سرمایشی

راهنمای جامع عیب یابی فن کویل

عیب یابی فن کویل

استفاده از سیستم ‌های تهویه مطبوع در فصل‌های مختلف، جزء ضروریات مهمی است که در اماکن مسکونی، اداری، تجاری و صنعتی مشاهده می‌شود. یکی از اصلی­‌ترین و رایج‌ترین سیستم‌های تهویه‌ای، فن کویل‌ ها هستند که به دلیل برخورداری از­ قابلیت ­ایجاد سرمایش و گرمایش کافی در انواع محیط‌ها، جزء‌ تجهیزات پرفروش و پرکاربرد محسوب می‌شوند. فن‌کویل‌ها با مکش جریان هوا به بخش درونی، امکان‌ لازم برای تنظیم درجه دمایی فضا را فراهم می‌نمایند. با این وجود استفاده مداوم یا دراز مدت از فن کویل‌ها در طول سالیان متوالی به کاهش توان اولیه دستگاه و ایجاد اختلال در عملکرد معمول آن منجر خواهد شد. در این زمان لزوم عیب یابی فن کویل و مرتفع نمودن مشکلات احتمالی از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. عیب یابی مناسب فن کویل می‌تواند دستگاه را برای کارکرد طولانی مدت در طی سال‌های آینده آماده کند.

بر خلاف تصور برخی از افراد که عیب یابی و تعمیر فن کویل را امری آسان تلقی می‌کنند، باید خاطر نشان کرد که عیب یابی و رفع نواقص احتمالی این سیستم‌های تهویه‌ای به تجربه و تخصص تکنسین‌ها و افراد مجرب و ماهر نیاز دارد. چنانچه فرایند عیب یابی و برطرف کردن ایرادات فن کویل در زمان‌ مناسب و به شکل اصولی توسط افراد متخصص در این زمینه صورت گیرد، می‌توان اطمینان حاصل نمود که از میزان خسارات و هزینه‌های ناشی از  تعمیر اساسی یا تعویض دستگاه ممانعت خواهد شد. به همیت دلیل لازم است در صورت مشاهده علائمی مبنی بر بروز ایراد در کارکرد فن کویل، عیب یابی سریع و اصولی این سیستم را در دستور کار قرار دهید. در ادامه با ارائه راهنمای جامع عیب یابی فن کویل همراه شما هستیم. در این مقاله به معرفی مهم‌ترین مشکلات احتمالی این دستگاه‌ها پرداخته و راهکارهای رفع ایرادات به وجود آمده را توضیح خواهیم داد.

عیب یابی فن کویل
عیب یابی فن کویل

مهم ‌ترین معایب فن کویل

فن کویل‌ها ممکن است به دلایل گوناگون دچار نقص شده و شرایط لازم برای کارکرد معمول را از دست بدهند. با این وجود بعضی ایرادات نسبت به سایر نواقص متداول‌تر هستند‌. در ادامه رایج‌ترین مشکلات به وجود آمده برای فن کویل‌ها را معرفی می‌کنیم.‌ در صورت مشاهده این علائم و ایرادات لازم است نسبت به عیب یابی فن‌ کویل و رفع عیوب این سیستم اقدام کنید.

قطع جریان هوا در نتیجه از کار افتادن موتور

در طول استفاده از سیستم‌های تهویه مطبوع، مواجه شدن با این مشکل متداول است. برای رفع این مشکل لازم است سیستم‌ تهویه‌ای خود را بررسی نموده و دریچه تهویه را به دقت‌ مشاهده کنید. به این ترتیب چنانچه از شدت جریان هوای فن کویل کاسته شده یا این جریان هوا به طور کامل قطع شود، می‌توان بروز این مشکل را به ایجاد نقص در قسمت موتور دستگاه نسبت داد؛ زیرا در بسیاری از موارد خراب شدن موتور به قطع جریان هوای سیستم منجر می‌شود. در صورتی که پس از انجام بررسی‌های لازم نسبت از سالم بودن موتور اطمینان حاصل کردید، باید به سراغ سایر دلایل احتمالی قطع جریان هوا بروید. در ادامه مهم‌ترین علل قطع جریان هوای فن کویل را معرفی می‌کنیم:

 • در زمان عیب­ یابی فن کویل، به بررسی سوئیچ­‌ها بپردازید چرا که امکان خاموش بودن برخی سوئیچ­‌های جدا کننده وجود دارد.
 • این مشکل را می‌توانید با استفاده از خطای تایمر نیز بررسی نمایید.
 • در برخی موارد بروز مشکل قطع جریان هوا به کنترل­ کننده مدار مربوط است و در صورت وصول اطمینان از منشاء مشکل باید نسبت به رفع آن اقدام‌ کنید.
 • چنانچه سیم کشی دستگاه به شکل اصولی انجام نشده و یا بخشی از آن دچار قطعی و اتصال شده باشد، جریان هوا به شکل مناسب در فن ­کویل ایجاد نخواهد شد.
 • در مرحله بعد لازم است به بررسی تمامی اتصالات بپردازید تا مطمئن شوید که هیچ کدام از آن‌­ها شل یا جدا نشده‌اند.
 • یکی دیگر از دلایل قطع شدن جریان هوا در این سیستم‌های تهویه‌‌ای، افزایش غیر استاندارد حرارت ترموستات است. در این صورت لازم است آن را خاموش کرده و اجاره دهید تا کاملا خنک شود.

در آخر نیز از کار افتادگی موتور دستگاه که به قطع جریان هوا منجر می‌‌شود، ممکن است به نوع لوله کشی‌های سیستم فن‌ کویل مربوط باشد.

ضعیف بودن جریان هوا با وجود روشن بودن موتور

در بسیاری از موارد، با وجود روشن بودن موتور و کارکرد دقیق آن، جریان هوای دستگاه ضعیف است. عوامل زیر جزء اصلی‌ترین دلایل بروز این علامت است:

 • ممکن است چرخ دستگاه شل شده و به همین دلیل قدرت لازم برای تولید جریان‌های هوای مناسب و کافی وجود نداشته باشد. در این صورت برای رفع این مشکل لازم است چرخ را محکم کنید.
 • چنانچه در چرخش محور نقص وجود داشته و به عبارتی فن دستگاه قدرت لازم برای چرخش را نداشته باشد، جریان‌های هوای تولیدی ضعیف خواهند بود. برای رفع این مشکل لازم است به بررسی و ارزیابی نوع تنظیمات چرخش محور بپردازید. توجه داشته باشید که عیب یابی ‌مناسب فن کویل و سایر تجهیزات تهویه مطبوع، افزایش طول عمر و دوام‌ این نوع سیستم‌ها را تضمین خواهد کرد.

ضعیف بودن هوادهی فن کویل

هوادهی مناسب فن کویل زمینه لازم برای تنظیم درجه دمای محیط را فراهم کرده و کارایی دستگاه را مشخص می‌کند. هوادهی ضعیف فن، جزء مشکلات رایجی است که ممکن است در هنگام استفاده از این نوع دستگاه‌ها با آن مواجه شوید. با مشاهده علامت ضعیف بودن میزان هوادهی می‌توانید به بررسی عوامل زیر پرداخته و به رفع مشکلات احتمالی بپردازید:

 • کثیف بودن فیلتر یکی از دلایل اساسی برای کاهش قدرت هوادهی فن دستگاه است. آلاینده‌هایی نظیر گرد و غبار، ریز گرد، موی بدن حیوانات، پرز و … توسط فیلتر دستگاه جذب می‌شوند تا به این وسیله، تصفیه هوای محیط به شکل مناسب صورت گیرد. این عملکرد تصفیه‌ای به مرور زمان به انسداد فیلتر دستگاه منجر خواهد شد. به همین دلیل لازم است تمیز کردن و پاکسازی فیلتر دستگاه در بازه‌های زمانی مشخص مورد توجه قرار گیرد. اگر از آخرین مرحله تمیز کردن فیلتر زمان زیادی می‌گذرد، احتمالا گرفتگی فیلتر، از کارکرد مناسب دستگاه و هوادهی فن ممانعت می‌کند.
 • علاوه بر مسدود بودن فیلتر تصفیه‌ای،‌ کاهش میزان هوادهی فن کویل ممکن است به دلیل عدم چرخش درست فن دستگاه اتفاق بیفتد. به همین دلیل بهتر است در فرایند عیب یابی فن کویل، سفت بودن آن را بررسی کنید.
 • انسداد خروجی­ هوا از دیگر دلایل عملکرد ضعیف بخش هوادهی محسوب می‌شود. در صورت اطمینان از مسدود بودن خروجی لازم است هر چه سریعتر برای مرتفع کردن این ایراد وارد عمل شوید.

چرخش هرز یا چرخش گیج­ کننده دیگر دلیل ضعیف بودن هوادهی فن کویل به شمار می‌آید. به این ترتیب چرخش به درستی انجام نشده و میزان سرعت آن محدود است‌. تعویض اتصالات بهترین راه حل برای برطرف کردن این مشکل محسوب می‌شود.
توجه داشته باشید که ضعیف بودن هوادهی فن، بیشتر در اماکن بزرگ و محیط‌های پروسعت اتفاق می‌افتد. مکان‌های صنعتی نظیر کارخانه‌ها، سوله‌ها و انبارها نمونه‌هایی از این محیط‌های بزرگ هستند.

هوادهی نامنظم دستگاه

از دیگر مشکلات احتمالی که در هنگام کارکرد فن کویل‌ها اتفاق می‌افتد، عدم وجود نظم در هوادهی سیستم است. با مشاهده این علامت باید نسبت به عیب یابی فن کویل خود اقدام نمایید زیرا عیب یابی به موقع و اصولی، از بروز خطرات جدی در کارکرد و سلامت سیستم جلوگیری می‌کند. نوسان در هوادهی فن کویل به نشتی در بخش فشار سیستم مربوط است.  به این ترتیب شدت و میزان هوادهی کم و زیاد خواهد شد. به همین دلیل راندمان هوادهی فن کویل کاهش می‌یابد. برای برطرف نمودن این مشکل، باید از عدم وجود خمیدگی یا خم در آن اطمینان حاصل کرده و دقت کنید که نشانه‌ای از نشتی هوا وجود نداشته باشد.

نشت آب از فن کویل

نشت آب از فن کویل جزء مشکلات اساسی و مهمی است که ممکن است طی استفاده از سیستم تهویه خود با آن روبرو شده باشید. دقت کنید که پس از مشاهده این علامت باید هر چه سریع‌تر برای عیب یابی و حل مشکل وارد عمل شوید. از مهم‌ترین عواملی که در بروز این نوع مشکل دخالت دارند می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بالا بودن میزان فشار آب
 • باز شدن اتصالات شیر آب یا محکم نبودن آن‌ها
 • وجود سوراخ در مخزن سیستم
 • وجود سوراخ در شیلنگ­‌های انتقال آب
  و …
  پس از بررسی دقیق و مشخص شدن منشاء مشکل می‌توانید با تعویض قطعه یا حتی تعمیر آن، به کارکرد مناسب سیستم و افزایش بازدهی عملکرد هر بخش کمک کنید.

چرا فن کویل عملکرد سرمایشی و گرمایشی مناسبی ندارد؟

بسته به نوع فن کویل­، از آن‌ به منظور تولید سرمایش و گرمایش بهره می‌گیرند. با این وجود ممکن است این دستگاه‌ها هیچ سرمایش و گرمایشی تولید نکنند. به همین دلیل بهتر است با در نظر داشتن سرمایشی و گرمایشی بودن آن‌ها، به بررسی ایرادات و انجام فرایند عیب یابی بپردازید.

دلیل عدم تولید گرمایش یا گرم نکردن فن کویل

عدم تولید گرمایش توسط فن کویل‌ها با دلایل زیر مرتبط است:

 • خاموش یا غیر فعال بودن دیگ بخار از دلایل مهمی است که باعث عدم ایجاد گرمایش کافی توسط فن کویل‌ها می‌شود.
 • در برخی موارد افزایش حرارت و قطع شدن برق به عدم ایجاد گرما در این صفحات منجر خواهد شد.
 • خراب بودن تایمر نیز از دلایل مهمی است که به عدم ایجاد گرمای کافی توسط فن کویل‌ها می‌انجامد.
 • تغییر تنظیمات ترموستات نیز ممکن است باعث بر هم خوردن دمای تولیدی توسط سیستم شود. برای اطمینان از این موضوع، ترموستات را چک کنید و در صورت ایجاد تغییر، آن را مورد ارزیابی قرار دهید. چنانچه تنظیمات درست باشد، باید به تعویض ترموستات اقدام نمایید.
 • با توجه به وسعت و موقعیت محیط مورد نظر، دمای مناسب برای فن کویل را در نظر بگیرید. عدم تطبیق مناسب دمای دستگاه و وسعت فضا باعث کاهش حداقلی گرمایش فن کویل خواهد شد.
 • شیر خودکار دستگاه را چک کرده و از بسته نبودن آن مطمئن شوید.
 • توجه داشته باشید که عملیات هواگیری فن کویل باید به خوبی انجام شود. در بعضی موارد گرفتگی هوا باعث می‌شود تا عملکرد گرمایشی سیستم به خوبی انجام نشود.

از سالم بودن پمپ دستگاه اطمینان حاصل کنید. خرابی پمپ ممکن است کارکرد حرارتی سیستم را تحت تاثیر قرار داده و باعث شود تا میزان گرمایش فن کویل‌ها کاهش یابد.

دلیل عدم تولید سرمایش یا خنک نکردن فن کویل

عدم تولید سرمایش توسط فن کویل‌ها با موارد زیر در ارتباط است:

 • قطع بودن سیستم سرمایش از مهم‌ترین دلایل به وجود آمدن این مشکل است؛ از این رو ضروری است که سیستم سرمایش دستگاه را به دقت مورد بررسی قرار داده و از عدم وجود نقص در این بخش مطمئن شوید.
 • خراب بودن تایمر یا عدم عملکرد صحیح آن نیز باعث ضعیف شدن کارکرد سرمایشی فن کویل می‌شود؛ در صورتی که مشکل از تایمر دستگاه باشد باید آن را با نمونه جدید تعویض نمایید‌.
 • در صورت قطع شدن جریان برق باید مدار کنترل کننده و ولتاژ را بررسی کنید.
 • ترموستات سیستم باید به شکل مناسب تنظیم شده باشد زیرا در غیر این صورت، عملکرد سرمایشی فن کویل دچار مشکل می‌شود. اگر با وجود ایراد در تنظیمات ترموستات مواجه شدید، آن را ریست کنید و دوباره تنظیم نمایید.
 • عدم وجود آب سرد در کویل‌ دستگاه از دیگر دلایلی است که عملکرد سرمایشی فن کویل را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 • در آخر برای رفع این مشکل، شیرها و اتصالات را با دقت بررسی کنید و توجه داشته باشید که اتصال هر مورد به درستی انجام شده باشد.

نتیجه گیری

استفاده اصولی از فن کویل به عنوان یکی از مهم‌ترین سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی، مستلزم رعایت نکات و توجه به فرایند عیب یابی این نوع سیستم‌ها است. بررسی نوع عملکرد و شرایط ظاهری دستگاه، زمینه لازم برای مشخص شدن معیوب یا سالم بودن سیستم را فراهم می‌کند. در این مقاله علاوه بر معرفی تعدادی از رایج‌ترین مشکلات فن کویل‌ها، راهنمای عیب یابی این نوع سیستم‌های تهویه‌ای را نیز ارائه نمودیم. پس از عملیات عیب ­یابی فن کویل لازم است به منظور مرتفع نمودن ایرادات معین شده وارد عمل شوید. با توجه به پیچیدگی سیستم فن کویل، بهتر است روند تعمیر و رفع ایرادات دستگاه خود را به دست تکنسین‌های ماهر در این زمینه بسپارید.

توجه داشته باشید که اتلاف وقت و بی‌توجهی به رفع مشکل این سیستم‌های تهویه مطبوع در زمان مناسب، باعث افزایش گستردگی مشکلات دستگاه شده و ممکن است جبران خسارات وارد آمده را پرهزینه و دشوار نماید. نگهداری مناسب از دستگاه و اهمیت به عیب یابی سیستم فن کویل، مهم‌ترین عامل افزایش دوام و طول عمر این دستگاه تهویه‌ای محسوب می‌شود. شما می‌توانید عیب یابی فن کویل را قبل از شروع استفاده از دستگاه و در زمان نصب سیستم انجام دهید. به یاد داشته باشید که لازم است مراحل عیب یابی فن کویل خود را با توجه به نوع و مدل سیستم مورد نظر به انجام برسانید.

برای دریافت مشاوره انتخاب و همچنین خرید فن کویل با بهترین قیمت و گارانتی، با شماره های موجود در سایت بهارتهویه تماس بگیرید. در این مجموعه می توانید بهترین نمونه های سیستم های تهویه مطبوع را با قیمت مناسب و گارانتی اصلی خریداری کرده و درب محل مورد نظر تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *