سرمایشی

تفاوت کولر گازی دیواری و ایستاده

تفاوت کولر گازی دیواری و ایستاده

کولر‌های گازی یکی از سیستم‌هایی سرمایشی بوده که بسیار مناسب برای سپری کردن فصول گرم سال است. تفاوت کولر‌های گازی ایستاده و دیواری در میزان قدرت سرمایشی و برودتی آن‌ها است. کولر‌های گازی ایستاده و یا زمینی قابلیت نصب برای محیط‌هایی با متراژ بالا را داشته اما، کولر‌های گازی دیواری برای محیط‌هایی با متراژ پایین مناسب است. در این مطلب قصد داریم به بیان تفاوت کولر گازی دیواری و ایستاده بپردازیم. پس در ادامه مطلب همراه ما باشید.

کولر گازی دیواری و ایستاده چه تفاوت هایی با هم دارند؟

چنانچه قصد خرید کولر گازی را دارید، خوب است که با تفاوت های انواع این دستگاه ها آشنا شوید.  در این قسمت از مطلب به بیان برخی از تفاوت‌های میان این دو دستگاه می‌پردازیم.

تفاوت کولر گازی دیواری و ایستاده
تفاوت کولر گازی دیواری و ایستاده

قدرت خنک کنندگی

یکی از تفاوت کولر گازی دیواری و ایستاده میزان خنک کنندگی این دستگاه‌ها است. کولر‌های گازی ایستاده دارای حجم و ابعادی بزرگ‌تر از کولر‌های گازی دیواری بوده و برای نصب در محیط‌هایی با متراژ بالا بسیار مناسب است. کمپرسور تعبیه شده در سیستم کولر‌های گازی ایستاده بزرگ‌تر کولر‌های گازی دیواری بوده و به همین دلیل توان و قدرت خنک کنندگی بیش‌تری دارد. زیرا مجهز بودن یک سیستم به کمپرسور قوی موجب بالا رفتن توان برودتی و سرمایشی کولر‌های گازی خواهد شد.

نحوه نصب و قرارگیری

کولر‌های گازی دیواری ایستاده و دیواری از نظر موقعیت نصب و جا به‌جایی با هم تفاوت‌هایی دارند. کولر‌های گازی ایستاده یا کولر‌های گازی زمینی بر روی زمین قرار‌گرفته و از قابلیت نصب بسیار آسانی برخوردار است. این سیستم قابل استفاده و نصب در محیط‌هایی با متراژ بالا همچون فروشگاه‌ها، مساجد، سالن‌ها و دیگر مواردی از این قبیل است. همچنین به دلیل برخورداری از ابعاد بزرگ قابل نصب در محیط‌هایی با متراژ کم‌نیست. کولر‌های گازی دیواری، قابلیت نصب پیچیده‌تری در مقایسه با کولر‌های گازی ایستاده داشته و بسیار مناسب برای نصب در محیط‌هایی با متراژ محدود است.

میزان مصرف برق

کولر‌های گازی ایستاده و کولر‌های گازی دیواری هر دو به وسیله برق راه اندازی شده و شروع به‌کار می‌کنند. کولر‌های گازی ایستاده نسبت به کولر‌های گازی دیواری دارای موتور قوی‌تری بوده و به همین دلیل میزان برق مصرفی آن بیش‌تر است. البته که تولیدات جدید شرکت‌ها با مدل دستگاه‌هایی با موتور اینور‌تر بوده که بسیار مصرف برق را کاهش می‌دهد.

سطح صدا

عدم ایجاد صدا‌های نا‌هنجار برای بسیاری از کاربران از اهمیت زیادی برخوردار است. کولر‌های گازی دیواری از ارتعاش و لرزش کم‌تری برخوردار بوده و به همین دلیل دارای صدای کم‌تری است. اما کولر‌های گازی ایستاده به دلیل دیگر قطعات قدرتمند به‌کار رفته در آن دارای صدا است. کولر‌های گازی ایستاده برای نصب در محیط‌های تجاری و اداری کاربرد داشته و به دلیل شلوغی این مکان‌ها سر‌و‌صدای آن به گوش افراد نمی‌رسد.

نرخ توزیع هوا

از دیگر تفاوت‌های میان کولر‌های گازی ایستاده و کولر‌های گازی دیواری می‌توان به نرخ توزیع هوا اشاره نمود. کولر‌های گازی ایستاده به دلیل قرار گرفتن در سطح‌هایی وجود مانع برای آن کاهش می‌یابد. اما در بعضی موارد به دلیل دکوراسیون محل مورد نظر و قرار گرفتن در جلوی دستگاه از پخش هوای یکنواخت به محیط جلوگیری می‌نماید.

میزان انعطاف‌پذیری

از میزان انعطاف‌پذیری کولر‌های گازی ایستاده و کولر‌های گازی دیواری می‌توان چنین بیان نمود که کولر‌های گازی دیواری طراحی ثابت دارند. به این معنا که به هنگام نصب در یک قسمت از محیط نصب شده و به هنگام تغییر فصول متوجه تغییر وضعیت خاصی نیست. اما کولر‌های گازی ایستاده در هر محیطی قبلیت نصب آسان داشته و قابل انتقال به محیط‌های دیگر است.

بازه قیمت

از تفاوت قیمتی میان کولر‌های گازی ایستاده و کولر‌های گازی دیواری اینگونه بیان نمود که به دلیل ابعاد بزرگ‌تر و قدرت بیش‌تر کمپرسور در کولر‌های گازی ایستاده قیمت در این سیستم‌ها بیش‌تر است. از پارامتر‌های تعیین قیمت برای کولر‌های گازی ایستاده و کولر‌های گازی دیواری می‌توان به مواردی همچون محدوده ظرفیت سرمایشی، حجم هوادهی، نوع کمپرسور، نوع گاز مبرد، قابلیت‌ها و امکانات جانبی، سطح صدا و میزان مصرف انرژی را اشاره نمود.

کولر گازی دیواری بهتر است یا ایستاده؟

هر یک از کولر‌های گازی دیواری و یا کولر‌های گازی ایستاده در ظرفیت‌های هوادهی متنوعی تولید شده که مناسب با یک محیط است. از مزایا کولر‌های گازی دیواری می‌توان به مواردی همچون ابعاد و حجم مناسب، بهینه‌سازی مصرف انرژی، توان سرمایشی بالا و عدم اشغال فضای اضافی اشاره نمود. همچنین از مزایا کولر‌های گازی ایستاده می‌توان به خنک کنندگی محیط‌هایی با متراژ بالا در کوتاه‌ترین زمان را اشاره نمود. کاربران با بررسی هر یک از مدل‌های کولر‌های گازی استاده و یا کور‌های گازی دیواری می‌توانند دستگاه مورد نظر خود را اتخاب نمایند.

نکات مهم خرید کولرگازی ایستاده یا دیواری

از مواردی که می‌تواند به افراد به هنگام خریداری کمک نماید می‌توان به مواردی همچون متراژ و مساحت فضای مورد استفاده، نوع کاربری، وضعیت آب‌و‌هوایی منطقه و شرایط کاربری سازه و دیگر مواردی از این قبیل را اشاره نمود. همچنین می‌توان این چنین بیان نمود که برای خنک کنندگی محیط‌هایی با متراژ کم‌از کولر‌های گازی دیواری و برای خنک کنندگی محیط‌هایی با متراژ بالا از کولر‌های گازی ایستاده استفاده نمایید.

نتیجه‌گیری

در این مطلب به بیان تفاوت کولر گازی دیواری و ایستاده اقدام نمودیم. با بررسی محیط مورد نظر خود و متناسب با نکات گفته شده می‌توانید سیستم مورد نظر خود را انتخاب نمایید. سیستم‌های کولرهای گازی نسل جدید بسیار کاربردی بوده و با طراحی‌های جدید بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفته‌اند. می‌توان به این نکته اشاره نمود که نوع نیاز و نوع کاربری در انتخاب نوع و مدل کولرهای گازی بسیار اهمیت دارد. همچنین باید بیان نمود که این مدل از سیستم ها هیچ‌گونه تفاوتی در نوع مکانیزم آن‌ها نبوده و تفاوت در کارکرد آن‌ها است.

چنانچه قصد خرید کولر گازی برای محیط مد نظر خود را دارید و در انتخاب مدل سردرگم شده اید، می توانید با شماره های موجود در سایت بهارتهویه تماس حاصل کرده و پس از دریافت راهنمایی های مفید، محصول مد نظرتان را با بهترین قیمت خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *