سرمایشی

همه چیزهایی که باید درباره پرده هوا بدانید

پرده هوا چیست

پرده هوا چیست؟ پرده هوا یا Air Curtain را می ‌توان لایه‌ ای از جریانات هوا دانست که به جدا سازی دو محیط از یکدیگر می ‌پردازد. استفاده از این جریان‌ هوای دمنده می ‌تواند برای ممانعت از ورود حشرات، جلوگیری از داخل شدن آلاینده‌ ها و یا ایجاد عایق حرارتی مناسب صورت گیرد. دستگاه‌ های پرده هوا در محیط‌ های صنعتی، ساختمان ‌های تجاری و اماکن اداری به منظور تفکیک محیطی از محیط دیگر مورد استفاده قرار می‌ گیرند. در ادامه این مقاله شما را بیشتر با پرده هوا، انواع آن، کاربردهایی که دارد و مزایای این سیستم تهویه ‌ای آشنا می‌کنیم‌.

آشنایی با پرده هوا

چنانچه قصد دارید محیط فروشگاه، اتاقی مخصوص از اداره، فضای درمانگاه یا رستوران را از محیط خارجی جدا کنید، می ‌توانید به نصب پرده هوا در بخش ورودی این فضاها بپردازید. به این ترتیب با گشوده شدن درب فضای مورد نظر، پرده هوا به شکل خودکار فعالیت خود را آغاز می‌ کند‌. پرده هوا را غالبا در بخش فوقانی درب‌ های ورودی تعبیه می ‌کنند تا جریانات هوا را در جهت افقی یا عمودی به واسطه قدرت فن در محیط انتقال دهد. در برخی مواقع نیز دستگاهی مکنده را بر روی زمین و در مقابل دستگاه دمنده (فن) که بر روی درب نصب شده است قرار می ‌دهند تا چرخه دمش و مکش به ایجاد پرده ‌ای از جریانات هوای یکپارچه منجر شود.

پرده هوا
پرده هوا

انواع پرده هوا

به طور کلی پرده‌ های هوا را بر حسب مکان استفاده و نوع کاربردی که در این اماکن دارند در دو گروه دسته‌ بندی می ‌کنند:

پرده هوا صنعتی

این نوع پرده‌ های هوایی در اماکن صنعتی کاربرد دارند و طراحی و تولید آن ‌ها به شکل اختصاصی صورت می ‌گیرد. مصرف انرژی در این نوع پرده‌ ها به سبب ابعاد وسیع و توان بالایی که در ایجاد جریانات هوا دارند، بیشتر است.
لازم به ذکر است که میزان توان فشار باد و همچنین مکانی که برای نصب و جاگیری پرده هوایی در نظر گرفته شده است تعیین کننده ابعاد این دستگاه می ‌باشد. لذا با توجه به فاکتورهای یاد شده، اندازه پرده هوایی را در هنگام طراحی تعیین می‌ کنند.

ویژگی پرده ‌های هوای صنعتی

 • مورد استفاده در پروژه ‌ها و ساختمان‌ هایی با وسعت و ارتفاع بالا
 • دارای فن با قدرت هوادهی زیاد
 • میزان مصرف انرژی بالا

پرده هوایی اداری – تجاری

بدیهی است که میزان مصرف انرژی در پرده‌ های هوای اداری – تجاری باید به نسبت پرده‌ های هوای صنعتی کمتر باشد و علاوه بر برخورداری از ابعاد مناسب، فضای کمتری را اشغال نماید.
پرده‌ های هوای اداری – تجاری معمولا طراحی ظاهری زیباتری داشته و به ایجاد مولفه‌ های بصری مناسب در آن‌ ها توجه می‌ شود‌. بعضی از مدل‌ های این نوع پرده‌ ها قابلیت مجهز شدن به کویل ‌های حرارتی را دارند تا در روزهای سرد سال به ایجاد گرمایش کافی در محیط بپردازند.

ویژگی پرده‌ های هوایی اداری – تجاری

 • دارای ظاهری لوکس و مدرن
 • تنوع در مدل و رنگ ‌بندی
 • امکان اتصال به کویل و هیترهای گرمایشی

نحوه عملکرد پرده هوا

این نوع پرده‌ ها جریانات هوا را به سمت پایین دمیده و به شکل عایق هوایی از هدر رفت انرژی ممانعت می ‌کنند. این پرده‌ ها بدون اینکه فضای مفیدی از محیط را اشغال کنند یا سبب انسداد مجاری ورودی شوند، قادر به جداسازی و تفکیک دو محیط با دمای مجزا از یکدیگر خواهند بود.
این دستگاه ‌ها امروزه به یکی از کاربردی ‌ترین سیستم‌ ها در اماکن شلوغ و پر ازدحام تبدیل شده ‌اند. زمانی که پرده هوا در قسمت بالای درب ورودی اماکن عمومی تعبیه می‌ شود، باز و بسته شدن ‌های متعدد درب ساختمان در طول روز با اتلاف انرژی همراه نخواهد بود و از این رو به میزان قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه جویی به عمل خواهد آمد.
البته در کنار جلوگیری از مصرف بی ‌رویه انرژی، در هنگام استفاده از این دستگاه شاهد اعمال اثر مزایایی مانند عدم ورود گرد و غبار و حشرات نیز خواهید بود و به این ترتیب هوایی مناسب و خوشایند در محیط داخلی ایجاد می ‌شود.
از آنجایی که طراحی خاص پرده‌های هوا امکان پرتاب باد به شکل افقی و عمودی را فراهم می‌ کند، محل نصب آن‌ ها در بخش بالایی یا کناری درب وروی تعیین می ‌شود تا باز و بسته شدن این درب منجر به شروع فعالیت سیستم و ایجاد جریان هوایی یکپارچه شود.
ابعاد و شکل ظاهری پرده هوایی با توجه به نوع درب ورودی و مکان مورد نظر تعیین می ‌شود و می ‌توان این دستگاه را بسته به شرایط موجود و ویژگی ‌های مکان یاد شده به صورت انحصاری از کارخانه تولید کننده سفارش داد.

اجزای تشکیل دهنده پرده هوا

همانطور که پیش ‌تر اشاره شد، پرده ‌های هوایی از فنی با توان هوادهی بالا که در سقف نصب شده و دستگاهی مکنده با قدرت مناسب در کف تشکیل شده‌ اند و این ساختار در کنار سادگی، کاربردی منحصر به فرد دارد. در جریان فعالیت دستگاه مکنده و دمنده، لایه ‌ای یکدست از جریانات هوا به وجود می ‌آید که به شکل مداوم دو محیط سرد و گرم را از هم تفکیک می ‌کند. این دستگاه ‌ها در انواع کویل دار و فاقد کویل تولید و عرضه می‌ شوند.

پرده هوایی در چه مکان‌ هایی کاربرد دارد؟

این نوع پرده‌ ها را معمولا در اماکن شلوغ و پرتردد نصب می‌ کنند تا ضمن ایجاد تهویه مطبوع در محیط، از هدر رفت انرژی به میزان قابل اعتنایی کاسته شود. لذا اصلی ‌ترین اهداف برای نصب و استفاده از این سیستم ‌ها ممانعت از اتلاف انرژی، ایجاد هوایی خوشایند و مطلوب و در عین حال تفکیک دو فضا با محدوده دمایی مختلف است. از مهم ‌ترین اماکنی که استفاده از پرده‌ هوایی در آن‌ ها مشاهده می شود، می ‌توان موارد زیر را نام برد:

 • فروشگاه‌ ها و مراکز خرید
 • فروشگاه‌ های مواد غذایی و خوراکی
 • کارخانه‌ های تولید و پخش مواد غذایی، فرآورده‌ های لبنی و محصولات پروتئینی
 • گرمخانه ‌ها
 • سردخانه‌ های نگهداری گوشت و مواد غذایی
 • کارخانه‌ های تولید محصولات دارویی
 • آشپزخانه‌ ها، مطبخ‌ ها و رستوران‌ های بزرگ
 • بیمارستان‌ ها و درمانگاه ‌ها
 • هتل‌ ها
 • فرودگاه ‌ها
 • ساختمان ‌های اداری مانند بانک ‌ها
 • موزه ‌ها

استفاده از پرده هوا چه مزایایی دارد؟

از اتلاف انرژی جلوگیری می ‌کند

از مهم‌ ترین و اساسی ‌ترین مزایای استفاده از پرده ‌های هوایی، صرفه‌ جویی در انرژی و ممانعت از هدر رفت آن است. این دستگاه ‌ها می ‌توانند دو محیط با میزان دمای متفاوت را از یکدیگر تفکیک کنند و به این ترتیب زمانی که درب ورودی اماکن عمومی به صورت مکرر در طول روز باز و بسته شود، در محدوده زمانی کوتاهی، مقداری از هوا بین دو محیط مبادله شده و انرژی جابجا می‌ شود. اما با وجود پرده هوایی و لایه‌ ۳ تا ۵ سانتی متری که از جریانات هوا ایجاد می‌ کند، این جابجایی دما امکان پذیر نبوده و تنیجتا از اتلاف انرژی جلوگیری می ‌شود.

از ورود آلاینده ‌ها ممانعت می ‌کند

فضای خارجی سرشار از گرد و غبار، ریز گردها، ذرات چربی، دود و گازهای خطرناک است. باز و بسته شدن درب ورودی، با داخل شدن این آلودگی ‌ها به محیط درونی همراه خواهد بود، اما با وجود پرده هوا، عایقی مناسب بین فضای داخلی و خارجی ایجاد می ‌شود که با ممانعت از ورود آلودگی ‌ها به درون محیط، فضایی خوشایند و پاکیزه به ارمغان خواهد آورد.

مانع از ورود حشرات می ‌شود

بهداشت و پاکیزگی هوا امری ضروری در محیط‌ های عمومی، خصوصا فضای بیمارستان‌ ها، رستوران ‌ها و فروشگاه‌ های مواد غذایی محسوب می ‌شود. بنابراین چنانچه با باز و بسته شدن درب ورودی این اماکن، حشرات موذی به محیط راه یابند، بهداشت فضا به خطر افتاده و این حشرات با ایجاد مزاحمت برای افراد دردسر ساز می‌ شوند. تعبیه پرده هوا در قسمت ورودی این محیط ‌ها، از ورود حشرات ممانعت کرده و سبب می ‌شود هوایی تمیز، عاری از حشرات و جانواران موذی در فضا به جریان بیفتد.

چرخه هوای محیط را حفظ می ‌کند

بدیهی است که هوای سرد به دلیل سنگین بودن در قسمت پایین محیط باقی می‌ ماند و هوای گرم و سبک به سمت بالا حرکت می‌ کند. استفاده از پرده هوا سبب می ‌شود که این جریانات هوای سرد و گرم در نقطه ‌ای خاص تجمع پیدا نکنند و در تمام بخش‌های محیط به چرخش درآیند‌‌. لذا جریان هوایی متوازن و یکچارچه ‌ای در محیط ایجاد شده و نیازی به اتلاف انرژی برای استفاده از تجهیزات گرمایشی نخواهد بود.

هوای خوشایند داخلی حفظ می ‌شود

نصب پرده هوایی در اماکن عمومی سبب می ‌شود عایقی مناسب در محیط ایجاد شده و از ورود هوای نامطبوع خارجی به داخل جلوگیری شود تا جریانات هوای مطلوبی که در فضای داخلی وجود دارد به خوبی حفظ شود.

در هنگام انتخاب و خرید پرده هوایی نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

به منظور ایجاد بهره ‌وری بیشتر از دستگاه پرده هوایی، مدلی را انتخاب کنید که بتواند تمام قسمت‌ های درب و منافذ آن را به خوبی پوشش دهد.
پیش از خرید لازم است انتظارات خود از دستگاه و نوع استفاده خود از این سیستم را مشخص کنید.
برخی از انواع پرده‌ های هوای برای ایجاد سهولت بیشتر جهت تولید حرارت مطبوع در روزهای سرد سال مجهز به کویل و برخی از آن ‌ها دارای آب‌پاش یا اسپری آب هستند. لذا لازم است در هنگام خرید امکانات و آپشن ‌های دستگاه را به دقت بررسی کنید.
توجه داشته باشید که با انتخاب نمونه ‌ای مناسب از یک پرده هوایی می ‌توانید در میزان مصرف انرژی صرفه ‌جویی کرده و محیطی عاری از آلودگی ایجاد کنید.
کاربرد دستگاه و نوع استفاده شما از آن باید در مطابقت با یکدیگر قرار داشته باشد؛ مثلا پرده هوای اداری – تجاری با قدرت دمندگی بالا را نباید در ارتفاع کم نصب کنید چراکه این میزان از دمندگی و انتشار جریانات هوا مطلوب نخواهد بود. ضمنا چنانچه پرده هوایی با توان دمندگی پایین را انتخاب کنید، این سیستم در برابر ورود جریان ‌های هوای سرد کارایی کافی را نخواهد داشت.

سخن پایانی

پرده هوا یکی از سیستم های تهویه مطبوع است که کارایی مختلفی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این محصول و دریافت مشاوره، با کارشناسان ما در بهارتهویه تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *