سرمایشی

علت کم‌ شدن پرتاب باد کولر گازی

علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی

امروزه به علت کارکرد و قدرت منحصر‌به‌فرد کولر‌های گازی بسیاری از افراد از ‌این‌ دستگاه برای تهویه مطبوع استفاده می‌نمایند. کولر‌های گازی همچون سایر سیستم‌های خانگی به رسیدگی و بررسی‌هایی دوره‌ای نیاز دارند. شاید بسیاری از افراد به هنگام استفاده از این سیستم با پرتاب کم‌ باد کولر گازی روبه رو شوند. این ضعف در کولر‌های گازی به عواملی همچون کثیف شدن بلوور فن، فیلتر، اواپراتور و دیگر مواردی از این قبیل وابسته است. در این مقاله به بیان مطلبی در ارتباط با علت کم‌ شدن پرتاب باد کولر گازی می‌پردازیم.

‌نکات مهمی که حین کم‌ شدن پرتاب باد کولر گازی باید بدانید

یکی از مشکلات و ضعف‌های رایج در عملکرد کولر‌های گازی کم‌شدن پرتاب باد است. برای رفع این ضعف باید عوامل و نکات مختلفی بررزسی و ارزیابی شوند. زیرا عوامل بسیاری در سیستم کولر‌های گازی بر کم‌شدن پرتاب باد تاثیر دارند. از علت‌های کم‌شدن پرتاب شدن باد کولر‌های گازی می‌توان به مواردی همچون گرفتگی اواپراتور، کثیفی فیلتر، خرابی برد و کثیفی بلوور فن را اشاره نمود.

البته باید توجه داشت که برای رفع این مشکلات در مرحله اول باید نسبت به این موارد و یا عوامل شناخت کافی داشت. از برخی موارد برای رفع مشکل پرتاب باد می‌توان به مواردی همچون فع گرفتگی و تمیز کردن اواپراتور، فیلتر و بلوور فن و عیب‌یابی و تعمیر برد الکترونیکی را اشاره نمود. با این علت و راهکار‌ها می‌توان تا حدی با مشکل پیش‌آمده آشنا شد و سپس به رفع آن اقدام نمود.

آشنایی با عملکرد پرتاب باد کولر گازی

در این قسمت از مطلب به بیان عملکرد پرتاب باد کولر گازی می‌پردازیم تا با بخش‌های آن آشنا شوید.

– در ابتدا باید بد‌انید که یک بخش به نام موتور فن در سیستم کولر‌های گازی وجود دارد. این بخش وظیفه تولید و ایجاد باد را برعهده داشته و عملکرد این قسمت بسیار مهم و موثر است.

– به همین دلیل در مواردی که با مشکل پرتاب باد و یا هر مشکلی از این قبیل مواجهه خواهید شد باید در ابتدا به بررسی موتور فن بپردازید.

– موتور فن کولر‌های گازی از یک خازن برخوردار بوده که این قطعه قابل تعویض و تعمیر است. همچنین اگر بلبرینگ‌های این قسمت با مشکل مواجهه شده باشد می‌توانید به آسانی بدون هر نوع درد سری به تعویض این قطعه اقدام نمایید.

– به هنگام تعویض خازن و نصب خازن جدید حتما باید به این نکته توجه داشته باشید که بر سر جای خود قرار گیرد. زیرا در صورت عدم قرار‌گیری خازن بر جای خود موتور فن کولر‌های گازی داغ خواهد شد.

– اما اگر متوجه آن شده‌اید که مشکل از سیم پیچی دستگاه است باید با یک تکنسین و متخصص ماهر در این حرفه مشورت نمایید.

– پس باید به سرویس به موقع کولر‌های گازی توجه داشته باشید زیرا این کار از اهمیت بسیاری برخوردار است.

علت کم ‌بودن پرتاب کم‌ کولر گازی

شاید در بسیاری از مواقع با این مشکل مواجهه شده باشید و به دلیل عدم اطلاعات کافی در‌این‌باره تنها سرعت کولر را افزایش دهید. باید گفت که انجام آن کار صحیحی نبوده تاثیری در پرتاب باد کولر گازی ندارد. زیرا دلایل کم‌بودن پرتاب باد کم‌کولرگازی به موارد و عوامل بسیاری وابسته است. جهت رفع این مشکل باید تمامی عوامل و موارد مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرند. از عواملی که موجب کم‌شدن پرتاب باد شده و باید در مدت زمانی کوتاه مورد بررسی قرار گیرند می‌توان به عواملی همچون ایراد در برد، انسداد فیلتر، کثیفی اواپراتور و حتی کثیف شدن فن بلوور را اشاره نمود. کاربران با بررسی این موارد و با داشتن اطلاعات کافی می‌توانند به بر طرف نمودن مشکل اقدام نمایند.

چند علت قابل پیش‌بینی برای کم ‌شدن پرتاب باد کولر گازی

دلایل و علت‌های کم‌شدن پرتاب باد در کولر‌های گازی کم‌بوده و قابل بررسی هستند. کاربران با پیدا کردن هر چه زودتر آن مشکل می‌توانند به رفع هر چه سریع‌تر آن اقدام نمایند. چهار علت برای ضعیف شدن پرتاب باد کولر‌های گازی وجود داشته که می‌توان به کثیف شدن فیلتر، کثیفی بلوور فن، رفتگی در اواپراتور و مشکل در برد الکترونیکی را اشاره نمود. کاربران با دانستن این موارد و اطلاعات کافی در‌این‌باره می‌توانند به بر طرف نمودن مشکل اقدام نمایند. در این قسمت از مطلب به بیان هر یک از علت‌های پرتاب کم‌کولرهای گازی می‌پردازیم.

کثیف شدن فیلتر

یکی از بخش‌ها و یا قسمت‌های مهم در هر کولر گازی، فیلتر‌های تعبیه شده در سیستم این دستگاه است. فیلتر‌ها قطعاتی مهم هستند که از ورود هر‌گونه گرد‌و‌غبار و آلودگی به درون کولر گازی جلوگیری نموده و در عملکرد هر چه بهتر کولر نقش بسیاری دارد. عدم توجه به این قطعه و کثیف شدن بیش‌از‌اندازه و عدم تعویض و یا تمیز کردن فیلتر منجر به پرتاب باد کم‌در کولر‌های گازی خواهد شد. پس هر‌چند مدت یکبار به شست و شو و یا تعویض این قطعه در کولر‌های گازی اقدام نمایید.

کثیفی بلوور فن

بلوور فن نام یک قطعه در سیستم کولر‌های گازی است که وظیفه جریان هوا و ایجاد هوایی خنک را بر عهده‌دارد. شکل ظاهری این قطعه به‌صورت استوانه‌ای بوده که با گذشت زمان گرد‌و‌غبار به خود می‌گیرد. وجود گرد‌و‌خاک بر روی این قطعه از عملکرد مطلوب آن جلوگیری نموده و منجر به کاهش پرتاب باد در کولر‌های گازی خواهد شد.

گرفتگی اواپراتور

هنگامی که فیلتر‌های تعبیه شده درون سیستم محصول کارایی خود را از دست دهند، گرد‌و‌غبار به درون سیستم کولر‌های گازی و یا اواپراتور نفوذ پیدا می‌کنند. هرچه میزان گرد‌و‌غبار در اواپراتور بیش‌تر باشد عملکرد و بازدهی مطلوب و صحیح دستگاه روز‌به‌روز ضعیف‌تر خواهد شد.

ایراد در برد

در صورتی که تمامی موارد بالا بررسی شد و مشکلی از این قطعات نبود باید دانست که ایراد در برد است. برد یک قطعه در سیستم کولر‌های گازی است که وظیفه آن فرمان به سایر سیستم‌های دستگاه است. در صورت هر‌گونه اختلال در این قطعه سایر عملکرد‌های کولر تضعیف شده و باید به بررسی و تعمیر آن اقدام نمایید.

رفع مشکل کم‌شدن فشار یا پرتاب باد کولرگازی

اگر به‌دنبال رفع مشکل کم‌شدن فشار یا پرتاب باد کولرگازی هستید، پس به موارد زیر توجه نمایید.

– در ابتدا برای بر طرف شدن مشکل باید به تمیز کردن اواپراتور و فیلتر‌های آن اقدام نمایید.

– می‌توانید قسمت بلوور اواپراتور را بوسیله یک آب پاش تمیز نمایید. به دلیل آن که این قسمت از کولر‌های گازی بشدن حساس است پس توصیه شده که به این قطعه دست نزنید.

– سپس بخش اواپراتور را با دقت بررسی نوده و به بر طرف کردن گرد‌و‌غبار در این محیط اقدام نمایید.

– در آخر برد الکترونیکی را بررسی نموده و در صورت مشاهده آسیب در این قطعه به تعمیر و یا تعویض آن اقدام نمایید.

نتیجه‌گیری

در این مطلب به بیان کامل مواردی که به‌کاربران برای دلایل و علت‌های کاهش پرتاب باد کولر گازی کمک می‌کردند بیان نمودیم. افراد با خواندن این موارد می‌توانند دلایل پرتاب باد کم‌کولر خود را بررسی نموده و اقدام به رفع آن نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *