سرمایشی

راهنمای نصب کولر گازی پرتابل

راهنمای نصب کولز گازی پرتابل

کولر گازی در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند که یکی از آن ها، کولر گازی پرتابل است. کولرهای گازی پرتابل به دلیل نحوه جا به جایی آسانی که دارند، گزینه های مناسبی برای فضاهای کوچک هستند. شیوه نصب این کولر اسپلیت ها با کولرهای گازی دیواری متفاوت است. به همین دلیل ما قصد داریم در این مطلب راهنمای نصب کولر گازی پرتابل را در اختیار شما قرار دهیم.

کولر گازی پرتابل چیست؟

کولر گازی پرتابل همان کولر گازی قابل حمل است که به صورت ایستاده طراحی و تولید شده و قابلیت جا به جایی و تغییر محل نصب را دارد.

کولر گازی پرتابل تمام قابلیت‌های یک کولر گازی معمولی را دارد و هیچ فرقی با دیگر کولر گازی‌ها ندارد و تنها تفاوت آن در نحوه نصب و قابلیت جا به جایی این محصول است.

محل کمپرسور تنها تفاوتی است که بین کولر گازی پرتابل و کولر گازی معمولی وجود دارد و کمپرسور این دستگ۶ه درون آن ایجاد شده و نیازی به نصب جدا گانه ندارد.

کولر گازی پرتابل نسبت به دیگر کولر گازی‌ها فضای کمتری ایجاد می‌کند و فضای زیادی را درگیر نخواهد کرد.

کولر گازی پرتابل در مکان‌های اداری و اتاق‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند و توانایی ایجاد یک هوای بسپار خنک و ملایم را دارند.

راهنمای نصب کولز گازی پرتابل
راهنمای نصب کولز گازی پرتابل

نکات مهم در خصوص کولر گازی پرتابل

 سیستم‌های پرتابل دارای وزن بالایی هستند و سعی در جا به جایی و حمل و نقل این محصول به صورت انفرادی نداشته باشید.

در برخی از کولر‌های گازی پرتابل دارای کاستور و چرخ زیر محصول است که حمل و نقل آن  را آسان می‌کند.

سیستم‌های تهویه حساسیت بالایی دارند و اگر تکان زیادی در آنها ایجاد شود امکان آسیب به این محصول وجود دارد. پس از نزدیک شدن کودکان به  محصول جدا خودداری نمایید تا هزینه‌های گزاف و بی مورد برای شما ایجاد نشود.

کولر‌های گازی باید به صورت مستقیم به برق شهری متصل شوند، پس از سه راهی یا وسایل جانبی که واسطه اتصال این محصول به برق شهری است خود داری نمایید؛ زیرا این کار موجب آسیب دیدن فیوز برق می‌شود و به دستگاه شما آسیب وارد می‌کند.

قبل از روشن کردن محصول از خالی شدن شلنگ از آب و اگزوز از هوا مطمئن شوید تا سیکل سرمایشی به درستی کار کند.

اگر احساس کردید کولر گازی پرتابل شما به تعمیر نیاز دارد از یک متخصص کمک بگیرید و هیچ گاه به تنهایی اقدام به تعمیر آن ننمایید.

برای اطمینان یافتن از کارکرد درست محصول به خروجی آن که هوای گرم از آن خارج می‌شود توجه فرمایید. اگر هوای گرم به طور صحیح از اتاق خارج شود، می‌توان گفت محصول به خوبی کار می‌کند.  برای خروج هوای گرم نیاز به یک خروجی مانند پنجره است. اگر به پنجره دسترسی ندارید، در ادامه روش‌های جایگزین را ذکر کرده‌ایم.

اگر کولر گازی پرتابل شما در حالت خنک کننده قرار دارد، دستگاه باید نزدیک یک منفذه قرار داشته باشد تا هوای گرم از طریق داکت به خوبی از محیط خارج شود.

قبل از شروع اقدامات خود نکات ایمنی را به خاطر بسپارید و سپس اقدام به نصب و راه اندازی تجهیزات کولر گازی پرتابل نمایید. رعایت نکات ایمنی می‌تواند خریداران را از خطرات جانی و مالی در امان‌ نگه دارد.  به این جهت در وهله اول از تکنسین‌های مجرب کمک بگیرید  و در صورت آگاهی خودتان اقدام به نصب آن نمایید.

راهنمای نصب کولز گازی پرتابل
راهنمای نصب کولز گازی پرتابل

اقدامات قبل از نصب کولر گازی پرتابل

برای نصب کولر گازی پرتابل ابتدا محصول را از کارتن خودش خارج نمایید و قطعات جانبی محصول را بررسی نمایید.

فیلتر محصول را جا به جا نمایید زیرا ممکن است هنگام نصب از جای خود جدا شده و آسیب ببیند.

در آغاز خرید دفترچه محصول را به صورت روزنامه وار مطالعه نمایید و با قطعات و توصیه‌های ذکر شده داخل دفترچه را با دقت بخوانید و دفترچه را در محلی امن جهت مطالعه در وقت بعدی قرار دهید.

محل مناسب کولر گازی را پیدا کرده و سپس اقدام به نصب آن نمایید. محل کولر گازی باید دارای پریز و ابعاد مناسب باشد. کولر گازی باید در یک محل مناسب نصب شود. کولر گازی باید در یک سطح صاف و هموار و دارای فاصله با دیگر وسایل برقی باشد.

وجود یک پریز با ۱۱۵ آمپر جهت تامین انرژی کولر گازی الزامی است و کولر گازی را در محلی نصب نمایید که یک پنجره یا یک هوا کش جهت خروج هوا وجود داشته باشد.

 در حالت کلی کولر گازی باید نزدیک یک دریچه خروجی هوا نصب شود. یک پریز نزدیک آن وجود داشته باشد تا سیم این‌ محصول بدون هیچگونه کشیدگی به پریز متصل شود.

یک محل مناسب جهت تهویه انتخاب نمایید تا کمپرسور به خوبی بتواند هوای مانده را تخلیه نماید.  وسیله‌هایی که ممکن است مانع جریان هوای کولر گازی را از کنار کولر گازی بردارید.

خروج هوای گرم از یک دریچه

بعد از نصب کولر گازی و خارج کردن شلنگ آن از پنجره، باید توجه کرد که هوای گرم از پنجره خارج شود. دستگاه شما باید نزدیک یک پنجره و خروجی نصب شود.

سپس یونیت را بر روی یک سطح صاف و ایمن قرار دهید و ۱۲ اینچ فاصله بین یونیت و مجاورت برق قرار بگیرید.

شلنگ موجود در کولر گازی را بکشید و یک طرف شلنگ را به آداپتور A و یک طرف شلنگ را به اداپتور  B نصب نمایید.

بعد از این عمل، اداپتور B را به کیت مشخص شده متصل نمایید و آن را مهر و موم کنید. شلنگ محصول قابلیت انعطاف از ۱۵ متر تا ۵۵ متر را دارد اما پیشنهاد می‌شود که شلنگ به طور بسیار زیادی کشیده نشود.

توجه فرمایید که شلنگ هیچ گونه تیزی یا برجستگی و خمیدگی نداشته باشد؛ زیرا موجب سوراخ شدن و هدر رفت گاز و مشکلات جدی و جبران نشدنی می‌شود.

کولر آبی پرتابل نیز از نوع قابل حمل است و برای نصب هیچ نیازی به کانال کشی ندارد. نصب و راه اندازی کولر آبی بلعکس کولر گازی بسیار آسان است و نیازی به تجهیزات و سیستم‌های جانبی ندارد.

شما برای راه اندازی کولر آبی پرتابل نیاز به یک مخزن آب دارید و سپس دو شاخه آن را به برق متصل کرده و محصول شروع به کار خواهد کرد.

امکان نصب یک شلنگ و شناور در آب وجود دارد و برای جا به جایی این نوع از کولر پرنابل نیاز به یک پایه چرخ دار است.

به جهت وجود مخزن آب بهتر است کولر آبی پرتابل در جایی نصب نشود که نیاز به جا به جایی مکرر باشد.

این محصول را در جایی نصب نمایید که یک خروجی و پنجره وجود داشته باشد و خروجی هوای کولر نباید به سمت وسیله‌های الکترونیکی باشد.

حالا وقت تنظیم دما است، پس از روشن شدن دستگاه، چهار حالت دما ایجاد خواهد شد. مثلث، قطره آب، برفک، خورشید.

حالت سرمایش کولر گازی پرتابل بین ۱۸ تا ۲۴ درجه است و بسیاری از مشتریان به اشتباه حالت سیستم را روی ۱۸ درجه تنظیم می‌نمایند که باعث فشار به کمپرسور و ارور دستگاه خواهد شد.

در حالت گرمایش نیز دما از ۲۷ درجه تا ۳۰ درجه قابل تنظیم است که اگر برای مدت طولانی روی ۳۰ درجه بماند ارور خواهد داد و دستگاه را با مشکل مواجه می‌کند.

در دستگاه‌های پرتابلی افزایش دما و ایجاد حالت heater ممکن است برای محصول بسیار پر مصرف باشد و باعث مصرف برق بسیار زیادی شود.

اقدامات در خصوص کیت اداپتور کولر گازی

توجه فرمایید که کیت اداپتور کولر گازی شما با پنجره سازگاری داشته باشد. در کنار محصول مذکور یک کیت اداپتور ارائه می‌شود که شما باید به دنبال یک دریچه مناسب کیت بگردید.

برای کارآمدی بهتر یونیت‌های داخلی و خارجی بهتر است که شکاف بین اداپتور و شلنگ خروجی را در نظر داشته باشید.

دهانه پنجره نزدیک به کولر گازی را اندازه گیری نمایید تا متوجه شوید که آیا کیت اداپتور اندازه پنجره است و با این منفذه سازگاری دارد یا خیر.

کیت اداپتوری که همراه کولر گازی پرتابل ارائه می‌شود ممکن است گم شده یا اندازه پنجره شما نشود. در این صورت  پنجره را اندازه گیری نمایید و برای خرید مجدد کیت به فروشگاه سخت افزار مراجعه نمایید.

برای پر کردن شکافی که بین یونیت‌ها وجود دارد می‌توانید از چند لایه مقوا یا یونولیت اسنفاده نمایید و شکاف موجود را رفع کنید. پر کردن شکاف‌ها با استفاده از یونولیت و مقوا ممکن است جذابیت محصول شما را کاهش دهد اما هزینه کمتری داشته و مقرون به صرفه است.

شلنگ کولر گازی که  همراه محصول ارائه خواهد شد  را به یونیت داخلی متصل نمایید. شلنگ ارائه شده ممکن است یک شلنگ با کنداکتور باشد یا لازم به نصب و اتصال کنداکتور پس از خرید باشد.

براکت را به انتهای دیگر شلنگ اگزوز متصل نمایید و به پنجره متصل کنید و براکت اتصال به پنجره را داخل پنجره باز قرار دهید. در حین انجام کار از خواندن مطالب روی دفترچه راهنما غافل نشوید.

اقدام به محکم کردن شلنگ اگزوز نمایید

مطمئن شوید که شلنگ اگزوز را محکم کرده‌اید و از استحکام پنجره ای که شلنگ اگزوز به آن متصل شده است پیروی کنید. مطمئن شوید که لوله کولر گازی را محکم کرده‌‌اید.

پنل کیت را طوری ایجاد نمایید که فاصله بین براکت پنجره و دو طرف پنجره به طور کامل پر شود.  پنجره را ببندید و مطمئن شوید که پنجره و اتصالات محصول با هم سازگار باشند و به طور ایمن و محکم داخل پنجره قرار بگیرد.

گاهی ممکن است نیاز به نوار تفلون برای پر کردن فاصله شکاف بین اتصالات  داشته باشید. در صورت نیاز به نوار تفلون از آن استفاده نمایید زیرا انصالات شما را محکم می‌کند.

بعد از اقدامات مذکور، دستگاه را روشن نمایید و از کارکرد درست آن مطمئن شوید.

نصب کولر گازی پرتابل بدون پنجره

گاهی ممکن است اتاق شما پنجره ای نداشته باشد و شما در خصوص نصب این محصول گیج شده و ندانید چطور کولر گازی خود را نصب نمایید.

در صورت عدم وجود پنجره از شیشه بالای درب ورودی جهت یک خروجی استفاده نمایید.  شما ملزوم به خرید یک پلکسی گلاس جهت پر کردن شکاف و فاصله بین شلنگ اگزوز و بالای درب هستید.

تهویه کولر گازی پرتابل به واسطه سقف

در محیط‌هایی نظیر اداره و اتاق‌های کوچک ممکن است دسترسی به پنجره وجود نداشته باشد یا اگر هم وجود داشته باشد، پنجره استاندارد‌های لازم جهت نگه داری اتصالات را نداشته باشد. 

در صورت عدم دسترسی به پنجره و منفذه سقف کاذب می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. شما می‌توانید اگزوز را به سقف کاذب برسانید و اگر سقف کاذب موجود دارای تهویه هوا باشد می‌توانید هوای ایجاد شده را به خوبی به بیرون از خانه انتقال دهد. اگر سقف شما تهویه ندارد، هیچ کاری با سقف کاذب نداشته باشید.

اگر هوای موجود به خوبی خارج و تهویه نشود ممکن است خطرات جبران ناپذیری برای سلامت ساکنین خانه ایجاد نماید؛ پس حتما به فکر یک خروجی مناسب باشید. همچنین می‌توانید پرتابل خود را به داخل شیروانی ببرید اما باز هم برای جلو گیری از آسیب به وسایل خانه و گرم شدن دیگر بخش‌های خانه از یک متخصص و تعمیر کار حرفه‌ای و مجرب کمک بگیرید.

تهویه از طریق دیوارهای بیرونی

تهویه هوا از طریق دیوارهای خارجی می‌تواند به خارج کردن هوا از داخل خانه و یا محیط اداری کمک کند.

شما برای تهویه از طریق دیوار  می‌توانید دیوار را سوراخ کرده و اگزوز را به بیرون  از دیوار هدایت نمایید. سوراخ کردن دیوار نیاز به یک تیم و کارشناس مجرب دارد و به هیچ وجه خودتان اقدام به انجام ایم کار ننمایید.

در صورت دور بودن پنجره از محل نصب یا عدم وجود پنجره و منفذه کارشناس یا تحقیقات انجام شده می‌تواند اقدام به سوراخ نمودن دیوار کمد و در عین ایمنی عمل تهویه را انجام دهد.

تهویه از طریق دودکش

اگر خانه شما دارای دودکش است شما می‌توانید با استفاده از شومینه اقدام به تهویه هوای داخل خانه نمایید.  با استفاده از گیت آداپتور اقدام به برش کرده و می‌توانید عمل تهویه را آسان کنید.

قبل از تهویه نسبت به استحکام دودکش خود توجه فرمایید و مطمئن شوید که مسیر دودکش باز است و دود توان خروج از دودکش را دارد.

نتبجه گیری

در مطلبی که مطالعه نمودید، سعی کردیم نحوه نصب کولر گازی پرتابل را در اختیار شما قرار دهیم.  برای نصب یک کولر گازی پرتابل نکات بسیار مهمی وجود دارد که در این مطلب به طور کامل توضیح داده شده و هیچ نگرانی از بابت نصب و استفاده از این محصول نخواهید داشت. البته شما می توانید از متخصصان این حوزه کمک بگیرید و از آن ها بخواهید نصب کولر گازی پرتابل را برای شما انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *