تصفیه کننده ها

ویژگی های دستگاه تصفیه هوای خوب چیست؟

راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا

اگر قصد دارید برای یک دستگاه تصفیه هوا پول خرج کنید، منطقی است که قبل از تصمیم گیری، برای مقایسه مدل ها و برندهای مختلف وقت بگذارید. حتما شما می خواهید بیشترین و بهترین عملکرد را از دستگاه تصفیه هوا شاهد باشید. به این منطور ما قصد داریم ویژگی های دستگاه تصفیه هوای خوب را در این مطلب به شما یادآور شویم. با ما در این راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا همراه باشید.

ویژگی های دستگاه تصفیه هوای خوب

وقتی نوبت به خرید دستگاه تصفیه هوا می رسد، هدف ساده است: بهبود کیفیت هوای خانه یا محل کار. با این حال، بررسی لیست مشخصات فنی و ویژگی های دستگاه تصفیه هوای خوب می تواند انتخاب شما را آسان تر کند.
برای ساده ‌تر کردن این فرآیند، دلیل اصلی اینکه چرا می خواهید دستگاه تصفیه هوا بخرید را شناسایی کنید. مهم ترین نگرانی شما در مورد کیفیت هوا چیست؟ آلرژی، محرک های آسم، دود یا موارد دیگر؟
بهترین دستگاه تصفیه هوا آلایندگی های موجود در هوا را برطرف کرده و می تواند هوای پاکی را برای تنفس فراهم کند. اما برای خرید چنین دستگاهی، باید ویژگی های دستگاه تصفیه هوای خوب را بدانید:

ویژگی های دستگاه تصفیه هوای خوب
ویژگی های دستگاه تصفیه هوای خوب

مهم ترین ویژگی های یک دستگاه تصفیه هوای خوب چیست؟

به لطف پیشرفت های تکنولوژیکی گسترده در سال های اخیر (و سهولت خرید آنلاین)، لوازم خانگی بیشتری نسبت به قبل در بازار وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی های جدیدتر و بهتری نسبت به قبل هستند. برای خرید دستگاه تصفیه هوا، به این موارد حتما توجه داشته باشید:

نوع تکنولوژی فیلتر هوا

انتخاب فناوری فیلتراسیون مناسب مهم ترین بخش برای مد نظر قرار دادن در خرید یک دستگاه تصفیه هوا است. همان طور که در بالا گفته شد، مجدد به این فکر کنید که هدف شما از خرید دستگاه تصفیه هوا چیست؟ پاسخ به این سوال می تواند در انتخاب دستگاه با نوع تکنولوژی فیلتر هوا کمک شایانی نماید.
انواع مختلف فیلترها می توانند انواع مختلفی از آلودگی هوای داخل ساختمان را کنترل کنند. بنابراین مهم است که بدانید کدام یک از این فیلترها می توانند نیاز شما را برطرف سازند.

  • فیلترهای هپا: فیلتر هپا می تواند تا 99.97 درصد از ذرات 0.3 میکرومتر (μm) را جذب کند.
  • فیلترهای کربن: این فیلترها می توانند آلاینده های گازی و ترکیبات آلی فرار را از طریق فرآیندی به نام جذب در هوا به دام اندازند. اما با اشباع شدن این فیلترها، کارایی آن ها کاهش می یابد. فیلترهای کربن فعال نمی توانند آلودگی ذرات هوا را حذف کنند.
  • فناوری PECO-Filter آلاینده های موجود در هوا را به دام نمی اندازد. در عوض این فناوری آلاینده هایی ترکیبات آلی فرار را در سطح مولکولی از بین می برد.
  • یونیزه کننده ها: یونیزه کننده ها با آزاد کردن یون های باردار در هوا کار می کنند. این یون‌ها به ذرات معلق در هوا می‌چسبند و به آن ‌ها باری می ‌دهند که باعث می‌ شود یا به سطوح خانه (مانند دیوارها و مبلمان) متصل شوند یا به زمین بیفتند. البته اغلب این فناوری از ازن برای یونیزه کردن ذرات استفاده می کند که خود ازن می تواند در طولانی مدت اثرات مخربی بر سلامتی داشته باشد.

طراحی و سهولت استفاده

بسیاری از موارد در زیر این چتر قرار می گیرند، مانند زیبایی شناسی، قابل حمل بودن، سهولت راه اندازی و دسترسی به Wi-Fi. اتاقی را در نظر بگیرید که دستگاه تصفیه هوا را در آن قرار می دهید. حتما می خواهید مدلی را انتخاب کنید که به راحتی قابل کارکرد بوده و با دکوراسیون نیز هماهنگ باشد. پس این را می توانیم از ویژگی های دستگاه تصفیه هوای خوب بنامیم. به شما پیشنهاد می کنیم پیش از خرید، این موارد را در نظر بگیرید:

  • ابعاد و وزن دستگاه تصفیه هوا چقدر است؟
  • اندازه اتاقی که دستگاه تصفیه هوا را در آن قرار می دهید چقدر است؟
  • رابط کاربری آن چقدر پیچیده است؟
  • دستگاه چند گزینه تنظیمات دارد؟
  • آیا می توان دستگاه تصفیه هوا را با برنامه تلفن یا ریموت کنترل کرد؟
  • آیا دستگاه تصفیه هوا زمان تعویض فیلترها را به شما اطلاع می دهد؟

میزان تولید صدا حین عملکرد

یکی دیگر از ویژگی های دستگاه تصفیه هوای خوب، میزان تولید صدای کم حین عملکرد است. اگر صدای دستگاه تصفیه هوا خیلی زیاد باشد، احتمال استفاده مداوم از آن بسیار کم خواهد شد. چه بخواهید در سکوت کامل استراحت کنید یا اینکه موسیقی ملایمی پخش کنید، احتمالا نمی خواهید که دستگاه تصفیه هوای خریداری شده شما، آرامش محیط را برهم زند.
به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنیم حتما پیش از خرید، به این موضوع توجه جدی داشته باشید.

مصرف انرژی

اگر مراقب نباشید، مصرف انرژی دستگاه تصفیه هوا می‌ تواند منجر به شگفتی‌ های ناخوشایند در قبض برق ماهانه شما شود. برای پایین نگه داشتن هزینه های انرژی، به دنبال دستگاه هایی باشید که در بالاترین میزان خود از توان کمتر از 100 وات استفاده می کنند.

هزینه تعمیر و نگهداری

از دیگر ویژگی های دستگاه تصفیه هوای خوب، هزینه پایین تعمیر و نگهداری از آن است. در طول استفاده از دستگاه تصفیه هوا، باید فیلتر(ها) را مرتبا تعویض کنید. عمر فیلتر بسته به میزان آلاینده در خانه و نوع فناوری فیلتراسیون در واحد می تواند از چند ماه تا یک سال متغیر باشد. هنگام در نظر گرفتن هزینه نگهداری یک دستگاه تصفیه هوا، مطمئن شوید که میانگین هزینه سالانه تعویض فیلترها چقدر است. درواقع در نظر داشته باشید که فیلترها در سال چند بار باید تعویض شوند؛ برخی از دستگاه های تصفیه هوا بیش از یک فیلتر دارند که باید مرتبا عوض شوند.

علاوه بر این، به ضمانت و گارانتی دستگاه تصفیه هوا توجه کنید. اگر دستگاه تصفیه هوا خراب شود یا متوجه شوید که برای خانه شما مناسب نیست چه اتفاقی می افتد؟ به همین ترتیب خوب است که حین خرید به این موارد نیز توجه داشته باشید.

ویژگی های یک دستگاه تصفیه هوای خوب
ویژگی های یک دستگاه تصفیه هوای خوب

کدام ویژگی های دستگاه تصفیه هوا خوب نیستند؟

وقتی در مورد ویژگی های دستگاه تصفیه هوای خوب مانند دسترسی به Wi-Fi و نشانگرهای وضعیت فیلتر صحبت می کنیم، ممکن است به نظر برسد که هر چه این موارد بیشتر باشند، آن دستگاه بهتر خواهد بود. اما همیشه این طور نیست.
این ویژگی ها در دستگاه تصفیه هوا مناسب نیستند:

انتشار ازن و عملکردهای یونیزه کننده

اگر یک دستگاه تصفیه هوا، انتشار دهنده ازن باشد، برای استفاده در خانه مناسب نیست. ازن یک آلاینده سمی است که به سلول های ریه ها و مجاری هوایی آسیب می رساند.

فناوری نوری UV-C (میکروب کش)

مانند یونیزه کننده ها، تصفیه کننده های هوا که عمدتا از اشعه ماوراء بنفش UV-C استفاده می کنند، نیز ممکن است ازن ساطع کنند. اگر تصفیه ‌کننده هوا از فناوری UV-C استفاده می ‌کند یا دارای ویژگی نور UV است، باید مطمئن شوید که تاییدیه های جهانی را دریافت کرده است.

دستگاه تصفیه هوا بدون فن

دستگاه های تصفیه هوای بدون فن ممکن است برای کسانی که به دنبال گزینه ای کم صداتر هستند، گزینه مناسبی باشد. اما یک نقطه ضعف جدی در این دستگاه ها وجود دارد. بدون فن، یک دستگاه تصفیه هوا نمی تواند جریان هوای کافی برای جایگزینی کامل هوای اتاق را انجام دهد. این نوع از تصفیه‌ کننده‌ های هوا تنها می ‌توانند بخش کوچکی از آلاینده ها را نسبت به یک دستگاه تصفیه هوا فن دار را حذف کنند.

سخن پایانی

همان طور که می دانید، انواع مختلفی از دستگاه های تصفیه هوا در بازار وجود دارند که شما می توانید به راحتی در انتخاب بهترین آن ها سردگم شوید. اما این راهنما و آگاهی از ویژگی های دستگاه تصفیه هوای خوب به شما کمک می کند تا بهترین انتخاب را صورت داده و دستگاه متناسب با نیاز خود را خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *