سرمایشی

وکیوم کولر گازی چیست؟

وکیوم کولر گازی چیست؟

امروز استفاده از کولر‌های گازی به علت مزایای فراوان آن‌ها نسبت به کولر‌های آبی افزایش یافته است. کولر‌های گازی یکی از دستگاه‌های تهویه هوای مطبوع هستند که به خنک‌سازی محیط کمک می‌کنند. با این حال باید در زمان تعمیر یا نصب کولر گازی نسبت به وکیوم کردن دستگاه خود اقدام کنید. وکیوم کردن کولر گازی یکی از مهم‌ترین قواعد و اقدامات نصب کولرگازی است. از این رو باید این کار را به درست‌ترین حالت ممکن انجام دهید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با وکیوم کولر گازی، علل وکیوم و فرآیند آن آشنا کنیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر ما را در ادامه مطلب همراهی کنید.

وکیوم کردن کولر گازی چیست؟

به طور کلی تخلیه رطوبت و هوای موجود در داخل سیستم کولرگازی را وکیوم کردن مینامند. این کار سبب ایجادخلأبرای تزریق گاز مبرد در داخل سیستم خنک‌کننده می‌گردد. اگر وکیوم کردن کولر گازی با دقت و به نحو درست انجام شود، کولرگازی عملکرد بهتری خواهد داشت و در نتیجه خنک‌سازی محیط نیز به بهترین شکل ممکن انجام می‌گردد. همچنین قابل ذکر است که با عمل وکیوم کردن کولر گازی، دستگاه شما انرژی کمتری مصرف کرده و این موضوع در نهایت منجر به افزایش طول عمر کولرگازی می‌گردد.

علت وکیوم کردن کولرگازی

یکی از آسیب زا‌ترین عوامل مؤثر بر سیستم تبرید، رطوبت است و شما با عمل وکیوم کردن با استفاده از پمپ وکیوم می‌توانید رطوب موجود در داخل دستگاه را خارج سازید. مهم‌ترین وطیفه پمپ وکیوم خارج‌سازی رطوبت موجود در داخل دستگاه کولرگازی و پس از آن خارج‌سازی هوا یا گاز‌های غیر قابل تقطیر موجود در دستگاه است. با این حال برخی از افراد و سرویس کاران به خارح‌سازی هوای درون دستگاه بیشتر از خارج‌سازی رطوبت اهمیت می‌دهند. از این رو تنها از پمپ کمپرسور برای وکیوم کردن کولرگازی استفاده می‌کنند. استفاده از پمپ کمپرسور برای وکیوم کردن به تنهایی کافی نیست و از دلایل آن می‌توان به دو مورد زیر اشاره نمود.

– وکیوم کمپرسور نمی‌تواند به محدوده رطوبت‌گیری وکیوم پمپ برسد. به عبارتی محدوده وکیوم ایجاده شده با پمپ کمپرسور ۲۰inch است در حالی که محدوده رطوبت‌گیری با پمپ وکیوم ۳۰inch است.

– دلیل دومی که نباید برای وکیوم کردن دستگاه کولرگازی خود از پمپ کپرسور استفاده کنید این است که استفاده از آن سبب گرم شدن کمپرسور دستگاه شده و این خود بسیار خطرناک است.

باید این نکته‌ی بسیار مهم را نیز بیان کنیم که که برای اینکه عملکرد کولرگازی شما به درستی صورت بگیرد باید حتماً عمل وکیوم کردن را به طور کامل انجام دهید. همچنین استفاده از شیر سرویس برای هواگیری یک اقدام نادرست است و سبب کاهش بازدهی و قدرت سرمایشی دستگاه شما می‌گردد.

وکیوم کولر گازی چیست؟
وکیوم کولر گازی چیست؟

نحوه وکیوم کردن کولرگازی

در این بخش قصد داریم وکیوم کردن کولرگازی را با استفاده از پمپ وکیوم معرفی کنیم. همانطور که در ابتدای مطلب نیز ذکر کردیم این عمل برای خالی کردت هوا و رطوبت از لوله‌ها و یونیت داخلی دستگاه صورت می‌گیرد. در هنگام نصب کولرگازی پس از اینکه لوله‌ها بین یونیت داخلی و خارجی نصب گردید ابتدا شلنگ آبی گیج فشار پایین‌ مانیفولد را به شیر سرویس وصل کنید. پس از آن شیر سه راهه و شیلنگ زرد را به پمپ وکیوم متصل کنید. سپس به مدت زمان پانزده تا سی دقیقه پمپ را روشن کنید تا عقربه گیج ۳۰ اینچ جیوه mpa۱ پایین بیاید.

هنگامی که عقربه گیج تا عدد مورد نظر پایین آمد شیر گیج دو قلو را بسته و پمپ را نیز خاموش نمایید. در صورت تغییر نکردن عقربه گیج تا ۵ دقیقه تغییری، عمل وکیوم کولرگازی شما به طور کامل صورت گرفته است. پس از مطمئن شدن از کامل شدن عمل وکیوم می‌توانید ابتدا شیر رفت دستگاه کولر گازی خود را باز کرده و سپس شیر برگشت را باز کنید. پس از این عمل می‌توانید اقدام به جداسازی شلنگ‌ها از شیر و پمپ تخلیه کولر گازی کنید. باید این نکته را بیان کنیم که اگر کولر گازی شما فاقد گاز مبرد است، حتماً در عمل وکیوم کردن دستگاه شیر سرویس‌ها را باز بگذارید.

همچنین می‌توانید پس ورود گاز دستگاه به لوله و بستن در پوش شیر آلنی و سوزنی، وجود نشتی در دستگاه را با استفاده از آب و صابون در نقاط اتصالی یونیت داخلی و خارجی چک کنید. با این حال بهترین راه برای اطمینان از نبود نشتی در دستگاه استفاده از کپسول گاز مبرد است.

سخن نهایی

عمل وکیوم کردن برای تخلیه رطوبت و هوای موجود در کولرگازی شما بسیار الزامی است. حتماً در عمل وکیوم کولرگازی خود دقت لازم را داشته باشید. در این مقاله سعی کردیم تا شما را با وکیوم کردن کولرگازی و فرآیند انجام آن آشنا کنیم. توجه داشته باشید که برای افزایش طول عمر کولر گازی، لازم است تا سرویس های دوره ای این سیستم انجام شود و با بروز هر مشکل، نسبت به برطرف کردن آن اقدام نمایید.

شما می توانید برای خرید کولر گازی با بهترین قیمت و گارانتی اصلی، با فروشگاه اینترنتی بهارتهویه تماس حاصل نمایید و پس از دریافت مشاوره از کارشناسان ما، کولر گازی مد نظرتان را خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *