گرمایشی

مهم ترین علت داغ نشدن حوله خشک کن

علت داغ نشدن حوله خشک کن

اگر در فضای حمام، سرویس بهداشتی یا استخر از دستگاه حوله خشک کن استفاده می ‌کنید، ممکن است با مشکل داغ نشدن یا سرد بودن این نوع رادیاتور مواجه شده باشید. اما علت داغ نشدن حوله خشک کن چیست؟

حوله خشک کن

حوله خشک کن از تجهیزات کاربردی برای ایجاد حررات مناسب و از بین بردن رطوبت اضافی در محیط است. گرچه این دستگاه‌ ها به لحاظ ابعاد و اندازه کوچک و کم حجم هستند، اما قابلیت‌ های فراوانی دارند که آن ‌ها را به یکی از بهترین ابزارها برای ایحاد حرارت کافی در محیط تبدیل کرده است.
همانطور که می ‌دانید حوله خشک کن تنها در صورت داغ شدن و ایجاد حرارت مناسب قابل استفاده خواهد بود و بدیهی است که اگر سرد باشد، نمی ‌تواند میزان گرمایش مورد نظر را در محیط ایجاد کند. در واقع با افت حرارت و سرد شدن حوله خشک کن قابلیت‌ هایی نظیر گرم کردن محیط، از بین بردن رطوبت اضافی، خشک کردن حوله و لباس و ممانعت از تکثیر کپک و قارچ در فضا از بین می ‌رود.
با توجه به اهمیت داغ شدن حوله خشک کن و جلوگیری از ایجاد مشکلاتی که سبب سرد شدن آن می ‌شوند، در خلال این مطلب دلایلی را که از داغ شدن و حرارت گرفتن این دستگاه جلوگیری می ‌کنند، عنوان خواهیم کرد و توضیح می‌دهیم که با چه راهکارهایی می‌توانید این موانع را از میان بردارید.

حوله خشک کن چیست؟
حوله خشک کن چیست؟

علت داغ نشدن حوله خشک کن

داغ نشدن حوله خشک کن و عدم انتقال حرارت مطلوب توسط آن ممکن است از دلایل متنوعی سرچشمه بگیرد که در ادامه به توضیح مهم ترین علت داغ نشدن حوله خشک کن خواهیم پرداخت. با مرتفع کردن این مشکلات می ‌توانید مجددا از کیفیت و کارایی این دستگاه به شیوه دلخواه بهره‌ بگیرید. این دلایل به شرح زیر هستند:

تنظیمات دمای پکیج یا سیستم شوفاژخانه مناسب نیست

پکیج گرمایشی یا موتورخانه برای ایجاد حرارت مطبوع در فصل‌ های سرد سال دارای حالت زمستانه هستند. بنابراین به منظور داغ شدن دستگاه حوله خشک کن لازم است پکیج یا موتورخانه را بر روی این حالت تنظیم کنید. پکیج های قدرتمندی مانند پکیج دیواری ایران رادیاتور M24FF ظرفیت 24000 می توانند دمای مورد نیاز برای حوله خشک کن را فراهم سازند.
بعد از اینکه تنظیمات پکیج یا سیستم شوفاژخانه ‌ای شما بر روی حالت زمستانه فیکس شد، با استفاده از ولوم‌ هایی که بر روی دستگاه پکیج یا دیگ تنظیم دمای موتورخانه قرار دارند، دما را بر روی درجه دلخواه خود تنظیم کنید. بهترین دما برای تنظیم سیستم حرارتی، رادیاتورها و دستگاه حوله خشک کن 75 درجه سانتی گراد است.

سیستم گرمایش مرکزی یا پکیج خاموش هستند

عملکرد حوله خشک کن ‌ها بر مبنای چرخش آب گرم تولید شده توسط پکیج یا موتورخانه صورت می‌ گیرد. در واقع کارکرد این دستگاه‌ ها به کارکرد رادیاتورهای شوفاژ شباهت دارد و میزان حرارت دلخواه در آن ‌ها از طریق گردش آب گرم امکان پذیر می‌ شود.
بدیهی است که خاموش و غیر فعال بودن سیستم گرمایشی مرکزی باعث می ‌شود که آب گرمی برای چرخش در لوله‌ ها و گرم کردن حوله خشک کن وجود نداشته باشد. بنابراین اگر حوله خشک کن شما سرد است و داغ نمی‌ شود بهتر است از روشن و فعال بودن پکیج یا سیستم حرارت مرکزی اطمینان حاصل نمایید.

دلایل گرم نشدن حوله خشک کن
دلایل گرم نشدن حوله خشک کن

رادیاتورها بالانس نیستند

یکی دیگر از علت داغ نشدن حوله خشک کن، بالانس نبودن رادیاتورها است. بالانس بودن رادیاتورها به همسان بودن میزان فشار آب گرم ورودی به رادیاتورها و دستگاه حوله خشک کن برمی ‌گردد.
به طور معمول چندیدن شوفاژ و حوله خشک کن به سیستم گرمایش مرکزی اتصال می ‌یابند تا به واسطه گردش آب گرم خارج شده از پکیج، حرارت مطلوب را به دست بیاورند و از آن برای گرم کردن محیط استفاده کنند. اما چنانچه مقدار فشار آب گرم ورودی به رادیاتورها و دستگاه حوله خشک کن تنظیم نباشد، یعنی آب گرم وارد شده به رادیاتورهایی که در فاصله کمتری از پکیج قرار دارند بیشتر باشد، اما رادیاتورها و حوله خشک کنی که از پکیج دورتر هستند، میزان آب گرم کمتری دریافت کرده و حرارت کمتری داشته باشند، طبیعتا حوله خشک کن فشار آب و آب گرم کمتری را دریافت کرده و نتیجتا داغ نمی‌ شود.
برای اینکه بتوانید مقدار فشار آب و گرمای رادیاتورها و حوله خشک کن را به تنظیمات لازم برسانید، می‌ توانید از شیرهای مربوط به این دستگاه ‌ها استفاده کنید. رادیاتورها و حوله خشک کن‌ های نصب شده در محیط مورد نظر شما دارای دو شیر رفت و برگشت هستند و به منظور ایجاد بالانس در سیستم لازم است شیر برگشت (شیر پایین) رادیاتور یا حوله خشک کنی که در فاصله بیشتری از پکیج قرار دارد را بیشتر باز کنید.
به این ترتیب شیر برگشت دورترین رادیاتور از پکیج کاملا باز خواهد بود و تمام سیستم از حرارتی یکدست و مطبوع بهره‌ مند خواهند شد.

حوله خشک کن در فاصله ‌ای بسیار دورتر از پکیج نصب شده است

ظرفیت حرارتی پکیجی که انتخاب می ‌کنید با وسعت محل مورد نظر شما رابطه ‌ای مستقیم دارد. به عبارت دیگر در هنگام خرید و انتخاب پکیج با ظرفیت گرمایشی مشخص، لازم است میزان وسعت خانه یا محل کار خود را در نظر بگیرید.
از آنجایی که فاصله رادیاتورها و دستگاه حوله خشکن کن نسبت به پکیج با توجه به مقدار وسعت محیط معین می‌ شود، با بیشتر شدن فاصله میان رادیاتورها و حوله خشک کن از پکیج، ظرفیت حرارتی پکیج نیز باید افزایش یابد. بی ‌توجهی به این فاکتور سبب می ‌شود با دور شدن از پکیج، میزان گرمای آبی که در رادیاتورها و حوله خشک کن به جریان درآمده است، کمتر شود و در این صورت حوله خشک کن به میزان دلخواه داغ نخواهد شد.
بنابراین لازم است پکیج خود را با پکیج دیگری که ظرفیت حرارتی بیشتر دارد تعویض کنید یا آن را در محلی نزدیک به حوله خشک کن نصب نمایید.

حوله خشک کن دچار هواگیری شده است

یکی از مهم ‌ترین عللی که سبب ایجاد حرارت به شکل مفید در دستگاه حوله خشک کن می ‌شود، این است که آب گرم به خوبی و بدون مانع در داخل لوله‌ ها به جریان در بیاید. اما زمانی که در لوله ‌های حوله خشک کن هوا وجود داشته باشد، گردش آب گرم در آن ‌ها امکان پذیر نخواهد بود و به همین جهت گرمای آب به محیط انتقال نخواهد یافت. بنابراین مراحل هواگیری حوله خشک کن باید در بازه‌ های زمانی مشخص انجام شود.
مهم ‌ترین نشانه ‌هایی که از وجود هوا در داخل لوله‌ ها و نیاز به هواگیری دستگاه ناشی می ‌شوند، ایجاد صداهایی مشابه کوبیدن از جانب حوله خشک کن و همچنین سردتر بودن بخش‌ های پایینی نرده‌ های دستگاه به نسبت قسمت‌ های فوقانی این نرده‌ ها است که باید به آن توجه شود.
هواگیری حوله خشک کن و رادیاتورتقریبا به هم شباهت دارند و برای این کار باید جهت سرد شدن آب گرم داخل مدار، سیستم گرمایش مرکزی را خاموش کنید و سپس با استفاده از آچار مخصوص شیر بالای دستگاه حوله خشک کن را کمی باز نمایید تا هوایی که داخل لوله‌ها تجمع یافته است تخلیه شود. با خروج آب از شیر دستگاه فرایند هواگیری به اتمام می ‌رسد.

مقدار فشار بار پکیج کم است

یکی دیگر از علت داغ نشدن حوله خشک کن، فشار بار کم پکیج است. چنانچه مقدار فشار بار پکیج یعنی میزان آبی که در داخل دستگاه به جریان می ‌افتد کم باشد، چرخش آب در مدار گرمایش با مشکل مواجه شده و رادیاتورها و حوله خشک کن گرمای خود را از دست می ‌دهند و سرد می ‌شوند.
برای اینکه مطمئن شوید دلیل عدم گرمای حوله خشک کن پایین بودن فشار بار پکیج است، باید میزان فشار دستگاه را مورد بررسی قرار دهید.
توجه داشته باشید که مقدار فشار بار پکیج به طور معمول باید بین 1.5 تا 2 بار باشد و به منظور تنظیم فشار دستگاه لازم است شیر پرکن قرار گرفته در بخش زیرین دستگاه را تا زمانی که فشار آن بر روی عدد 2 بار فیکس می ‌شود باز نگه دارید و سپس مجددا این شیر پرکن را ببندید.

لوله‌ های دستگاه حوله خشک کن دچار جرم گرفتگی شده است

نوع لوله‌ های حوله خشک کن تاثیر زیادی در جرم گرفتگی آن ‌ها دارد. اگر جنس این لوله‌ ها نامرغوب باشد، گردش آب و تماس املاح مختلف آن با لوله‌ ها با گذشت زمان سبب خوردگی این لوله ‌ها شده و موجب می‌ شود قشری از املاح و مواد معلق در آب در لوله‌ ها تشکیل رسوب داده و انباشت جرم این مواد بر روی لوله ‌ها سبب انسداد و گرفتگی این مجاری شود.
در این حالت ممکن است وجود این رسوبات و جرم ایجاد شده در لوله‌ های رادیاتور و دستگاه حوله خشک کن سبب اعمال فشار به پمپ پکیج شوند. به این ترتیب گرم شدن آب در مبدل حرارتی پکیج و پمپاژ آن به سمت لوله‌ های حوله خشک کن هر چقدر با کیفیت و مناسب انجام شود باز هم به دلیل بسته و مسدود شدن لوله‌ های حوله خشک کن، چرخش آب در داخل آن با مشکل مواجه می ‌شود.
حتی در صورت گردش آب در لوله ‌ها نیز جرم انباشته شده در این مجاری اجازه تماس یافتن گرما با جداره‌ های لوله و انتقال گرما به محیط را نمی ‌‌دهد و این موضوع تنها سبب اتلاف انرژی و گرما می ‌شود.
برای برطرف کردن این مشکل کافی است از فشار آب برای جرم گیری لوله ‌ها و شست‌ و شوی آن‌ ها استفاده نمایید؛ به این منظور می ‌توانید مطابق مراحل زیر عمل کنید:

 • ابتدا پکیج را خاموش کنید و سپس شیری که سبب ورود آب به پکیج می ‌شود (شیر ورودی آب به داخل پکیج) را ببندید.
 • شیر پرکن و یکی از شیرهای مربوط به آب گرم در ساختمان را باز کنید؛ این اقدام به منظور صفر شدن فشار پکیج انجام می‌ شود.
 • تمامی شیلنگ ‌های آبی که در قسمت زیرین پکیج تعبیه شده ‌اند، اعم از شیر آب برگشت شوفاژ، شیر آب سرد ورودی، شیر برگشت آب گرم مصرفی و شیر آب رفت شوفاژ (از سمت راست به چپ به ترتیب) را باز کنید.
 • به واسطه مغزی تبدیل قسمت ورودی آب سرد را به مسیر رفت شوفاژ اتصال دهید.
 • از یک ظرف بزرگ برای قرار دادن شیلنگ برگشت استفاده کنید و شیر آب سرد ورودی را به آرامی باز کنید تا آبی که از شیلنگ خارج می‌ شود به طور کامل شفاف و زلال گردد.
 • حالا نوبت آن است که در ابتدا مطابق فرم قبلی شیلنگ ‌های پکیج را به زیر دستگاه ببندید و شیرهای مربوط به دستگاه حوله خشک کن و رادیاتورها را باز کنید.
 • در آخر نیز باید برای تنظیم میزان فشار بار پکیج و روشن شدن دستگاه آبگیری مجددا انجام شود. به این منظور لازم است شیر پرکن پکیج را باز کنید.

پمپ پکیج و یا پمپ سیرکولاسیون موتورخانه دچار مشکل و خرابی شده است

دستگاه حوله خشک کن چه به پکیج وصل باشد و چه به موتورخانه، از اصلی ‌ترین علل داغ نشدن آن خراب بودن پمپ سیرکولاسیون پکیج یا موتورخانه است.
پمپ سیرکولاسیون درپکیج و موتورخانه وظیفه دارد آب گرم را در مدار حرارتی به جریان درآورد (سیرکوله کند). در صورت خراب شدن، ضعیف شدن یا بروز هر گونه مشکل در کارکرد این پمپ، چرخش آب گرم در دستگاه با اختلال مواجه شده و نتیجه آن سرد بودن و داغ نشدن حوله خشک کن است.
برای مرتفع کردن مشکلات مربوط به پمپ باید از مهارت تعمیرکار کمک بگیرید و در صورت قابل تعمیر بودن، به تعمیر آن بپردازید اما به طور معمول خرابی این پمپ به تعویض آن با پمپ جدید منجر می‌ شود. از جمله دلایل خرابی پمپ سیرکولاسیون می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • آلودگی صافی پمپ و گرفتگی آن
 • شکسته شدن پروانه پمپ
 • جمع شدن جرم و رسوبات در روتور پمپ

توجه کنید که این مشکلات به صورت نشانه‌ هایی بروز پیدا می ‌کنند که از میان آن ‌ها می ‌توان داغ شدن، لرزش‌ های شدید و انتشار صداهای نامعمول و بلند را نام برد.

میزان ظرفیت حرارتی پکیج پایین است

علت داغ نشدن حوله خشک کن را می ‌توان به کم بودن ظرفیت گرمایشی پکیج دیواری نیز نسبت داد. در صورتی که مقدار ظرفیت حرارتی پکیج از مقدار بار گرمایشی لازم برای ساختمان پایین ‌تر باشد، با وجود تلاش‌ های زیاد پکیج برای گرم کردن حوله خشک کن، این دستگاه گرمای لازم را به دست نخواهد آورد.
عدم ایجاد گرمای مطلوب به دلیل کم بودن ظرفیت حرارتی پکیج تنها حوله خشک کن را تحت تاثیر قرار نمی ‌‌دهد و مسلما دیگر رادیاتورها هم با این مشکل مواجه خواهند شد. اگر با چنین مشکلی برای گرم کردن حوله خشک کن خود روبرو شدید تنها راهکار تعویض پکیج کنونی با پکیجی است که ظرفیت حرارتی بالاتری داشته باشد و بتواند پاسخگوی نیازهای رادیاتورها باشد.

گرم نشدن حوله خشک کن
گرم نشدن حوله خشک کن

لوله کشی حوله خشک کن به شیوه ‌ای غیر اصولی و نامناسب انجام شده است

از دیگر دلایلی که سبب داخ نشدن حوله خشک کن می ‌شود، انتخاب لوله‌هایی با سایز نامناسب و ایجاد مسیری پیچیده برای این لوله کشی است. در واقع پیچ و خم‌ های زیاد و غیر ضروری برای ایجاد لوله کشی ‌ها سبب اتلاف حجم زیادی از حرارت و انرژی خواهند شد و آب گرمی که از پکیج به سمت حوله خشک کن پمپاژ می ‌شود، در این مسیر گرمای خود را از دست خواهد داد.
برای رفع این نوع مشکلات بهتر است در نحوه انجام لوله کشی تجدید نظر کرده و به کمک متخصصی مجرب مسیر لوله کشی را بازسازی نمایید.

شیرهای رفت و برگشت حوله خشک کن بسته هستند

همانطور که پیشتر اشاره شد، در دستگاه حوله خشک کن هم مانند سایر رادیاتورها شیر رفت و برگشت (شیر ورودی و خروجی) تعبیه شده است که باید به طور کامل باز باشند. توجه کنید که اگر این شیرها را کاملا باز نکنید یا آن‌ها را در حالت نیمه باز قرار دهید، حوله خشک کن سرد باقی مانده و به میزان دلخواه داغ نخواهد شد.

فنر بای پس پکیج ضعیف شده است

اگر با وجود روشن و فعال بودن پکیج، رادیاتورها و دستگاه حوله خشک کن از گرمای کافی برخوردار نبوده یا سرد باشند، می ‌توان احتمال داد که انباشت املاح و رسوبات فنر بای پس پکیج را ضعیف کرده‌ اند و به همین جهت حرارت مطلوب در محیط انتشار نمی ‌یابد. برای رفع این مشکل لازم ات این فنر را با فنر دیگری که قدرت کافی داشته باشد تعویض کنید.

مبدل پکیج رسوب گرفته است

چنانچه مبدل اولیه یا ثانویه پکیج تحت تاثیر انباشت رسوبات قرار گیرند، گرم شدن آب با مشکل روبرو می ‌شود و این موضوع باعث خواهد شد که رادیاتورها و حوله خشک کن سرد باشند و حرارت کافی را دریافت نکنند.
جرم گیری این مبدل‌ ها باید در بازه‌ های زمانی مختلف به شیوه اسید شویی توسط اسید دستکلر انجام شود تا رسوبات و املاحی که به مبدل ‌ها چسبیده است به خوبی شست‌ و شو یابند و با افزایش حرارت آب، گرمای مطبوع در رادیاتورها و حوله خشک کن ایجاد شود. از جمله دلایل متداولی که سبب جرم گرفتن و تشکیل رسوب در مبدل پکیج می‌ شود می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پایین بودن سطح کیفیت و مرغوبیت جنس مبدل پکیج
 • بالا بودن میزان حرارت آب گرمی که در داخل مبدل وجود دارد
 • درجه سختی بالای آب

حوله خشک کن سوراخ شده است

یکی دیگر از علت داغ نشدن حوله خشک کن، سوراخ شدن آن است. اگر حوله خشک کن به دلایلی چون تجمع آب و نشتی آن بر روی لوله ‌ها، بی ‌توجهی به هواگیری لوله ‌ها در محدوده ‌های زمانی استاندارد و ضربات فیزیکی خارجی سوراخ شده باشد، آب گرمی که در داخل لوله‌ ها و مجاری آن وجود دارد، به بیرون نشت کرده و سرما از طریق این روزنه ‌ها به داخل دستگاه نفوذ می ‌کند و در نتیجه حوله خشک کن سرد خواهد شد. بنابراین باید از سالم بودن و عدم ایجاد سوراخ یا روزن در دستگاه حوله خشک کن اطمینان حاصل نمایید.

عدم تنظیمات درست و اصولی شیر ترموستاتیک حوله خشک کن

برای تنظیم میزان دمای دستگاه حوله خشک کن از شیر ترموستاتیک تعبیه شده بر روی آن استفاده می‌ شود. اگر حوله خشک کن شما سرد است و داغ نمی‌ شود، بهتر است به درجه این شیر ترموستاتیک نگاهی بیندازید.
زیرا چنانچه این شیر را بر روی درجه پایین تنظیم کرده باشید، حوله خشک کن به میزان مطلوب داغ نخواهد شد و به منظور انتقال حرارت مناسب در این دستگاه کافی است به تنظیم مجدد شیر ترموستاتیک بپردازید.

سخن پایانی

همان طور که خواندید، علت داغ نشدن حوله خشک کن متعدد است و این مشکل می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. شما می توانید با بازرسی ها و رسیدگی های منظم، از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *