سرمایشی

مصرف برق فن کویل و روش‌ های کم کردن آن

میزان مصرف برق فن کویل

مصرف برق فن کویل چقدر است و چگونه می توانیم آن را کم کنیم؟ ایجاد تهویه مطبوع در محیط طی فصل‌های مختلف سال از اهمیت زیادی برخوردار است. فن کویل یکی از رایج‌ترین تجهیزات تهویه‌ای است که در فضاها گوناگون نظیر محیط‌های مسکونی، اداری، تجاری و حتی صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ابزارهای تولید تهویه مطبوع می‌توانند سرمایش کافی را در فضا ایجاد کرده و جریان‌های حرارتی را در محیط به شکل متوازن پخش کنند. انواع مختلفی از فن کویل‌ها توسط کارخانه‌ها و برندهای مختلف به تولید می‌رسند.

ظرفیت گرمایشی فن کویل‌ها با توجه به مساحت محیط و وسعت فضا متغیر است. این دستگاه‌ها در مدل‌های مختلف با قدرت و کارایی بالا درجه دمای محیط را در محدوده دلخواه تنظیم می‌کنند. انواع مدل‌های فن کویل که در فضاهای مختلف مورد استفاده قرار‌ می‌گیرند قابلیت سفارشی سازی داشته و با توجه به نیاز مشتریان به طراحی و تولید می‌رسند. امروزه فن کویل‌ها در کنار داکت اسپلیت‌ها و کولرهای گازی نقش موثری در ایجاد هوای مطلوب و تازه دارند.

در هنگام انتخاب و خرید تجهیزات گرمایشی و سرمایشی، یکی از مهم‌ترین‌ پارامترهایی که مشتریان آن را در اولویت قرار می‌دهند میزان مصرف انرژی دستگاه‌ است‌. فن کویل‌ها جزء تجهیزات تهویه‌ای کارآمد با مصرف مناسب هستند اما آیا میزان مصرف برق آن‌ها در مقایسه با سایر دستگاه‌های تهویه مطبوع نظیر کولر گازی‌ها مقرون به صرفه است؟ در این مقاله میزان مصرف برق فن کویل‌ها را مورد بررسی قرار داده و راهکارهای موثر برای کاهش مصرف برق و انرژی توسط این تجهیزات را معرفی می‌کنیم.

فن کویل؛ از بهترین سیستم های تهویه مطبوع

همانطور که اشاره شد، فن کویل‌ها جزء محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین سیستم‌های تهویه‌ای هستند که در محیط‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. کیفیت گرمادهی، ظرفیت هوادهی متنوع، طراحی ظاهری مناسب، مصرف برق بهینه و … از جمله مزایای استفاده از فن کویل‌ها محسوب می‌شود‌. این تجهیزات طی سال‌های طولانی از پرکاربردترین دستگاه‌های حرارتی و برودتی برای ایجاد جریان‌های هوای سرد و گرم در ساختمان‌های مختلف محسوب می‌شوند.

گسترش آپارتمان نشینی و تبدیل شدن خانه‌های بزرگ و ویلایی به واحدهای کوچک‌تر در ساختمان‌های مختلف نیاز استفاده از تجهیزات گرمایشی کوچک و کم جا را افزایش داد. خرید و استفاده از چند بخاری، هیتر یا کولر برای ایجاد حرارت و برودت کافی در هر یک از اتاق‌ها و فضاهای محیط خانه یا محل کار صرف هزینه‌های زیادی را به دنبال داشت. اما با ظهور فن کویل‌ها به عنوان یکی از کارآمدترین انواع تجهیزات تهویه مطبوع جلوگیری از اتلاف انرژی و صرفه جویی در مصرف امکان پذیر شد.

طراحی و ساخت فن کویل‌ها باعث شد تا تامین سرمایش و گرمایش محیط‌های مسکونی، اداری و تجاری مختلف در طی فصل‌های گرم و سرد سال به شکل بهینه صورت گیرد. به این ترتیب مشکل پرداخت هزینه‌های بالا برای استفاده از چند کولر گازی یا سایر دستگاه‌های تهویه‌ای برای گرم یا خنک کردن بخش‌های مختلف محیط نیز مرتفع گردید. فن‌ کویل‌ها همچنین دردسرهای گرم یا سرد کردن فضاهای بزرگ سرپوشیده مانند سایت‌های صنعتی و پروژه‌های تجاری را هم برطرف کردند. به همین دلیل امروزه از این دستگاه‌های دو منظوره یا دو فصلی (سرمایشی و گرمایشی) استفاده‌های گسترده‌ای صورت می‌گیرد‌.

از بهترین برندهای تولید کننده این سیستم می توانیم به فن کویل آذر نسیم اشاره کنیم که تا به امروز توانسته نمونه های موفقی را روانه بازار کند. شما می توانید بهترین فن کویل ها را با نازل ترین قیمت از فروشگاه اینترنتی بهارتهویه خریداری کنید.

انواع فن کویل

  • فن کویل دیواری
  • فن کویل زمینی
  • فن کویل سقفی
  • فن کویل کانالی
  • فن کویل کاستی
  • فن کویل توکار
مصرف برق فن کویل
مصرف برق فن کویل

مقایسه مصرف برق فن کویل و کولر گازی

برای مقایسه میزان برق مصرفی فن کویل و کولر گازی به عنوان دو مدل از رایج‌ترین سیستم‌های تهویه‌ای از مثالی ساده استفاده می‌کنیم. فن کویل سقفی یا زمینی ۳۰۰ و همچنین کولر گازی با ظرفیت ۱۲۰۰۰ از جمله مدل‌های پرفروش و پرکاربرد فن‌ کویل‌ها و  کولر گازی‌ها هستند. توان برق مصرفی فن کویل سقفی و زمینی مدل ۳۰۰ معادل ۴۶ وات است. به عبارت دیگر هزینه برق مصرفی این دستگاه در نواحی معمولی به شکل سالانه حدود ۶۵۰ هزار تومان خواهد بود‌.

این در حالی است که کولر گازی مدل ۱۲۰۰۰ مصرف برقی برابر با ۵ آمپر دارند. چنانچه مصرف این کولرهای گازی را به طور میانگین ۱۰ ساعت در طول روز در نظر بگیریم، هزینه برق سالانه آن‌ها حدودا معادل ۷۵۶۰۰۰ تومان محاسبه می‌شود. بنابراین با وجود این که کولر گازی‌ها خصوصا در مناطق گرمسیر دارای توان سرمایشی بیشتری هستند، مصرف برق آن‌ها صرفه اقتصادی کمتری نسبت به فن‌ کویل‌ها دارد.

محاسبه میزان مصرف برق فن کویل

برای این که بتوانید میزان مصرف برق فن کویل را برآورد کنید لازم است مقدار ظرفیت دستگاه را تقسیم بر کیلو وات ساعت نمایید. مثلا چنانچه ظرفیت دستگاه ۴۵۰۰ وات باشد آن را تقسیم بر ۱ ساعت کرده و عدد ۴۵ کیلو وات به دست می‌آید. در نتیجه با در نظر داشتن مقدار توان فن کویل و همچنین مد نظر قرار دادن مدت زمان استفاده از آن، میزان مصرف برق به دست می‌آید. بنابراین می‌توان دریافت که توان هر فن کویل در رابطه مستقیم با مقدار مصرف برق آن قرار دارد. به این ترتیب است که دستگاه‌های کوچک‌تر در قیاس با دستگاه‌های بزرگ مصرف برق کمتری دارند.

محاسبه ظرفیت فن کویل‌ها به صورت تقریبی

حداکثر زیر بنای مورد استفاده برای فن کویلی با ظرفیت ۲۰۰ CFM تا ۱۲ متر مربع برآورد شده است. بر این مبنا حداکثر زیربنای مورد استفاده برای فن کویل‌هایی با ظرفیت‌های ۳۰۰، ۴۰۰، ۶۰۰، ۸۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ CFM به ترتیب ۲۰، ۲۸، ۴۰، ۵۶، ۷۰ و ۸۰ متر مربع است. توجه داشته باشید که این اعداد به صورت تقریبی با توجه به شرایط دمایی محیط و نحوه طراحی فضا در حداکثر دور فن دستگاه در نظر گرفته شده‌اند.

ضریب تصحیح حجم هوادهی فن کویل‌ها در دور متوسط نسبت به دور تند تقریبا ۰.۸ است. علاوه بر این مقایسه قدرت سرمایش و گرمایش فن کویل‌ها در دور متوسط و کند نیز عدد ۰.۸۵ را نشان می‌دهد. در هنگام انتخاب و خرید فن کویل برای محیط مورد نظر لازم است قدرت و حجم هوادهی دستگاه را با توجه به وسعت محیط معین نمایید. همچنین می‌توانید با توجه به شرایط طراحی محیط، انتخاب و خرید خود را سفارشی نمایید.

راهکار کاهش مصرف فن کویل‌ها

برای این که تجهیزات گرمایشی و سرمایشی با بیشترین میزان صرفه جویی و کمترین مقدار اتلاف انرژی به فعالیت بپردازند، راهکارهایی وجود دارد. یکی از مهم‌ترین راهکارها در این زمینه شرایط طراحی ساختمان است تا از هدر رفت انرژی جلوگیری شده و بازده کارکرد دستگاه افزایش یابد. فن کویل‌های سقفی و توکار نمونه‌هایی از فن‌ کویل‌های مورد استفاده در ساختمان‌ها هستند که ضمن اشغال کمترین فضای ممکن، باعث افزایش میزان راندمان انرژی می‌شوند.

فن کویل‌های سقفی می‌توانند چند اتاق مختلف در واحد ساختمانی را به شکل همزمان گرم یا خنک کنند. این ویژگی در کنار به روز رسانی و بهینه سازی واحدهای تهویه و تصفیه هوا باعث شده است تا میزان مصرف انرژی توسط این دستگاه‌ها کمتر شود. با توجه به قابلیت فن کویل‌ها در توزیع جریان‌های هوای گرم و سرد، دیگر نیازی به استفاده از سایر تجهیزات گرمایشی نظیر بخاری و رادیاتور نخواهد بود. بنابراین با استفاده از فن کویل می‌توان علاوه بر کاهش هزینه‌های ناشی از مصرف انرژی، فضای کمتری را نیز برای استفاده از این تجهیزات اشغال نمود.

نتیجه گیری

فن کویل‌ها یکی از پرکاربردترین تجهیزات دوجانبه یا دو کاربره (سرمایشی و گرمایشی) هستند که در مدل‌ها و ظرفیت‌های متنوع به تولید می‌رسند‌. با توجه به مطالبی که در خلال این مقاله به شما ارائه شد، فن کویل‌ها در مقایسه با بسیاری از تجهیزات تهویه‌ای مانند کولرهای گازی مصرف برق پایین‌تری دارند. علاوه بر این امکان استفاده از مدل‌های سقفی توکار این تجهیزات تهویه مطبوع باعث شده است این دستگاه‌ها کمترین میزان فضا را در ساختمان اشغال کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *