سرمایشی

علت روشن نشدن فن کویل

علت روشن نشدن فن کویل

سیستم تهویه مطبوع مرکزی یا همان فن کویل، یک دستگاه راحت و مقرون به صرفه برای خنک کردن کل فضای خانه است. فن کویل سیستم خنک کننده‌ای است‌ که هوای مطبوع  را به بهترین شکل ممکن در فضا منتشر می کند که می تواند یک روز گرم و طاقت فرسا را به یک روز خنک تبدیل کند.  برخی  از مسائل متداول و رایج که ممکن است باعث کار نکردن فن کویل شوند در این مقاله  ذکر شده است. این مسائل عبارتند از مسائلی شامل فیلترهای کثیف کویل‌ها، تنظیمات ترموستات نادرست و مشکلات برق می‌باشد. اگر مشکلاتی که در مقاله ذکر شده است در فن کویل شما پدیدار شد، بهتر است از یک متخصص کمک بخواهید و خود سر اقدام به تعمیر فن کویل نمایید. در ادامه به بررسی علت روشن نشدن فن کویل خواهیم پرداخت.

علت روشن نشدن فن کویل
علت روشن نشدن فن کویل

چرا فن کویل روشن نمی شود؟

مانند هر سیستم تهویه مطبوع، فن کویل نیز می تواند دچار مشکلاتی شود. در ادامه به بررسی علت روشن نشدن فن کویل خواهیم پرداخت تا بتوانید از علل مشکلات این سیستم آگاهی پیدا کنید:

ضعیف شدن هوا دهی

ضعیف شدن هوا دهی ممکن است به علت خراب شدن یک  قطعه‌ از فن کویل باشد. آلوده بودن فیلتر فن‌ کویل هم باعث ضعیف شدن  هوا دهی می‌شود. در صورتی که مشکل فن کویل  فیلتر آن باشد، می‌توان فیلتر را تعویض و یا سرویس کرد تا مشکل آن رفع شود. علاوه بر این در مواردی ممکن است خروجی فن‌ کویل مسدود شود که در این مورد باید مقاومت هوا را بررسی کنیم.

نصب اشتباه دستگاه

نصب اشتباه و شل بودن پیچ‌های دستگاه می‌تواند منجر به کارکرد نامطلوب  در فن کویل شود و ساکنین را آزرده نماید. با محکم کردن پیچ و مهره دستگاه و نصب مناسب و اصولی فن کویل، تا حد بسیار زیادی می‌توانید کارکرد غیر استاندارد را کاهش دهید.

روشن نشدن موتور فن کویل

روشن نشدن موتور دستگاه، یکی از مشکلاتی است که باعث روشن نشدن فن کویل می‌شود و این مشکل  مربوط به سیم کشی است. ممکن است سیم کشی موتور شل شده باشد  و یا قطعات داخل موتور قطع یا از کار افتاده باشند. در این صورت باید ابتدا سیم کشی موتور را بررسی کنید. روشن نشدن موتور می‌تواند دلیل دیگری نیز داشته باشد که  مدار کنترل مشکل دار است.

هوا گرفتن فن‌ کویل

هوا گرفتن به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. در این حالت ممکن است که مقاومتی که برای فن کویل مشخص شده، بیش از حد موجود باشد.  نشتی در سیستم کانال کشی هم باعث  هوا گرفتن دستگاه شده و اگر مقاومت کانال کمتر از مقدار در نظر گرفته شده باشد، باید سرعت فن کویل کاهش پیدا کند.

این عوامل باعث هوا گرفتن فن کویل می‌شوند و به طور کامل قابل حل هستند. این‌ نکته نیز حائز اهمیت است که دستگاهی که خریداری می‌کنید، به طور حتم باید از خدمات پس از فروش برخوردار باشد تا در مواردی که خراب شده، خسارت مالی به شما وارد نکند.

وجود مشکل در ترموستات

وجود مشکل در تنظیمات ترموستات یا  در قطعات دیگر ترموستات نیز باعث روشن‌ نشدن فن کویل می‌گردد، در این شرایط  باید تنظیمات ترموستات بررسی شود و اگر تنظیمات ترموستات بدون هیچ گونه  مشکلی بود پس ترموستات باید تعویض گردد.

وجود خطا در پمپ

ممکن است وجود خطایی در پمپ باعث روشن نشدن فن کویل شود، در این صورت باید اطمینان حاصل کرد  که پمپ سالم است یا خیر. اگر پمپ خراب بود باید به سرعت تعویض شود. پمپ یکی از قطعات مهم و تاثیر‌ گذار فن کویل است و در صورتی که کوچک ترین صدمه‌ای به پمپ وارد شود، فن‌ کویل به طور کامل با مشکل مواجه خواهد شد.

وجود اشکال در تایمر

در برخی از موارد دلیل روشن نشدن فن‌ کویل تایمر است. ممکن است تایمر فن‌ کویل دچار مشکل شده باشد و نیاز به تعویض و تعمیر داشته باشد. تایمر می‌تواند زمان و خاموش شدن فن کویل را مشخص کند و به عنوان یک قطعه مهم محسوب می‌شود.

قطع و وصلی برق

قطع و وصلی برق نیز یکی از دلایل روشن نشدن فن کویل است که باید ولتاژ و مدار قطع کننده بررسی شود و اگر مشکل داشته باشد بهتر است سریعا رفع شود. گاهی برق کافی به دستگاه نرسیده و دستگاه را با مشکل مواجه میکند. اگر به دستگاه برق کافی نرسد، دستگاه توان خنک سازی ندارد و در ‌مواردی ممکن است حتی روشن نشود.

برای خطا یابی فن کویل سیستم فن کویل خود را روشن کرده و سپس ترموستات دستگاه را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که در حالت کول یا خنک قرار دارد. اگر ترموستات شما کار نکرد  و یا اگر یک هشدار باتری کم  در صفحه نمایش دستگاه شاهد بودید باتری‌های جدید را با باتری قدیمی جایگزین کنید.

علت روشن نشدن فن کویل
علت روشن نشدن فن کویل

سپس فن کویل را  برای نشانه هایی از آب مورد بررسی قرار دهید. سیستم تحت واحد فن کویل و سطح خارجی دستگاه را بررسی کنید. اگر سیستم شما یخ زده بود، ترموستات خود را به مدت یک تا سه ساعت خاموش کنید. اگر با اینکار سیستم شما کماکان روشن نشد، با یک  فنی کار تماس بگیرید.

از جعبه تعویض مدارهای برقی خانه خود بازدید کنید. جعبه برقی معمولا داخل زیرزمین، اتاق زیر شیروانی و آشپزخانه قرار دارد. مکان جعبه مدارهای برقی متفاوت است و بسته به خانه دارد. اگر مدار را خاموش کنید و سپس آن را روشن کنید ، باز هم سیستم فن کویل شما روشن نشد بهتر است ، از شخص دیگری کمک بخواهید.

اگر فن کویل هنوز هم کار نمی کند، تنظیمات مربوط به ترموستات خود را بررسی نمایید. دما را تنظیم کرده و اگر تهویه مطبوع  هوای فضای خانه شما را خنک نمیکند، باید اطمینان حاصل کنید که ترموستات شما روی خنک کننده و یا حالت کول قرار دارد. 

محفظه فیلتر هوا را از فن کویل جدا کنید. اگر فیلتر هوا کثیف است، آلودگی‌های موجود در فیلتر هوا را رفع نمایید. اگر فیلتر هوا بسیار کثیف است، آن را در یک مایع شوینده و قوی شستشو دهید و فیلتر را در آب تمیز نمایید. پس از  خشک شدن فیلتر آن را به محفظه برگردانید. در صورتی که فیلترهای شما فرسوده و قدیمی است، با یک نمونه جدید آن را جایگزین نمایید.

اشیا مانند مبلمان، اسباب بازی‌ها و پرده‌ها و یخچال که مقابل مجرای خروجی فن کویل قرار دارند از سر راه بردارید تا جریان هوا به خوبی انجام شود. بهتر است فن کویل نزدیک یک دریچه و یا پنجره نصب شود تا هوای موجود به راحتی ورود و خروج شود و مشکلی از جهت هوا دهی به وجود نیاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *