سرمایشی

روش‌ های کاهش گرد و خاک کولر آبی

روش‌ های کاهش گرد و خاک کولر آبی

کولرهای آبی در دسته سیستم‌های خنک‌کننده هوا قرار داشته و یک محصول با قیمت مقرون به صرفه است. سیستم این محصول همچون سایر سیستم‌ های تهویه مطبوع گرد و غبار و آلودگی را به خود جذب نموده و باید آن را تمیز کرد. گرد و غبار در کولرهای آبی منجر به ایجاد حساسیت و عطسه در افراد خواهد شد. بسیاری از افراد دغدغه تمیز کردن این دستگاه ها را دارند، اما نسبت به روش‌های آن شناخت ندارند. در این مقاله همراه ما باشید تا با روش ‌های کاهش گرد و خاک کولر آبی آشنا شوید.

راه های کاهش گرد و غبار کولر آبی

در این قسمت از مطلب به بیان روش‌های کاهش گرد و خاک کولر آبی می‌پردازیم. گرد و خاک‌های درون کولرهای آبی در طی گذر زمان بوجود می اید. مخصوصا در ماه‌هایی از سال که کولر کار نمی‌کند، میزان آن افزایش می‌یابد.

روش‌ های کاهش گرد و خاک کولر آبی
روش‌ های کاهش گرد و خاک کولر آبی

تمیز کردن کف کولر

کف کولرهای آبی و در کنار دریچه‌های آن بیش از سایر بخش‌های کولر گرد و غبار می‌گیرد. برای پاک کردن آلودگی‌ها از کف کولر باید برخی اقدامات را انجام داد. از این اقدامات می‌توان به کشیدن برق کولر و اطمینان از خارج شن برق از بدنه، بازکردن درب کولر آبی و ریختن آب بر روی کف، تمیز کردن کف کولر بوسیله کارتک و یا جارو، باز کردن درپوش کف کولر آبی و خروج آب و تکرار  اشاره کرد. این کارها را برای کاهش گرد و غبار کولر آبی انجام دهید تا کف کولر به طور کامل تمیز شود.

شست شوی حلزونی کولر آبی

حلزونی بخشی از کولر آبی بوده که در این قسمت فن و تسمه قرار می گیرد. این بخش از کولر آبی نگهدارنده پروانه بوده و وظیفه آن انتقال هوای مطبوع به محیط است. اگر با گذشت زمان به این قسمت توجهی نداشته باشید، گرد و خاک به این قسمت نفوذ می‌کند. با قرار گرفتن آلودگی و گرد و غبار بر روی قطعات این قسمت منجر به ورود هوای نا مطبوع به محیط خواهد شد.

تمیز کردن دریچه‌ها

دریچه‌های کولرهای آبی محلی برای تجمع گرد و غبار و آلودگی هستند. جنس اکثر دریچه‌ها از آلومینیوم بوده و قابل تنظیم بوده، اما در صورت بی‌تحرک ماندن یک لایه گرد و خاک بر روی پره‌های دریچه قرار می‌گیرد. در صورت قرار گرفتن گرد و خاک بر روی دریچه به هنگام فعالیت دستگاه، تمامی آلودگی‌ها به فضای محیط وارد خواهد شد. کاربران می‌توانند با استفاده از یک دستمال حوله‌ای و یا جارو به پاک کردن این آلودگی‌ها اقدام نمایند.

تعویض پوشال

پوشال‌ها از چوب‌هایی نازک و خرد شده تشکیل شده‌اند که گرد و خاک بسیاری را به خود جذب می‌نمایند. تعویض هر دوسال یکبار پوشال برای کولرهای آبی لازم و ضروری است. زیرا پوشال‌های قدیمی گرد و خاک‌هایی بسیار را به خود جذب نموده و از عملکرد صحیح آن جلوگیری می‌نمایند.

همچنین به هنگام خریداری پوشال‌ها حتما باید به سایز و حجم پوشال و کولر آبی توجه داشته باشید. زیرا پوشال‌هایی با حجم کم قابلیت جلوگیری از گرد و غبار را ندارند. حتما باید پوشال‌هایی با ابعاد متناسب با کولر آبی خود را تهیه نموده و بوسیله گیره‌های درون دستگاه آن‌ها را نصب نمایید. البته می‌توان به جای استفاده از پوشال از پد‌های سلولزی کولر گازی هم استفاده نمود.

نصب حوله خیس در برابر دریچه

از دیگر روش‌ها برای جلوگیری از ورود هر گونه آلودگی و گرد و غبار به محیط می‌توان به نصب حوله خیس در برابر دریچه را اشاره نمود. زیرا پس از عدم استفاده از کولر آبی درون این سیستم و کانال‌های آن گرد و غبار گرفته و به هنگام روشن شدن به محیط منتقل شده‌اند. حتی اگر کاربران تمامی روش‌های قبلی را انجام داده باشند، امکان وجود مقداری گرد و خاک درون سیستم دستگاه است. به همین خاطر برای جلوگیری از ورود آن یک تیکه حوله و یا دستمال حوله‌ای مرطوب را می‌توانند جلوی دریچه کولر آبی قرار دهند.

گردگیری مکان‌های غیر قابل دسترس

از دیگر روش های کاهش گرد و خاک کولر آبی، می توانیم به گردگیری مکان های غیر قابل دسترس اشاره کرد. در برخی از مواقع علت گرد و خاک موجود در فضای محیط پس از روشن شدن کولر آبی به معنای وجود آلودگی درون سیستم این محصول نیست. این امکان وجود دارد که کاربر تمامی محیط درون کولر آبی را تمیز نموده اما پس از روشن نمودن کولر با گرد و خاک روبه رو شده است. به این دلیل است که گرد و غبار بر روی وسایل محیط مورد نظر وجود داشته که پس از روشن شدن کولر در فضای محیط پخش شده است. به همین دلیل قبل از روشن کردن کولر آبی باید محیط‌های غیر قابل دسترس و دور از دید همچون لوستر، گوشه‌های اتاق، دیوارها، سقف، پرده و بالای کمک را گردگیری کرد.

تعویض یا تمیز کردن برزنت دهانه کولر

برزنت یک تکه پارچه مخصوصی است که دهانه کولر را به کانال متصل می‌نماید. این پارچه از جنس بسیار مقاومی برخوردار بوده اما با گذشت مدت زمانی خاصیت و کیفیت خود را از دست می‌دهد. با از دست دادن خاصیت و کیفیت این محصول گرد و خاک را به خود جذب نموده و در صورت فعالیت کولر آن را به محیط انتقال می‌دهد. به همین دلیل این بخش از کولر آبی باید در سرویس کاری‌های دوره‌ای تعمیر و تمیز و یا تعویض شود. تا از ورود هر گونه گرد و خاک و آلودگی به محیط جلوگیری نماید.

نتیجه‌گیری

در این مطلب به بیان کامل روش ‌های کاهش گرد و غبار کولر آبی پرداختیم. شما با مطالعه این مطلب می‌توانید به طور کامل در هر دوره کولرهای خود را در سطح مطلوبی سرویس و تمیز نمایید. تمیز کردن، خارج کردن گرد و خاک از سیستم، این محصول را از هرگونه آسیب محافظت می‌نماید. رسیدگی به دستگاه ها، آشنایی با نحوه تمیز کردن دریچه کولر آبی و همچنین سرویس های دوره ای آن، علاوه بر راندمان و بازدهی دستگاه، عمر مفید و بالا محصول را برای کاربران در بر خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *