تجهیزات استخر

فیلتر استخر چیست و چه کاربردی دارد؟

فیلتر استخر چیست

فیلتر تصفیه استخر، جزء اصلی‌ترین تجهیزات استخر محسوب می‌شود و به منظور پاکسازی آب استخر از آلاینده‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای حذف و دفع آلاینده‌های محلول در آب استخر از سیستم فیلتراسیون کارآمد و متناسب با شرایط استخر استفاده می‌شود. در یک دسته بندی کلی فیلترهای تصفیه آب استخر به سه نوع کارتریجی، دیاتومه ای و شنی تقسیم می‌شوند. در انتخاب نوع فیلتر برای تصفیه آب استخر باید به نکات مختلفی توجه نمود. اگر ذرات معلق و محلول در آب قابل تشخیص بوده و شدت فشار آب بالا باشد باید از نوع خاصی فیلتر استخر استفاده نمود.

انواع فیلتر استخر
انواع فیلتر استخر

با انواع فیلتر استخر آشنا شوید

اهمیت استفاده از فیلتر تصفیه‌ای در استخر به اندازه‌ای است که بدون استفاده از آن‌ها نمی‌توان سالم بودن آب استخر را تضمین‌کرد. فیلترهای تصفیه‌ای با حذف هر چه بیشتر ذرات معلق آب و کاهش تاثیرات مواد شیمیایی، فضایی سالمتر برای شنا به ارمفان‌ می‌آورند.

هر یک از فیلترهای مورد استفاده در استخر دارای ویژگی‌های خاص خود بوده و مزایا و معایبی دارند. نوع استخر، رو باز یا سربسته بودن استخر، نوع پمپ مورد استفاده در استخر و کارایی تجهیزات دیگر، در انتخاب نوع فیلتر و کارکرد سیستم فیلتراسیون موثر است. با عبور آب از شبکه فیلتر تصفیه‌ای استخر، فرایند تصفیه آب آغاز می‌شود. در حقیقت به منظور تصفیه فیزیکی آب استخر از این سیستم‌های تصفیه‌ای استفاده می‌شود. در ادامه این مقاله انواع فیلترهای تصفیه‌ای مورد استفاده در فضای استخر را معرفی کرده و با کاربرد، ویژگی‌ها و مزایای آن‌ها آشنا می‌شویم.

فیلتر تصفیه ‌ای کارتریجی

یکی از فیلترهای تصفیه‌ای که به منظور حذف ذرات آلاینده از آب استخر مورد استفاده قرار می‌گیرد، فیلتر کارتریجی است. آب خوراک در فیلتر کارتیجی چندان چرخش نمی‌یابد و از این رو به استفاده از فیلتراسیون بسیار قوی نیاز نخواهد بود. قطر و اندازه ذرات معلق در آب از مهم‌ترین فاکتورهایی است که در استفاده از فیلتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

فیلتر کارتریجی استخر قادر به حذف ذراتی به قطر 10 تا 15 میکرون است‌. درون مخزن این سیستم تصفیه‌ای، بسته به میزان دبی آب خوراک، فیلتر‌هایی با اندازه‌های مختلف وجود دارد. این نوع فیلترها دارای قدرت فیلتراسیون بالایی بوده و با فشار کاری کمی به فعالیت می‌پردازند. این فیلترها با سرعت پایین نیز قادر به تصفیه کامل آب استخر هستند.

سایز و ظرفیت فیلتر کارتریجی

این فیلترها ذراتی به قطر 0.5، 1.5، 10 و 100 را دفع کرده و طول آنها بین 10، 20 و 40 متغیر است. قطر فیلترهای کارتریجی نیز به 2.5 و 4.5 اینچ می‌رسد.
در انتخاب ظرفیت این فیلتر باید به گنجایش و ابعاد استخر توجه نمود. مطابق محاسبات صورت گرفته، به ازای هر 40 متر مکعب از آب استخر، دست کم 9.3 متر مربع سطح فیلتر کارتریجی نیاز خواهد بود. چنانچه از فیلتر کارتیجی کوچک استفاده شود، باز کردن و شستشوی کارتریج و جا زدن مجدد آن، تقریبا یک شبانه روز زمان نیاز دارد.

نوع کارکرد فیلتر کارتریجی

ذرات از فیلتر کارتریج عبور کرده و در مدیوم فیلتر به دام می‌افتند. سپس آب تمیز و زلال از سیستم خارج می‌شود. این سیستم تصفیه‌ای به زیر لایه خارجی و زیر لایه داخلی مجهز شده است که  زیر لایه خارجی مسئول ذخیره ذرات درشت‌تر بوده و زیر لایه داخلی وظیفه به دام انداختن ذرات کوچک را برعهده دارد.

نصب و نگهداری فیلتر کارتریجی

پس از خرید سیستم تصفیه‌ای فیلتر کارتریجی استخر بهتر است نصب و راه اندازی آن را به تکنسین متخصص در این زمینه واگذار کنید. این فیلترها در مدل‌ها و ظرفیت‌های گوناگون دارای ضمانت نامه و خدمات پس از فروش معتبر هستند.
مانند تمام انواع فیلترهای تصفیه‌ای استخر، فیلترهای تصفیه‌ای کارتریجی نیز به نگهداری دقیق و شستشوی مناسب در بازه‌های زمانی معین نیاز دارند. سطح فشار فیلتر کارتریجی، زمان شستوشوی آن را تعیین می‌کند. به این معنا که فشار فیلتر پس از شستشوی کارتریج‌ها، 7 پوند بر اینچ مربع افزایش می‌یابد. با این وجود چنانچه ابعاد و ظرفیت فیلتر کارتریجی به درستی انتخاب شود، معمولا دو بار در سال برای شستشو و پاکسازی این فیلتر کافی خواهد بود.

مزایای استفاده از فیلتر کارتریجی

 • سطح تماس آب با این نوع فیلتر نسبت به سایر فیلترهای پکیج تصفیه‌ای استخر بیشتر است. لذا فیلترهای کارتریجی دارای بازدهی هیدرولیکی بالایی هستند.
 • وسعت سطح فیلترهای کارتریجی مقاومت آن‌ها را در برابر تجمع ذرات معلق در آب افزایش می‌دهد.
 • ابعاد و اندازه فیلتر کارتریجی در مقایسه با فیلترهای تصفیه‌ای دیگر کوچک‌تر است. به همین دلیل می‌توان از این سیستم تصفیه‌ای به راحتی در فضاهایی با وسعت کوچک استفاده نمود.
 • این فیلترها نسبت به سایر فیلترهای تصفیه‌ای سبک‌تر هستند و حمل و جابجایی راحت‌تری دارند.
 • فیلترهای کارتریجی در مقابل تابش نور آفتاب مقاومت زیادی نشان می‌دهند. از این رو استفاده از آن‌ها برای تصفیه آب استخرهای روباز گزینه‌ای ایده‌آل تلقی می‌شود.
 • فیلترهای کارتریجی پس از دفع ذرات آلاینده، آب شفاف‌تر و زلال‌تری خارج می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود استفاده از آن‌ها در مراکز آب درمانی گزینه‌ای مناسب باشد.

فیلتر تصفیه‌ای دیاتومه‌ای

فیلتر دیاتومه‌ای دارای بالاترین میزان بازدهی در میان سایر فیلترهای تصفیه‌ای استخر است. این سیستم فیلتراسیون می‌تواند ذراتی با ابعاد 10 تا 20 میکرون را حذف کند. این نوع فیلترها دارای نوع خاصی از خاک به اسم خاک دیاتومه‌ای هستند. خاک دیاتومه‌ای فسیل باقی مانده از گیاهان دریایی میکروسکوپی با پوسته سیلیسی است، و به عنوان شبکه فیلتراسیون موثر عمل می‌کند.

سایز فیلتر دیاتومه‌ای

این فیلترهای تصفیه‌ای غالبا با اتصالات دو اینچ ساخته شده و به فروش می‌رسند. با این وجود سطح فیلتراسیون در آنها متفاوت است.

نوع کارکرد فیلتر دیاتومه‌ای

در این فیلتر برای تصفیه و پاکسازی آب استخر، از خاک استفاده می‌شود. به این شکل که خاک دیاتومه‌ای به شکل غیر مستقیم و توسط استرینر، درون پمپ تصفیه آب استخر ریخته می شود.

نحوه نگهداری از فیلتر دیاتومه‌ای

به منظور سرویس و نگهداری صحیح از این سیستم تصفیه‌ای لازم است خاک دیاتومه‌ای موجود در فیلتر‌ها، پس از نصب فیلتر و  در پایان هر بک واش، توسط اسکیمر به آب استخر افزوده شود. به طور معمول کارخانه تولید کننده مقدار مورد نیاز خاک دیاتومه را تعیین می‌کند. باید توجه داشت که جهت افزودن خاک دیاتومه بعد از بک واش، تقریبا 80 درصد از مقدار اولیه برای راه اندازی کافی خواهد بود. خاک دیاتومه باید آهسته آهسته به فیلتر یا اسکیمر افزوده شود تا طی اضافه شدن این ماده سطح فشار فیلتر به 10 تا 13 پوند بر اینچ مربع (psi) برسد.

مزایای استفاده از فیلتر دیاتومه‌ای

 • این فیلترها می‌توانند به صورت چندتایی به فعالیت بپردازند. به عبارت دیگر، هر تعداد از این فیلترها، عملکردی به شکل موازی با هم دارند تا ظرفیت لازم جهت تصفیه کامل آب فراهم شود.
 • در فیلترهای دیاتومه‌ای، فرایند شستشوی معکوس به آسان‌ترین شکل انجام می‌شود.
 • بدنه فیلترهای دیاتومه‌ای از جنس کامپوزیت pro-grid  با مقاومت و استحکام بالا ساخته شده‌ است.
فیلتر شنی استخر
فیلتر شنی استخر

فیلتر تصفیه‌ای شنی

فیلترهای شنی را می‌توان سنگین‌ترین نوع فیلتر برای پاکسازی و تصفیه آب استخر دانست. وزن بالای این ابزارهای تصفیه‌ای به دلیل وجود سیلیس در ساختار آن‌ها است. بدنه فلزی و مستحکم این نوع فیلترها باعث افزلیش پایداری و سطح تحمل آن‌ها در برابر اعمال فشار می‌شود. در ساخت بدنه این فیلترها از پوشش رنگ اپوکسی استفاده شده است تا سیستم در برابر تاثیرات رطوبت و زنگ زدگی حفظ شود.

انواع فیلتر تصفیه‌ای شنی

فیلتر شنی باز یا کند: فیلترهای شنی باز به عنوان یکی از قدیمی‌ترین فیلترها، تصفیه آب استخر را به کمک وزن خود، بدون ایجاد فشار انجام می‌دهند. سطح سیلیس این نوع فیلتر شنی در تماس با هوای آزاد قرار دارد. استفاده از فیلتر شنی باز، بهترین گزینه برای تصفیه پساب آب مصرفی در استخرها محسوب می‌شود.

فیلتر شنی بسته یا تند: این مدل فیلتر شنی دارای سیلیس داخل محفظه خود بوده و به واسطه فشار ایجاد شده از سوی پمپ، آب را از بستر سیلیس عبور می‌دهد تا عملیات پاکسازی تکمیل شود. این نوع فیلتر، 3 یا 4 سایز سیلیس در خود جای داده است.

فیلتر شنی نرخ بالا: این مدل فیلتر نیز نوع دیگری از فیلتر شنی تند است. در فیلتر نرخ بالا عبور آب را به ازای هر متر مربع اندازه می‌گیرند. دانه‌های سیلیس موجود در این فیلتر ابعاد بزرگ‌تری داشته و باعث می‌شوند عبور آب با سرعت بالاتر و افت فشار کم‌تر صورت گیرد. قیمت مقرون به صرفه، اشغال فضای محدود و حجم آب عبوری کمتر از جمله مزایایی است که استفاده از فیلتر شنی نرخ بالا در استخرهایی با تعداد شناگر کمتر را به گزینه‌ای ایده‌آل تبدیل می‌کند.

سایز فیلتر تصفیه‌ای شنی

این ابزارهای تصفیه‌ای در ابعاد و اندازه‌های مختلف به فروش می‌رسند و سطح فیلتراسیون آن‌ها با هم متفاوت است.

نوع کارکرد فیلتر شنی

این فیلترهای تصفیه‌ای وظیفه دارند آب استخر را از ذرات آلاینده پاک کرده و آبی زلال و شفاف خارج کنند. حجم آب استخر از سیلیس‌های موجود در فیلتر شنی عبور کرده و ذرات معلق آن در این فیلتر به دام می‌افتند. سیلیس‌ها در این سیستم فیلتراسیون ابعاد مختلفی دارند. سه سایز متفاوت از این سیلیس‌ها در ساختار فیلتر شنی وجود دارد که قادر به حذف ذرات معلق در آب است. کیفیت فیلتر شنی، دفع و حذف ذرات جامد و املاح معلق در آب را تضمین می‌کند. در شرایطی که عملکرد سیستم مناسب و صحیح باشد، در حین کارکرد افت فشار اندکی ایجاد خواهد شد و سیستم با کمترین افت فشار به تصفیه آب می‌پردازد. از جمله اجزای تشکیل دهنده سیستم فیلتر تصفیه‌ای شنی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • لوله ها
 • شیرآلات و اتصالات مربوط به حجم آب ورودی و خروجی
 • شیر دستی، اتومات و نیمه اتومات جهت انجام شستشوهای معکوس
 • شیر هواگیر‌
 • فشار سنج
 • دریچه‌های بازدید جهت دسترسی و بررسی فضای درونی فیلتر

مزایای استفاده از فیلتر تصفیه‌ای شنی

 • این فیلترها تصفیه آب استخر را با سرعت و قدرت بالا انجام می‌دهند.
 • هزینه‌های مربوط به نصب و نگهداری از فیلترهای تصفیه‌ای شنی آب استخر مناسب و مقرون به صرفه است.

قیمت سیستم فیلتراسیون استخر

فیلترهای تصفیه آب استخر در مدل‌ها و ظرفیت‌های مختلف توسط برندهای متنوع طراحی و تولید شده و به بازار عرضه می‌شوند. هر یک از فیلترها بسته به ظرفیت و کارکرد خود دارای قیمت خاصی هستند. نوع، ظرفیت، ابعاد و کارکرد فیلتر با توجه به نیازهای استخر تعیین می‌شود. شما می‌توانید با توجه به شرایط استخر مورد نظر خود، نسبت به خرید و استفاده از فیلتر مناسب با کارکرد و قیمت قابل قبول اقدام نمایید‌.

نتیجه گیری

در این مقاله به اهمیت استفاده از فیلترهای تصفیه‌ای در پاکسازی آب استخر و افزایش سلامت آب اشاره شد‌. علا‌ه بر این، سه مدل از مهم‌ترین و پرکاربردترین فیلترهای تصفیه آب استخر به همراه اطلاعاتی درباره نوع عملکرد و مزایای آن‌ها را به شما معرفی نمودیم. شما می‌توانید با توجه به شرایط و موقعیت استخر خود نسبت به خرید و نصب هر یک از فیلترهای یاد شده اقدام نموده و به این شکل سلامت آب استخر را تضمین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *