبت زن، فیلتر تصفیه، محفظه تامین و تولید هوا و دریچه ساخته شده است که همه این اجزا دارای یک هماهنگی در کارکرد خود هستند وعملکرد آنها در تامین و تهویه هوای مطبوع موثر است.

قطعات و اجزای اساسی و مهم هوا ساز عبارت است از:

 • استراکچر
 • دمپر
 • کویل سرمایشی
 • گویل گرمایشی
 • فیلترتسیون
 • الکترو موتور

مهم ترین تفاوت‌های فن کویل و هوا ساز

 • عدم تشابه کیفیت فلیتر‌ها
 • رطوبت زن
 • فن
 • کندانسور
 • کمپرسور
 • قیمت دستگاه
 • تفاوت در خنک کنندگی

فیلتر‌ها در محصول تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر دارند و فیلتر‌های هوا سازها قوی تر بوده و کارایی بیشتری دارند. همین امر این محصول را برای محوطه‌های صنعتی که آلاینده‌های بیشتری دارد متناسب تر‌ میکند.

فیلتر‌های فن کویل ساختار ساده تری دارند و برای محیط‌های کوچک سازگار است و جنس فیلتر‌های فن کویل از آلمینیوم و الیاف است.

ترموستات از دیگر اجزای متفاوت در این دو محصول است، ترموستات در فن کویل مناسب فضای صنعتی است و ترموستات در هوا ساز مجهز به رطوبت زن است تا در محیط‌هایی که حرارت بالا است، رطوبت آن با حرارت موجود تبادل می‌شود.

هوا سازها در مجتمع‌های مسکونی به صورت مرکزی نصب شده و به طور کلی هوا دهی می‌کند، اما فن کویل‌ها به صورت مستقل و مجزا در هر اتاق نصب می‌شوند و به صورت انفرادی قابل کنترل هستند.

فن کویل‌ها دارای شیر فلکه هستند که به کمک آن می‌توان فن کویل را قطع و وصل کرد و این گزینه در هوا ساز موجود نیست. فن کویل و هوا ساز با وجود تفاوت‌های زیاد، منبع تغدیه یکسان دارند که چیلر و پکیج است و آب جزو مدار اصلی آنها محسوب می‌شود.

یکی از مشهود ترین تفاوت‌های آنها موقعیت نصبشان است، هوا ساز در بیرون از خانه نصب می‌شود و از طریق کانال کشی عمل تعبیه هوا را انجام میدهد. در حالی که فن کویل‌ها به صورت جدا گانه و مستقل درون اتاق‌ها و محیط داخلی نصب می‌شوند و از طریق لوله ‌‌کشی آب مورد نیاز را به دست می‌آورند.

هوا ساز‌ها از سیستم پیچیده تری نسبت به فن کویل‌ها برخوردارند و و تعداد قطعات و اجزای آنها بسیار بیشتر و پیچیده تر از فن کویل است. هوا سازها در ظرفیت هوا دهی بیشتری هستند و برای متراژهای بیشتری مورد استفاده قرار میگیرند.

از دیگر تفاوت‌های این دو در نحوه دما دهی آنها است.هوا ساز از طریق کانال‌ها دمایی یکسان به تمامی سطوح وارد می‌کنند و در فن کویل اینطور نیست. در هوا ساز شما قادربه تنظیم دمای مورد نیازتان هستید، در حالی که در فن کویل اینطور نیست، اگر در محیطی هستید که نیاز است دما به صورت جدا گانه تنظیم شود از فن کویل و در غیر این صورت از هوا ساز استفاده کنید.

هوا سازها دارای حجم و ابعاد بزرگ تر و بیشتری نسبت به فن کویل‌ها هستند و به همین دلیل در بیرون از محیط خانه نصب می‌شوند؛ اما فن کویل‌ها دارای حجم و ابعاد کمتری هستند و داخل خانه نصب می‌شوند و دارای صدا، هنگام کارکرد می‌باشند.

هوا سازها هوای مورد نیاز خود برای انتقال دما را از هوای بیرون میگیرند و فن کویل‌ها از هوای درون محیط جهت این کار بهره می‌برند.

در هوا سازها از فیلترهایی با قدرت و جاذبه بالاتری استفاده می‌شود ولی در فن کویل‌ها از فیلتر‌هایی با ساختار ساده تر و دور از پیچیدگی استفاده شده است.

فن کویل فقط یک عدد فن دارد، در حالی که هوا ساز دارای چندین فن است.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم تفاوت‌ فن کویل و هوا ساز را توضیح دهیم تا افرادی که قصد خرید این دو محصول را دارند بتوانند انتخاب مطمئن تر و آگاهانه تری داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *