سرمایشی

علت یخ زدن کولر گازی ؛ دلیل برفک زدن کولر گازی چیست؟

دلیل برفک زدن کولر گازی

علت یخ زدن کولر گازی چیست؟ چرا کولر گازی یخ می زند؟ دلیل برفک زدن کولر گازی در زمستان و تابستان چیست؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا با دلایل یخ زدن کولر گازی آشنا شوید.

علت یخ زدن کولر گازی چیست؟

آیا کولر گازی شما یخ می زند؟ شاید به نظرتان عجیب باشد وسیله ‌ای که در گرم ‌ترین روزهای سال فضا را خنک می ‌کند، می ‌تواند مستعد یخ زدن باشد. اما خوب است بدانید دلایل مختلفی وجود دارد که سبب می‌ شود کولر گازی یخ بزند. این مشکلی است که می ‌تواند در عرض چند دقیقه تا چند روز در فصل تابستان و حتی در فصل ‌های متعادل ‌تر یعنی زمستان نیز رخ دهد.
پس درواقع برفک زدن کولر گازی می تواند هم در فصول سرد سال رخ دهد و هم در فصول گرم! حتی فرقی ندارد که از کولر گازی اینورتر استفاده می کنید تا کولر گازی های معمولی! آنچه که مهم است، آگاهی از دلیل برفک زدن کولر گازی در زمستان و تابستان می باشد.
کولر گازی یخ زده هوای گرم در هوا انتشار می دهد و یا اینکه به طور کلی نمی تواند عملکرد خوبی داشته باشد.
اما علت یخ زدن کولر گازی چیست در ادامه مطلب بیشتر با این‌ موضوع آشنا خواهید شد.

علت یخ زدن کولر گازی
علت یخ زدن کولر گازی

دلایل یخ زدن کولر گازی

هنگامی که رطوبت هوا زیاد شود، فقط مشکل یخ زدگی را بدتر می کند، زیرا یخ روی کویل ها تشکیل عایق می دهند و به این ترتیب گرما نمی تواند به کویل ها برسند. هرچه میزان رطوبت بیشتر باشد، احتمال یخ زدگی کولر گازی نیز بیشتر می شود.
شاید از خود بپرسید که کدام یک از بخش های کولر گازی یخ می زند که باید حواستان جمع باشد؟ بخش هایی مانند پنل داخل، پنل خارجی، کندانسور کولر گازی و لوله های ارتباطی همان بخش هایی از این سیستم هستند که دچار یخ زدگی و برفک می شوند. پس برای جلوگیری از برفک زدن کولر گازی در زمستان و تابستان می بایست به این بخش ها توجه نمایید.

دلیل برفک زدن کولر گازی در زمستان و تابستان

عدم وجود گاز کافی در کولر گازی

یکی از مهم ترین دلایل یخ زدن کولر گازی، عدم وجود گاز مبرد کافی در کولر است. اگر کولر گازی شمادچار نشتی گاز فریون شده باشد، سیکل سرمایش نمی تواند به درستی انجام شود و به همین دلیل پنل داخلی و یا لوله ها دچار یخ زدگی می شوند. البته لازم به ذکر است که وضعیت یخ زدگی کولر گازی را بررسی کنید. اگر کولر گازی در حالت سرمایش دچار یخ زدگی می شود، می توان عدم وجود گاز کافی را از دلایل بروز این مشکل دانست.
اما اگرپنل داخلی اسپلیت در حالت گرمایش، دچار یخ زدگی می شود، می بایست شیر چهارطرفه را بررسی نمایید. زیرا گاهی خراب شدن این شیر یا آسیب دیدن برد کولر گازی، می تواند منجر به یخ زدن کولر گازی شود.

عدم جریان هوا در کویل اواپراتور کولر گازی

از علت یخ زدن کولر گازی می توانیم به عدم جریان هوا در کویل اواپراتور اشاره نماییم. فن بلوور از قطعاتی است که هوای گرم را به داخل پنل می کشد تا در تماس با کویل های اواپراتور سرد شود و در نهایت این هوای سرد در محیط انتشار یابد.
به این ترتیب اگر این فن نتواند هوای سرد شده را به بیرون منتشر کند و از پنل خارج کند، پس احتمال یخ زدگی پنل داخلی کولر گازی بالا می رود. از سوی دیگر تخلیه نشدن هوا می تواند به سبب کثیف شدن فیلترهای کولر گازی، سوختن موتور فن، عدم کارکرد درست فن بلوور و یا سوختن راه انداز بلوور داخلی باشد. پس تمامی این موارد می توانند از دلایل یخ زدن کولر گازی تلقی شوند.

خراب شدن شیر برقی کولر گازی

شیر برقی کولر گازی می تواند سبب تغییر حالت سرمایشی به گرمایشی در این سیستم تهویه مطبوع شود. چنانچه این قطعا نتواند به درستی و در زمان مناسب کار کرده و سیکل را برعکس نماید، هوای سرد فضا به دخل کولر گازی منتقل شده و در نهایت سبب بروز یخ زدگی در کولرگازی می شود.

خراب شدن سنسور یا برد فرمان کولر گازی

سنسور یا برد فرمان از مهم ترین قطعات کولر گازی محسوب می شوند؛ چرا که وظیفه کنترل دما را بر عهده دارند. چنانچه این قطعه مهم دچار خرابی شود، نمی تواند فرمان شروع به کار گرم کردن کندانسور درستی را صادر کند. این امر سبب می شود تا کمپرسور کولر گازی به طور مداوم کار کند که در نهایت سبب یخ زدگی کندانسور می شود. خرابی سنسور و عملکرد نادرست این قطعه نیز می تواند به یخ زدن کولر گازی بیانجامد.

مسدود بودن لوله ها یا قطعات داخلی

مسدود شدن لوله های ارتباطی و قطعات این چنینی از دلایل یخ زدن کولر گازی است. اگر لوله درین گرفته باشد و امکان خارج شدن آب و رطوبت از آن وجود نداشته باشد، یخ زدگی به وجود خواهد آمد.

دلایل یخ زدن کولر گازی
دلایل یخ زدن کولر گازی

استفاده از کولر گازی در هوای نسبتا سرد

اگر هوای بیرون سرد باشد، بهتر است از حالت فن کولر گازی استفاده نکنید. زیرا سرمایش در این وضعیت سبب یخ زدن لوله ها خواهد شد.

حل مشکل یخ زدگی کولر گازی

همان طور که خواندید، علت یخ زدن کولر گازی مختلف است و عمدتا واسطه خرابی یکی از قطعات این سیستم تهویه مطبوع این مشکل رخ می دهد. برای رفع و حل مشکل یخ زدگی کولر گازی می بایست در ابتدا علت را بیابید. در نهایت به شما پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات بزرگ تر و خسارات بیشتر، با تعمیرکاران حرفه ای و متخصص تماس بگیرید.
البته توجه داشته باشید که شما می توانید با خرید کولر گازی از فروشگاه های معتبری مانند بهارتهویه، از گارانتی های معتبر بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *