سرمایشی

تفاوت فن کویل ایرانی و خارجی

تفاوت فن کویل ایرانی و خارجی

فن کویل یکی از تجهیزات سیستم تهویه مطبوع هوا است که در سرمایش و گرمایش محیط اعم از مسکونی، اداری، صنتعی، کارخانجات و… قابل استفاده است. کاربرد این سیستم انتقال حرارت سرد یا گرم و تهویه مطبوع هوا در محیط است. فن کویل‌ها عموماً با قابلیت دو‌گانه سرمایشی و گرمایشی شناخته می‌شوند اما قابلیت تک کاربردی نیز دارند. به این نحو که تنها در فصول تابستان در بخش گرمایش یا در فصل زمستان در بخش سرمایش استفاده می‌شوند. همچنین فن کویل‌ها قابلیت تهویه مطبوع هوا و پاکسازی هوای محیط را دارند. در هنگام خرید فن کویل یکی از دغدغه‌ها و سؤالاتی که شما را درگیر می‌کند این است که فن کویل ایرانی بهتر است یا فن کویل خارجی. در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات لازم برای انتخاب فن کویل ایرانی یا خارجی را در اختیار شما قرار دهیم.

فن کویل ایرانی و خارجی چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

برای انتخاب و خرید فن کویل ایرانی باید به محیط نصب و کاربرد فن کویل در هر محیط توجه کنید، چرا که با در نظر گرفتن کاربرد فن کویل در محیط مسکونی یا اداری انتخاب شما نیز در خرید فن کویل ایرانی یا خارجی بودن می‌تواند متفاوت باشد.
فن کویل‌ها در برند‌ها و مدل‌های متفاوتی در بازار عرضه می‌شود و همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم مانند یک هسته‌ی مرکزی به واسطه چندین یونیت، سرمایش یا گرمایش محیط را تأمین می‌کنند. با اینکه فن کویل‌های ایرانی یا خارجی از نظر ساخت و تولید، استحکام، ماندگار و نمای ظاهری متفاوت هستند اما از نظر مصرف انرژی هیچگونه تفاوتی با یکدیگر نداشته و هر دو مدل برند ایرانی و خارجی به یک میزان برق مصرف می‌کنند.
به لحاظ ماندگاری و استحکام، انتخاب فن کویل‌های ایرانی بهترین گزینه است چرا که فن کویل‌های ایرانی به علت استفاده از مواد مخصوص نسبت به فن کویل‌های خارجی ماندگاری و استحکام بالاتری دارند. می‌ توان از دلایل دیگر ماندگاری پایین‌تر محصولات خارجی استفاده از قطعات سبک‌تر را نام برد. علت استفاده از قطعات سبک‌تر در ساخت فن کویل خارجی ارجحیت سبک بودن محصول برای شرکت‌های خارجی است.
همچنین یکی از مزیت‌های انتخاب فن کویل ایرانی این است که مطابق با آب و هوای ایران که آب و هوای خشک و گرم دارد ساخته و تولید شده است. در ادامه این مطلب به تمام تفاوت‌های فن کویل‌های ایرانی و خارجی می‌پردازیم. از این رو با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

علل تفاوت فن کویل ایرانی و فن کویل خارجی

به لحاظ استحکام، مقاومت و سازگاری با شرایط آب و هوایی، ساخت و تولید فن کویل‌های ایرانی و خارجی دارای تفاوت‌های عمده‌ای با یکدیگر هستند. در فن کویل‌های ایرانی استحکام و مقاومت حرف اول را می‌زند، چرا که در تولید این محصولات از قطعات سنگینی استفاده می‌شود. همچنین در صورت نقص و بروز مشکل در فن کویل‌های ایرانی یا قطعات آن‌ها به علت ایرانی بودن قطعات می‌توان به آسانی قطعه دچار نقص را جایگزین و یا تعمیر کرد.
با این حال شرکت‌های خارجی ویژگی‌های دیگری نظیر سر و صدای پایین محصول، وزن سبک و طراحی ظاهر فن کویل بر اساس معیار‌های زیبایی‌شناسی را در تولید فن کویل‌های خود در نظر گرفته‌اند. وزن سبکتر فن کویل در میزان لوکس بودن محصول و نصب آسان آن در محیط تأثیر به سزایی دارد. البته باید این نکته را بیان کنیم که اگر فن کویل خارجی دچار نقص شود، پیدا کردن قطعه‌های آن به علت خارجی بودن سخت‌تر است و شما باید برای تعمیر یا تعویق فن کویل خارجی خود هزینه‌ی زیادی را متحمل شوید. از این رو اگر برای شما زیبایی و سر و صدای زیاد اهمیت چندانی ندارد، و به دنبال یک فن کویل مناسب برای تأمین سرمایش و گرمایش محیط هستید، پیشنهاد ما انتخاب و خرید فن کویل ایرانی است.

میزان مصرف برق فن کویل ایرانی و فن کویل خارجی

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم فن کویل ایرانی و خارجی در مصرف هیچگونه تفاوتی با یکدیگر ندارند و می‌توان گفت تفاوت مصرف انرژی فن کویل ایرانی و خارجی صفر است. برای اینکه میزان مصرف برق را به طور دقیق اندازه‌گیری کنید باید توان الکتریکی فن کویل، ظرفیت هوادهی و ظرفیت سرمایشی و گرمایشی را محاسبه کنید. همچنین می‌توان ضریب آب و هوایی که فن کویل در آن نصب می‌شود را در این محاسبه لحاظ کرد. از طریق محاسبه این ضرایب شما می‌توانید تفاوت حداقلی فن کویل ایرانی و خارجی در مصرف برق را مشاهده کنید.

تفاوت قدرت و عملکرد فن کویل ایرانی و فن کویل خارجی

در ساخت و تولید فن کویل‌های ایرانی از قظعات سنگین‌تری استفاده می‌شود که همین موضوع موجب افزایش قدرت پرتاب باد این محصول نسبت به محصول خارجی می‌شود. انتخاب و خرید فن کویل‌های ایرانی به علت قدرت بیشتر در پرتاب باد برای محیط‌ها اداری و سالن‌های بزرگ بسیار مناسب است. در ساخت و تولید فن کویل‌های خارجی قطعات سبک‌تری استفاده می‌گردد و همین موضوع سبب کاهش قدرت و عملکرد محصول می‌شود. با این حال فن کویل‌های خارجی به علت استفاده از قطعات سبک‌تر سر و صدای کمتری نیز نسبت به فن کویل‌های ایرانی از خود تولید می‌کنند.

عوامل مرتبط با ماندگاری و استحکام فن کویل

همانطور که از قبل ذکر کردیم فن کویل‌های ایرانی به علت استفاده از قطعات سنگین‌تر در ساخت این محصول نسبت به فن کویل‌های خارجی سنگین‌تر هستند. برای شرکت‌های تولید‌کننده‌ی فن کویل‌های ایرانی، ماندگاری و استحکام بالای فن کویل‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. از همین رو در ساخت و تولید فن کویل‌های ایرانی از قوی‌ترین و با کیفیت‌ترین مواد اولیه و قطعات استفاده می‌شود. سنگین بودن فن کویل‌های ایرانی نسبت به فن کویل‌های خارجی دارای مزیت ویژه‌ی استحکام و عمر بالای محصولات است. البته باید این نکته را نیز بیان کنیم که نصب و راه‌اندازی فن کویل‌های ایرانی نسبت به فن کویل‌های خارجی سخت‌تر است.
در فن کویل‌های ایرانی فن بالانس استاتیکی و دینامیکی بیشتری نسبت به فن کویل‌های خارجی لحاظ می‌گردد. و فیلتری که در فن کویل‌های ایرانی تعبیه می‌گردد از جنس آلومنیوم است و علاوه بر ماندگاری بالا، قابلیت شستشو نیز دارد. همچنین باید این نکته را در نظر داشته باشید که در فن کویل‌های ایرانی خدمات پس از فروش بهتری ارائه می‌گردد و در صورت خرابی قطعات، می‌توان به راحتی قطعات یدکی را تهیه کرد. در حالی که اگر فن کویل خارجی دچار مشکل گردد علاوه بر سخت پیدا کردن قطعات محصول، خدمات پس از فروش نیز وجود ندارد. از همین رو فن کویل خارجی قابلیت تعمیر خود را از دست داده و ماندگاری آن متعاقباً کاهش می‌یابد.

شرایط آب و هوایی انواع فن کویل

از مهم‌ترین تفاوت‌هایی که برای انتخاب و خرید فن کویل ایرانی یا خارجی باید به آن توجه فرمایید، در نظر گرفتن شرایط آب و هوای منطقه و اقلیمی است که می‌خواهید این محصول را در آنجا نصب کنید. شرکت‌های بزرگ خارجی سعی کرده‌اند تا فن کویل‌هایی مطابق با شرایط آب و هوایی مختلف تولید و عرضه کنند با این حال به علت هزینه بسیار بالای انتقال و واردات این محصولات به صرفه نیستند..
همچنین فن کویل‌های ایرانی با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی ایران که آب و هوای گرم و خشک دارد، محصولات خود را تولید و در بازار عرضه کرده‌اند. این محصولات به علت مطابقت با شرایط آب و هوای ایران از قدرت سرمایش بیشتری نسبت به بخش گرمایش برخودار هستند. از آنجایی که اغلب شهر‌ها و مناطق ایران دارای آب و هوای بسیار گرم در تابستان و آب و هوای معتدل در زمستان است، طراحی و ساخت فن کویل‌های ایرانی با این شرایط مطابقت دارد.

خرید فن کویل ایرانی به صرفه‌تر است یا فن کویل خارجی

چه تفاوتی در قیمت فن کویل ایرانی و خارجی وجود دارد؟ در انتخاب و خرید فن کویل‌های ایرانی یا خارجی هزینه و قیمت این محصولات نیز بسیار مهم است. فن کویل‌های خارجی به سبب هزینه‌های واردات و گمرک بالا، نسبت به فن کویل‌های ایرانی هزینه بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند. البته باید این نکته را نیز ذکر کنیم که فن کویل‌های ایرانی که از نظر قیمت هم تراز با فن کویل‌های خارجی هستند، از فن کویل‌های خارجی قدرت و کیفیت بیشتری دارند.
از علل قیمت بالای فن کویل‌های خارجی می‌توان به سبک بودن این فن کویل‌ها و همچنین طراحی ظاهر این محصولات که از لحاظ زیبایی به سبک اروپا و استرالیا است، اشاره کرد. همچنین سر و صدای کم فن کویل‌های خارجی را نیز می‌توان از علل هزینه بالای این محصولات در نظر گرفت. در فن کویل‌های ایرانی به سر و صدای پایین و ظاهر فن کویل به لحاظ زیبایی‌شناسی جز ویژگی‌های لوکس حساب نشده و به همین علت این فن کویل‌ها هزینه پایین‌تری را در بر می‌گیرند.
یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که فن کویل‌های خارجی از قطعات کمیابی ساخته شده‌اند که استفاده از این قطعات نیز از علل گرانی این محصول است. همچنین اگر این قطعات دچار نقص شوند به علت هزینه‌های گزاف و سنگینی که در بردارند، این فن کویل‌ها ارزش تعمیر کردن را ندارند.

سخن نهایی

به طور کلی می‌توانیم بگوییم که فن کویل‌های ایرانی به علت قیمت پایین و قدرت، عملکرد و ماندگاری بالا بسیار مناسبت‌تر از فن کویل‌های خارجی هستند. همچنین در صورت خرابی و نقص این محصولات شما می‌توانید با هزینه‌ی مناسبی آن‌ها را تعمیر کنید. فن کویل‌های ایرانی علاوه بر مزیت‌های فوق، در مکان‌های اداری و ساختمان‌های بزرگ عملکرد و قدرت بسیار خوبی دارند. با توجه به اطلاعات ذکر شده در این مقاله می‌توانیم اینگونه نتیجه بگیریم که برای منازل مسکونی، انتخاب و خرید فن کویل‌های خارجی مناسب‌تر است و برای محیط بزرگ و اداری، فن کویل‌های ایرانی گزینه‌ی مناسبی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *