سرمایشی

با راه های کاهش مصرف برق کولر گازی آشنا شوید

راه های کاهش مصرف برق کولر گازی

چگونه مصرف برق کولر گازی را کاهش دهیم؟ آیا قبض برق شما در ماه های تابستان به شدت افزایش میابد؟ با افزایش دما، ممکن است یک جهش مرتبط در استفاده از کولر گازی شما ایجاد شود. هر چه مدت بیشتری کولر گازی خود را روشن نگه دارید، انرژی بیشتری مصرف می کنید. به زودی، قبض برق سر به فلک خواهد زد. در ادامه ما شما را با راه های کاهش مصرف برق کولر گازی آشنا خواهیم کرد.

راه های کاهش مصرف برق کولر گازی

برای آنکه بتوانید مصرف برق کولر گازی را کاهش دهید، می توانید از راه های زیر استفاده نمایید:

راه های کاهش مصرف برق کولر گازی
راه های کاهش مصرف برق کولر گازی

دمای تنظیم شده را بالا ببرید

یکی از مهم ترین راه های کاهش مصرف برق کولر گازی، افزایش دمای تنظیم شده کولر اسپلیت است. شما می توانید با افزایش تنظیمات دما در ترموستات، بار کاری کولر گازی خود را کاهش دهید. اکثر افراد معمولا نمی توانند تفاوت بین تغییرات جزئی دما را تشخیص دهند. با افزایش نیم درجه یا یک درجه کامل ترموستات بالاتر از حد معمول شروع کنید. به خود فرصت دهید تا با این دمای جدید سازگار شوید و آنگاه ببینید که آیا دما برای شما مناسب است یا خیر!

از اینکه با این تکنیک می توانید در مصرف برق کولر گازی خانگی صرفه جویی کنید، شگفت زده خواهید شد. با این حال، ممکن است کمی هوای منزل گرم تر از آنچه که مد نظر دارید، باشد. اما توجه داشته باشید که این روش یکی از راه هایی است که شما می توانید به کمک آن، صرفه جویی در مصرف برق را بیشتر تجربه کنید و قبض برق کمتر شود. البته نباید آنقدر دما را بالا ببرید که به طور کلی اثرات خنک کنندگی کولر گازی را کم کنید.

کولر گازی را تمیز نگه دارید

تعمیر و نگهداری منظم سیستم تهویه مطبوع کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که دستگاه همچنان به طور موثر کار می کند. این کار را با تمیز کردن فیلتر کولر گازی شروع کنید. اگر فیلتر با خاک، گرد و غبار و زباله مسدود شده باشد، هوا نمی تواند به راحتی جریان یابد. با توجه به این محدودیت جریان هوا، به این ترتیب کولر گازی باید سخت ‌تر کار کند و در نتیجه انرژی بیش از حد مصرف می شود. به این دلیل به شما توصیه می کنیم که بسته به مدل کولر گازی، هر ماه وضعیت فیلترها را مورد بررسی قرار داده و در صورت کثیف بودن آن ها را تعویض و یا تمیز کنید.

به همین ترتیب، باید کویل های کندانسور کولر گازی را نیز تمیز کنید. این قطعات دائما در معرض گرد و غبار هستند که بر کارایی دستگاه تاثیر می گذارد. برای تمیز کردن کویل ها، زباله های قابل مشاهده را بردارید و با شلنگ روی دستگاه آب بپاشید تا تمیز شوند.

برنامه ای منظم برای تعمیر و نگه داری از کولر گازی داشته باشید

از دیگر راه های کاهش مصرف برق کولر گازی، سرویس به موقع کولر اسپلیت است. با استفاده مکرر، کولر گازی شما ممکن است دچار مشکلات فنی شود که بر عملکرد و کارایی آن تاثیر می گذارد. برای اطمینان از اینکه کولر گازی و اسپلیت به خوبی کار می کند، باید بازرسی های تخصصی و کارهای تعمیر و نگه داری را به طور مرتب انجام دهید.

این کار به شما این امکان را می دهد که مشکلات کوچک را زودتر برطرف کرده و قطعات فرسوده را جایگزین کنید. پس حتما برنامه ای برای تعمیر و نگهداری کولر گازی برنامه ای منظم داشته باشید تا مصرف انرژی این سیستم ها را به حداقل برسانید.

راه های کاهش مصرف برق کولر گازی
راه های کاهش مصرف برق کولر گازی

از ترموستات های هوشمند کمک بگیرید

گاهی ممکن است بیشتر از آنچه نیاز دارید از کولر گازی خود استفاده کنید و در نتیجه شاهد قبض برق بالاتری باشید. به عنوان مثال، کولر گازی شما ممکن است همچنان با ظرفیت کامل کار کند، حتی زمانی که خارج از خانه هستید. تنظیم دمای کولر گازی می تواند صرفه جویی در مصرف انرژی کولر گازی را به همراه داشته باشد.

استفاده از ترموستات هوشمند به شما امکان می دهد دمای خانه خود را تنظیم کنید. شما می توانید بر اساس زمان کارکرد کولر گازی تصمیمات اقتصادی بگیرید. این نوع ترموستات به شما امکان می ‌دهد تا برنامه‌ های پیش‌ فرض را در اختیار کولر گازی قرار دهید تا بیش از اندازه کار نکنند.
همچنین می توانید کولرهای گازی با کیت اینورتر خریداری نمایید تا کمپرسور کولر گازی بیش از اندازه کار نکند. با این کیت ها، پس از آنکه کولر گازی به دمای تنظیم شده از سوی شما رسید، کمپرسور خاموش خواهد شد و در نتیجه کولر گازی کمتر کار می کند.

دریچه های اتاق های بلااستفاده را ببندید

کولر گازی زمانی که نیاز به خنک کردن فضای بزرگ داشته باشد، انرژی بیشتری مصرف می کند. به همین دلیل، بستن دریچه ‌های هوا در اتاق ‌های بلااستفاده ایده خوبی برای کاهش مصرف برق کولر گازی است. از آنجایی که هوای خنک در قسمت های پایین جمع می شوند، به شما پیشنهاد می کنیم در بخش های پایینی فضا تمامی خروجی ها را ببندید و دریچه هایی که می توانند هوای خنک را بیرون ببرند، مسدود کنید.

از پنجره های دوجداره استفاده نمایید

باید پنجره های خانه را چک کنید که آیا هوا از آن ها عبور و مرور می کند؟ اگر این طور است باید پنجره های قدیمی که بد مهر و موم شده اند را با پنجره های جدید جایگزین کنید. بدون تردید بهبود وضعیت پنجره ها می تواند کمک شایانی به مصرف برق کولر گازی کند. همچنین می توانید پنجره ها را با پرده بپوشانید تا هوای خنک از پنجره ها خارج نشوند.

در روزهایی که هوا خنک است، از پنکه ها استفاده کنید

لزومی ندارد که در تمامی روزهای گرم، از کولرهای گازی استفاده نمایید. می توانید در روزهایی که هوا خیلی گرم نیست، از پنکه استفاده کنید. به این ترتیب می توانید میزان مصرف انرژی کولرهای گازی را کنترل نمایید.

سخن پایانی

همان طور که خواندید، شما می توانید از این راه ها برای کم کردن مصرف برق کولر گازی استفاده نمایید. البته با خرید کولرهای گازی باکیفیت با کیت اینورتر می توانید مصرف برق کولر گازی و اسپلیت را تا حد زیادی کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *