سرمایشی

علت صدای فن کویل چیست؟

علت صدای فن کویل

فن کویل ‌ها یکی از انواع سیستم‌ های تهویه مطبوع هوا بوده که قابلیت سرمایشی و گرمایشی دارند. این سیستم های تهویه مطبوع هوا در ساختمان‌های بسیاری همچون مسکونی، تجاری، صنعتی و دیگر مواردی از این قبیل کاربرد دارد. اما گاهی ممکن است این دستگاه ها، دچار مشکلاتی شوند که یکی از این موارد، صدای فن کویل است. علت صدای فن کویل چیست و چه راهکارهایی برای رفع این مشکل وجود دارد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا با یکدیگر به بررسی دلیل صدای زیاد فن کویل بپردازیم.

دلیل صدای زیاد فن کویل

فن کویل‌های سقفی در مقایسه با سایر فن کویل‌ها از صدای بیش‌تری برخوردار هستند. صدای فن کویل تا حدی طبیعی بوده اما بیش از حد به معنای وجود مشکل و خرابی در اجزا و قطعات آن است. خرابی و مشکلات درون سیستم فن کویل را با برخی راهکار‌ها و روش‌ها می‌توان برطرف نمود. یکی از مواردی که موجب ایجاد سر و صدا درون سیستم فن کویل خواهد شد، می‌توان به شل بودن پیچ‌های بدنه و یا قطعات درون سیستم اشاره نمود. در این صورت می‌توان به سفت کردن پیچ‌های شل شده اقدام نمود. همچنین باید موتور فن کویل مجهز به بست کمربندی نگهدارنده باشد.

صدای نویز در فن کویل ناشی از چیست؟

دیمر یک مدار الکترونیکی بوده که درون فن کویل‌ها تعبیه شده است. این مدار الکترونیکی به این دلیل درون سیستم تعبیه شده که به کنترل سرعت سیستم اقدام نماید. دیمر به دلیل کارکرد مداوم درون سیستم دستگاه پس از مدتی صدای نویز ایجاد می‌نماید. یکی دیگر از عواملی که موجب صدای ناهنجار درون دستگاه خواد شد می‌توان به گیرنده بد اشاره نمود. اگر سیستم شما مجهز به سیستم کنترل از راه دور بوده بهتر آن است که به اتصال فن به برق به طور مستقل و جداگانه اقدام نمایید.

علت صدای فن کویل
علت صدای فن کویل

چرا در سرعت موتور فن کویل سقفی تعادل وجود ندارد؟

اگر در هنگام کارکرد فن کویل متوجه بوی بد و یا تغییر سرعت ناگهانی آن به همراه سر و صدای ناهنجار شده باشید، می‌توان آن را ناشی از خرابی خازن دانست. در این صورت می‌توان به تعویض آن اقدام نمایید. همچنین اگر سرو صدا به دلیل برخورد قطعات با یکدیگر است می‌توانید به خاموش کردن دستگاه و پیدا کردن قطعه و یا اجزا شل شده و یا افتاده شده اقدام نمایید. اگر همچنان پس ازخاموش شدن دستگاه سر و صدا قطع نشده بود، می‌توان پیچ آن پروانه فن را بررسی نمود.

علت صدای زیاد در فن کویل سقفی

ایجاد سر و صدا در فن کویل‌های سقفی بر خلاف انواع دیگر فن کویل‌ها بیش‌تر است. برای کاهش این سر و صدا می‌توان از یک آویز و قرارگیرنده بین سقف و فن کویل قرار داد. با این روش فن جدا شده و دیگر سر و صدای کم‌تری از موتور به گوش خواهد رسید. در بسیاری از مواقع این روش جواب گو بوده و به تولید سر و صدای کم‌تر فن کویل موجب خواهد شد.

بالانس فن برای عدم ایجاد سر و صدا

برای بالانس نمودن فن پروانه می‌توان از یک خط کش استتفاده نمود. با همین اقدام ساده سرو صدای فن کویل به مقدار بسیار زیادی کاهش می‌یابد.

ایجاد سروصدا توسط بلبرینگ و یا بوش موتور فن کویل

بوش و یا بلبرینگ اجزا و یا قطعاتی هستند که درون موتور فن کویل تعبیه شده‌اند. این قطعات در بسیاری از مواقع موجب ایجاد سر و صدای بسیار خواهند شد. بوش و یا بلبرینگ از مقاومت و استحکام بسیار بالایی در مقایسه با سایر قطعات برخوردار است. بوش و یا بلبرینگ در صورت عدم روغن کاری مداوم و یا سرویس‌های دوره‌ای آسیب دیده و پس از مدت زمانی به تولید صدا‌های ناهنجار اقدام می‌نماید. به همین دلیل می‌توان به تعمی و سرویس این قطعه اقدام نمود.

نتیجه‌گیری

در این مطلب به بیان برخی از علل‌های صدای فن کویل اقدام نمودیم. شما با مطالعه این مطلب می‌توانید در صورت شنیدن سر و صدا از فن کویل خود به بررسی آن اقدام نمایید.

فن کویل از جمله بهترین سیستم های تهویه مطبوع است که می تواند در محیط های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. چنانچه مایل به خرید فن کویل هستید، می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و پس از دریافت مشاوره از کارشناسان، فن کویل مورد نظر خود را با گارانتی اصلی و بهترین قیمت خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *