سرمایشی

ترمیم سوراخ کف کولر آبی

ترمیم سوراخ کف کولر آبی

کولر‌های آبی یکی از سیستم‌ های تهویه مطبوع هستند که طی سال‌های متوالی تولید و طراحی شده و مورد ‌توجه و استقبال بسیاری از مصرف کنندگان قرار‌گرفته‌اند. اگر به هنگام استفاده از کولر‌های آبی با مشکلاتی همچون زنگ‌زدگی و یا سوراخ شدن کف دستگاه مواجهه شده‌اید می‌توانید برای تعمیر بخش‌های آسیب دیده قدام نمایید. در این مقاله همراه ما باشید تا با روش‌های ترمیم سوراخ کف کولر آبی آشنا شوید.

‌چگونه سوراخ کف کولر آبی را ترمیم کنیم؟

با وجود این که تا امروز کولرهای اسپلیت سهم فروش زیادی را در بازار از آن خود کرده‌ان  اما حقیقت این است که هنوز هم در بسیاری از خانه ها و حتی فضاهای اداری، از کولرهای آبی استفاده می شود. مانند سایر سیستم‌های تهویه ای، کولرهای آبی نیز ممکن است به مرور دچار مشکلات مختلفی شوند. یکی از این مشکلات سوراخ شدن کف کولر آبی است. در ادامه ما نحوه ترمیم سوراخ کف کولر آبی را به شما آموزش خواهیم داد.

اهمیت کاربرد عایق رطوبتی در کولر آبی

از آنجایی که این سیستم‌ها با استفاده از آب به ایجاد سرمایش در محیط می‌پردازند، نشت آب کولر منجر به نفوذ آب و گسترش رطوبت درون ساختمان‌ و محیط‌های مختلف آن می‌شود. به این ترتیب ممکن است قسمت‌هایی از ساختمان دچار نم‌زدگی شوند. تعبیه عایق رطوبتی در سیستم کولر آبی سازوکار مناسب برای جلوگیری از هرگونه نم‌زدگی و ایجاد پوسیدگی در ساختمان ایجاد می کند. عایق رطوبتی کولر آبی در قسمتی که ارتباط مستقیم با محیط داشته باشد نصب شده و به‌عنوان یک محافظ در برابر رطوبت کاربرد دارد. قبل از نصب عایق رطوبتی باید کف و یا دیوار کولر را که دچار آسیب‌دیدگی شده است ترمیم نموده و سپس به نصب عایق اقدام نمایید.

‌استفاده از عایق رطوبتی کولر آبی برای ترمیم سوراخ کف

برای نصب عایق رطوبتی کولر آبی باید در ابتدا برخی از اقدامات لازم را انجام داد. در این قسمت از مطلب به ارائه آموزش ترمیم سوراخ کف کولر آبی با استفاده از عایق رطوبتی کولر آبی می‌پردازیم.

  • در ابتدا لازم است شوره تجمع یافته در کولر آبی یا همان جرم تشکیل شده از آهک موجود در آب را تمیز کنید. برای از بین بردن این شوره‌ها باید از ابزاری همچون یک برس سیمی استفاده نمایید.
  • پس از‌ این که شوره کولر‌ آبی پاکسازی شد، در صورت سوراخ بودن کف دستگاه باید از یک تکه کارتن آغشته به مواد استفاده کنید. لایه کارتن را بر روی سوراخ کف کولر قرار دهید و سطح آن را با غلتک صاف کنید.
  • برای سطوح افقی می‌توانید مواد عایق را بر روی سطح ریخته و سپس صاف کنید اما برای سطوح عمودی بهتر است از یک قلمو و یا غلتک آغشته شده به مواد عایق رطوبتی کمک بگیرید.
  • پس‌ از این که تمام قسمت کف یا دیوار کولر آبی به مواد عایق آغشته شد، به مدت ٢٤ ساعت نباید روی سطوح آغشته به عایق آب ریخته شود.

عوامل موثر در ایجاد سوراخ کف کولرآبی

عوامل مختلفی در به وجود آمدن سوراخ کف کولر آبی تاثیر دارند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

وجود املاح در آب

آب مورد استفاده برای کولر‌ها دارای املاح و رسوباتی است که با گذشت زمان در تماس با کف و یا دیوار کولر منجر به زنگ‌زدگی و پوسیدگی آن خواهد شد. پوسیدگی و زنگ‌زدگی بیش‌از‌اندازه منجر به سوراخ شدن کف کولر‌های آبی می‌شود. برخی شهر‌ها دارای آب‌هایی سرشار از املاح هستند. وجود نمک بیش‌ از اندازه در آب منجر به پوسیدگی‌های بیشتر در مدت زمانی کوتاه خواهد شد. به همین علت برای جلوگیری از انباشت رسوب و پوسیدگی که باعث کوتاه شدن طول عمر دستگاه می‌شود، لازم است به انجام رسوب‌گیری‌های دوره‌ای دستگاه توجه کنید.

بی‌کیفیت بودن فلز بدنه

امروزه با توجه به تنوع برند‌های موجود در بازار و جنس و کیفیت متفاوت کولرهاب گازی شاهد تنوع در کیفیت این محصولات هستیم. دلیل تفاوت قیمت در بازار این محصولات علاوه بر نوع برند، کیفیت و جنس بدنه و قطعات به ‌کار رفته در محصول است. در انتخاب کولر آبی باید به کیفیت فلز بدنه دستگاه دقت نمود. کولر‌هایی با‌ کیفیت پایین زودتر آسیب دیده و بدنه آن‌ها در مدت زمان زمانی کوتاه پس از استفاده پوسیده خواهد شد. پس برای جلوگیری از ایجاد هر نوع مشکل باید در انتخاب برند کولر آبی خود دقت کافی را داشته باشید.

تابش نور خورشید

تماس مستقیم اشعه‌های بر گرفته از نور خورشید با بدنه سیستم‌ کولر آبی باعث ایجاد آسیب در دستگاه خواهد شد. تابش نور خورشید منجر به زنگ‌زدگی و پوسیدگی دستگاه در طی استفاده از آن شده و به همین دلیل استفاده از یک سایه‌بان برای در امان ماندن کولر آبی لازم و ضروری است. استفاده از سایه‌بان برای کولر‌های آبی دارای مزایایی همچون عدم تابش نور مستقیم خورشید به‌دستگاه، عملکرد بهتر کولر آبی و جلوگیری از سوراخ شدن کف کولر آبی دارد.

ماندن آب در کولر

کولر‌های آبی تنها قابل استفاده در فصول گرم سال هستند و برای فصل‌های سرد کاربرد ندارند. بنابراین در پایان تابستان باید به جمع‌آوری سیستم کولر آبی اقدام نمایید. برای جمع‌آوری کولر‌های آبی و جلوگیری از هرگونه آسیب تنها کافی است آب مانده در کولر را تخلیه نمایید؛ زیرا ماندن آب در کولر‌های آبی علاوه بر تسریع روند زنگ‌زدگی و پوسیدگی دستگاه منجر به راکد ماندن آب و در نتیجه ایجاد بوی نا‌مطبوع خواهد شد.

مراحل ترمیم کف کولر آبی با عایق

در این قسمت از مطلب به مراحل لازم برای ترمیم کف کولر‌های آبی می‌پردازیم.

  • اولین مرحله از ترمیم کف کولر، تمیز کردن رسوب‌های ایجاد شده به وسیله برس‌های سیمی و ابزار‌هایی از این قبیل است.
  • پس از بر طرف کردن رسوب‌ها و شوره‌های به‌جا مانده از آهک آب، کف کولر را به خوبی بشویید تا کاملا از هرگونه شوره پاک شود.
  • سوراخ ایجاد شده ناشی از انباشت رسوبات را می‌توانید بوسیله یک کارتن بپوشانید و سپس مواد عایق را بر روی سطح آن بریزید.
  • انجام عایق کاری در روز‌های سرد و مرطوب سال توصیه نمی‌شود و بهترین زمان برای انجام این کار فصل‌های بهار و تابستان است.
  • پس از انجام دقیق عایق کاری به مدت ٢٤ ساعت نباید آب‌ بر روی ناحیه عایق شده ریخته شود تا مواد کاملا خشک شوند.

نتیجه‌گیری

در این مطلب به نکاتی که به ‌کاربران برای ترمیم سوراخ کف کولر آبی کمک می‌کنند اشاره نمودیم. انجام عایق کاری علاوه بر جلوگیری از زنگ‌زدگی و پوسیدگی، از ایجاد تاثیرات ناشی از گرما و رطوبت که منجر به کاهش مصرف انرژی می‌شوند نیز ممانعت می‌کند. استفاده از سایه‌بان‌ها برای محافظت از کولرهای آبی نیز بسیار موثر بوده و به‌ کارکرد هر چه بهتر این سیستم کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *