تجهیزات استخر

راه‌ های جلوگیری از ورود جانوران موذی به استخر

بهترین راه‌ های جلوگیری از ورود جانوران موذی به استخر

یکی از بزرگ‌ترین لذت‌ها، شنا کردن در آب‌ تمیز و زلال استخر است. چنانچه محیط استخر به هر دلیل آلوده باشد یا نکات بهداشتی برای پاکیزه نگه داشتن آن رعایت نشود، لذت شنا کردن به خاطره‌ای آزار دهنده تبدیل خواهد شد. از جمله مهم‌ترین مشکلاتی که پس از ساخت و راه اندازی استخر، باعث ناراحتی سازندگان و شناگران می‌شود، حضور حشرات و حیوانات موذی در آب یا محیط استخر است. وجود آب خصوصا در هوای گرم و خشک، حیوانات و حشرات را جذب می‌کند‌. اگر نکات بهداشتی و اصول جلوگیری از ورور حیوانات به محوطه استخر رعایت نشود، آب استخر به زودی شبیه به آب مرداب خواهد شد. این موضوع علاوه بر از بین بردن جلوه زیبای محیط استخر، باعث انتقال بیماری‌های مختلف به شناگران شده و سلامت افراد را تهدید می‌کند. در ادامه این مقاله با ارائه بهترین راه‌ های جلوگیری از ورود جانوران موذی به استخرهمراه شما هستیم.

جلوگیری از ورود جانوران موذی به استخر
جلوگیری از ورود جانوران موذی به استخر

روش ‌های جلوگیری از ورود جانوران موذی به استخر

نیاز به هیدراته شدن، تنظیم حرارت بدن و یافتن غذا، جانوران را به آب استخر جذب می‌کند. البته ممکن است در برخی مواقع، حیوانات به صورت تصادفی یا در نتیجه تغییرات آب و هوایی (طوفان، باران، باد ‌و …) به آب استحر راه یابند. موش، قورباغه، مارمولک یا جوندگان و خزندگان دیگر و همچنین حشرات، جزء حیواناتی هستند که ممکن است حضور آن‌ها در آب استخر را مشاهده کرده باشید.

پس از ورود یا سقوط حیوانات در آب، پله‌های شیب‌دار و لغزنده استخر مانع از فرار و خروج حیوانات خواهد شد. به این ترتیب حجم آب یا تاثیر مواد شوینده و شیمیایی سبب از بین رفتن این موجودات می‌شود‌. غرق و خفه شدن حیوانات، آب و محیط استخر را آلوده و زشت می‌‌کند. بنابراین لازم است با راه‌های مقابله با ورود حیوانات در آب استخر آشنا باشید.

در ابتدا باید توجه داشت که مراقبت و نگهداری از تجهیزات استخر امری ضروری محسوب می‌شود. با استفاده از تجهیزات سالم استخر نظیر بوستر پمپ و پمپ کف کش می‌توان سلامت آب استخر را تضمین نموده و فرایند نظافت و پاکسازی محیط را به بهترین شکل به انجام رساند.

در این بخش بهترین و موثرترین روش‌ها برای ممانعت از ورود حیوانات موذی به محیط و آب استخر معرفی شده‌اند:

تعبیه رمپ در استخر

وجود استخر در محیط، مانند حوض یا برکه، حیوانات را به نفوذ در آب و پریدن در آن دعوت می‌کند. شیب‌دار بودن لبه‌های استخر، از فرار حیوانات جلوگیری کرده و آن‌ها را به دام می‌اندازد. ایجاد سطح شیب‌دار جهت بالا رفتن از استخر و قرار دادن طناب‌هایی در لبه استخر و سطح آب به محافظت هر چه بیشتر از فضای داخلی استخر در برابر ورود حیوانات کمک می‌کند.

ایجاد فضای مناسب برای خروج حیوانات از استخر

اگر حیوانات بنا به دلایلی مثل گرمای هوا و تشنگی به آب استخر پناه آورده و در آب بیفتند، با وجود جداره‌های صاف استخر قادر به خروج و فرار نخواهند بود. نوع طراحی استخر حتی برای حیواناتی با قابلیت شنا کردن در آب نیز محدودیت‌هایی برای خروج ایجاد می‌کند. بنابراین حیوانات پس از ساعت‌ها گیر افتادن در آب، تسلیم شده و غرق می‌شوند‌. اجساد حیوانات محیط استخر را آلوده کرده و ظاهری نامطلوب در آن به وجود خواهد آورد. اگر نقاط خروجی مناسبی جهت خروج حیوانات از استخر ایجاد شود، آن‌ها می‌توانند به راحتی فرار کنند.

کوتاه‌ کردن درختان پیرامون استخر

اگر اطراف استخر شما از درخت پوشیده شده است بهتر است بدرای محافظت از محیط تمیز استخر، درخت‌ها را کوتاه کنید. پرندگان کوچک، سنجاب‌ها و راکون‌ها بین شاخه‌ها و روی تنه درخت لانه دارند. فعالیت آن‌ها روی درخت زمینه لازم برای سقوط آن‌ها در آب استخر را فراهم خواهد کرد. برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی لازم است درختان را کوتاه کرده و از حجم شاخ و برگ‌های آن‌ها بکاهید. کاهش شاخ و برگ‌های درختان نزدیک به استخر، خطر سقوط و ورود حیوانات به آب را کاهش خواهد داد.

راه‌ های جلوگیری از ورود جانوران موذی به استخر
راه‌ های جلوگیری از ورود جانوران موذی به استخر

ایجاد پوشش مناسب

استفاده از پوشش مناسب در استخر، راهکار موثر دیگری است که مانع از ورود حیوانات به آب استخر می‌شود. در صورت تمایل به گرم بودن آب استخر می‌توان از کاور خورشیدی استفاده نمود. این پوشش مانع از شنا کردن حیوانات در استخر شده و به تمیز ماندن محیط کمک می‌‌کند‌. علاوه بر این، وجود این پوشش خورشیدی از تبخیر آب به میزان چشمگیری جلوگیری می‌کند.

گرم نگه داشتن آب

برای ممانعت از ورود قورباغه‌ها به آب استخر، لازم است دمای آب را بالا نگه دارید. آب سرد در مقایسه با آب گرم اکسیژن ذخیره می‌کند. این موضوع برای قورباغه‌ها که تنفس پوستی دارند چندان جالب نیست و مانع از ورود آن‌ها به آب گرم‌ خواهد شد. فعالیت پمپ‌های حرارتی روشی مناسب برای گرم نگه داشتن آب استخر محسوب می‌شود.

نظارت روزانه

برای این که از تمیز بودن استخر و عدم وجود عوامل خارجی در آن اطمینان حاصل کنید، بهتر است روزانه به بررسی فضای استخر بپردازید. برای این کار لازم است یک بار در طول روز وارد محیط استخر شده و تمام بخش‌ها را چک کنید.

نکته: وجود حیوانات مرده در آب استخرها معمولا سلامت شناگران را تهدید نخواهد کرد. با این وجود برخی از میکروب‌های قابل حمل ممکن است از این حیوانات به انسان‌ها منتقل شود. بنابراین با وجود این که کلر موجود در آب استخر بیشتر میکروب‌های حمل شده توسط حیوانات را به سرعت از بین می‌برد، لازم است اقدامات احتیاطی و ایمنی به دقت رعایت شود. برای ایجاد محیطی سالم و عاری از آلودگی‌ لازم است در ابتدا حیوان مرده را از آب خارج کرده و بعد به واسطه مواد ضد عفونی کننده، به پاکسازی آب استخر بپردازید.

برای این کار مطابق مراحل زیر عمل کنید:

  • مرحله اول: از ورود افراد به آب ممانعت کنید.
  • مرحله دوم: دستکش یک بار مصرف به دست کرده و با استفاده از تور، جسد حیوان را از آب بیرون بیاورید.
  • مرحله سوم: حیوان مرده و دستکش را بدون تماس با پوست دست داخل کیسه زباله بیندازید.
  • مرحله چهارم: سریعا از شوینده‌ای مناسب جهت ضد عفونی کردن دست‌ها استفاده کنید.
  • مرحله پنجم: غلظت کلر آزاد را تا 2ppm افزایش داده و ثابت نگه دارید.
  • مرحله ششم: دما را بر روی 25 درجه سانتی گراد تنظیم کرده و ثابت نگه دارید.

توجه: کلر آزاد و سطح pH  باید به مدت 30 دقیقه ثابت باقی بمانند.

جلوگیری از ورود جانوران موذی به استخر
جلوگیری از ورود جانوران موذی به استخر

تکنیک‌های جلوگیری از ورود و تکثیر حشرات موذی در آب استخر

وجود حشرات موذی در آب استخر برای شناگران آزار دهنده است. اگر آب استخر مستعد ورود و تکثیر این حشرات باشد، پس از مدت زمان کوتاهی، آلوده خواهد شد. در ادامه روش‌هایی را معرفی می‌کنیم که به شما برای جلوگیری از ورود، رشد و تکثیر حشرات موذی کمک می‌کنند.

استفاده از مواد مخصوص

دانه‌های متوپرن روند بلوغ لاروها را متوقف کرده و جمعیت حشرات را پی از یک ماه از بین خواهد برد. بی تی آی نیز جزء‌ مواد آلی است که بر روی آب شناور مانده و سبب مسمومیت لاروها می‌شود. تاثیر این ماده در عرض 12 ساعت پدیدار شده و لاروها را از بین خواهد برد.

استفاده از شیوه‌های غیر شیمیایی

استفاده از روش‌های غیر شیمیایی مدت زمان از بین بردن لاروها و حشرات را افزایش می‌دهد. ترکیب سرکه و دارچین با هم و حل کردن حجم مناسبی از آن در داخل آب، تا حدودی از ورود و تکثیر حشرات جلوگیری خواهد نمود.

مرتب کردن گیاهان اطراف

با چیدن مناسب و مرتب کردن گیاهان باغچه‌های اطراف اسخر، به دفع حشرات کمک می‌شود. افزایش رشد علف‌های باغچه، تجمع حشرات را به دنبال داشته و محیط و آب استخر را آلوده می‌کند. پرورش گیاهانی نظسر بادرنجبویه و رزماری در باغچه به دفع حشرات از محیط استخر کمک‌‌ خواهد کرد.

در کنار روش‌های یاد شده، استفاده از روغن سیترونلا و نور چراغ قوه و فانوس نیز در دفع حشرات استخر کمک‌ کننده است. سوختن روغن سیترونلا باعث سردرگمی حشرات شده و آن‌ها را می‌راند. نور چراغ و فانوس نیز باعث هدایت حشرات در جهت دلخواه خواهد شد‌.

نتیجه گیری

اهمیت پاک و تمیز بودن محیط و آب استخر به عنوان فضایی آموزشی، تفریحی و درمانی باعث می‌شود بهره‌گیری از راهکارهای جلوگیری از ورود و تکثیر حیوانات و حشرات موذی به یکی از ملزومات اصلی تبدیل شود. در این مقاله تعدادی از مهم‌ترین و موثرترین روش‌های جلوگیری از ورود و تکثیر حشرات و حیوانات موذی در محیط استخر معرفی شدند. با در نظر داشتن و اجرای راهکارهای گفته شده، محیط استخر شما از انواع حیوانات موذی در امان خواهد ماند. به این ترتیب شناگران می‌توانند در این محیط پاکیزه و زیبا به شنا و فعالیت‌های ورزشی پرداخته و از تمیز و زلال بودن آب لذت ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *