لوازم جانبی

راهنمای جامع تعمیر پمپ درین کولر گازی

تعمیر پمپ درین کولر گازی

تعمیر پمپ درین کولر گازی چگونه است؟ سیستم‌های خنک کننده‌ای مانند کولرهای گازی جزء پرکاربردترین و پرفروش‌تریت تجهیزات برودتی و حرارتی به شمار می‌آیند. کولرهای گازی از سیستم‌های الکتریکی و مکانیکی متعددی تشکیل شده‌اند که هر یک دارای کارکردی مشخص و تعیین شده در دستگاه هستند. یکی از اصلی‌ترین اجزای تشکیل دهنده کولر گازی پمپ درین است که خروج و تخلیه آب از کولر را تسهیل می‌نماید.

در برخی موارد ممکن است استفاده غیر استاندارد یا بی‌توجهی به مراقبت مناسب از پمپ درین باعث بروز مشکلاتی در کارکرد این بخش از دستگاه کولر گازی شود. در این صورت لازم است برای تعمیر و رفع ایرادات ایجاد شده در این قسمت از سیستم اقدام نمایید. در ادامه این مقاله علاوه بر معرفی و توضیح متداول‌ترین نواقص قابل وقوع برای پمپ درین کولر گازی، راهنمای تعمیر و رفع ایرادات ایجاد شده برای این قطعه از سیستم را ارائه می‌دهیم.

پمپ تخلیه اسپلیت (درین)‌ چیست؟

پمپ درین به عنوان یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین اجزای تشکیل دهنده سیستم تخلیه آب کولر گازی، به تسهیل خروج جریان آب از دستگاه کمک‌ می‌کند. اهمیت کارکرد پمپ درین خصوصا در زمانی که امکان تخلیه حجم آب تجمع یافته در دستگاه به محیط خارج وجود ندارد مشخص می‌شود. ممکن است برای تخلیه آب کولر گازی به عبور آب از مجرایی سر بالا نیاز باشد و یا پنل دستگاه و دیوار بیرونی فاصله زیادی از یکدیگر داشته باشند؛ در این صورت به اهرمی خاص برای انتقال آب کولر گازی به فضای خارجی احتیاج خواهد بود.

پمپ درین سیستمی است که با توجه به کم بودن میزان فشار آب و به جهت تخلیه مصنوعی آب کولر گازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. چنانچه کارکرد این پمپ به هر دلیل دچار مشکل شود، لازم است در اسرع وقت برای مرتفع کردن مشکل ایجاد شده وارد عمل شوید. در این صورت بهتر است برای رفع مشکل پمپ درین از تخصص تکنسین ماهر که در این زمیته فعالیت دارد استفاده‌ نمایید. با این وجود مطالعه راهنمای عیب یابی و تعمیر پمپ درین که در این مقاله ارائه می‌شود نیز می‌تواند به شما برای حل مشکلات ایجاد شده کمک کند.

تعمیر پمپ درین کولر گازی
تعمیر پمپ درین کولر گازی

رایج‌ترین مشکلات پمپ درین کولر

انواع مختلفی از پمپ‌های درین وجود دارند که به لحاظ ساختار تفاوت‌های اندکی با یکدیگر دارند. تفاوتی که میان انواع پمپ‌های درین کولر اسپلیت وجود دارد در روش‌های تعمیر و عیب یابی آن‌ها موثر خواهد بود. بنابراین لازم است با در نظر گرفتن تفاوت‌های جزئی میان ساختار پمپ‌های درین نسبت به عیب یابی و رفع عیوب ایجاد شده در کارکرد آن‌ها اقدام به عمل آورید.

زمانی که پمپ درین کولر اسپلیت دچار مشکل شده و کارکرد مناسبی نداشته باشد، بروز ایراد در این سیستم با نشانه‌هایی مشخص می‌شود. توجه داشته باشید که کارکرد پمپ درین در سیستم کولر گازی با تولید صداهایی همراه است. چنانچه صدای کارکرد این بخش از کولر شنیده نشود، امکان ایجاد خرابی در پمپ درین وجود دارد. نشانه‌های ناشی از ایجاد مشکل در کارکرد پمپ درین کولر گازی شامل موارد زیر است:

  • عدم کارکرد پمپ
  • نشت آب از کولر گازی

راهنمای تعمیر پمپ درین کولر گازی

در ادامه می توانید راهنمای تعمیر پمپ تخلیه اسپلیت را بخوانید:

نصب صحیح پمپ درین

در بسیاری از موارد، عدم نصب صحیح پمپ درین دستگاه توسط نصاب باعث می‌شود تا این پمپ به درستی کار نکند یا در صورت کارکرد نشانه‌هایی نظیر چکه کردن و نشت آب کولر گازی در داخل اتاق مشاهده شود. چنانچه به تازگی اقدام به راه اندازی کولر گازی یا نصب پمپ درین آن کرده‌اید، لازم است از نصب مناسب پمپ درین و جایگیری درست آن اطمینان حاصل نمایید. بنابراین پیش از هر اقدام دیگر ابتدا پمپ درین سیستم خود را چک کنید.

بررسی شلنگ مخصوص پمپ درین

شلنگی که به کولر گازی وصل می‌شود، قسمت مهمی از سیستم تخلیه آب پمپ درین بوده و در کارکرد مناسب این بخش موثر است. ممکن است به دلایل مختلف مانند انباشت رسوبات، شلنگ متصل به کولر گازی دچار انسداد شده یا به دلایل دیگر دچار مشکل شود. از آنجایی که سالم بودن شلنگ در کارکرد درست پمپ درین اثر دارد خرابی شلنگ باعث عدم کارکرد صحیح پمپ درین خواهد شد که در این صورت باید برای تعمیر پمپ اقدام کنید.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که به مسدود شدن شلنگ کولر گازی منجر می‌شود، انباشت گرد و خاک و حجم غباری است که از محیط خارج وارد مجرای تخلیه آب کولر شده و به دیواره‌های آن چسبیده‌اند. به این شکل شلنگ کولر گازی حجم استاندارد خود برای عبور دادن جریان‌های آب به محیط خارج را از دست داده و مسیر خروج آب کولر به محیط خارج مسدود می‌شود. در این شرایط آب کولر گازی از پمپ نشت خواهد کرد.

یکی دیگر از مهم‌ترین دلایلی که کارکرد شلنگ کولر گازی را دچار مشکل کرده و باعث نشت آب از پمپ می‌شود، انجماد کویل‌های کندانسور دستگاه است. در اثر کاهش دما ممکن است کویل‌های کندانسور یخ بزنند و پس از ذوب شدن یخ آن‌ها، حجم آب راه یافته به شلنگ برای خروج از دستگاه افزایش می‌یابد. با توجه به این که حجم آب خروجی از ظرفیت شلنگ بیشتر است، احتمال نشت آب از پمپ افزایش می‌یابد.

از دیگر دلایل بروز نشتی آب از شلنگ کولر گازی، تجمع کپک و باکتری در فضای شلنگ است. رشد و تکثیر قارچ‌ها و میکروارگانیسم‌ها در محیط داخلی و دیواره‌های شلنگ، مانع از خروج آب از سیستم کولر گازی می‌شود. به این ترتیب عدم خروج مناسب آب از شلنگ و پمپ درین کولر گازی باعث نشت آب از پمپ خواهد شد.

برای این که از سلامت شلنگ کولر گازی اطمینان حاصل کنید لازم است محیط داخل شلنگ را بررسی کنید. در صورت وجود هر نوع رسوب و تجمعات میکروبی در شلنگ کولر گازی می‌بایست با استفاده از مواد شوینده و پاک کننده‌های مخصوص به پاکسازی و تمیز کردن شلنگ بپردازید. بنابراین پیش از این که به اتصال مجدد شلنگ به دستگاه اقدام کنید از تمیز شدن محیط داخل آن مطمئن شوید. چنانچه برای پاکسازی شلنگ به کمک نیاز دارید می‌توانید از مهارت تکنسین‌هایی که در این زمینه تخصص دارند استفاده نمایید.

تعمیر پمپ درین کولر گازی
تعمیر پمپ درین کولر گازی

بررسی مسدود یا معیوب بودن فیلتر پمپ درین

یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده پمپ‌های درین یا سیستم‌های تخلیه در کولرهای گازی صفحه فیلتر پمپ است. این صفحه فیلتر از ورود گرد و خاک، زباله، دانه گرده و ‌… به داخل مجاری، مسیرها، لوله‌ها و شلنگ‌هایی که به سیستم کولر گازی متصل هستند جلوگیری می‌کند. وجود این صفحه فیلتر باعث می‌شود تا تجمع آلاینده‌ها از خروج آب کولر ممانعت نکرده و آب کولر به آسانی از سیستم خارج شود.

مسدود شدن صفحه فیلتر، به پمپ درین آسیب زده و کارکرد این بخش را با مشکل مواجه می‌کند‌. از آنجایی که ممکن است پمپ درین در محیط خارج از خانه نصب شده باشد، احتمال ورود گرد و غبار و آلودگی در فیلتر زیاد است. به این ترتیب چنانچه مراحل سرویس و تمیز کردن دوره‌ای فیلتر و صفحه نمایشگر را به درستی انجام نداده و نسبت به آن بی‌توجه بوده باشید، فیلتر پمپ درین دچار انسداد می‌شود.

برای این که از خراب شدن، سوختن و ایجاد نقص در کارکرد پمپ درین کولر گازی جلوگیری کنید، لازم است روند سرویس و تمیز کردن بخش‌های مختلف پمپ درین را با دقت بالا انجام دهید. تمیز کردن قسمت‌های مختلف سیستم تلخیه آب کولر گازی از جمله صفحه فیلتر و صفحه نمایش، بازده کار دستگاه را افزایش داده و به افزایش دوام و طول عمر سیستم کمک می‌کند. شما می‌توانید برای تمیز کردن فیلتر و صفحه نمایش پمپ درین کولر گازی از شوینده‌ها و مواد مخصوص بهره بگیرید.

ارزیابی کارکرد منبع تغذیه پمپ درین

چنانچه نصب پمپ درین کولر گازی به تازگی صورت نگرفته است و با مشکل روشن یا فعال نشدن آن مواجه شده‌اید، بهتر است منبع تغذیه دستگاه را بررسی نمایید. به عبارت دیگر لازم است اتصال پمپ به منبع برق را چک کنید و از عدم وجود مشکل در منبع تغذیه دستگاه اطمینان حاصل نمایید. در صورتی که مشکل ایجاد شده ناشی از بروز نقص و ایراد در منبع تغذیه دستگاه نباشد، ناگزیر به تعمیر پمپ درین سیستم کولر گازی خود خواهید بود.

اگر مشکل از منبع تغذیه دستگاه و یا تصال آن باشد نیز باید منبع اتصال را تعویض نموده یا به تعمیر آن بپردازید. اما دلیل ایجاد این مشکل چیست؟ این مشکل غالبا در زمانی ایجاد می‌شود که از پریز برق مربوط به پمپ درین کولر گازی برای کارکرد سایر تجهیزات برقی و به خصوص وسایل برقی قوی و پرمصرف استفاده شود.

بررسی سنسور آب پمپ

از دیگر موارد احتمالی که کارکرد پمپ درین سیستم کولر گازی را دچار اختلال می‌کند، مسدود شدن موقتی یا ایجاد هر نوع مشکل در کارکرد سنسور موجود در داخل پمپ درین این دستگاه است. برطرف کردن این مشکل نسبت به سایر مشکلات مربوط به کارکرد پمپ درین آسان‌تر است. برای رفع مشکل مسدود شدن سنسور تعبیه شده در پمپ درین کولر خود لازم است پمپ را به سمت چپ و راست تکان داده یا به آرامی روی آن ضربه بزنید. در این صورت مشکل انسداد موقتی سنسور مرتفع شده و کارکرد آن تصحیح خواهد شد.

نتیجه گیری

پمپ درین را می‌توان جزء اصلی‌ترین اجزای سازنده سیستم تخلیه آب کولرهای گازی دانست که کارکرد آن تاثیر ویژه‌ای در عملکرد کلی سیستم دارد. عدم خروج مناسب حجم آب تجمع یافته در کولر گازی به محیط بیرونی سیستم سبب ایجاد نشتی و خرابی در دستگاه خواهد شد. لذا لازم است کارکرد مناسب پمپ درین کولر گازی را به دقت بررسی نموده و در صورت بروز هر گونه ایراد در کارکرد سیستم از راهکارهای ارائه شده در مقاله برای رفع و برطرف نمودن این نواقص استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *