تجهیزات استخر

جاروی رباتیک استخر چیست؟

جاروی رباتیک استخر چیست؟

تهیه و به کارگیری تجهیزات کارآمد و مناسب در استخرها، زمینه لازم برای رضایت مراجعین و ورزشکاران را فراهم می‌کند. بسیاری از افراد استخر را محیطی ایده‌آل برای تفریح می‌دانند. عده‌ای به منظور آب درمانی و مطابق توصیه‌های پزشک به استخر مراجعه می‌کنند و دسته سوم شناگرانی هستند که برای آموزش و ورزش در استخرها حضور می‌یابند. در صورتی که فضای استخر از استانداردهای لازم جهت استقبال از مراجعان برخوردار نباشد، ورزشکاران و دیگر افراد تمایل چندانی برای سپری کردن اوقات خود در چنین محیطی را نخواهند داشت. تجهیزات و ابزارهایی که در استخر وجود دارند، به منظور ارائه خدمات بیشتر و بهتر به شناگران مورد استفاده قرار می‌گیرند. تجهیزات تامین آب، تجهیزات تصفیه آب، تجهیزات گرمایشی، تجهیزات مربوط به نظافت و … از اصلی‌ترین ابزارهای مورد استفاده در فضای استخرها به شمار می‌آیند. جاروی استخری جزء دستگاه‌هایی است که به منظور پاکسازی دیواره‌ها، کف و سایر بخش‌های محیط استخر به کار گرفته می‌شود. در میان انواع جاروهای استخری، جاروی استخری رباتیک یا تمام اتوماتیک از قابلیت‌ها و امکانات بیشتری برای نظافت استخر برخوردار هستند.

در ادامه این مقاله ضمن معرفی کاربرد و سازوکار جاروی استخر، جاروی رباتیک استخر را معرفی کرده و درباره ویژگی‌ها و مزایای آن به بحث می‌پردازیم.

جاروی رباتیک استخر چیست؟
جاروی رباتیک استخر چیست؟

کاربرد جاروی استخری

جاروی استخر ابزاری است که به منظور حذف و پاکسازی آلاینده‌های موجود در آب و همچنین تمیز کردن جداره‌ها و کف استخر مورد استفاده قرار می‌گیرد. استخرها به دلایل مختلف دچار آلودگی می‌شوند و فرایند تمیز کردن و نظافت آن‌ها به استفاده از ابزارهای اصولی نیاز دارد. میزان آلودگی‌های تجمع یافته در محیط استخرهای روباز بیشتر از استخرهای سر بسته است. این استخرها مستقیما در معرض آلودگی‌های محیط اطراف قرار گرفته و کثیف می‌شوند. آلودگی‌هایی مانند لجن و جلبک که با گذشت زمان بر روی سطح و دیواره‌های استخر پدیدار می‌شوند، استانداردهای مرتبط با پاکیزگی محیط را تحت تاثیر قرار می‌دهند‌. محیط استخر باید برای استفاده هر چه بهتر شناگران پاکیزه و تمیز باشد. در این هنگام از جاروهای استخری مناسب و پرتوان برای از بین بردن این آلودگی‌ها استفاده می‌شود تا همه ذرات معلق در آب، آلودگی‌های ته نشین شده در کف استخر و جلبک‌های انباشته شده بر روی دیواره‌ها جمع آوری و تمیز شوند‌.

آلودگی‌ها از هر راهی که وارد استخر شوند، زمینه بروز بیماری‌های برای افراد را فراهم می‌نمایند. آلودگی‌های موجود در آب و آلاینده‌هایی که بر روی دیواره‌ها و کف استخر ایجاد می‌شوند، باعث رشد و تکثیر میکرو ارگانیسم‌ها و قارچ‌ها خواهند شد. به این ترتیب میکروب‌ها و باکتری‌ها با بدن شناگران تماس پیدا کرده و به ایجاد عارضه‌های پوستی، گوارشی و تنفسی منجر می‌شوند. در صورت عدم وجود تجهیزات پاک کننده مناسب مانند جاروهای مخصوص در استخر، استخر شنا کارایی خود را از دست خواهد داد. استفاده از جاروهای استخر در تمامی استخرهای بزرگ و کوچک، رو باز و سر بسته، مجهز به سیستم تصفیه یا فاقد مدار تصفیه‌ای ضروری است. علا‌وه بر این لازم است استفاده از جاروها مطابق برنامه زمانی مشخص صورت گیرد. به عنوان مثال در استخرهای رو باز لازم است از جاروهای استخر هر هفته یا هر دو هفته بک بار برای تمیز کردن سطح، کف و دیواره‌های استخر استفاده شود.

فواید استفاده از جاروی استخر

همانطور که گفته شد، استفاده از لوازم استخر نظافتی جهت بهبود کیفیت آب و ایجاد استانداردهای بهداشتی معین لازم و ضروری است‌‌. جاروهای استخر ابزارهای کارآمدی هستند که با سازوکار مناسب شرایط لازم جهت پاکسازی آب، دیواره‌ها و کف استخر را فراهم می‌کنند. به همین جهت برای نظافت دوره‌ای استخر، از انواع جاروهای استخری استفاده می‌شود.

این دستگاه‌ها با قابلیت جمع آوری و نظافت ذرات و مواد معلق، سنگین و ته نشین شده در آب استخر، به شفاف شدن آب و تمیز شدن سطوح کمک‌ می‌کنند. این جاروها برای تمیز کردن جلبک‌های تشکیل شده بر روی دیوارها و کف استخر کمک کننده هستند.  بنابراین می‌توان به وسیله جاروی استخری، بقایای آلودگی‌های موجود در محیط که امکان نظافت آن‌ها به وسیله کفشور وجود نداشته است را بدون نیاز به تخلیه و تعویض آب استخر، حذف کرده و محیطی پاکیزه و تمیز به ارمغان آورد.

انواع جاروی استخری

به طور کلی جاروهای استخر در ۳ مدل به عرضه و استفاده می‌رسند:

 • جاروی استخری دستی
 • جاروی استخری نیمه اتوماتیک
 • جاروی استخری تمام اتوماتیک

جاروهای تمام اتوماتیک خود متشکل از سه نوع جارو هستند:

انواع جاروهای تمام اتوماتیک

 • جاروی تمام اتوماتیک مکنده
 • جاروی تمام اتوماتیک تحت فشار
 • جاروی تمام اتوماتیک رباتیک

در ادامه به معرفی و شرح مزایای استفاده از جاروی رباتیک استخر می‌پردازیم.

جاروی استخری تمام اتوماتیک رباتیک

این جارو یکی از تجهیزات و ابزارآلات جانبی برای نظافت و پاکسازی محیط استخر است. جاروی رباتیک یا خودکار از موتور پرقدرت، و بدنه‌ای مستحم و ضد آب و ساختاری سبک و قابل حمل تشکیل شده است. همانطور که از نام جاروهای استخری رباتیک مشخص است، این دستگاه‌ها به صورت اتوماتیک بر روی سطوح عمودی و افقی کف یا دیواره‌های استخر حرکت می‌کنند. این جاروها برای حرکت و پاکسازی آلودگی‌ها، بی‌نیاز از اوپراتور عمل می‌کنند و فرایند نظافت را بر روی تک‌ تک سطوح بدنه و کف استخر، چه سطحی و چه عمقی انجام خواهند داد.

عملکرد جاروی استخری تمام اتوماتیک یا رباتیک

این جاروها به جای چرخ از شنی مکنده برای حرکت رباتیک روی دیواره‌ها و کف استخر استفاده می‌کنند و فرایند پاکسازی سطوح مختلف را به شکل تمام خودکار و هوشمند به انجام‌ می‌رسانند. وقتی آب استخر به داخل جارو مکش می‌شود، فیلترهای کارتریج موجود در ساختار جاروی رباتیک حجم آب وارد شده را تصفیه کرده و مجددا به داخل استخر انتقال می‌دهد. به این شکل علاوه بر پاکسازی و تصفیه آب، از هدر رفت آب نیز ممانعت خواهد شد.

انواع جاروی رباتیک استخر
انواع جاروی رباتیک استخر

ویژگی ‌های جاروی استخری تمام اتوماتیک یا رباتیک

 • جاروهای تمام اتوماتیک یا رباتیک استخری، از ولتاژ 24V  استفاده می‌کنند. استفاده از ولتاژ پایین در این جاروها امکان نظافت استخر در زمان شنای شناگران را نیز فراهم‌ می‌کند. به این ترتیب هنگامی که جاروی رباتیک در حال کار نظافت استخر است، شناگران بدون وجود خطر برق گرفتگی می‌توانند به شنا کردن ادامه دهند.
 • برای استفاده از جارو استخری رباتیک به اتصال دستگاه به استخر نیازی نیست و می‌توان از هر منبع برقی برای روشن کردن این جارو استفاده نمود. در صورت عدم دسترسی به منبع برق نیز، جاروی رباتیک استخر قابلیت کارکرد با باتری مناسب را دارد.
 • جاروهای رباتیک استخر به ساکشن‌های خودکار مجهز هستند که از طریق خروجی ‌های برق زمینی و منابع ولتاژ پایین به فعالیت می‌پردازند. در صورتی که خروجی‌های جارو با هر گونه عدم تعادل الکتریکی مواجه شوند، برق دستگاه را به شکل اتوماتیک قطع خواهند کرد.
 • جاروهای اتوماتیک یا رباتیک نظافت استخر، از تجهیزات پرکاربرد و باکیفیت برای از بین بردن آلودگی‌های مختلف آب استخر به شمار می‌آیند. به عنوان مثال برای از بین بردن رنگ کدر آب استخر، ابتدا از مواد شیمیایی جداساز استفاده کرده و مقدار مناسبی از این ترکیبات را داخل آب استخر می‌ریزند. برای این کار می‌توان از محلول‌‌های نمکی جداساز نیز استفاده نمود. این محلول‌ها در نتیجه انجام واکنش‌های شیمیایی، یون‌های موجود در آب استخر را به بارهای مثبت و منفی تبدیل می‌کنند. به این ترتیب خاصیت چسبندگی ذرات معلق آب بیشتره شده و این ذرات به هم می‌پیوندند. با چسبیدن ذرات به هم، ذرات درشت‌تر و سنگین‌تری به وجود آمده و در کف استخر انباشته می‌شوند. سپس می‌توان از جاروی استخری رباتیک برای تمیز کردن و جدا کردن مواد ته نشین شده در استخر استفاده نمود.
 • جاروهای استخری اتوماتیک یا رباتیک در مقایسه با سایر جاروها یا ابزارهای مربوط به نظافت استخر از کیفیت، کارایی و قدرت تمیز کنندگی بالاتری برخوردار است. امکانات و مزایای این جاروها باعث می‌شود استفاده از آن‌ها برای کاربران راحت و مناسب باشد.
 • با توجه به امکانات و قابلیت‌های طراحی شده برای جاروهای استخری رباتیک، این ابزارهای تمیز کننده نسبت به سایر نمونه‌ها دارای قیمت بالاتری هستند.
 • باید توجه داشت که استفاده از جاروهای اتوماتیک و رباتیک برای تمیز کردن و پاکسازی آب و محیط استخرهایی که حجم بالایی از آلودگی و جلبک‌ها را در خود جای داده‌اند چندان مناسب نیست. علت این موضوع هم این است که در زمان پاکسازی و تمیز کردن استخر به وسیله جاروهای تمام اتوماتیک و رباتیک، مقداری از آلاینده‌ها به آب استخر برمی‌گردد. بنابراین در صورتی که حجم آلودگی‌های استخر زیاد باشد، آب کدر باقی خواهد ماند. به همین جهت معمولا برای نظافت استخرهایی که آلودگی زیادی دارند، از جاروی استخری دستی استفاده می‌شود‌.
مزایای جاروی رباتیک استخر
مزایای جاروی رباتیک استخر

مزایای استفاده از جاروی استخری رباتیک

 • برخلاف جاروهای دستی که برای حرکت دادن و استفاده از آن‌ها به کمک‌ گرفتن از نیروی دست فرد نیاز است، جاروهای رباتیک به شکل خودکار و بی‌نیاز قدرت و توان فرد بر روی سطوح حرکت می‌کنند.
 • در این دستگاه‌های تمیز کننده استخر، فیلترهای تصفیه آب کارتریجی وجود دارند که حجم معینی از آب استخر را به داخل خود کشیده، تصفیه می‌کند و دوباره به استخر انتقال می‌دهد. به این ترتیب فرایند تصفیه و پاکسازی با صرفه جویی در مصرف آب نیز همراه است.
 • همزمان با استفاده از این جارو برای تمیز کردن آب می‌توان در استخر شنا کرد.
 • جاروهای رباتیک در مقایسه با سایر جاروها دارای ابعاد و اندازه کوچک‌تر و وزن سبک‌تر هستند که استفاده و جابجایی آن‌ها را تسهیل می‌کند.
 • ظاهر زیبا و مدرن جاروهای تمام اتوماتیک رباتیک برای تمیز کردن محیط استخرهای لوکس و مجلل گزینه‌ای مناسب است.
 • عملیات تمیز کردن استخر با استفاده سازوکار خودکار جاروهای تمام اتوماتیک رباتیک با سرعت بیشتری انجام می‌شود.
 • با وجود این که جاروهای استخری رباتیک قیمت خرید بالاتری نسبت به سایر جاروهای استخری دارند اما با پرداخت مبلغ برای یک بار، دیگر هزینه‌های مربوط به دستمزد کارگران جهت نظافت استخر به وسیله جاروهای دستی بر صاحبین استخر تحمیل نخواهد شد. بنابراین خرید این جاروها در بلند مدت مقرون به صرفه است.
 • استفاده از جاروهای رباتیک با کارکرد اتومات برای تمیز کردن استخرهای وسیع و بزرگ گزینه مناسب و ایده‌آلی محسوب می‌شود‌.
 • استفاده از جاروی رباتیک به شکل خودکار انجام می‌شود. به این ترتیب که جارو برای یک بار در استخر قرار گرفته و بعد از پایان یافتن عملیات نظافت آن را از استخر خارج می‌کنند. به این ترتیب کار کردن با این جاروها نیازی به استفاده هفتگی یا ماهانه و فعالیت افراد برای نظافت ندارد.

کارکرد جاروهای رباتیک با جاروهای دستی چه تفاوتی دارد؟

جاروهای استخری رباتیک دارای فناوری جدید و کارآمد برای تمیز کردن آب و محیط استخرها هستند. در طول استفاده از این جاروها حجم آب موجود در استخر اتلاف نخواهد شد‌. علاوه بر این، در زمان کارکرد جاروهای استخری رباتیک، دسترسی به کف استخر جهت لایروبی و پاک کردن جلبک‌ها و آلودگی‌های انباشته شده آستن‌تر صورت می‌گیرد. جاروهای اتوماتیک و رباتیک بر خلاف جاروهای دستی به شکل خودکار عمیات نظافت را انجام می‌دهند و با قابلیت حرکت بر روی سطوح مختلف استخر، تمامی بخش‌های آلوده را به سرعت تمیز می‌کنند.

نحوه عملکرد این دستگا‌ه‌ها به واسطه ریموت مخصوص کنترل و تنظیم می‌شود. وجود سیستم تشخیص ساحل در جاروهای رباتیک آن‌ها را از نظر کارایی در سطح بسیار بالاتری نسبت به جاروهای دستی و معمولی قرار می‌دهد. وقتی این جاروها به لبه استخر می‌رسند، مجددا به سمت آب بازگشته و وارد خشکی نمی‌شوند. تمیز کردن و پاکسازی استخرهای بزرگ به واسطه ابزارهای دستی و قدیمی به صرف زمان، انرژی و هزینه زیادی نیازمند است. به همین جهت معمولا برای تمیز کردن استخرهایی با وسعت بزرگ، به جای استفاده از جاروهای دستی و سنتی از جاروهای تمام اتومات رباتیک استفاده می‌شود‌.

نتیجه گیری

جاروهای استخری از اساسی‌ترین و مهم‌ترین ابزارها برای نظافت و پاکسازی آب و محیط استخر محسوب می‌شوند. این ابزارها با سازوکار مناسب امکان پاکسازی سطوح مختلف را فراهم کرده و آثار لجن، جلبک و سایر آلودگی‌های انباشته شده در این محیط را از بین می‌برند. در میان انواع جاروهای مربوط به نظافت استخر، نوع رباتیک جاروهای تمام خودکار دارای امکانات و قابلیت‌های بیشتری برای انجام سریع و دقیق عملیات پاکسازی استخر هستند. این جاروها با عملکرد اتوماتیک و بدون هدررفت آب به پاکسازی آب، دیواره‌ها و کف استخر کمک می‌کنند. با وجود این که قیمت خرید جاروهای استخری تمام اتومات رباتیک در قیاس با سایر جاروهای تمیز کننده استخر بالاتر است، اما مزایای استفاده از این جاروها خرید آن‌ها را مقرون به صرفه می‌کند. جاروهای رباتیک برای تمیز کردن استخرهای وسیع گزینه‌ای ایده‌آل هستند اما بهتر است برای پاکسازی و نظافت محیط استخرهایی که به حجم بالایی از آلاینده‌ها آلوده شده‌اند، از جاروهای رباتیک استفاده نکنید‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *