لوازم جانبی

بلوفین و گلدفین چیست؟

بلوفین و گلدفین چیست؟

سیستم های تهویه مطبوع از جمله کولر گازی و اسپلیت و مینی چلیر و چیلر و … هنگامی که مستهلک می‌شوند و یا در شرایط نا مناسب جوی قرار می‌گیرند، دچار آسیب بسیار زیادی می‌شوند و رطوبت و باران در سیستم فنی آنها تاثیر‌ مخرب می‌گذارد. سیستم‌های تهویه مطبوع در شرایط نا مناسب جوی بسیار آسیب پذیر هستند. از این رو دستگاه بلو فین و گلد فین تولید شده است تا صدمات ناشی از استهلاک و آب و هوای نا مناسب را بر روی دستگاه‌های تهویه مطبوع خنثی نماید.

یک روش بسیار نوین و کارآمد که باعث جلوگیری از پوسیدگی و از بین رفتن کویل و کندانسور شده است، نوآوری و فناوری بسیار کاربردی بلو فین و گلد فین است که توانسته از اپراتور و کندانسور و کویل‌ها، حفاظت کند. در این مقاله می‌خواهیم در مورد این دو فناوری مورد نیاز و کاربردی که افراد بسیار زیادی را جذب کرده است، توضیح دهیم. اگر شما نیز می‌خواهید در رابطه با این فناوری‌ها اطلاعات لازم کسب کنید بهتر است تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

فین چیست؟

به طور کلی  کویل کندانسور و اپراتور در مبدل‌های حرارتی از نقش تاثیر گذاری برخوردارند و عملکرد حائز اهمیتی در سیکل تبرید دارند. جهت افزایش حرارت منتقله، پره‌های نازکی وجود دارد که برای فصل‌های معین بر روی کویل به وجود آمده‌اند. پره‌های مذکور فین نامیده می‌شوند.

 کویل‌ها و فین‌ها در تمامی موقعیت‌ها تحت تاثیر شرایط آب و هوایی قرار دارند و اگر در مناطقی که از آب و هوای نا متعادلی برخوردار است مورد استفاده قرار بگیرند، آسیب جدی خواهند دید و دچار اختلال می‌شوند. آسیب و اختلال وارد شده به کندانسور و فین باعث هزینه‌های مالی طاقت فرسا و افت راندمان دستگاه خواهد شد.

 از این رو در مناطقی مانند، اهواز، رشت، رامسر، زاهدان، دبی، کویت، بصره و …. که از آب و هوای نا متعادلی برخوردارند بهتر است فین مورد استفاده قرار گیرد. باران در این مناطق اسیدی بوده و همراه با نمک و اسید می‌باشد و به دستگاه صدمات غیر قابل جبران وارد خواهد کرد. تنها در صورتی که فین مورد استفاده قرار بگیرد دستگاه از آسیب‌ها مصون می‌ماند.

فین‌ها چند دسته هستند؟

فین‌ها دو نوع هستند، بلو فین و گلد فین که هر کدام دارای تفاوت‌های اندکی می‌باشند؛ اما کارکرد آنها به طور کلی یکسان است. در این قسمت می‌خواهیم بدانیم که بلو فین و گلد فین به طور کلی چه ماهیتی دارند.

بلوفین
بلوفین

بلو فین‌ چیست؟

بلوفین یک روکش اپوکسی است که در تجهیزات تهویه مطبوع به کار می‌رود، این تجهیزات عبارتند از کولر گازی و اسپلیت و کویل و کندانسور و داکت اسپلیت و دیگر تجهیزات مطبوع که در برابر رطوبت و عناصر آب و هوایی بسیار مقاوم و مستحکم است. بلو فین از رنگ ابی برخوردار است و به همین دلیل به این نام شناخته می‌شود.   از بلوفین در محیط‌هایی با باران‌هایی اسیدی و فضاهای صنعتی که دارای بخار اسیدی هستند استفاده می‌شود.  بلو فین زنگ زدگی و خوردگی و پوسیدگی را خنثی می‌کند و از دستگاه‌ها و تجهیزات تهویه مطبوع محافظت می‌کند.  از بلو فین در شهرهای جنوبی و شمالی نیز بسیار استفاده می‌شود.

پوشش بلو فین از کشش بسیار ضعیفی برخوردار است و از تجمع آب‌ها در سطح کویل جلوگیری می‌کند و فرسایش و زنگ زدگی را به تعویق می‌اندازد. قطرات آب که ناشی از باران‌های اسیدی است همانند شبنم بر روی سطح باقی فین می‌مانند و به هیچ وجه به داخل دستگاه نفوذ نخواهد کرد.

بلو فین یک فناوری هیدرولیک محسوب می‌شود و از ورود و نفوذ عناصر به سطح آلمینیونی دستگاه جلوگیری می‌کند. این فناوری به ظاهر ساده، کارایی بسیار زیادی دارد و عمر مفید و کارایی دستگاه را افزایش می‌دهد.

فین‌های آبی یا همان بلو فین که به هیدروفیل پوشش داده‌اند، استحکام بیشتری نسبت به المینیوم و دیگر جنس‌ها دارند. آلمینیوم به کار رفته در فین‌ها ضخیم تر شده است و مقاومت بسیار زیادی در برابر انواع آب و هوا دارد.

گلد فین چیست؟

گلد فین یا همان فین طلایی کارکردی مشابه بلو فین را داشته است؛ با این تفاوت که روکشی از نانو طلا دارد که بر روی سطح کویل قرار می‌گیرد. گلد فین نیز از رطوبت و فرسایش و پوسیدگی جلوگیری می‌کند و تاثیر باران و رطوبت و نمک و بخارات را خنثی می‌کند. 

گلد فین از پوشش پی وی سی طلا تشکیل شده است که نسبت به خوردگی و اسید و نمک و شن و آب مقاوم است و می‌تواند یک تکنیک محافظتی از کویل کندانسور را پوشش دهد که این پوشش از هیدروفلیز است. 

گلد فین‌ها به طور کاملا سازگار با محیط زیست تولید شده‌اند و کاملا غیر سمی و دوستدار محیط زیست می‌باشند.  گلد فین به بهره وری کولر‌ گازی در حالت گرمایش کمک شایانی می‌کند و حالت دیفراست را تسهیل می‌بخشد.

در این قسمت می‌خواهیم دو دستگاه بلو فین و گلد فین را با یکدیگر مقایسه نماییم تا کاربران بتوانند به تفاوت‌ها و شباهت‌های این دو دستگاه دست پیدا کنند. شباهت‌های گلد فین و بلو فین عبارتند از:

  • مقاومت در برابر خوردگی و پوسیدگی کویل که در هر دو فین یکسان است.
  • افزایش طول عمر دستگاه که با استفاده از گلد فین یا بلو فین میسر می‌شود.
  • عملکرد سیستم تهویه تقویت خواهد شد و می‌تواند کارکرد با کیفیت تری را عرضه کند.
بلوفین و گلدفین
بلوفین و گلدفین

تفاوت گلد فین و بلو فین

گلد فین یک تفاوت کاربردی دیگر با بلو فین دارد و آن این است که گلد فین به صورت معکوس و بلعکس هم قابل کار است و در صورتی که سیستم در حالت گرمایشی استفاده شود، می‌تواند کارکرد خود را حفظ کند و این در حالی است که بلو فین فقط در حالت سرمایش قابل کار است.

روکش گلد فین از تبادل حرارتی بیشتر از بلو فین برخوردار است و همین قابلیت باعث راندمان بیشتر سیستم در حالت گرمایش می‌شود و گلد فین می‌تواند حرارت را نیز پشتیبانی کند.

گلد فین نسبت به بلو فین گران تر است و به همین دلیل کمتر از بلو فین مورد استفاده عموم قرار می‌گیرد‌. بلو فین به دلیل اقتصادی بودن قیمت از کاربرد بیشتری برخوردار است. اگر دستگاهتان در دو حالت گرمایش و سرمایش استفاده می‌شود، بهتر است از گلد فین استفاده نمایید تا صدمات مالی و فنی را از بین برده و به عنوان یک لایه حفاظتی بر روی دستگاه عمل کند.

گلد فین و بلو فین از مزایای بسیار زیادی برخوردارند و می‌توانند به عنوان کاربردی ترین سیستم جانبی معرفی شوند. در این قسمت می‌خواهیم مزایای بلو فین و گلد فین را به کاربران معرفی نماییم تا از محصول خریداری شده آگاهی لازم یابند.

گلد فین و بلو فین از زنگ زدگی و خوردگی در کویل و فین و کندانسور جلوگیری می‌کنند و باعث عدم نفوذ رطوبت در دستگاه می‌شوند.

گلد فین و بلو فین هیچ واکنشی با نمک‌های اسیدی در باران نشان نمیدهند و از خوردگی و پوسیدگی جلوگیری می‌کنند.

بلو فین و گلد فین از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است و نسبت به هر گونه ضربه و برخورد بسیار مستحکم و مقاوم عمل می‌کند. در گلد فین و بلو فین قطرات آب به هیچ وجه تجمع نخواهند کرد.

گلد فین و بلو فین باعث افزایش عمر و راندمان دستگاه شده و نسبت به نفوذ گرد و غبار و الودگی بسیار مقاوم است.

یکی از مزیت‌های گلد فین نسبت به بلو فین قابلیت کارکرد در دمای بسیار بالا است. کندانسور در دمای بالا نیز می‌تواند با استفاده از گلد فین کارکرد خود را حفظ نماید.

کندانسورهایی که با فین طلایی تحت حفاظت قرار می‌گیرند سالم تر از کندانسورهایی که با فین آبی تحت حفاظت قرار می‌گیرند می‌باشند.  گلد فین‌ها به طور کلی قوی تر و مقاوم تر از بلو فین‌ها هستند و عمل حافظت را بهتر به انجام می‌رسانند.

ماده سازنده فین چیست؟

آلومینیوم یک رسانای گرما و محافظی بی نظیر در محیط است که در سه شکل قرار می‌گیرد.  شکل اول آلمینیوم طبیعی است که عنصر سازنده بسیار از محصولات مانند بلو فین و گلد فین است و در مقابل پوسیدگی و خوردگی بسیار مقاوم و کارآمد به حساب می‌آید.

 در تمامی دستگاه‌ها آلمینیوم طبیعی به چشم می‌خورد و این ماده یک لایه محافظتی عالی و مقرون به صرفه است که از هزینه تولید پایینی برخوردار بوده و به عنوان رسانا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شکل دیگر المینیوم بلو فین است که آلمینیوم جامد با ضخامت بسیار زیاد تشکیل شده است و دارای یک رنگ آبی براق می‌باشد و مستحکم و انعطاف پذیر است و کاربردش جلوگیری از پوسیدگی و زنگ زدگی کویل و کندانسور بوده و برای محیط‌هایی با شرایط نا متعادل اب و هوایی یک راه حل بی نظیر محسوب می‌شود.

فین طلایی یا گلد فین نیز از دیگر اشکال آلمینیوم محسوب می‌شوند که نسبت به حرارت حساسیت دارد و استحکام زیادی در برابر خوردگی و پوسیدگی داشته و باعث افزایش عمر و راندمان دستگاه خواهد شد. لوله‌های کندانسور از بین گلد فین‌ها عبور کرده و گلد فین تمامی قسمت‌های کندانسور و کویل را تحت محافظت خود در می‌اورد. گلد فین‌ها با توجه به مقاومت بالایشان در برابر حرارت یک انتخاب هوشمندانه برای استفاده در مناطق گرم و شرجی به شمار می‌روند.

بلو فین نیز یکی دیگر از اشکال آلمینیوم است که باعث حفاظت از کویل و کندانسور می‌شود و از کارایی بسیار بالایی برخوردار است.

طریقه شناسایی سیستم‌های دارای  فین طلایی

هنگام خرید سیستم تهویه مطبوع لازم است که به نکات بسیار زیادی توجه کرد. یکی از نکات بسیار مهم در خرید دستگاه تهویه مطبوع، توجه به کویل دستگاه است. هنگام خرید دستگاه به پشت کندانسور توجه کنید تا متوجه شوید که دستگاه دارای فین محافظ آبی است یا طلایی.  اگر فین به رنگ طلایی باشد دستگاه شما مجهز به فین طلایی است و اگر آبی باشد، دستگاه به فین آبی مجهز شده است.  رنگ فین در قیمت پرداختی تاثیر گذار است و می‌تواند مبلغ پرداختی را تحت تاثیر قرار دهد. اگر فین طلایی باشد ممکن است قیمت دستگاه بیشتر باشد و این موضوع به دلیل دو جانبه بودن فین دستگاه است که یک مزیت مهم محسوب می‌شود.

در شرایط اقتصادی امروز بهتر است که به دستگاه‌های الکترونیکی خود بیشتر توجه بورزیم و از وسایل‌های جامبی جهت محافظت از آنها استفاده کنیم. برخی از افراد ترجیح می‌دهند که برای وسایل جانبی هزینه نکنند اما به زودی متوجه ضرر مالی ناشی از محافظت از دستگاه‌های خود می‌شوند و پشیمان می‌شوند. گلد فین و بلو فین نیز از دیگر وسایل جانبی ضروری و غیر قابل جدا شدن برای دستگاه‌های تهویه محسوب می‌شوند و استفاده از آنها ضروری و حیاتی است.

سخن پایانی

در این مقاله به بلو فین و گلد فین پرداختیم که از مهم ترین وسایل جانبی جهت محافظت از دستگاه‌های تهویه محسوب می‌شوند و می‌توانند دستگاه را برای مدت زمان بیشتری سالم و کاربردی نگه دارند. اگر در خصوص فین‌ها با مشکلی برخوردید، می‌توانید با رجوع به مقاله مذکور مشکل را حل کرده و به اگاهی دست یابید.  به طور کلی گلد فین و بلو فین را می‌توان یک بخش بسیار تاثیر گذار در دستگاه به حساب آورد و نمی‌توان از این بخش مهم به سادگی گذر کرد خصوصا اگر در منطقه‌ای با شرایط جوی نا مساعد ساکن باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *